Урок української літератури
5 клас
Тема уроку:
Загадки як вид усної народної творчості. Види загадок.
Мета уроку:
навчальна: ознайомити учнів із загадкою як видом усної народної творчості; подати відомості про зміст та форми загадок, навчати визначати роль у сучасному світі таких якостей, як мудрість, точність формулювання думки;
розвивальна: формувати вміння пояснювати логіку відгадування загадок, розглядати та пояснювати особливості будови загадок, роль метафори в них, розвивати творчі здібності учнів, логічне мислення, спостережливість, уважність, кмітливість, уміння самому складати загадки;
виховна: виховувати почуття поваги до фольклору, шанобливе ставлення до кмітливості та мудрості нашого народу.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Обладнання: підручники, робочі зошити, ілюстрації, , картки з завданням, олівці, комп’ютер, проектор, екран, смайлики.
Теорія літератури: загадка.
ХІД УРОКУ
І . Організаційний момент.
Любі діти!Перед тим , як перейти до вивчення нового матеріалу,я хотіла б дізнатися про ваш настрій. Перед вами смайлики – виберіть той, який відповідає вашому настрою .Як добре, що у всіх гарний настрій, значить робота буде згуртованою і плідною. Посміхніться один одному і почнемо урок.
ІІ. Вступне слово вчителя
-Ми продовжуємо нашу екскурсію музеєм « Усна народна творчість». В яку ж кімнату ми потрапимо сьогодні?
-Подивіться на епіграф
ЕПІГРАФ Думати добре, а відгадувати –ще краще
-Як ви думаєте, про який жанр усної народної творчості в ньому йде мова?
-То ж саме про загадки, про народну мудрість, закладену в них, ми й вестимемо мову на нашому уроці.
( запис у зошит теми уроку та епіграфа)
— Загадка — ще один скарб нашої мови, який дістався нам у спадок від предків. Це своєрідний і дуже давній вид народної творчості. Загадування в Україні завжди було неодмінною умовою не лише розумового розвитку дитини, а й випробовування кмітливості, мудрості та зрілості дорослих. У сиву давнину загадкам надавали магічного значення, вони були пов'язані з культовими обрядами й звичаями. Вміле одгадування загадок вважалося ознакою розуму і щасливої вдачі.
В яких з прочитаних казок загадка була мірилом розуму.?( « Мудра дівчина»)
Ми повинні з вами ознайомитися із тематикою загадок, їхніми різновидами, особливостями. Відгадуючи загадки, ви розвиваєте свою кмітливість, фантазію.
Загадки виникли дуже давно, коли людина ще не розуміла багатьох явищ природи, боялася й обожнювала їх. Щоб пристосуватися до диких тварин, до небесних явищ (грому, блискавки), до різноманітних духів та дивовижних істот, у яких тоді вірили, їм давали умовні імена, назви, щоб не прогнівити.
Загадки були і засобом виховання, розвитку розуму, перевірки кмітливості. Вони спонукають до порівняння, зіставлення речей, вчать спостерігати за природою, виділяти головне.
Отже, сьогодні на уроці ми подорожуватимемо країною Загадка, але поки що будинок, де вона мешкає, порожній. Наше завдання – наповнити кімнату побутовими предметами: відгадками та знаннями про загадки.
ІІІ. Робота з підручником.
Від якого слова походить слово загадка?(гадати, думати)
Специфіка загадок полягає в тому, що в них зашифровано якийсь предмет чи явище і треба відшукати його первісне значення.
Подивіться,будь ласка на малюнки.
Зубів не має , а кусає.
Що подібного між собакою і кропивою. Що допомагає відгадати цю загадку?
Подивіться на другу пару малюнків. Що спільного між ними? Складіть загадку( блакитна стрічка і річка)
Отже, основна особливість загадки полягає в тому, що в її основі лежить вміння зіставляти життєві явища на основі близькості за певними ознаками, рисами, характеристиками.
То що ж ми називаємо загадкою?(запис у зошит поняття з підручника)
ІV.Робота з картками( №1).
Скласти загадки за подібними ознаками.
В1-На розстеленому кожушку посіяній горошок.(Нічне небо і зорі)
В2-На темному лузі золотий серп загублено.(Місяць на нічному небі)
V.Фізкультхвилинка.
Встали рівно біля парт.
Починаємо наш старт.
Руки вгору, руки вниз.
Подивились пильно скрізь.
Піднялись, понагинались
І здоровими достались.
Головою покрутили
І тихенько всі присіли.
VІ. Групи загадок.
А) Теми (види) загадок дуже різноманітні — природа, рослинний і тваринний світ, людина, її побут, мистецтво, наука, знаряддя праці і т. ін.
Загадки як особливий вид народної творчості відбивають історію матеріальної культури народу, умови побуту, природне й соціальне оточення, а також розвиток людських знань і духовних інтересів.
