Урок передбачає засвоєння знань про правопис НЕ з дієсловами, про зв'язок дієслів в реченні з іменниками, про зміну дієслів за числами, про дієслова-антоніми. Використано: дидактичні ігри, прислів'я, загадки, робота в групах, самостійна робота, інтераетивні методи.
Просмотр содержимого документа
«Урок з укр. мови в 4 класі. Тема: "Не з дієсловами"»
Тема. Написання НЕ з дієсловами. Зв’язок дієслова в реченні з іменниками. Зміна дієслів за числами. Дієслова-антоніми. (4 клас)
Мета.: - забезпечити засвоєння знань про правопис НЕ з дієсловами;
вчити аналізувати, узагальнювати; розрізняти число дієслів, добирати антоніми;
сприяти розвитку пізнавальної активності, комунікативної інформаційної компетентності;
розширювати словниковий запас;
виховувати бажання більше читати.
Обладнання: на дошці асоціативний кущ, дата, слова на дошці (однина, множина), запис на звороті дошки.
Хід уроку
І. Орг. м.
ІІ. Актуалізація знань.
1) Перевірка д/з
-Чим відрізняється художній опис від науково-популярного?
2) Хвилинка каліграфії.
3) Мотивація навчальної діяльності.
а) Загадка
Тече, тече - не витече
Біжить, біжить - не вибіжить. (Річка)
-Які слова допомогли відгадати? -Яка це частина мови?
б) Асоціативний кущ.
-Яку інформацію про дієслово ми знаємо з попередніх уроків?
Зв’язок з імен.
Що робить?
Що зробив?
Що буде робити?
НЕ окремо
Присудок
Частина мови
Дієслово
Дія предмета
Однина, множина
-Але це не повна інформація. З кожним уроком наш кущ буде зростати.
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку.
От і сьогодні ми дізнаємось, як писати НЕ з дієсловами, з якою частиною мови дієслово пов’язано в реченнях, будемо добирати антоніми, змінювати дієслова за числами.
ІV. Вивчення нового матеріалу.
Гра «Запереч мені»
Я вчив уроки. Я не вчив уроки. Ми ідемо в школу. Ми не ідемо в школу.
Дівчинка читає казку. Дівчинка не читає казку.
- За допомогою якого слова ви заперечували?
- Як ви будете писати частку НЕ з дієсловами?
- Правило с.44 .
- А про яку ж це дівчинку було останнє речення?
2. С.р. – Давайте перевіримо, як ви запам’ятали правило.
Впр.82 (І в. – 1,2 реч.; ІІ в. – 3,4 реч.)
НЕ окремо
Висновок: До асоціативного куща інформацію
3. Фізхвилинка
4. Робота з прислів’ями. Коментоване письмо В.86.
- Чи впізнали ви частини мови у відповідях?
Висновок: так з якою частиною мови найчастіше пов’язане слово?
Правило с.46. Інформація до асоціативного куща зв’язок з іменником
5. Порівняйте число дієслів: (на дошці)
Вітер налетів. Захиталися дерева.
Загримів грім. Хмари почорніли.
Виглянуло сонечко. Заспівали пташки.
Висновок: Дієслова змінюються за числами.
6. Робота в групах
- За словниками знайти антоніми до таких дієслів:
І гр. БЛИСКАТІТИ - тьмяніти
ІІ гр. ПОВАЖАТИ - зневажати
ІІІ гр. ГАСНУТИ - спалахувати
ІVгр. ШУМІТИ - стишувати
V. Підсумок . «Закінчи речення»
Я на уроці пригадав…
Я знав, що…
Я навчився…
VI. Домашнє завдання
с.44, 46 - правило, В.87.