СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Текшеруу иштеп 4-класс

Категория: Математика

Нажмите, чтобы узнать подробности

Просмотр содержимого документа
«Текшеруу иштеп 4-класс»

Математика 4-класс 1-чейрек Өтүлгөн күнү:________

Сабактын темасы: Текшерүү иши №1

Бөлүмү: Сандар жана чоңдуктар

Сабактын максаты:

Билим берүүчүлүк: Окуучулар бөлүм

ичиндеги алган билимдерин бы-шыктоо менен текшеришет.

Окуучулар бөлүм ичинде алган би-лимдерин бышыктап, тапшыр-маларды өз алдынча туура,так иштей алышса.

Өнүктүрүүчүлүк: Аң сезими, эске тутуусу, ой жүгүртүүсү өсөт.Өз алдынча иштөөгө көнүгөт.


Өтүлгөн темаларды эске тутуу менен,

маселелерге ой жүгүртүп, өз алдынча иштеп билим, билгичтик көндүмдөрүнө ээ болушса.

Тарбия берүүчүлүк: Билимдүүлүккө

тарбияланышат.

Билимдүү болууга аракет кылышса

Сабактын тиби: Билимдерди текшерүү-бышыктоо

Сабактын усулу: Өз алдынча иштөө

Сабактын жабдылышы: Текшерүү иштер жыйнагы 75-б, таблица,формула

Сабактын жүрүшү: 5 этаптан турат

Сабактын

этаптары

Уба-

кыт

Мугалимдин

ишмердүүлүгү

Окуучунун ишмердүүлүгү

Баа-

лоо

Пред.к ком-к

1-этап

Шыктан-

дыруу


1.Саламдашуу

2.Сабакка даярды-гына көз салат.

3.Жагымдуу маанай

түзөт.

4.Алтын эреже

кабыл алууга чакы-рат.


1.Саламдашат

2.Сабакка даярданы-шат.

3.Маанайларын кө-төрүшөт.

4.Алтын эреже түзү-шөт.

К.б

тех-никалары


К3

2-этап

Үй тапшыр

масы



Өтүлгөн темаларга кыскача кайрылуу.

Тапшырмалар дептер-леринен текшерилет..

Өтүлгөн темалардын неги-зи боюнча эреже, форму-лаларды эске салышат.




3-этап

Жаңы тема

















1.Сабактын темасы,макса-ты, көрсөткүчтөр айтылат.

1-катар

1.Амалдарды аткар.

126+765=891 126х5=750 3427+697=4124 27:3=208

972+581=1553 962х0=0

9645-3875=5773 921х1=921


2.Теңдемени чыгаргыла.

Х+230=570 ах9=180

Х=340 а=20


3.Квадраттын жагы 4см.

Р=? S=?

Р=ах4

Р=4х4=16 см

S=аха

S=4х4=16см2





1.Сабактын темасын макса-тын билишет.

2-катар

1.Амалдарды аткар.

346+453=799 148х6=888

752-651=101 125:5=25

4357+782=5139 542х0=0

8762-4225=4537 546х1=546


2.Теңдемени чыгаргыла.

а-25=942 в:25=21

а=947 в=525


3. Квадраттын жагы 6см

а=6см

Р=? S=?

Р=24см S=36см2

Өзүн

өзү

баа-лоо

К1

К2

4-этап

Көнүгүү,

машыгуу-лар









4.Маселени чыгар.

Бөлмөнүн,эшигин,дуба-лын, терезесин сырдоо үчүн ар бири 2кг дан болгон 5 банка ак сыр, полуна ошондой эле салмактагы 3 банка күрөң сыр сарпталды. Бардыгы канча кг сыр кетти?

2х(5+3)=16 (кг)

Ж: 16 кг сыр

4.Маселени чыгар.

Мектепке 240 китеп

алып келишти. Анын үчтөн бири матема-тика, калганынын теңи кыргыз тили китеби. Мектепке кыргыз тили китебинен канчаны алып келишти?

240:3=80

240-80=160

160:2=80

Ж: 80 китеп кыргыз тили


Кол-доо

К4

5-этап

Жыйынтык-тоо


Тапшырма



Баалоо


Окуучулар иштерин

тапшырышат

Кошумча суроолор бе-рилет

*Маселе түзүү


Ар бир окуучунун иши

бааланат.

Суроолорго жооп беришет.