Для загадок характерні стислість і чіткість викладу, яскрава образність
Читання загадок різних видів з підручника( по 2)
Б) РОБОТА З КАРТКАМИ(встановити відповідність)№2
1Завжди в роті,
А не проковтнеш. (Язик)
2Вночі руда дівчина
Залізла тихо в двір,
Курей перелічила
Та й понесла у бір. (Лисиця)
3Що за віконце чарівне, яке мені показує мене? (Дзеркало)
4Біле покривало
весь світ обійняло( сніг)
5Наче сонце, серединка,
пелюстків біла хустинка.
Знає бджілка і мурашка,
звуть цю квіточку … (ромашка).
VІІ. Відеозагадки
VІІІ . Домашнє завдання.
1.Вивчити напам’ять п’ять загадок (на вибір).
2. Скласти три загадки самостійно та намалювати до них ілюстрації
XІ. Підсумок уроку.Оцінювання.
Який твір називається загадкою?
Про що складають загадки?
Назвіть основні особливості загадок?
Які форми і види загадок ви знаєте?
-Розгадавши загадки і вставивши загадки на місця пропусків ви зможете прочита ти прислів’я, яке я маю надію буде компасом у навчанні.( робота з карткою №3) Пташка красна пір’ям, а людина знанням.
-Як кожна розумна і мудра людина отримує нагороду, так і ви сьогодні отримуєте казкові пряники за проявлену кмітливість.
КАРТКА № 1(варіант 1) Розстелений кожушок- нічне небо, посіяний горошок- розсипані зорі. | КАРТКА №1(варіант 2) Місяць-золотий серп,нічне небо- темний луг, перебуває у певному місці-загублено. Місяць – |
КАРТКА № 1(варіант 1) Розстелений кожушок- нічне небо, посіяний горошок- розсипані зорі. | КАРТКА №1(варіант 2) Місяць-золотий серп,нічне небо- темний луг, перебуває у певному місці-загублено. Місяць – |
Місяць – КАРТКА № 1(варіант 1) Розстелений кожушок- нічне небо, посіяний горошок- розсипані зорі. | КАРТКА №1(варіант 2) Місяць-золотий серп,нічне небо- темний луг, перебуває у певному місці-загублено. Місяць – |
КАРТКА № 1(варіант 1) Розстелений кожушок- нічне небо, посіяний горошок- розсипані зорі. | КАРТКА №1(варіант 2) Місяць-золотий серп,нічне небо- темний луг, перебуває у певному місці-загублено. Місяць – |
КАРТКА № 1(варіант 1) Розстелений кожушок- нічне небо, посіяний горошок- розсипані зорі. | КАРТКА №1(варіант 2) Місяць-золотий серп, нічне небо - темний луг, перебуває у певному місці-загублено. Місяць – |
Фізкультхвилинка Встали рівно біля парт. Починаємо наш старт. Руки вгору, руки вниз. Подивились пильно скрізь. Піднялись, понагинались І здоровими достались. Головою покрутили І тихенько всі присіли. | Фізкультхвилинка Встали рівно біля парт. Починаємо наш старт. Руки вгору, руки вниз. Подивились пильно скрізь. Піднялись, понагинались І здоровими достались. Головою покрутили І тихенько всі присіли. |
Фізкультхвилинка Встали рівно біля парт. Починаємо наш старт. Руки вгору, руки вниз. Подивились пильно скрізь. Піднялись, понагинались І здоровими достались. Головою покрутили І тихенько всі присіли. | Фізкультхвилинка Встали рівно біля парт. Починаємо наш старт. Руки вгору, руки вниз. Подивились пильно скрізь. Піднялись, понагинались І здоровими достались. Головою покрутили І тихенько всі присіли. |
Фізкультхвилинка Встали рівно біля парт. Починаємо наш старт. Руки вгору, руки вниз. Подивились пильно скрізь. Піднялись, понагинались І здоровими достались. Головою покрутили І тихенько всі присіли. | Фізкультхвилинка Встали рівно біля парт. Починаємо наш старт. Руки вгору, руки вниз. Подивились пильно скрізь. Піднялись, понагинались І здоровими достались. Головою покрутили І тихенько всі присіли. |
Фізкультхвилинка Встали рівно біля парт. Починаємо наш старт. Руки вгору, руки вниз. Подивились пильно скрізь. Піднялись, понагинались І здоровими достались. Головою покрутили І тихенько всі присіли | Фізкультхвилинка Встали рівно біля парт. Починаємо наш старт. Руки вгору, руки вниз. Подивились пильно скрізь. Піднялись, понагинались І здоровими достались. Головою покрутили І тихенько всі присіли |
