Цель урока | Создать условия для организации монологического высказывания на основе текста |
Задачи урока | |
Образовательная | Совершенствование фонетических и лексических аспектов устной речи, совершенствование навыков чтения про себя. |
Развивающая | Развитие навыков монологической речи и работы с диалогом. способствовать развитию внимания, мышления, воображения, догадки |
Воспитательная | Воспитывать у учащихся интерес к английскому языку, уважение к культуре и традициям страны изучаемого языка, воспитывать умение работать в коллективе воспитывать уважительное отношение к собеседнику |
Практическая | перенос лексико-грамматического материала модуля в ситуацию речевого общения на основе личного опыта |
Тип урока | Комбинированный урок |
Формы урока | урок совершенствования знаний, умений и навыков |
Формы контроля | текущий |
Домашнее задание | Упр.8 стр.29 |
Этап урока | Время | Деятельность учителя | Деятельность учащихся | Используемые приемы, методы и формы | Формируемые УУД | Результат взаимодействия (сотрудничества) |
1.Организационный момент. Приветствие | 1 минута | Good afternoon, boys and girls. Sit down, please. I’m glad to see you. How are you? I’m fine, thank you. Nice to meet you Look at the board. What date is it today? What month is it now? What day of week is it today? What’s the weather like today? What season is it now? Are you ready to work? Let’s start our lesson. | fine, thanks, and you ? Nice to meet you, too. | Фронтальный опрос | Коммуникативные УУД | |
2.Целеполагание | 2 минуты | Look at the picture. What do you think we are going to speak about? (слайд 1) Right you are! Read the theme of our lesson. The theme of our lesson is Who is who. (слайд 2) What will we do at the lesson? (слайд 3) Right you are! | appearance and character of a person. Remember and learn the words Listen to the dialogue Read the dialogue learn the rules describe appearance and character of a person Have a talk on the theme | Метод иллюстраций | Регулятивные УУД | |
3. Фонетическая зарядка | 2 минуты | But first of all, let’s train our tongues. Look at the screen and repeat the rhyme after me.(слайд4) | Work in a chain | Наглядный метод (метод иллюстраций), Систематизация знаний | Познавательные УУД | |
4. Речевая разминка. | 3 минуты | Let’s listen to the new words and read the words which are necessary for our lesson.(слайд 5). Ex.2a p.28 Match the columns, read and translate these words (слайд 6). Good of you! You know the words very well! | Отвечают с опорой на образец | Наглядный метод Беседа Фронтальный опрос | Познавательные УУД | |
5. Развитие навыков аудирования диалога поискового чтения | 4 минуты | Let’s continue our work. Open your SB, p 28 ex 3a. Listen and Read the dialogue. | | Фронтальный опрос | Коммуникативные УУД | |
6. Работа в парах | 6минут | 1.Let’s answer the questions before the dialogue 2.Mark the sentences True or False 3.Look through the dialogue and complete the sentences (карточка№1) 2. find out the E. equivalents (карточка№2) | | | | |
7. Развитие навыков грамматики. | 6 минут | To have a talk on the theme we need grammar rules 1.We use the present participle to describe smb. or smth. We use the past participle to describe how we fell. (слайд 9). The task is to find out the right sentences (карточка 1) 2.When describing people, mind the order of adjectives. Don’t use more than 3 adjectives before a noun.( слайд 10) The task is to describe the people, using the adjectives. (карточка 2) 3.To describe appearance and character of a person we need some constructions. to look like- is used to describe appearance of a person. to be like- is used to describe character of a person.(карточка 3) Now I see you know grammar rules! It’s fine! | | Наглядный метод Практический метод работа в парах | Познавательные УУД | |
8.Физкультминутка | 2 минуты | Well, we’ve done a lot of work Are you tired? let’s have a rest! | | | | |
9.Развитие навыков монологической речи работа в грппах | 12 минут | Let’s continue our work. Using the new words, the new rules, character adjectives to talk about your family, friends and teachers. Let’s divide into 3 groups, choose one of the envelopes and do the task, using the plan. The plan: 1.Make up a proverb, glue it and read. 2.Choose one picture of your favourite person and glue it. 3.Describe appearance and character of a person 4.Have a talk on the theme. | present your story | Наглядный метод | Познавательные УУД | |
10. Подведение итогов урока, оценивание | 1 минута | Well, what have we done at the lesson? (плакат на доске) what have we learnt at the lesson? | Remember and learn the words Listen to the dialogue Read the dialogue learn the rules Have a talk on the theme We’ve learnt to describe appearance and character of a person | | | |
11. Рефлексия | 1 минута | Well, we’ve done a lot of work today. Your marks are: 5-s, 4-s. I want to know what’s your mood. Now please show me your attitude towards our lesson.(слайд) The lesson is over. Thank you for your work. I’m pleased with you. Good bye. | Excellent Well Not very well | | | |
12. Домашнее задание | 1 минута | At home you should do ex 8 p 29. | | | | |