СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Төрт бурчтуктар жөнүндө түшүнүк

Категория: Математика

Нажмите, чтобы узнать подробности

Төрт бурчтуктар жөнүндө түшүнүк темасына  карата  сабактын  иштелмеси  камтылган

Просмотр содержимого документа
«Төрт бурчтуктар жөнүндө түшүнүк»

_______”______________-20 22 -жыл

ОББ текшердим: ­­­­­________________

Предмет

Геометрия

8 -класс

I чейрек








Сабактын темасы: Төрт бурчтуктар жөнүндө түшүнүк.

Сабактын тиби: жаңы билимди өздөштүрүү

Сабакта колдонулуучу усулдар жана ыкмалар: интерактивдүү

Сабакта колдонулуучу каражаттар жана материалдар: карточкалар, тех.каражаттар, табличка.

Сабактын максаттары

Күтүлүүчү натыйжалар

Билим берүүчүлүк

Төрт бурчтуктардын түрлөрү, ички бурчтарынын суммасы боюнча түшүнөт;

Төрт бурчтуктардын түрлөрү, ички бурчтарынын суммасы боюнча түшүнсө;

Өнүктүрүүчүлүк

Төрт бурчтуктардын түрлөрү, ички бурчтарынын суммасын пайдаланып, маселе иштешет;

Төрт бурчтуктардын түрлөрү, ички бурчтарынын суммасын пайдалана алса;

Тарбиялык

Өз алдынча иштешет, бири-бирине жардамдашат, турмуш менен байланыштырат.

Бири-бирине тоскоол болбосо, суроолорго жооп беришсе, турмуш менен байланыштырса.

Негизги компетенттүүлүктөр: Предметтик компетенттүүлүктөр:

1.Маалыматтык компетенттүүлүк (НК 1) 1. Эсептөө (ПК 1)

2.Социалдык коммуникативдик комп (НК 2) 2. Аналитикалык-функционалдык (ПК 2)

3. “Өзүн өзү уюштуруу жана көйгөйлөрдү чечүү” (НК 3)

3. Көрсөтмөлүү -образдуу (ПК3)

4. Статистикалык-ыктымалдык(ПК 4)

Сабактын жүрүшү:

Сабактын этаптары

Убак

Мугалимдин иш аракети

Окуучулардын иш аракети

Окуучуларды калып комп-р

Баалоо

Нег.

Пред


1.Мотивация Уюштуруу

Шыктандыруу

2-3’

1.Сабакты уюштуруу жана окуучуларды сабакка даярдоо.

2.Шыктандыруу

1.Мугалим менен бирдикте сабакка даяр болушат.

НК 3

Жеңүүчүлөргө упай берилет.

2.Теманы жана күтүлгөн окуу натыйжаларын жарыялоо

2-3’

1.Тема жана максат менен таанышышат, төрт бурчтуктардын түрлөрү, ички бурчтарынын суммасы боюнча ойлорун айтып көрүшөт.

2. Видеосабактын жардамы менен тема түшүндүрүлөт.

3.Окуучулар менен бирдикте талкууланат.

1.Темага карата максат коюшат, ойлорун ортого салышат.

2. Мугалим менен бирдикте төрт бурчтуктардын түрлөрү, ички бурчтарынын суммасы боюнча түшүнөт.

3. Берилген суроолорду талкуулашат.

НК 1

НК 2

НК 3


ПК 1

ПК 3


Дагы кимиңер кандай ойлорду айта аласыңар?


Калыптандыруучу баалоо

3.Тема боюнча зарыл болгон маалыматтарды берүү

8-10’

Төрт бурчтуктун төрт чокусу, төрт жагы, төрт бурчу болот.

Томпок жана томпок эмес болуп бөлүнөт.

Төрт бурчтуктун жактарынын суммасы анын периметри д.а.

34-теорема. Төрт бурчтуктун ички бурчтарынын суммасы ка барабар.


НК 1

НК 2, 3


ПК 3



Окуучуларга сыпаттама баалар берилет


Калыптандыруучу баалоо

4.Интерактивдүү көнүгүүлөр – сабактын борбордук бөлүгү

20-25’

1. а) ABCD томпок;

A B


C D

б) KLMN томпок эмес төрт бурчтуктар;

N


M



K L


2. Томпок төрт бурчтуктун жактары: 8см, 12см, 6см, 11см.

Р=8+12+6+11=37

Ж: Р=37см.

Төрт бурчтук, анын аныктамасы, ички бурчтарынын суммасын, периметрин табуу боюнча маселелерди иштешет.

Окуучулар маселелерди бири-бирине жардам берүү менен, өз алдынча, аткарышат.


НК 2

НК 3

ПК 1

ПК 3



Окуучуларга баа иретинде фигуралар берилет. Мугалимдин алкыш сөзү

Азамат, Бали, Рахмат ж.б

Калыптандыруучу баалоо

5. Сабактын жыйынтыктарын чыгаруу; натыйжаларын баалоо

5-6’

1.Теманы бышыктоо үчүн суроолор:

-Төрт бурчтук д.э?

-Периметр кантип табылат?

2.Талкуу

3.Үйгө тапшырма:

4.Баалоо

Окуучулар маселелерди талдап, суроолорго жооп беришет.



№4, эрежелер.


НК 2

НК 3




Фигуралардын көптүгүнө карата бааланат.

Жыйынтыктоочу баалоо




Скачать

Рекомендуем курсы ПК и ППК для учителей

Вебинар для учителей

Свидетельство об участии БЕСПЛАТНО!