Просмотр содержимого документа
«Трапециянын аянты(маселе иштөө)»
Сабактын темасы: Трапециянын аянты. (маселе иштоо)
Сабактын максаты : 1) Билим берүүчүлүгү- трапециянын аянтын табууну үйрөтүү.
2) Өнүктүрүүчүлүгү- отулгон темага карата маселе чыгарууну кеңейтип үйрөнүүгө багыт берүү жана окуучулардын геометрияга болгон кызыгуусун активдүүлүгүн өстүрүү.
3)Тарбиялык максаты- Окуучуларды математикалык терминдер менен так сүйлөй билүүгө, коллективдүү иштей билүүгө, биринин берген жоопторун экинчиси анализдеп, тууралап билүүгө, үйрөтүү.
Сабактын түрү: Аралаш сабак
Сабактын методдору: Түшүндүрүү, илюстративдүү,изилдөө
Сабактын жабдылышы: Компьютер, проектор, экран.
Сабактын жүрүшү. А) Уюштуруу
Б) Өтүлгөндөрдү кайталоо
В) Жаңы теманы түшүндүрүү
Г) Бышыктоо
Д) Үйгө тапшырма берүү
Ж) Окуучулардын билимин баалоо
З) Жыйынтыктоо
Жаны теманы түшүндүрүү:
Трапециянын аянты негиздеринин узундуктарынын суммасынын жарымын(орто сызыгын) бийиктигине көбөйтконго барабар.
Маселе иштоо:
№3
Берилди: АВСD-трапеция
BK=16см
S=4дм2=40см
Табуу керек:PQ=?
Чыгаруу:
№4
Б
ерилди: АВСD-трапеция
SABCD=288см2
BC:AD=4:5
BK=3,2дм=32см
Табуу керек:BC-?,AD-?
Чыгаруу:
№
5
Берилди:ABCD-трапеция
AD=42м
ВH=15м
AH,KD-проекция
АH=KD=15м
Табуу керек:SABCD=?
Чыгаруу:
BC=HK
AD=2AH+HK
№
6
Берилди:ABCD-трапеция
AB=CD=41см
BC=5,1дм=51см
AD=6,9дм=69см
Табуу керек: SABCD=?
Чыгаруу:
BC=KN=51
AD=2AK+KN
69=2AK+51
2AK=18
AK=9
№
10
Берилди:ABCD-трапеция
BC=2дм
AD=6дм
AB=0,13м=1,3дм
CD=0,37м=3,7дм
Табуу керек:SABCD=?
Чыгаруу:
АК=х болсун,
BC=KN
KN=2
ND=AD-(KN+AK)
ND=6-(2+x)
ND=4-x
№11
Б
ерилди:ABCD-трапеция
AB=CD=8,5м
АC=19,5м
AD=22м
Табуу керек: SABCD=?
AE=AD-ED
Жообу:135м2.
№12
Берилди:ABCD-трапеция
K
N-орто сызыгы
АB=CD
BC=24см, AD=40см
Табуу керек:SABCD=?
Чыгаруу:
Тен капталдуу трапециянын диагоналдары оз ара
перпендикулярдуу болсо, бийиктиги
орто сызыгынын узундугуна барабар болот.
KN=BH
S=l*h
№14
Б
ерилди:ABCD-трапеция
BC=0,89м, AD=1,42м
AC=1,2м, BD=1,53м
Табуу керек:SABCD=?
Чыгаруу:
AD=AK+KE+ED
KD=AD-AK, AE=AD-ED
1,42=AK+0,89+ED
AK=1,42-0,89-ED
AK=0,53-ED
BK2=BD2-KD2
BK2=1,532-(AD-AK)2
BK2=2,3409-(1,42-0,53+ED)2
BK2=2,3409-(0,89+ED)2
BK2=2,3409-0,7921-1,78ED-ED2
BK2=1,5488-1,78ED-ED2
CE2=AC2-AE2
CE2=1,44-(AD-ED)2
CE2=1,44-(1,42-ED)2
CE2=1,44-2,0164+2,84ED-ED2
CE2=-0,5764+2,84ED-ED2
1,5488-1,78ED-ED2=-0,5764+2,84ED-ED2
4,62ED=2,1252
ED=0,46
Ордуна коебуз:
Үйгө тапшырма берүү: №____
Окуучулардын билимин баалоо:
Жыйынтыктоо: