СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Технологическая карта урока английского языка для 7 класса по теме: The World of English Literature

Нажмите, чтобы узнать подробности

Представлен пример подробной технологической карты урока. Отрабатывается грамматическая тема "Условные предлжения 1 и 2 типа" на основе использования отрывков из аутентичных текстов, представлены примеры конкретных заданий на каждом этапе урока.

Просмотр содержимого документа
«Технологическая карта урока английского языка для 7 класса по теме: The World of English Literature»



ФИО разработчика

Куликова М.С.

Место работы

ГБОУ СОШ № 274

Класс

7

Предмет

Английский язык

Место урока (по тематическому планированию ПРП)

Модуль 6 УМК (Афанасьева О.В., Михеева И.В. Английский язык. VII класс.- М.: Просвещение)

Тема урока

The World of English Literature (Мир английской литературы)

Уровень изучения

Углубленный

Тип урока

урок обобщения и систематизации знаний и умений

Планируемые результаты (по ПРП):

Личностные: формирование личностной позиции по проблеме, формирование коммуникативной компетенции в общении и сотрудничестве


Метапредметные: создание письменного монологического высказывания, формирование интерактивных навыков (работа в группе)


Предметные: формирование умения различать и употреблять в речи условные предложения

Ключевые слова: условные предложения, времена Present Simple, Future Simple, Past Simple, Future in the Past

Краткое описание:

Тема урока «Мир английской литературы» соответствует КТП по данному УМК.

Цель урока: способствовать развитию коммуникативных, лексико – грамматических навыков по данной теме, формированию умения систематизировать и обобщать изученный материал, составлять письменное монологическое высказывание

Задачи:

обучающие: совершенствование умения распознавать и употреблять в речи условные предложения, развитие навыков письма, чтения, аудирования;

развивающие: развитие умения обобщать, анализировать, делать выводы, развитие коммуникативных умений: отвечать на вопросы, вести диалог с учителем, обосновывать свое мнение, вырабатывать коллективное решение, создавать текст;

воспитательные: воспитывать уважение к установленным правилам, уважение к мнению других людей, повышать интерес к изучению английского языка.

Технологии обучения: интерактивные, проблемное обучение, проектная деятельность.

Формы работы: групповая, фронтальная, индивидуальная

Оборудование: компьютер, проектор

Материалы: УМК Афанасьева О.В., Михеева И.В. Английский язык. VII класс учебник, демонстрационный и раздаточный материал, презентация

Соблюдены плотность урока, смена видов деятельности, временные рамки.




Этап 1. Мотивирование на учебную деятельность

  1. Организационный этап:

Учитель настраивает учащихся на урок английского языка, приветствует их, проверяет их готовность к уроку.

Учащиеся приветствуют учителя, отвечают на его вопросы.

(Развитие умения отвечать на вопросы, вести диалог с учителем, развитие умения настроить себя на работу)


- Good morning students!

- Good morning!

- How are you today?

- I'm ... (fine/well/...) (ответы детей)

- So, I see, you are in a good mood and ready to work.


  1. Определение темы урока, мотивация учебной деятельности учащихся:

Учитель задает вопросы учащимся, помогающие выявить, о чем пойдет речь на уроке, читает текст на аудирование, организует работу детей в группах.

Учащиеся анализируют картинки, делают выводы, отвечают на вопросы учителя, выполняют задание на аудирование с целью понимания необходимой информации, формулируют тему урока.

(Развитие умения анализировать, обобщать, делать выводы, умения отвечать на вопросы, слушать и анализировать ответы других, умения воспринимать на слух небольшой текст монологического характера)


- You are divided into groups of 5 pupils. For each right answer teams will get a point. The winners will get excellent marks for their work.

Look at the screen. Suggest what we are going to speak about.


(ответы детей)

- Good, we are continuing to speak about English literature. It is so various. We have spoken about different English writers. Now let's listen to the text about English folklore: poems and tales.

