Просмотр содержимого документа
«Текшеруу иштеп 4-класс»
Математика 4-класс 1-чейрек Өтүлгөн күнү:________
Сабактын темасы: Текшерүү иши №1
Бөлүмү: Сандар жана чоңдуктар
Сабактын максаты:
Билим берүүчүлүк: Окуучулар бөлүм ичиндеги алган билимдерин бы-шыктоо менен текшеришет. | Окуучулар бөлүм ичинде алган би-лимдерин бышыктап, тапшыр-маларды өз алдынча туура,так иштей алышса. |
Өнүктүрүүчүлүк: Аң сезими, эске тутуусу, ой жүгүртүүсү өсөт.Өз алдынча иштөөгө көнүгөт. | Өтүлгөн темаларды эске тутуу менен, маселелерге ой жүгүртүп, өз алдынча иштеп билим, билгичтик көндүмдөрүнө ээ болушса. |
Тарбия берүүчүлүк: Билимдүүлүккө тарбияланышат. | Билимдүү болууга аракет кылышса |
Сабактын тиби: Билимдерди текшерүү-бышыктоо
Сабактын усулу: Өз алдынча иштөө
Сабактын жабдылышы: Текшерүү иштер жыйнагы 75-б, таблица,формула
Сабактын жүрүшү: 5 этаптан турат
Сабактын этаптары | Уба- кыт | Мугалимдин ишмердүүлүгү | Окуучунун ишмердүүлүгү | Баа- лоо | Пред.к ком-к |
1-этап Шыктан- дыруу | | 1.Саламдашуу 2.Сабакка даярды-гына көз салат. 3.Жагымдуу маанай түзөт. 4.Алтын эреже кабыл алууга чакы-рат. | 1.Саламдашат 2.Сабакка даярданы-шат. 3.Маанайларын кө-төрүшөт. 4.Алтын эреже түзү-шөт. | К.б тех-никалары | К3 |
2-этап Үй тапшыр масы | | Өтүлгөн темаларга кыскача кайрылуу. Тапшырмалар дептер-леринен текшерилет.. | Өтүлгөн темалардын неги-зи боюнча эреже, форму-лаларды эске салышат. | | |
3-этап Жаңы тема | | 1.Сабактын темасы,макса-ты, көрсөткүчтөр айтылат. 1-катар 1.Амалдарды аткар. 126+765=891 126х5=750 3427+697=4124 27:3=208 972+581=1553 962х0=0 9645-3875=5773 921х1=921 2.Теңдемени чыгаргыла. Х+230=570 ах9=180 Х=340 а=20 3.Квадраттын жагы 4см. Р=? S=? Р=ах4 Р=4х4=16 см S=аха S=4х4=16см2 | 1.Сабактын темасын макса-тын билишет. 2-катар 1.Амалдарды аткар. 346+453=799 148х6=888 752-651=101 125:5=25 4357+782=5139 542х0=0 8762-4225=4537 546х1=546 2.Теңдемени чыгаргыла. а-25=942 в:25=21 а=947 в=525 3. Квадраттын жагы 6см а=6см Р=? S=? Р=24см S=36см2 | Өзүн өзү баа-лоо | К1 К2 |
4-этап Көнүгүү, машыгуу-лар | | 4.Маселени чыгар. Бөлмөнүн,эшигин,дуба-лын, терезесин сырдоо үчүн ар бири 2кг дан болгон 5 банка ак сыр, полуна ошондой эле салмактагы 3 банка күрөң сыр сарпталды. Бардыгы канча кг сыр кетти? 2х(5+3)=16 (кг) Ж: 16 кг сыр | 4.Маселени чыгар. Мектепке 240 китеп алып келишти. Анын үчтөн бири матема-тика, калганынын теңи кыргыз тили китеби. Мектепке кыргыз тили китебинен канчаны алып келишти? 240:3=80 240-80=160 160:2=80 Ж: 80 китеп кыргыз тили | Кол-доо | К4 |
5-этап Жыйынтык-тоо Тапшырма Баалоо | | Окуучулар иштерин тапшырышат Кошумча суроолор бе-рилет *Маселе түзүү Ар бир окуучунун иши бааланат. | Суроолорго жооп беришет. *Маселе түзүшөт Бааларын угат | | |
Математика 4-класс 1-чейрек Өтүлгөн күнү:________
Сабактын темасы: Каталар үстүндө иштөө №1
Бөлүмү: Сандар жана чоңдуктар
Сабактын максаты:
Билим берүүчүлүк: Окуучулар өз алдынча иштөөдө кетирген каталар үстүнөн иштешет.Ката кетирүү себептерин билип, туура иштөөгө көнүгүшөт. | Окуучулар өз алдынча иштөөдө кетирген каталарын жана анын себептерин билишсе .Туура,так иштөөгө көнүксө. |
Өнүктүрүүчүлүк: Аң сезими, эске тутуусу, ой жүгүртүүсү өсөт. Өз ал-дынча иштөөгө көнүгөт. | Өтүлгөн темаларды эске тутуу менен, маселелерге ой жүгүртүп,билим билгичтик көндүмдөрүнө ээ болушса. |
Тарбия берүүчүлүк: Билимдүүлүккө тарбияланышат. | Билимдүү болууга аракет кылышса |
Сабактын тиби: Бышыктоо-жалпылоо
Сабактын усулу: Өз алдынча жана жупта иштөө
Сабактын жабдылышы: Таблица,формулалар.