*Маселе түзүшөт


Бааларын угат





Математика 4-класс 1-чейрек Өтүлгөн күнү:________

Сабактын темасы: Каталар үстүндө иштөө №1

Бөлүмү: Сандар жана чоңдуктар

Сабактын максаты:

Билим берүүчүлүк: Окуучулар өз алдынча иштөөдө кетирген каталар

үстүнөн иштешет.Ката кетирүү себептерин билип, туура иштөөгө

көнүгүшөт.

Окуучулар өз алдынча иштөөдө кетирген каталарын жана анын себептерин билишсе .Туура,так иштөөгө көнүксө.

Өнүктүрүүчүлүк: Аң сезими, эске тутуусу, ой жүгүртүүсү өсөт. Өз ал-дынча иштөөгө көнүгөт.


Өтүлгөн темаларды эске тутуу менен,

маселелерге ой жүгүртүп,билим билгичтик көндүмдөрүнө ээ болушса.

Тарбия берүүчүлүк: Билимдүүлүккө

тарбияланышат.

Билимдүү болууга аракет кылышса

Сабактын тиби: Бышыктоо-жалпылоо

Сабактын усулу: Өз алдынча жана жупта иштөө

Сабактын жабдылышы: Таблица,формулалар.

Сабактын жүрүшү: 5 этаптан турат

Сабактын

этаптары

Уба-

кыт

Мугалимдин

ишмердүүлүгү

Окуучунун ишмердүүлүгү

Баа-

лоо

Пред.к ком-к

1-этап

Шыктан-

дыруу


1.Саламдашуу

2.Сабакка даярды-гына көз салат.

3.Жагымдуу маанай

түзөт.

4.Алтын эреже

кабыл алууга чакы-рат.


1.Саламдашат

2.Сабакка даярданы-шат.

3.Маанайларын кө-төрүшөт.

4.Алтын эреже түзү-шөт.

К.б

тех-никалары


К3

2-этап

Үй тапшыр

масы



Өтүлгөн темаларга кыскача кайрылуу.

Тапшырмалар дептер-леринен текшерилет..

Өтүлгөн темалардын неги-зи боюнча эреже, форму-лаларды эске салышат.




3-этап

Жаңы тема

















1.Сабактын темасы,макса-ты, көрсөткүчтөр айтылат.

2.Текшерүү иштери таркатылат. Бааларын сурап журналга коюп чыгат.

“5”-___ окуучу

“4”-___ окуучу

“3”-___ окуучу

“2”-___ окуучу

Билим сапаты ___ %

Каталарын карап чыгуу-сун айтат. Себебин аныктайт.

5” алган окуучуларга жеке-че тапшырмалар берилет.


4.Тест иштөө

Квадраттын жагы 8см

S=? Р=?

а) 64см2 , 32 см

б) 64см , 32 см2

В) 36 см , 16 см




1.Сабактын темасын макса-тын билишет.

2.Окуучулар өз иштерин

Бааларын жана кетирген каталарын карап чыгышат.


1.Катасын тап

4357 8762

+782 -4225

12177 4543

542х0=542

2.Сүйлөмдү толукта

-Ар кандай санды 0 гө көбөйтсөк ... чыгат.

-Санды бирге көбөйтсөк

кайра эле ошол ... .. чыгат.

3.Теңдеменин тамырын табуу эрежелери

(х) м/н бер-н теңдемеде (:)

(+) м/н бер-н теңдемеде (-)

(:) м/н бер-н теңдемеде

бөлүнүүчү бел-з болсо (х)

бөлүүчү бел-з болсо (:)

(-) м/н бер-н теңдемеде

Кемүүчү бел-з болсо (+)

Кемитүүчү бел-з болсо (-)


С.б

К1

К2

4-этап

Көнүгүү,

машыгуу-лар









4.Маселени чыгарууда ой жүгүртүү жолдору

1-жол Чийме же сүрөтүн элестетип тартуу

2-жол Ар бир сөзгө маани берүү зарыл

Ак сыр 5 банка-2кг дан

Күрөң сыр 3 банка-

(Ошондой эле салмакта)

Демек бул да 2кг

(5х2)+(3х2)=16 (кг)


Ж: 16 кг сыр

4.Маселени чыгар.

Мектепке 240 китеп

Математика-3төн 1 -?

Калганы- ?

Кыргыз тили калга-нынын теңи-?

240:3=80 (3/1и)

240-80=160 (калганы)

160:2=80 (кал-н теңи)

Ж: 80 китеп кыргыз тили


Кол-доо

К4

5-этап

Жыйынтык-тоо


Тапшырма


Баалоо


Суроо-жооп

Катасын кайра туура иш-төөгө үйрөнгөн окуучу-нун иши бааланат.

*Теңдеме түзүү


Бааларын айтат.