Listen to the text and answer if the statements below are True or False.

Текст:

The English word "folklore" means "folk wisdom". "Song of Mother Goose" is the most famous book in the English-speaking world. Here you can find funny poems, songs, proverbs, riddles, rhymes. For the first time all of them were collected and published in England in 1760 by John Newbery, and since then, "Mother Goose" is published every year. It is interesting that English children's songs originally were intended for adults.

English fairy tales can be divided in some groups such as animal tales, fairy tales and household tales. The best known English tale is "The Three Little Pigs." In 1936 it was first published in translation by S. Mikhalkov. The most of the tales are magic. In such fairy tales as "The Beast of Windelstone gorges", "Reed Hat", "Great Dreglin Hogni" we can meet fairies, elves, giants, dragons. In everyday tales heroes are ordinary poor people who win in arguing and fighting with the rich and unfair rulers.

Folk tales attract children's attention with its bright emotional telling about the events of the real world and the fantasy world, offering images that they enjoy, teaching to distinguish good and evil.

Утверждения:

1. The English word "folklore" means "folk wisdom". (T)

2. "Mother Goose" is published every two years. (F)

3. "Songs of Mother Goose" is a book only of songs. (F)

4. "Mother Goose" originally was intended for adults. (T)

5. English fairy tales can be divided in 5 groups. (F)

6. The most of the tales are magic fairy tales. (T)

7. "The Three Little Pigs" was first published in translation by K. Chukovskiy. (F)

8. In everyday tales heroes are animals. (F)


- Time is over. Give me your papers and look at the screen to check yourselves.

Team 1 gets ... points for right answers, team 2 gets ... points.


Этап 2. Актуализация опорных знаний

Учитель организует выполнение детьми анализа текста на экране, помогает вспомнить и сформулировать грамматическое правило построения условных предложений 1 и 2 типа.

Учащиеся читают текст, анализируют выделенные предложения, отвечают на вопросы учителя, слушают ответы других учащихся, делают выводы.

(Развитие умения анализировать, находить соответствия, узнавать и группировать по определенным признакам, развитие умения отвечать на вопросы, слушать других, развитие умения осуществлять взаимоконтроль)


- Good! Now tell me what we should know to understand or to make any text.

(ответы детей)

- Good! We should know a lot of words and grammar rules. Look at the screen. There is an extract from the text written by S. Maugham. Look at the underlined sentences and suggest what grammar theme we are going to discuss. How can you recognize it? Remember the rule.

Текст:

He sat down at his desk. He began to write, working on a report, written by the chief. Mackintosh as he made his notes reflected that Walker was late with his report because he was so illiterate. It was last ready, concise and neatly official. Mackintosh thought with rage: "If my chief pencils in some insertion it will be childish in expression and faulty in language." If Mackintosh tried to advise to Walker to put meaning into an intelligible phrase his chief would fly into a passion and cry: "Why do I care about grammar? That's what I want to say and that's how I want to say it." (S. Maugham)


Этап 3. Целеполагание

Учащиеся, опираясь на вопросы учителя, формулируют цель и задачи урока.

(Развитие умения обобщать, делать выводы, отвечать на вопросы, формулировать, принимать и сохранять цель и задачи учебной деятельности)

So, tell me, please, what should we remember today? (ответы детей)

We will also try to make a story, using conditional sentences. What should we know to do it? (ответы детей)



Этап 4. Систематизация знаний и умений

1. Учитель организует работу в группах с отрывками из текстов.

Учащиеся читают тексты, находят в них условные предложения, анализируют их.

. - Well now I will give you cards with extracts from English texts. Read, find conditional sentences and translate them.

