СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Цилиндр жөнүндө түшүнүк

Категория: Геометрия

Нажмите, чтобы узнать подробности

План конспект

Просмотр содержимого документа
«Цилиндр жөнүндө түшүнүк»

Класс: 11-класс

Өтүлүүчү күнү:

Предмети: Геометрия

Сабактын темасы: Цилиндр.

Сабактын тиби: Жаңы билимдерди өздөштүрүү

Сабактын усулу: Таанып билүүчүлүк

Сабактын жабдылышы: маркерлер,быйтыкчалар , проектор...


Сабактын максаты


Көрсөткүчтөрү



Цилиндр жана анын касиеттери жөнүндө кеңири түшүнүк алышат. Элементтерин таанып билишет.Алган теориялык билимдерин пайдаланып маселелерди иштей алышат.

Цилиндр жана анын касиеттери жөнүндө кеңири түшүнүк алышса. Элементтерин таанып билишсе. Алган теориялык билимдерин пайдаланып маселелерди иштей алышса.




Сабактын этабы

Мугалимдин иш аракети

Окуучунун иш аракети

Убакты


1. Уюштуруучулук

Саламатсыңарбы балдар?Маанайыңар кандай? Кана эмесе бүгүнкү сабакты баштайбыз. Сабаката кимдер жок?

  • Саламатсызбы

  • Баары жакшы

  • Бүгүн сабакта баары бар.

1минут


  1. Жагымдуу маанай.

Мээге чабуул.

  • Аң сезими ойгонот

  • Ойлонот

  • Изденет

Табат

2минут


  1. Өтүлгөндөрдү кайталоо

  • Айлануу бети деген эмне?

  • Айлануу фигураларын атагыла.

  • Айлануу телосу деген эмне?

  • Аларга кайсы телолор кирет

Үйго берилген тапшырманы маселенида ушулардын катарында текшере кетет.

жана башка ушул сыяктуу жаңы темага өбөлгө түзүучүү суроолорду берет.


  • Өтүлгөн материал боюнча билимдерин тереңдейт.

  • Өзүн-өзү баалайт

  • Класстерди толтурушат.

5минут

  1. Жаңы теманы түшүндүрүү.

Тик бурчтукту анын бир жагынын айланасында айландыруудан пайда болгон тело Цилиндр д.а.

негизи

C


D C каптал бети



радиус

B

бийиктик

А


АВ=СD кесиндилери барабар эки тегеректи сызат, алар цилиндрдин негиздери деп аталат. Цилиндердин негизинин радиусун (AB же DC) цилиндрдин радиусу деп атайбыз. Цилиндер пайда болгудай кылып тик бурчтук айландырыла турган жак (BC) цилиндирдин огу болуп саналат. Мында ABCD тик бурчтугунун ADга барабар болгон ар бир кесиндиси цилиндрдин каптал бети деп аталат. Эгерде цилиндирди анын огу аркылуу отуучу тегиздик менен кессек кесилиште тик бурчтук пайда болот. Анын бир жагы бириккен цилиндирдин түзүүчүсүнө барабар, ал эми экинчи жагы болсо цилиндрдин негизинин диаметирине (2АВга ) барабар боло тургандыгы түшүнүктүү .


  • Түшүндүрүү процесси жүрөт.

  • Билими жогорулайт

  • Тема боюнча ой жүгүртүүсү өсөт.

  • Көңүл буурусу жогорулайт.

  • Айырмалап билүүгө үйрөнөт.

  • Так маалыматтарды ажырата алат.

Толук жыйынтык чыгарганга үйрөнүшөт.


18 минут

  1. Бышыктоо, мисал иштөө

№3

Берилди: Чыгаруу:

R=8см S= 8см*20см=

h=20см =160см2

S=?


№5


Берилди: Чыгаруу:

d=4дм D2= 42+32=16+9=25

h=3дм D=5

d=? D=5см


№4

Берилди: Чыгаруу:

S=48см 2 4R=48

h=4см R=48/4

R=? R=12

R= 12см

№6


Берилди: Чыгаруу:

R=2,5см h2= 102-2,52

d=10см h2=100-6,25

h=? h2=94,75

h=5см


16 минут.







  1. Үйгө тапшырма

№ 1, №2 мисалды иштешет жана аныктамаларды жатташат

Күндөлуктөрүнө белгилеп жазышат

2минут

  1. Баалоо, жыйынтыктоо

Активдуу катышканына жараша баалоо критерийинин негизинде бааланышат.

Күндөлүктөрүнө койдурушат

1минут