Сабактын жүрүшү: 5 этаптан турат
Сабактын этаптары | Уба- кыт | Мугалимдин ишмердүүлүгү | Окуучунун ишмердүүлүгү | Баа- лоо | Пред.к ком-к |
1-этап Шыктан- дыруу | | 1.Саламдашуу 2.Сабакка даярды-гына көз салат. 3.Жагымдуу маанай түзөт. 4.Алтын эреже кабыл алууга чакы-рат. | 1.Саламдашат 2.Сабакка даярданы-шат. 3.Маанайларын кө-төрүшөт. 4.Алтын эреже түзү-шөт. | К.б тех-никалары | К3 |
2-этап Үй тапшыр масы | | Өтүлгөн темаларга кыскача кайрылуу. Тапшырмалар дептер-леринен текшерилет.. | Өтүлгөн темалардын неги-зи боюнча эреже, форму-лаларды эске салышат. | | |
3-этап Жаңы тема | | 1.Сабактын темасы,макса-ты, көрсөткүчтөр айтылат. 2.Текшерүү иштери таркатылат. Бааларын сурап журналга коюп чыгат. “5”-___ окуучу “4”-___ окуучу “3”-___ окуучу “2”-___ окуучу Билим сапаты ___ % Каталарын карап чыгуу-сун айтат. Себебин аныктайт. “5” алган окуучуларга жеке-че тапшырмалар берилет. 4.Тест иштөө Квадраттын жагы 8см S=? Р=? а) 64см2 , 32 см б) 64см , 32 см2 В) 36 см , 16 см | 1.Сабактын темасын макса-тын билишет. 2.Окуучулар өз иштерин Бааларын жана кетирген каталарын карап чыгышат. 1.Катасын тап 4357 8762 +782 -4225 12177 4543 542х0=542 2.Сүйлөмдү толукта -Ар кандай санды 0 гө көбөйтсөк ... чыгат. -Санды бирге көбөйтсөк кайра эле ошол ... .. чыгат. 3.Теңдеменин тамырын табуу эрежелери (х) м/н бер-н теңдемеде (:) (+) м/н бер-н теңдемеде (-) (:) м/н бер-н теңдемеде бөлүнүүчү бел-з болсо (х) бөлүүчү бел-з болсо (:) (-) м/н бер-н теңдемеде Кемүүчү бел-з болсо (+) Кемитүүчү бел-з болсо (-) | С.б | К1 К2 |
4-этап Көнүгүү, машыгуу-лар | | 4.Маселени чыгарууда ой жүгүртүү жолдору 1-жол Чийме же сүрөтүн элестетип тартуу 2-жол Ар бир сөзгө маани берүү зарыл Ак сыр 5 банка-2кг дан Күрөң сыр 3 банка- (Ошондой эле салмакта) Демек бул да 2кг (5х2)+(3х2)=16 (кг) Ж: 16 кг сыр | 4.Маселени чыгар. Мектепке 240 китеп Математика-3төн 1 -? Калганы- ? Кыргыз тили калга-нынын теңи-? 240:3=80 (3/1и) 240-80=160 (калганы) 160:2=80 (кал-н теңи) Ж: 80 китеп кыргыз тили | Кол-доо | К4 |
5-этап Жыйынтык-тоо Тапшырма Баалоо | | Суроо-жооп Катасын кайра туура иш-төөгө үйрөнгөн окуучу-нун иши бааланат. *Теңдеме түзүү Бааларын айтат. | Суроолорго жооп беришет. *Теңдеме түзүшөт Бааларын угат | | |
Математика 4-класс 1-чейрек Өтүлгөн күнү:________
Сабактын темасы: Текшерүү иши №2
Бөлүмү: Сандар жана чоңдуктар
Сабактын максаты:
Билим берүүчүлүк: Окуучулар бөлүм ичиндеги алган билимдерин бы-шыктоо менен текшеришет. | Окуучулар бөлүм ичинде алган би-лимдерин бышыктап, тапшыр-маларды өз алдынча туура,так иштей алышса. |
Өнүктүрүүчүлүк: Аң сезими, эске тутуусу, ой жүгүртүүсү өсөт.Өз алдынча иштөөгө көнүгөт. | Өтүлгөн темаларды эске тутуу менен, маселелерге ой жүгүртүп, өз алдынча иштеп билим, билгичтик көндүмдөрүнө ээ болушса. |
Тарбия берүүчүлүк: Билимдүүлүккө тарбияланышат. | Билимдүү болууга аракет кылышса |
