СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Урок літературного читання у 2 класі Тема: Сергій Носань "Ялинка", Олександр Олесь "Ялинка".

Нажмите, чтобы узнать подробности

Тема: Сергій Носань "Ялинка", Олександр Олесь "Ялинка".

Просмотр содержимого документа
«Урок літературного читання у 2 класі Тема: Сергій Носань "Ялинка", Олександр Олесь "Ялинка".»



УРОК ЛІТЕРАТУРНОГО ЧИТАННЯ У 2 КЛАСІ

Тема.Сергій Носань «Ялинка»; Олександр Олесь «Ялинка»

Мета: формувати навички свідомого, виразного читання, уміння швидко орієнтуватися в тексті, передбачати, прогнозувати, робити висновки; розвивати зв’язне мовлення; привчати дітей до мудрого використання природних багатств; виховувати почуття дбайливого ставлення до природи.

Тип уроку: урок формування нових знань.

Хід уроку

І. Організаційний момент

1. Прийом «Незвичайний початок»

- Сядьте зручніше! Покладіть долоню на серце. Відчуваєте, як воно б’ється? Таке маленьке, а так багато працює! Ось і ми давайте гарненько попрацюємо.

2. Вправа «Долонька»

- Передайте свою впевненість і готовність до праці одне одному. (Діти торкаються долоньками одне одного).

ІІ. Актуалізація опорних знань.

- Діти, а хто з вас робив зарядку вранці? Молодці! А зараз ми зробимо зарядку для вашого язичка.

1. Мовленнєва розминка

Гра «Зроби так»

  • Як плаче дитина?

  • Як сміється маля?

  • Як мама заколисує дитину?

2. Робота над чистомовкою

а) Читає вчитель

- Про що йдеться в цій чисто мовці?

б) Читання мовчки

в) Читання вголос



Ок-ок-ок – тихо падає сніжок.

Ір-ір-ір – діти вибігли у двір.

Му-му-му – весело зустрінемо зиму.

3. Гра «Зачаровані слова від Снігуроньки» (робота в парі)

Завдання. Вставити літери, що притрусило сніжком.

Звернення ял*нок

Ми р*дість в*м даруєм!

М* ростем для втіхи,

Не руб*йте, не губ*ть

Нашу гірку д*лю,

Завжди с*рце в н*с тремтить

Перед Н*вим р*ком!

(Ми радість вам даруєм!

Ми ростем для втіхи,

Не рубайте, не губіть

Нашу гірку долю,

Завжди серце в нас тремтить

Перед Новим роком!)

4. Бесіда

- Діти, хто до вас звертається?

- Чому серце у ялинок тремтить саме напередодні Нового року?

- А які почуття викликають у вас новорічні ялинки?

- Де їх беруть?

- Звідки вони взялися на ринку?

5. Створення «Асоціативного куща»

- Що постає у ваших думках, коли ви чуєте слово «ялинка»?

Зелена дерево

Ялинка

Ліс Новий рік

ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку

- Діти, яка пора року настала? (Зима)

- Впевненим кроком прямує до нас красуня зима. Який місяць зиму починає?

- В народі цей місяць називали «грудень-студень», «першозимник». В цей місяць дні найкоротші, а ночі найдовші, тому його йменували ще як «ніч-року». Грудень багатий на свята. Серед них найулюбленіші свята дітвори Святого Миколая та Новий рік.

- А хто приходить до нас з Новим роком?

- Сьогодні на уроці ми опрацюємо оповідання Сергія Носаня і Олександра Олеся, які називаються однаково – «Ялинка». Прослухавши їх, ви маєте зважити, до яких почуттів прислухатися: страху і бажання ялинок жити чи кількаденної радості людей.

ІV. Опрацювання оповідання Сергія Носаня «Ялинка»

- Сергій Носань - український письменник. Народився на Черкащині. Рано залишився сиротою, жив з братами. В дитинстві був дуже талановитим хлопчиком. Вже в 5 класі він написав і поставив для шкільного театру спектакль «Горобчик». Все своє життя він боровся за збереження рідної природи. І можливо саме це спонукало його до написання оповідання «Ялинка», яке я вам зараз прочитаю.

1. Виразне читання оповідання вчителем.

- Хто є дійовими особами в оповіданні? (Тато, Оленка, лісник)

- У яку пору року відбуваються події? (Напередодні Нового року)

2. Словникова робота

Читання «пірамідок» слів «луною» за вчителем.

тут два

базар втіха

болісно смітник

продавати заборонив

прикрашаємо щонайменше

3. Гра «Бджілка»

Напівголосне читання учнями тексту, кожен у своєму темпі.

4. Читання тексту ланцюжком.

а) Робота над технікою читання

- Щоб правильно, швидко читати, треба себе до цього приготувати. Облизали губки, розтягнули їх у посмішці не відкриваючи ротика, «поцілували» мене.

б) Вправи на дихання:

- подули легенько, щоб не загасити свічку;

- набрали повітря і на рахунок 12 – видихнули і сказали «ах».

