Сабақтың тақырыбы: Төрт түлік мал жайындағы өлең-жырлар. | Мектеп Н.К.Киікбаев атындағы мектеп-гимназиясы қазақ тілі мен әдебиеті пәні мұғалімі |
Күні 06 сәуір, 2017 жыл | Мұғалім Омарова Айнұр Жамалбекқызы |
Сынып 5-сынып | Қатысқан оқушы саны 23 | Қатыспағандар |
Сабақта меңгерілетін дағдылық мақсаттар | Оқушылар жаңа тақырыпты түсінеді, алған білімін тапсырмаларды орындағанда қолданады. тұрмыс – салт жырлары , төрт түлік малға байланысты туралы әдеби білім алады, дүниетанымдары кеңейеді, мәнерлеп оқу дағдылары дамиды. |
Сабақ мақсаттары | Барлық оқушылар білуге тиісті: Тақырып туралы қосымша мәліметтер біледі. |
Оқушылардың көпшілігі білуге тиіс: Тақырып мазмұнын түсінуі тиіс |
Кейбір оқушылар білуге тиіс: Ережемен жұмыс істей алады |
Бұрыннан бар білімдері | Салт өлеңдері мен бата-тілек жырлары |
Жоспар |
Жоспарланған уақыттар | Жоспарланған уақыт (жаттығулар) | Ресурстар |
Басталуы | Ұйымдастыру кезеңі «Кездесу» ойыны Жай әуенмен екі шеңбер болып қарама –қарсы айналады, әуен тоқтаған кезде бір-біріне қарап, баланың қасиетін айтады. Қызығушылықты ояту «Қара жорға» биіне шақыру арқылы оқушы көңілін көтеру. «Санамақ» арқылы топқа бөлу. Төрт түлік туралы флипчартқа жазып шығуды тапсыру. Бейнежазба тыңдау. | Таныстыры лым, суреттер. |
Ортасы | Жаңа сабақ Оқулықта берілген тапсырмаларды орындау. 1. Қой - төрт түліктің ұсағы 2. Сиыр ірі қараға жатады. 3. Жылқы - төрт түліктің бірі. 4. Түйе – түлік басы. Түйе – көштің көлігі 1-топ. Шопан ата 2-топ. Ойсыл қара 3-топ. Зеңгі баба 4-топ. Қамбар ата Әр топ жыр, мақал мәтел, тиым сөздер, жұмбақтар мен ертегі аңыздар айтады. Топтық, жеке жұмыс жүргізу. Дәптермен жұмыс. Оқулықта берілген жаттығуларды орындау | Оқулық, дәптер, үлестірмелі парақшалар, флипчарт. |
Сергіту сәті | «Кездесу» ойыны Жай әуенмен екі шеңбер болып қарама –қарсы айналады, әуен тоқтаған кезде бір-біріне қарап, баланың қасиетін айтады. | Сергіту жаттығуы жазылған парақша |
Аяқталуы | Тыйым сөздер. * Қой қырқатын қырықтықты бос қайтармайды, жүнге орап береді. * Қой қоздап жатқанда біреуге мал сыйламайды, сатпайды. * Мал айдап келе жатқан адамға "айдар көбейсін" дейді, ал малшыға "бағар көбейсін" дейді * Малдың алдынан бос ыдыспен шығуға болмайды. * Мал сүйегін пешке салма. * Қойдың жүнін, мүйізін отқа жақпайды. * Ақты төкпе Малды теппе * Малға теріс мінбе * Малдың басынан ұрма Мақал – мәтел мәйегі: 1. Мал өсірсең қой өсір Өнімі оның көл көсір 2. Малды баға биі, бабын таба біл | Берілген тапсырманы орындайды |
Үйге тапсырма: 1Сөздікпен жұмыс. 2.Халқымның салт-дәстүрін,әдет –ғұрпын құрметтеймін |
Дифференциациялау оқушыларға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға тапсырманы қалайша түрлендіресіз? | Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалайша жоспарлайсыз? | Пәнаралық байланыс – Денсаулық пен қауіпсіздікті тексеру, АКТ |
Рефлексия Сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері анық па? Бүгін оқушылар не үйренді? Сабақ қалай өтті, қандай деңгейде өтті? | Өз сабағыңызды талдау үшін осы бос орынды пайдаланыңыз. Сол жақта берілген сұрақтарға жауап беріңіз?  |
Дифференциялау жоспарым жүзеге асты ма? Тапсырмалары сәйкес болды ма? Уақыт дәлдігі қалай болды? Жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім? | Топ жұмысын бағалау кестесі Кри- терий- лер Топ мүшелері | Идея-ларды ұсыну | Жолдас- тарын топ жұмысына жұмылдыру | Идея-лардың дербестігі | Сұ-рақ қою | Сұрақ- тарға жауап беру | Белсен-ді түрде тыңдау | Жалпы балл | Мұрат | + | + | + | + | + | | 5 | Қаламқас | + | + | + | + | + | + | 6 | Маруана | | + | | + | + | + | 4 | Бақытгүл | + | | + | | | + | 3 | Топ бойынша | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 18 немесе 75 % | |
Қорытынды бағамдау Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: Оқушыларды сабақтың әр кезеңінде бағалау. 2: Дарынды және үлгерімі төмен оқушылардың ерекшелігіне көңіл бөлу. Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады ( оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: Сабақтың нәтижесіне көңіл бөлу. 2: Рефлексия. Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім ? |