Сабактын тиби: Билимдерди текшерүү-бышыктоо
Сабактын усулу: Өз алдынча иштөө
Сабактын жабдылышы: Текшерүү иштер жыйнагы 77-б, таблица,формула
Сабактын жүрүшү: 5 этаптан турат
Сабактын этаптары | Уба- кыт | Мугалимдин ишмердүүлүгү | Окуучунун ишмердүүлүгү | Баа- лоо | Пред.к ком-к |
1-этап Шыктан- дыруу | | 1.Саламдашуу 2.Сабакка даярды-гына көз салат. 3.Жагымдуу маанай түзөт. 4.Алтын эреже кабыл алууга чакы-рат. | 1.Саламдашат 2.Сабакка даярданы-шат. 3.Маанайларын кө-төрүшөт. 4.Алтын эреже түзү-шөт. | К.б тех-никалары | К3 |
2-этап Үй тапшыр масы | | Өтүлгөн темаларга кыскача кайрылуу. Тапшырмалар дептер-леринен текшерилет.. | Өтүлгөн темалардын неги-зи боюнча эреже, форму-лаларды эске салышат. | | |
3-этап Жаңы тема | | 1.Сабактын темасы,макса-ты, көрсөткүчтөр айтылат. 1-катар 1.Амалдарды аткар. 370+25х15-549:61=370+375-9=736 (756+148)-(845-762)=904-83= 821 2.Теңдемени чыгаргыла. в:6=885 532:х=7 в=885х6 х=532:7 в=5310 х=76 3.АВСД-тик бурчтук АВ=5см ВС=7см Р=? S=? Р=(АВ+ВС)х2 Р+(5см+7см)х2=24см S=АВхВС S=5смх7см=35см2 4. Узундугу 8см 6мм болгон кесинди сыз. Анын экиден биринин узундугу канча? | 1.Сабактын темасын макса-тын билишет. 2-катар 1.Амалдарды аткар. 470+29х4-640:5=470+116-128=458 (640+310)-(765-480)=950-285=665 2.Теңдемени чыгаргыла. вх7=343 75:х=5 в=343:7 х=75:5 в=49 х=15 3.АВСД-тик бурчтук АВ=6см ВС=7см Р=? S=? Р=26см S=42см2 4. Узундугу 7см8мм болгон кесинди сыз. Анын үчтөн биринин узундугу канча ? | Өзүн өзү баа-лоо | К1 К2 |
4-этап Көнүгүү, машыгуу-лар | | 5.Маселени чыгар. Дүкөнгө ар биринде 45 кг дан болгон 95 ящик помидор түштү. Анын бештен бири эртең менен ,калганын түштөн кийин сат-ты.Түштөн кийин канча кг помидор сатылды? 1. 45х95=4275 2. 4275:5=855 3. 4275-855=3420 Ж: 3420 кг | 4.Маселени чыгар. Дүкөнгө ар бирине 12 ден кашык салынган 240 куту жана ар бирине 24 вилка салынган 80 куту алып келишти .Дүкөнгө бардыгы канча кашык жана вилка алып келишкен. (12х240)+(24х80)= 2880 Ж: 80 китеп кыргыз тили | Кол-доо | К4 |
5-этап Жыйынтык-тоо Тапшырма Баалоо | | Окуучулар иштерин тапшырышат Кошумча суроолор бе-рилет *Маселе түзүү Ар бир окуучунун иши бааланат. | Суроолорго жооп беришет. *Маселе түзүшөт Бааларын угат | | |
Математика 4-класс 3-чейрек Өтүлгөн күнү:________
Сабактын темасы: Текшерүү иши
Сабактын максаты:
Билим берүүчүлүк: Окуучулар бөлүм ичиндеги алган билимдерин бы-шыктоо менен текшеришет. | Окуучулар бөлүм ичинде алган би-лимдерин бышыктап, тапшыр-маларды өз алдынча туура,так иштей алышса. |
Өнүктүрүүчүлүк: Аң сезими, эске тутуусу, ой жүгүртүүсү өсөт.Өз алдынча иштөөгө көнүгөт. | Өтүлгөн темаларды эске тутуу менен, маселелерге ой жүгүртүп, өз алдынча иштеп билим, билгичтик көндүмдөрүнө ээ болушса. |
Тарбия берүүчүлүк: Билимдүүлүккө тарбияланышат. | Билимдүү болууга аракет кылышса |
Сабактын тиби: Билимдерди текшерүү-бышыктоо
Сабактын усулу: Өз алдынча иштөө