Карточки:

Карточка № 1

1

I have always said that these conversation books are never of any real use. "We had better leave," said Harris and started for the door. But George suddenly found the answer in the book, the best sentence he could find at the moment. He said: "We will come again, perhaps, if you have some more boots to show me." (Jerome K. Jerome)

2

"They insisted on building a jail for me," he said. "Why do I want a jail for? I'm not going to put the natives in prison. If they do wrong I will speak to them. I know how to deal with them." (S. Maugham)

3

Ben said: "Tom, let me whitewash a little". Tom was about to agree. But he changed his mind: "No, it wouldn't hardly do, Ben. You see, aunt Polly is awful particular about this fence - right here on the street, you know - but if it was the back fence I wouldn't mind and she wouldn't." ( M. Twain)

4

Edward's employer is a man who doesn't like to delay. If Edward takes the post he offered he must sail this day week from San Francisco. Edward will spend his last evening with his family... (S. Maugham)

5

Don't you know what that is? It's spring fever. That is what the name of it is. And when you've got it, you want - oh, you don't quite know what it is you DO want, but it just fairly makes your heart ache, you want it so! It seems to you that mainly what you want is to get away; get away from the same old tedious things you're so used to seeing and so tired of, and set something new. That is the idea, you want to go and be a wanderer, you want to go wandering far away to strange countries where everything is mysterious and wonderful and romantic. And if you can't do that, you'll put up with considerable less, you'll go anywhere you can go, just so as to get away, and be thankful of the chance, too. (M. Twain)


Карточка № 2

1

At last Walker came in. The natives surrounded him as he entered, trying to get his immediate attention, but he turned on them roughly and told them to sit down and hold their tongues. He threatened that if they were not quiet he would have them all turned out and see none of them that day. (S. Maugham)

2

"You're nothing but a good worker. But you're not a bad fellow, when you've been out here a year or two you'll be all right. What's wrong about you is that you don't go to parties. You wouldn't be a bad sort if you go there once a week." (S. Maugham)

3

Dad touched my arm.

"Oh, you want me to play with you and pay for my time. Margaret, I don't pay much attention for you, I think. Tell you what after lunch I'll come out and listen to your screaming woman free of charge."

"Will you, oh, will you, really?"

"Yes," said Dad. "But you must promise me one thing."

"What?"

"If I come out, you must eat all of your lunch first."

"I promise," I said.

Mother came and sat down and we started to eat. (R. Bradbury)

4

Tom said: "Say, Jim, I'll fetch the water if you whitewash some fence." Jim shook his head and said: "Can't Mars Tom. Old miss, she told me I got to go and not stop fooling round with anybody." (M. Twain)

5

He was given a tip for some race and managed to borrow twenty - five pounds from a friend he had picked up in Belfast. He put it on the horse, an outsider, at long odds. He would have no means of repaying the money if he lost, but it never occurred to him that he could lose. He felt himself in luck. The horse won and he found himself with something over a thousand pounds in hard cash. (S. Maugham)

- Now let's start. You have 5 minutes.

Stop, please.

(ответы детей)

- So, the first team has ... right answers, the second team gets ... points.

Good!


Учитель организует работу на составление предложений.

Учащиеся составляют предложения.


. - Now, do another task. Look at the screen. Match parts of sentences to make full conditional sentences.

1 We would give them some money

A if they didn't pollute the air so much

2 I will go to Rome

B if they had some flour

3 If Tom doesn't work hard

C if her mother calls her

4 If Ann went to the country

D she will go home to Pskov

5 People would be healthier

E if they wanted to buy a car

6 They would cook cookies

F if my friend invites me

7 She will return from Moscow

G he won't get a good job

8 If Pam Doesn't pass her exams

H I would take care about her cat

9 If Bob went to the cinema

I if people didn't pollute the environment

10 Animals wouldn't be in danger

J she would stay at home alone


(Развитие умения актуализировать, обобщать имеющиеся знания, развитие умения составлять предложения, совершенствование грамматических навыков, развитие умения работать в сотрудничестве, осуществлять взаимоконтроль)


Этап 5. Применение знаний и умений в новой ситуации

Учитель организует работу детей в группах по составлению рассказа (письма Тому Сойеру) с использованием условных предложений.