Суроолорго жооп беришет.



*Теңдеме түзүшөт


Бааларын угат







Математика 4-класс 1-чейрек Өтүлгөн күнү:________

Сабактын темасы: Текшерүү иши №2

Бөлүмү: Сандар жана чоңдуктар

Сабактын максаты:

Билим берүүчүлүк: Окуучулар бөлүм

ичиндеги алган билимдерин бы-шыктоо менен текшеришет.

Окуучулар бөлүм ичинде алган би-лимдерин бышыктап, тапшыр-маларды өз алдынча туура,так иштей алышса.

Өнүктүрүүчүлүк: Аң сезими, эске тутуусу, ой жүгүртүүсү өсөт.Өз алдынча иштөөгө көнүгөт.


Өтүлгөн темаларды эске тутуу менен,

маселелерге ой жүгүртүп, өз алдынча иштеп билим, билгичтик көндүмдөрүнө ээ болушса.

Тарбия берүүчүлүк: Билимдүүлүккө

тарбияланышат.

Билимдүү болууга аракет кылышса

Сабактын тиби: Билимдерди текшерүү-бышыктоо

Сабактын усулу: Өз алдынча иштөө

Сабактын жабдылышы: Текшерүү иштер жыйнагы 77-б, таблица,формула

Сабактын жүрүшү: 5 этаптан турат

Сабактын

этаптары

Уба-

кыт

Мугалимдин

ишмердүүлүгү

Окуучунун ишмердүүлүгү

Баа-

лоо

Пред.к ком-к

1-этап

Шыктан-

дыруу


1.Саламдашуу

2.Сабакка даярды-гына көз салат.

3.Жагымдуу маанай

түзөт.

4.Алтын эреже

кабыл алууга чакы-рат.


1.Саламдашат

2.Сабакка даярданы-шат.

3.Маанайларын кө-төрүшөт.

4.Алтын эреже түзү-шөт.

К.б

тех-никалары


К3

2-этап

Үй тапшыр

масы



Өтүлгөн темаларга кыскача кайрылуу.

Тапшырмалар дептер-леринен текшерилет..

Өтүлгөн темалардын неги-зи боюнча эреже, форму-лаларды эске салышат.




3-этап

Жаңы тема

















1.Сабактын темасы,макса-ты, көрсөткүчтөр айтылат.

1-катар

1.Амалдарды аткар.

370+25х15-549:61=370+375-9=736

(756+148)-(845-762)=904-83=

821


2.Теңдемени чыгаргыла.

в:6=885 532:х=7

в=885х6 х=532:7

в=5310 х=76



3.АВСД-тик бурчтук

АВ=5см

ВС=7см

Р=? S=?

Р=(АВ+ВС)х2

Р+(5см+7см)х2=24см

S=АВхВС

S=5смх7см=35см2

4. Узундугу 8см 6мм болгон кесинди сыз. Анын экиден

биринин узундугу канча?


1.Сабактын темасын макса-тын билишет.

2-катар

1.Амалдарды аткар.

470+29х4-640:5=470+116-128=458

(640+310)-(765-480)=950-285=665


2.Теңдемени чыгаргыла.

вх7=343 75:х=5

в=343:7 х=75:5

в=49 х=15



3.АВСД-тик бурчтук

АВ=6см

ВС=7см

Р=? S=?

Р=26см S=42см2




4. Узундугу 7см8мм болгон кесинди сыз. Анын үчтөн биринин узундугу канча ?

Өзүн

өзү

баа-лоо

К1

К2

4-этап

Көнүгүү,

машыгуу-лар









5.Маселени чыгар.

Дүкөнгө ар биринде

45 кг дан болгон 95 ящик помидор түштү.

Анын бештен бири эртең менен ,калганын түштөн кийин сат-ты.Түштөн кийин канча кг помидор сатылды?

1. 45х95=4275

2. 4275:5=855

3. 4275-855=3420

Ж: 3420 кг

4.Маселени чыгар.

Дүкөнгө ар бирине 12 ден кашык салынган 240 куту жана ар бирине 24 вилка салынган 80 куту алып келишти .Дүкөнгө бардыгы канча кашык жана вилка алып келишкен.

(12х240)+(24х80)=

2880


Ж: 80 китеп кыргыз тили


Кол-доо

К4

5-этап

Жыйынтык-тоо


Тапшырма



Баалоо


Окуучулар иштерин

тапшырышат

Кошумча суроолор бе-рилет

*Маселе түзүү


Ар бир окуучунун иши

бааланат.

Суроолорго жооп беришет.