Сабактын жабдылышы: Текшерүү иштер жыйнагы 75-б, таблица,формула
Сабактын жүрүшү: 5 этаптан турат
Сабактын этаптары | Уба- кыт | Мугалимдин ишмердүүлүгү | Окуучунун ишмердүүлүгү | Баа- лоо | Пред.к ком-к |
1-этап Шыктан- дыруу | | Сабакка даярдыгына көз сала кёз салат. 3.Жагымдуу маанай түзөт. | 2.Сабакка даярданы-шат. 3.Маанайларын кө-төрүшөт. 4.Алтын эреже түзү-шөт. | К.б тех-никалары | К3 |
2-этап Үй тапшыр масы | | Өтүлгөн темаларга кыскача кайрылуу. | Өтүлгөн темалардын неги-зи боюнча эреже, форму-лаларды эске салышатсалышат. | | |
3-этап Жаңы тема | | 1.Сабактын темасы,макса-ты, көрсөткүчтөр айтылат. 1-катар 1.Амалдарды аткар. 3654:18+1500:60+8433=8661 3654:18=203 203+25=228 1500:60=25 228+8433=8661 3338384:56=59614 456*302=137712 215*543=116745 2.Теңдемени чыгаргыла. Х:30-1290=600 Х:30=600+1290 Х:30=1890 8=1890*30 Х=56700 56700:30-1290=600 2) 546:х=10920:840 546:х=13 Х=546:13 Х=42 546:42=10920:840 3.Квадраттын жагы 4 см Р=? S=? Р=ах4 Р=4х4=16 см S=аха S=4х4=16см2 | 1.Сабактын темасын макса-тын билишет. 2-катар 1.Амалдарды аткар. 6058624:32=189332 514472:56-324:4+245=9351 514472:56=9187 324:4=81 9187-81=9106 9106+245=9351 234*452=105768 316*109=34444 2.Теңдемени чыгаргыла. А*56+2176=5032 А*56=5032-2176 А*56=2856 А=2856:56 А=51 51*56+2176=5032 2) 6720:х=672:24 6720:х=28 Х=6720:28 Х=240 6720:240=672:24 3. Квадраттын жагы 3 см а=3см Р=? S=? Р=12 см S=9см2 | Өзүн өзү баа-лоо | К1 К2 |
4-этап Көнүгүү, машыгуу-лар | | 4.Маселени чыгар. Бъркът 6 секундда 30 метр аралыкка аралыкка учат.60 секундда бъркът ка канча м аралыкка учат? 30:6=5 5*60=300 Ж:300метр | 4.Маселени чыгар Моторлуу кайык 3 саатта 24 км жър 24 км жърдъ. Ал 6 саатта канча км ди басып ётёт? 24:3=8 8*6=48 Ж: 48км | Кол-доо | К4 |
5-этап Жыйынтык-тооТапшыр тапшырма Баалоо | | Окуучулар иштерин тапшырышат Окуучулардын иштери бааланат | Тапшырышат Бааланат | | |
5-этап Жыйынтык-тоо Тапшырма Баалоо | | Окуучулар иштерин тапшырышат Кошумча суроолор бе-рилет *Маселе түзүү Окуучулар иштерин тапшырышат | Суроолорго жооп беришет. *Маселе түзүшөт Бааларын угат | | |
Математика 4-класс 3-чейрек
Өтүлгөн күнү:________
Сабактын темасы: Каталар үстүндө иштөө
Сабактын максаты:
Билим берүүчүлүк: Окуучулар өз алдынча иштөөдө кетирген каталар үстүнөн иштешет.Ката кетирүү себептерин билип, туура иштөөгө көнүгүшөт. | Окуучулар өз алдынча иштөөдө кетирген каталарын жана анын себептерин билишсе .Туура,так иштөөгө көнүксө. |
Өнүктүрүүчүлүк: Аң сезими, эске тутуусу, ой жүгүртүүсү өсөт. Өз ал-дынча иштөөгө көнүгөт. | Өтүлгөн темаларды эске тутуу менен, маселелерге ой жүгүртүп,билим билгичтик көндүмдөрүнө ээ болушса. |
Тарбия берүүчүлүк: Билимдүүлүккө тарбияланышат. | Билимдүү болууга аракет кылышса |
Сабактын тиби: Бышыктоо-жалпылоо
Сабактын усулу: Өз алдынча жана жупта иштөө
Сабактын жабдылышы: Таблица,формулалар.