Учащиеся составляют и записывают свой рассказ.

(Закрепление навыков чтения и письма, совершенствование грамматических навыков употребления условных предложений, умения анализировать и логически рассуждать, развитие умения коллективно принимать решения, умения осуществлять самоконтроль и взаимоконтроль)


- Good! Look at the screen. Do you know the man? What is his one of the most famous book?

(ответы детей)

- Right. This is Mark Twain and his book about Tom Sawyer.

Now each team should write a letter to Tom. Team 1, your theme is " Tom, if you come to me...". Team 2, your theme is "Tom, if I would come to you..."

Write letters, using conditional sentences. You have 5 minutes.

- Stop!

Этап 6. Контроль усвоения знаний, диагностика/самодиагностика

Учитель организует обмен детьми своими письмами, их прочтение вслух и взаимопроверку.

Ученики читают свои истории, остальные учащиеся их слушают и оценивают, при необходимости исправляют ошибки.

(Развитие навыков чтения и аудирования, развитие умения слушать, корректно исправлять ошибки других, осуществлять взаимоконтроль)


- Exchange your letters to Tom. Read letters aloud. Correct mistakes if it is necessary.

- Good!


Этап 7. Рефлексия

Учитель организует обсуждение достижений, помогает учащимся оценить свою работу на уроке, выставляет оценки, дает словесную оценку работы каждого учащегося.

Учащиеся участвуют в обсуждении, выслушивают учителя и одноклассников, высказывают свое мнение, пробуют оценить свою работу на уроке, оценить итоги урока.

(Развитие умения анализировать степень усвоения материала, умения слушать, формулировать свое мнение, умения устанавливать связь между целью деятельности и ее результатом)


- So, let's remember about what we have spoken today.

- Do you like English literature?

- Is it difficult or easy to read in English?

- Why do we need to know grammar?

(ответы детей)

- Let's count your points. The first team has ... points, the second team has ... points. So the ... team is the winner!

Now, let me see, if you are pleased with your work at our lesson today. Show me the right card.

(Учащиеся показывают карточки со смайликами)

- Thank you!


Этап 8. Домашнее задание

Учитель обращает внимание учащихся на домашнее задание, записанное на доске, дает комментарии к нему, раздает карточки к домашнему заданию.

Учащиеся записывают домашнее задание в дневники, получают карточки.


- Now write down your home task.

(Учащиеся записывают домашнее задание: выполнить задание на карточках. Учитель раздает карточки.)

Карточка:

Read texts below, find conditional sentences, write the type of them and translate them into Russian

1

His power over the natives was so great that on his word they would refuse labour and food to their pastor. On the other hand he showed the traders no favour. He took care that they should not cheat the natives. He was merciless to a bargain that he thought unfair. Walker then hesitated at no calumny, at no outrageous lie, to get even with them, and he told them: "If you want not only live in peace, but to exist at all, you will have to accept the situation on my own terms." (S. Maugham)

2

We went along a narrow place and got into a kind of room, all damp and sweaty and cold, and there we stopped. Tom says:

"Now, we start this band of robbers and call it Tom Sawyer's Gang. If you want to join you will have to take an oath, and write his name in blood."

Everybody was willing. So Tom got out a sheet of paper that he had wrote the oath on, and read it. (M. Twain)

3

It was always nuts for Tom Sawyer - a mystery was. If you'd lay out a mystery and a pie before me and him, you wouldn't have to say take your choice, it was a thing that would regulate itself. Because in my nature I have always run to pie, whilst in his nature he has always run to mystery. People are made different. And it is the best way. (M. Twain)

4

Tom shouted: "Jim! My aunt never licks anybody - whacks them over the head with her thimble - and who cares for that I'd like to know. She talks awful, but talk doesn't hurt - anyway it will not hurt if she doesn't cry." (M. Twain)


- So, our lesson is over. Good - bye!

- Good - bye!