СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

«Телефонмен сөйлесу әдебі»

Категория: Всем учителям

Нажмите, чтобы узнать подробности

-телефонмен сөйлесу әдебі туралы біледі,сөйлесу әдебін өмірде өз орнымен қолдана алады

Просмотр содержимого документа
««Телефонмен сөйлесу әдебі»»

ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ Сабақ жоспары

САБАҚ: қазақ тілі

МЕКТЕП: «№27 ЖОББМ» КММ

ТАҚЫРЫБЫ: «Телефонмен сөйлесу әдебі»

КҮНІ:

МҰҒАЛІМНІҢ ЕСІМІ:Икишева А.Е.

СЫНЫП:5


ҚАТЫСҚАНДАР САНЫ:

ҚАТЫСПАҒАНДАР САНЫ:

САБАҚҚА НЕГІЗДЕЛГЕН ОҚУ МАҚСАТЫ (МАҚСАТТАРЫ)

Ж1.Берілген мәтінге сәйкес кіріспе, негізгі және қорытынды бөлімдерді қамтитын қарапайым жоспар құру

О6.Оқылым стратегияларын (құру) қолдану; жалпы мазмұнын түсіну үшін оқу, нақты ақпарат табу үшін оқу

САБАҚ МАҚСАТТАРЫ

Барлық оқушылар:

-мәтінді түсінеді және идеясын анықтайды

Оқушылардың басым бөлігі:

-мәтіннің кіріспе, негізгі және қорытынды бөлімдеріне сай нақты және қосымша ақпарат таба алады, оқиды

Кейбір оқушылар:

- мәтін бөлімдеріне сай жоспар құрастырады

БАҒАЛАУ

КРИТЕРИЙЛЕРІ

1. мәтінді түсінеді және идеясын анықтайды

2. мәтіннің мазмұнына сай нақты және қосымша ақпарат таба алады

3. мәтін мазмұнын қолдана отырып жоспар құрастырады

ТІЛДІК МАҚСАТ

Оқушылар:

-телефонмен сөйлесу әдебі туралы біледі,сөйлесу әдебін өмірде өз орнымен қолдана алады

Негізгі сөздер мен тіркестер:

телефон, сөйлесу, әдеп, мәдениет, телеграф

Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:

Талқылауға арналған тармақтар:

Телефонмен сөйлесу әдебі не үшін керек?

Сіз неліктен...екенін айта аласыз ба?

Сіз неліктен телефонмен сөйлесу әдебі керек екенін айта аласыз ба?

Жазылым бойынша ұсыныстар:

Мәтін бойынша жоспар құруға машықтандыру

ҚҰНДЫЛЫҚТАРҒА БАУЛУ

Оқушыларға мәдениеттілік, әдептілік құндылықтарын қалыптастыру

АЛДЫҢҒЫ ОҚУ

Мәтіннің жанрлық ерекшелігін ажыратады.

ЖОСПАР

ЖОСПАРЛАНҒАН УАҚЫТ

Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыздар)

РЕСУРСТАР

Басы


10 минут










Ұйымдастыру.

  1. «Шаттық шеңберінде» оқушылар бір-біріне тілек айту арқылы жақсы көңіл-күй сыйлайды.

  2. 1,2,3 санау арқылы оқушылар 3 топқа топтастырылады

  3. Топ басшысын сайланады

  4. Бағалау парағын таратылады


Үй тапсырмасы «Тізбектей сұрау» әдісі арқылы сұралады.

1.Сөйлесу мәдениетінің негізгі қағидаларын ата.

2.Сөйлесу мәдениетін орнықтыру үшін не қажет екендігін баянда.

3.Сөз байлығы туралы айтып бер.

4.Сөйлесу мәдениеті дегеніміз не?

5.Сөз әдебі дегенді қалай түсінесін?

ҚБ 1. Ауызша мадақтау


Қызығушылықты ояту. «Телефонмен сөйлесу әдебі» тақырыбында бейнебаян ұсынылады.

«Шеңберге жиналу уақыты» әдісі арқылы оқушылар бейнебаянның мазмұны бойынша өз пікірін білдіреді. Тақырыпты ашу үшін сұрақтар қойылады.

1.Бұл бейнебаяннан не көрдіңдер?

2.Қалай ойлайсыңдар, сабақтың тақырыбы қандай?

3.Ал, бүгін сабақта қандай жұмыс істейміз, неге көңіл бөлуіміз керек.









Бағалау парағы













Бейнебаян

«Телефонмен сөйлесу әдебі»

Htpps:/youtu.be/HJrcUIEaqVA



Ортасы

25мин

Ж. 1-тапсырма.

Берілген мәтін мазмұнын түсініп оқиды. Мәтін мазмұнынан «Прожектор» әдісі арқылы өзіне түсініксіз жаңа сөздерді теріп жазады, мағынасын ашады.

Дескрипторлар:

1.Мәтінді түсініп оқиды.

2.Мәтіннен өзіне түсініксіз жаңа сөздерді теріп жазады.

3.Тірек сөздердің мағынасын ашады.

ҚБ 2. «Бағдаршам» әдісі


ТЖ 2-тапсырма. «Телефонмен сөйлесу әдебі» тақырыбындағы мәтіннің бөлімдерін анықтап, жоспар құрастырады.

Дескрипторлар:

1.Мәтін бөлімдерін анықтайды

2. Бөлімдерге бөледі

2.Мәтін бөлімдеріне кіріспе, негізгі, қорытынды жоспар құрады


ҚБ 2. «Бағдаршам» әдісі


ЖЖ 3-тапсырма. «Сұхбат алаңы» әдісі арқылы мәтінді оқып шығып, тақырып төңірегінде сұхбат жүргізеді.

Дескрипторлар:

  1. Мәтін мазмұнына сай нақты, қосымша ақпараттарды анықтайды.

  2. Тақырып төңірегінде өз пікірін айта алады.

  3. Сұхбат құрастыра алады .


ҚБ 2. «Бағдаршам» әдісі















Аяқталуы

10мин

Рефлексия пирамидасы.




  1. Есте сақтау керек маңызды 1 нәрсе.

  2. Сіз көбірек білгіңіз келетін 2 нәрсе.

  3. Сіз бұған дейін білген 3нәрсе.

  4. Сіз үйренген 4нәрсе.


Бағалау


Үй тапсырмасы

«Телефонмен сөйлеу әдебін білесіз бе?» тақырыбына эссе жазу.

Рефлексия парағы

Қосымша ақпарат



Саралау-Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз?


Оқушылардың оқу және танымдық деңгейінің

әртүрлілігіне байланысты

қабілетті оқушыларға тапсырманың күрделі тұсы тапсырылады. (барынша қолдау, орташа қолдау, қолдау шектеулі)

Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?


Өзара кері байланыс, топтар бір-бірінің жауабын дескрипторлар арқылы бағалайды.


ҚБ «Бағдаршам»әдісі

ҚБ «Ауызша мадақтау»

Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері АКТ-мен байланыс Құндылықтардағы байланыс


Қазақ әдебиеті, тарих, өзін-өзі тану пәндерімен байланысады. Сөйлеу этикасын сақтауға үйрету.Топтағы ынтымақтастық, қарым қатынас жасау қабілеті, сөйлеу мәдениетіне және көзқарастарына құрметпен қарау, сыпайылық, әдептілік мәдениетін сыйлау


-

-

-

Рефлексия

Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?

Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.


Қорытынды бағамдау

Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1:


2:


Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?


1:


2:


Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?



Қосымша 1


Қосымша 2