Сабактын жүрүшү: 5 этаптан турат
Сабактын этаптары | Уба- кыт | Мугалимдин ишмердүүлүгү | Окуучунун ишмердүүлүгү | Баа- лоо | Пред.к ком-к |
1-этап Шыктан- дыруу | | 1.Саламдашуу 2.Сабакка даярды-гына көз салат. 3.Жагымдуу маанай түзөт. 4.Алтын эреже кабыл алууга чакы-рат. | 1.Саламдашат 2.Сабакка даярданы-шат. 3.Маанайларын кө-төрүшөт. 4.Алтын эреже түзү-шөт. | К.б тех-никалары | К3 |
2-этап Үй тапшыр масы | | Өтүлгөн темаларга кыскача кайрылуу. Тапшырмалар дептер-леринен текшерилет.. | Өтүлгөн темалардын неги-зи боюнча эреже, форму-лаларды эске салышат. | | |
3-этап Жаңы тема | | 1.Сабактын темасы,макса-ты, көрсөткүчтөр айтылат. 2.Текшерүү иштери таркатылат. Бааларын сурап журналга коюп чыгат. “5”-___ окуучу “4”-___ окуучу “3”-___ окуучу “2”-___ окуучу Билим сапаты ___ % Каталарын карап чыгуу-сун айтат. Себебин аныктайт. “5” алган окуучуларга жеке-че тапшырмалар берилет. 4.Тест иштөө Квадраттын жагы 8см S=? Р=? а) 64см2 , 32 см б) 64см , 32 см2 В) 36 см , 16 см | 1.Сабактын темасын макса-тын билишет. 2.Окуучулар өз иштерин Бааларын жана кетирген каталарын карап чыгышат. 1.Катасын тап 4357 8762 +782 -4225 12177 4543 542х0=542 2.Сүйлөмдү толукта -Ар кандай санды 0 гө көбөйтсөк ... чыгат. -Санды бирге көбөйтсөк кайра эле ошол ... .. чыгат. 3.Теңдеменин тамырын табуу эрежелери (х) м/н бер-н теңдемеде (:) (+) м/н бер-н теңдемеде (-) (:) м/н бер-н теңдемеде бөлүнүүчү бел-з болсо (х) бөлүүчү бел-з болсо (:) (-) м/н бер-н теңдемеде Кемүүчү бел-з болсо (+) Кемитүүчү бел-з болсо (-) | С.б | К1 К2 |
4-этап Көнүгүү, машыгуу-лар | | 4.Маселени чыгарууда ой жүгүртүү жолдору 1-жол Чийме же сүрөтүн элестетип тартуу 2-жол Ар бир сөзгө маани берүү зарыл Ак сыр 5 банка-2кг дан Күрөң сыр 3 банка- (Ошондой эле салмакта) Демек бул да 2кг (5х2)+(3х2)=16 (кг) Ж: 16 кг сыр | 4.Маселени чыгар. Мектепке 240 китеп Математика-3төн 1 -? Калганы- ? Кыргыз тили калга-нынын теңи-? 240:3=80 (3/1и) 240-80=160 (калганы) 160:2=80 (кал-н теңи) Ж: 80 китеп кыргыз тили | Кол-доо | К4 |
5-этап Жыйынтык-тоо Тапшырма Баалоо | | Суроо-жооп Катасын кайра туура иш-төөгө үйрөнгөн окуучу-нун иши бааланат. *Теңдеме түзүү Бааларын айтат. | Суроолорго жооп беришет. *Теңдеме түзүшөт Бааларын угат | | |