Картка №3 _______красна своїм_________, а _______ – ______. Без сокири і без рук, а дім будує. Що з землі легко піднімеш, та далеко не закинеш? 3)Зранку ходить на чотирьох, вдень на двох, увечері на трьох. 4)На уроках, в книжці, в школі Підчерпнеш ти їх доволі. І назавжди у житті Стануть друзями тобі. | Картка №3 ________красна своїм_________, а _______ – ______. Без сокири і без рук, а дім будує. Що з землі легко піднімеш, та далеко не закинеш? 3)Зранку ходить на чотирьох, вдень на двох, увечері на трьох. 4)На уроках, в книжці, в школі Підчерпнеш ти їх доволі. І назавжди у житті Стануть друзями тобі. | |
Картка №3 ________красна своїм_________, а _______ – ______. Без сокири і без рук, а дім будує. Що з землі легко піднімеш, та далеко не закинеш? 3)Зранку ходить на чотирьох, вдень на двох, увечері на трьох. 4)На уроках, в книжці, в школі Підчерпнеш ти їх доволі. І назавжди у житті Стануть друзями тобі. | Картка №3 ________красна своїм_________, а _______ – ______. Без сокири і без рук, а дім будує. Що з землі легко піднімеш, та далеко не закинеш? 3)Зранку ходить на чотирьох, вдень на двох, увечері на трьох. 4)На уроках, в книжці, в школі Підчерпнеш ти їх доволі. І назавжди у житті Стануть друзями тобі. | |
Картка №3 ________красна своїм_________, а _______ – ______. Без сокири і без рук, а дім будує. Що з землі легко піднімеш, та далеко не закинеш? 3)Зранку ходить на чотирьох, вдень на двох, увечері на трьох. 4)На уроках, в книжці, в школі Підчерпнеш ти їх доволі. І назавжди у житті Стануть друзями тобі. | Картка №3 ________красна своїм_________, а _______ – ______. Без сокири і без рук, а дім будує. Що з землі легко піднімеш, та далеко не закинеш? 3)Зранку ходить на чотирьох, вдень на двох, увечері на трьох. 4)На уроках, в книжці, в школі Підчерпнеш ти їх доволі. І назавжди у житті Стануть друзями тобі. | |
КАРТКА№2 Про людей Про природу Про рослини Про тварин Про речі | А) Вночі руда дівчина Залізла тихо в двір, Курей перелічила Та й понесла у бір. Б) Завжди в роті, А не проковтнеш В) Що за віконце чарівне, яке мені показує мене? Г) Наче сонце, серединка, пелюстків біла хустинка. Знає бджілка і мурашка, звуть цю квіточку … Д) Біле покривало весь світ обійняло |
КАРТКА№2 Про людей Про природу Про рослини Про тварин Про речі | А) Вночі руда дівчина Залізла тихо в двір, Курей перелічила Та й понесла у бір. Б) Завжди в роті, А не проковтнеш В) Що за віконце чарівне, яке мені показує мене? Г) Наче сонце, серединка, пелюстків біла хустинка. Знає бджілка і мурашка, звуть цю квіточку … Д) Біле покривало весь світ обійняло |
КАРТКА№2 Про людей Про природу Про рослини Про тварин Про речі | А) Вночі руда дівчина Залізла тихо в двір, Курей перелічила Та й понесла у бір. Б) Завжди в роті, А не проковтнеш В) Що за віконце чарівне, яке мені показує мене? Г) Наче сонце, серединка, пелюстків біла хустинка. Знає бджілка і мурашка, звуть цю квіточку … Д) Біле покривало весь світ обійняло |
1 | Б | 1 | Б | 1 | Б | 1 | Б | 1 | Б | |
2 | Д | 2 | Д | 2 | Д | 2 | Д | 2 | Д | |
3 | Г | 3 | Г | 3 | Г | 3 | Г | 3 | Г | |
4 | А | 4 | А | 4 | А | 4 | А | 4 | А | |
5 | В | 5 | В | 5 | В | 5 | В | 5 | В | |
1 | Б | 1 | Б | 1 | Б | 1 | Б | 1 | Б | |
2 | Д | 2 | Д | 2 | Д | 2 | Д | 2 | Д | |
3 | Г | 3 | Г | 3 | Г | 3 | Г | 3 | Г | |
4 | А | 4 | А | 4 | А | 4 | А | 4 | А | |
5 | В | 5 | В | 5 | В | 5 | В | 5 | В | |
1 | Б | 1 | Б | 1 | Б | 1 | Б | 1 | Б | |
2 | Д | 2 | Д | 2 | Д | 2 | Д | 2 | Д | |
3 | Г | 3 | Г | 3 | Г | 3 | Г | 3 | Г | |
4 | А | 4 | А | 4 | А | 4 | А | 4 | А | |
5 | В | 5 | В | 5 | В | 5 | В | 5 | В | |