в) читання тексту ланцюжком

5. Аналіз тексту

- Звідки поверталися батько з Оленкою? (З базару)

- Кого вони зустріли? (Карпа Івановичу)

- Ким був Карпо Іванович? (Лісником)

- Чому був засмучений Карпо Іванович?

- Щоб він зробив, якби була його воля?

- Які слова передають головну думку твору? Зачитайте. («І навіть не подумає, що для того, аби виросла ось така, як у вас, треба щонайменше 10 років чекати! Якби моя воля, то я геть би заборонив рубати й продавати ялинки).

6. Гра «Слідопити»

- Скільки разів у оповіданні згадано слово «ялинка»? (4)

- Знайдіть і прочитайте питальні речення.

(- Скільки за цю красуню?

- Що жаль – перепитую. –

Хіба це по-людському?)

7. Гра «Початок – кінець». Робота у парах.

- Працюючи в парах, знайдіть і прочитайте речення, у якому є такі вирази: «пишне деревце», «погомоніли ми…», «ялинку на свято», «десять років чекати».

- Знайдіть і прочитайте кінцівки речень.

* Сталося це після … (зустрічі з Карпом Івановичем).

* Постоїть вона в хаті …(для втіхи тиждень – два – і на смітник).

- Продовжіть речення: «Робити по-людськи – це …( не завдати шкоди природі, не ламати гілок, не руйнувати гнізд пташок)

Фізкультхвилинка

V. Опрацювання вірша Олександра Олеся «Ялинка»

- Діти, Олександр Олесь виріс серед мальовничої природи, співу пташок. Він писав твори для свого маленького сина Олежки. Одним з цих творів і є вірш «Ялинка», який ви зараз прослухаєте у виконанні наших учнів.

1. Слухання вірша ( рольове читання вірша учнями )

2. Бесіда

- Чи схожий вірш з оповіданням «Ялинка»? Чим?

- Від чийого імені оповідається у вірші?

- З яким почуттям слід читати слова зайчика? (Гнів, обурення)

3. Словникова робота

Запрягся, кожушинка, ледащо

4. Гра «Дощик»

Діти читають хором:

  • «накрапає дощик» (тихо);

  • «дощ пускається сильніше» (голосніше);

  • «злива» (голосно);

  • «дощ слабшає» (тихіше);

  • «дощ припинився» (читання припиняється).

5. Робота в групах

Перша група складає запитання до вірша.

( - Як одягнувся хлопчик, вирушаючи до лісу?

- За чим він поїхав до лісу?

- Хто не віддавав хлопчикові ялинку?)

- На що схожий цей вірш?

- Що тут казкового?

- Що відчувала ялинка, коли хлопчик рубав її?

Друга група складає сенкан до слова ялинка.

Ялинка

Зелена, лісова

Стоїть, росте, красується

Головна на Новий рік

Дерево

- Діти, а ви помітили, що ваш сенкан за побудовою схожий на ялинку?

- Ялинка не тільки красива, а ще й дуже корисна. Народи півночі вважають ялинку і сосну символом життя, адже вони залишаються зеленими цілий рік. а ще їх називають «легенями планети», бо вони найкраще очищують повітря, виробляють більше кисню. У хвойних лісах побудовані пансіонати для людей, які страждають на захворювання легенів. В давнину сосну використовували для лікування простуди. А її смолу називають живицею, бо вона загоює рани. Діти, ми дійшли висновку, що рубати ялини та сосни – шкідливо для природи і для нас самих. Але як же нам бути із зустріччю Нового року? Можливо, хтось із вас уже придумав, як зробити так, щоб і ялинку зберегти і кімнату святково прикрасити?

(Можна, як ми з мамою, зробити святкову композицію із гілочок ялинки)

- Гарна ідея. А знаєте, щоб ялинкам легше було рости одна з одною, лісники щорічно підрізають зайві гілочки. Для них це – не шкода, а користь.

( А ми посадили собі ялинку біля двору і прикрашаємо її там.)

- Теж правильно.

( А ми прикрашаємо штучну ялинку)

( А ми виготовили паперову ялинку і принесли її до школи)

6. Гра «Добавляночка»

Щоб ялинок не … (рубати),

Треба штучні … (купувати),

Штучні красуні разом з …(нами)

Рік Новий можуть …(стрічати),

Радість людям … (дарувати).

Можна гілочку … (зірвати)

Та гарненько …( прибрати).

VІ. Рефлексія

Завдання. Продовжити речення ( Діти відповідають методом «Мікрофон»)

- Якби я була ялинкою, то …

- Якби я був Дідом Морозом, то …

- Якби я була Снігуронькою, то …

- На Новий рік краще …

- Бути природі другом означає …

VІІ. Домашнє завдання

Вивчити вірш О. Олеся «Ялинка» напам’ять.

Намалювати ілюстрацію до вірша.

  • І на кінець нашого заняття давайте прикрасимо свою ялиночку.