*Маселе түзүшөт


Бааларын угат





















































Математика 4-класс 3-чейрек Өтүлгөн күнү:________

Сабактын темасы: Текшерүү иши

Сабактын максаты:

Билим берүүчүлүк: Окуучулар бөлүм

ичиндеги алган билимдерин бы-шыктоо менен текшеришет.

Окуучулар бөлүм ичинде алган би-лимдерин бышыктап, тапшыр-маларды өз алдынча туура,так иштей алышса.

Өнүктүрүүчүлүк: Аң сезими, эске тутуусу, ой жүгүртүүсү өсөт.Өз алдынча иштөөгө көнүгөт.


Өтүлгөн темаларды эске тутуу менен,

маселелерге ой жүгүртүп, өз алдынча иштеп билим, билгичтик көндүмдөрүнө ээ болушса.

Тарбия берүүчүлүк: Билимдүүлүккө

тарбияланышат.

Билимдүү болууга аракет кылышса

Сабактын тиби: Билимдерди текшерүү-бышыктоо

Сабактын усулу: Өз алдынча иштөө

Сабактын жабдылышы: Текшерүү иштер жыйнагы 75-б, таблица,формула

Сабактын жүрүшү: 5 этаптан турат

Сабактын

этаптары

Уба-

кыт

Мугалимдин

ишмердүүлүгү

Окуучунун ишмердүүлүгү

Баа-

лоо

Пред.к ком-к

1-этап

Шыктан-

дыруу



Сабакка даярдыгына көз сала кёз салат.

3.Жагымдуу маанай

түзөт.


2.Сабакка даярданы-шат.

3.Маанайларын кө-төрүшөт.

4.Алтын эреже түзү-шөт.

К.б

тех-никалары


К3

2-этап

Үй тапшыр

масы



Өтүлгөн темаларга кыскача кайрылуу.


Өтүлгөн темалардын неги-зи боюнча эреже, форму-лаларды эске салышатсалышат.




3-этап

Жаңы тема

















1.Сабактын темасы,макса-ты, көрсөткүчтөр айтылат.

1-катар

1.Амалдарды аткар.

3654:18+1500:60+8433=8661

3654:18=203 203+25=228

1500:60=25 228+8433=8661

3338384:56=59614

456*302=137712

215*543=116745

2.Теңдемени чыгаргыла.

Х:30-1290=600

Х:30=600+1290

Х:30=1890

8=1890*30

Х=56700

56700:30-1290=600

2) 546:х=10920:840

546:х=13

Х=546:13

Х=42

546:42=10920:840



3.Квадраттын жагы 4 см

Р=? S=?

Р=ах4

Р=4х4=16 см

S=аха

S=4х4=16см2

1.Сабактын темасын макса-тын билишет.

2-катар

1.Амалдарды аткар.

6058624:32=189332

514472:56-324:4+245=9351

514472:56=9187

324:4=81 9187-81=9106

9106+245=9351

234*452=105768

316*109=34444

2.Теңдемени чыгаргыла.

А*56+2176=5032

А*56=5032-2176

А*56=2856

А=2856:56

А=51

51*56+2176=5032

2) 6720:х=672:24

6720:х=28

Х=6720:28

Х=240

6720:240=672:24



3. Квадраттын жагы 3 см

а=3см

Р=? S=?

Р=12 см S=9см2

Өзүн

өзү

баа-лоо

К1

К2

4-этап

Көнүгүү,

машыгуу-лар





4.Маселени чыгар.

Бъркът 6 секундда 30 метр аралыкка аралыкка учат.60 секундда бъркът ка канча м аралыкка

учат?

30:6=5 5*60=300

Ж:300метр

4.Маселени чыгар

Моторлуу кайык 3 саатта 24 км жър 24 км жърдъ. Ал

6 саатта канча км ди басып ётёт?

24:3=8 8*6=48

Ж: 48км


Кол-доо

К4

5-этап

Жыйынтык-тооТапшыр тапшырма



Баалоо





Окуучулар иштерин

тапшырышат


Окуучулардын иштери бааланат


Тапшырышат



Бааланат



5-этап

Жыйынтык-тоо


Тапшырма



Баалоо


Окуучулар иштерин

тапшырышат

Кошумча суроолор бе-рилет

*Маселе түзүү


Окуучулар иштерин

тапшырышат


Суроолорго жооп беришет.



*Маселе түзүшөт


Бааларын угат























































































Математика 4-класс 3-чейрек

Өтүлгөн күнү:________

Сабактын темасы: Каталар үстүндө иштөө

Сабактын максаты:

Билим берүүчүлүк: Окуучулар өз алдынча иштөөдө кетирген каталар

үстүнөн иштешет.Ката кетирүү себептерин билип, туура иштөөгө

көнүгүшөт.

Окуучулар өз алдынча иштөөдө кетирген каталарын жана анын себептерин билишсе .Туура,так иштөөгө көнүксө.

Өнүктүрүүчүлүк: Аң сезими, эске тутуусу, ой жүгүртүүсү өсөт. Өз ал-дынча иштөөгө көнүгөт.


Өтүлгөн темаларды эске тутуу менен,

маселелерге ой жүгүртүп,билим билгичтик көндүмдөрүнө ээ болушса.

Тарбия берүүчүлүк: Билимдүүлүккө

тарбияланышат.

Билимдүү болууга аракет кылышса

Сабактын тиби: Бышыктоо-жалпылоо

Сабактын усулу: Өз алдынча жана жупта иштөө

Сабактын жабдылышы: Таблица,формулалар.

Сабактын жүрүшү: 5 этаптан турат

Сабактын

этаптары

Уба-

кыт

Мугалимдин

ишмердүүлүгү

Окуучунун ишмердүүлүгү

Баа-

лоо

Пред.к ком-к

1-этап

Шыктан-

дыруу


1.Саламдашуу

2.Сабакка даярды-гына көз салат.

3.Жагымдуу маанай

түзөт.

4.Алтын эреже

кабыл алууга чакы-рат.


1.Саламдашат

2.Сабакка даярданы-шат.

3.Маанайларын кө-төрүшөт.

4.Алтын эреже түзү-шөт.

К.б

тех-никалары


К3

2-этап

Үй тапшыр

масы



Өтүлгөн темаларга кыскача кайрылуу.

Тапшырмалар дептер-леринен текшерилет..

Өтүлгөн темалардын неги-зи боюнча эреже, форму-лаларды эске салышат.




3-этап

Жаңы тема

















1.Сабактын темасы,макса-ты, көрсөткүчтөр айтылат.

2.Текшерүү иштери таркатылат. Бааларын сурап журналга коюп чыгат.

“5”-___ окуучу

“4”-___ окуучу

“3”-___ окуучу

“2”-___ окуучу

Билим сапаты ___ %

Каталарын карап чыгуу-сун айтат. Себебин аныктайт.

5” алган окуучуларга жеке-че тапшырмалар берилет.


4.Тест иштөө

Квадраттын жагы 8см

S=? Р=?

а) 64см2 , 32 см

б) 64см , 32 см2

В) 36 см , 16 см




1.Сабактын темасын макса-тын билишет.

2.Окуучулар өз иштерин

Бааларын жана кетирген каталарын карап чыгышат.


1.Катасын тап

4357 8762

+782 -4225

12177 4543

542х0=542

2.Сүйлөмдү толукта

-Ар кандай санды 0 гө көбөйтсөк ... чыгат.

-Санды бирге көбөйтсөк

кайра эле ошол ... .. чыгат.

3.Теңдеменин тамырын табуу эрежелери

(х) м/н бер-н теңдемеде (:)

(+) м/н бер-н теңдемеде (-)

(:) м/н бер-н теңдемеде

бөлүнүүчү бел-з болсо (х)

бөлүүчү бел-з болсо (:)

(-) м/н бер-н теңдемеде

Кемүүчү бел-з болсо (+)

Кемитүүчү бел-з болсо (-)


С.б

К1

К2

4-этап

Көнүгүү,

машыгуу-лар









4.Маселени чыгарууда ой жүгүртүү жолдору

1-жол Чийме же сүрөтүн элестетип тартуу

2-жол Ар бир сөзгө маани берүү зарыл

Ак сыр 5 банка-2кг дан

Күрөң сыр 3 банка-

(Ошондой эле салмакта)

Демек бул да 2кг

(5х2)+(3х2)=16 (кг)


Ж: 16 кг сыр

4.Маселени чыгар.

Мектепке 240 китеп

Математика-3төн 1 -?

Калганы- ?

Кыргыз тили калга-нынын теңи-?

240:3=80 (3/1и)

240-80=160 (калганы)

160:2=80 (кал-н теңи)

Ж: 80 китеп кыргыз тили


Кол-доо

К4

5-этап

Жыйынтык-тоо


Тапшырма


Баалоо


Суроо-жооп

Катасын кайра туура иш-төөгө үйрөнгөн окуучу-нун иши бааланат.

*Теңдеме түзүү


Бааларын айтат.

Суроолорго жооп беришет.



*Теңдеме түзүшөт


Бааларын угат