СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Усний журнал. Де ти живеш? 1 клас

Нажмите, чтобы узнать подробности

Це подорож на машині часу в минуле, сучасне та майбутнє рідного краю. Урок проведено в формі Усного журналу. Його можна використати як для уроку з природознавства, так і на першому уроці для 1 класу.

Просмотр содержимого документа
«Усний журнал. Де ти живеш? 1 клас»

Урок Природознавства у 1 класі

Рідний край, де ми живем, ми Донеччиною звем.

Усний журнал

Тема: Де ти живеш? Подорож на машині часу.

Мета: - ознайомити учнів з історичним минулим Донеччини;

- формувати полікультурну життєву компетентність;

- прищеплювати інтерес до пізнання рідного краю;

- виховувати патріотичні почуття та прагнення змінити на краще долю рідного краю та країни в цілому.

Обладнання: карта Донецької області, малюнки із зображенням села і міста, «Усний журнал» рідного краю, казкові герої, щоденник першокласника, олівці, аркуші, запис пісні «Вышел в степь Донецкую парень молодой».


Хід уроку

І. Організація класу.

Звучить пісня «Вышел в степь Донецкую парень молодой».

1- й учень. Вірш «Рідний край»

Як то гарно в моїм краю:

Ах, ніхто, ніхто не знає!

Там горбочки на землі,

Ріки синії, степи,

Сонечко ясніше сяє…

Ах, як гарно в моїм краю!

2 - й учень

Як то гарно в моїм краю:

Тече річка серед гаю,

Ростуть квіти золотаві.

І пишні шовкові трави.

Соловейко там співає…

Ах, як гарно в моїм краю!

О. Масикевич.

ІІ. Актуалізація знань учнів.

  1. Бесіда.

  • Про який це рідний край йдеться у вірші? (Донецька обл.). А як одним словом можна назвати Донецьку область? (читання лабіринту)



Рід ю край, чи ми До вем,

звем ний но де неч жи ми


  • Донецькій області понад 80 років!

3 - й учень

Швидкий Дінець і шум сосон,

І аромати м’яти-рути,

Як золотий дитинства сон,

Мені ніколи не забути…

4 - й учень

Я починався з відтіля,

Де гул заводів даль колише.

Ясні Донеччини поля

Мені на світі наймиліші.

В. Сосюра.

ІІІ. Повідомлення теми уроку.

  • На цьому святковому уроці я запрошую вас, любі діти, у незвичайну подорож на чарівній машині часу в історичне минуле Донеччини. Нас чекають багато зупинок у різних куточках сьогодення рідного краю, а потім машина часу допоможе нам потрапити і у майбутнє.

ІV. Мотивація навчальної діяльності.

  • Але щоб машина часу запрацювала, треба ввести код-інформацію про себе (на дошці два малюнка: зображення села і міста).

  • Розгляньте малюнки. Що на них зображено? Де ми живемо: у місті чи селі?

  • Як називається наше селище?

  • В якому місті знаходиться селище? (Дзержинськ)

  • А як називається область, в якій знаходиться рідне місто Дзержинськ? (Донецька)

  • Ну, що ж, інформацію отримано. Машина часу запрацювала. Сіли зручно, подорож починається.

V. Вивчення нового матеріалу.

  1. Погляд у минуле. 1 сторінка «Усного журналу». Розповідь вчителя.

Наша Донецька область є унікальним регіоном України, що впливав і дуже впливає на всі історичні процеси в Україні. За короткий історичний відрізок часу, зусиллям наших дідів і батьків, тут побудований найбільший індустріальний центр, де співіснують розвинута наука, промисловість, сільське господарство й унікальні історико-природні заповідники: Хомутовський степ, Кам’яні могили, Крейдова флора.

А ось і серце Донецької області – колишня Юзівка. А зараз це велике сучасне місто Донецьк – край вугілля і металу.

Неповторна природа Донеччини, її тваринний і рослинний світ. Десятки туристських маршрутів проходять через ліси й озера в районі Слов’янська, Слов'яногорська, Червоного Лиману. Отож, нам є чим пишатися, і є що показати. Невеличке селище Новгородське, в якому ми мешкаємо, чимало може розповісти про себе. Тут раніше було багато глини, яку вибирали великими екскаваторами для виготовлення цегли. А сьогодні внаслідок цього залишились кар’єри, які згодом наповнились водою. Але для хазяйських потреб в господарстві потрібне було каміння. Люди ладнали брички і їхали на станцію Микитівка. З привезеного каменю робили клуні, огорожі, жолоби для пиття води худобі, викладали колодязі, тини.

1 сторінка «Усного журналу» - це тільки миттєвий погляд в історію Донеччини.

3. Фізхвилинка.

- І наш перший відпочинок – серед природи у минулому.

- А тепер машина часу повертає нас у сучасне.

2 сторінка «Усного журналу» познайомить нас з водними багатствами Донецької області.

- Чи знаєте ви, які річки протікають по Донецькій області?


5 - учень Донець

Я течу з країни,

Де шумлять бори,

Монастир старинний

Хмуриться згори …

В давні займанщини,

Де донців двори

Дону з України

Я несу дари:

Сльози родникові

З мріями весни

Й темної діброви

Злототкані сни.

М. Ф. Чернявський

- Розкажіть, що ви уявляєте, слухаючи цей вірш?

- Чи доводилось вам бути у Слов’янську?


6 - учень Слов’янськ

Слов’янськ, Слов’янськ! Як гарно ти

По річці Тору, по рівнині

Розкинув пишнії садки,

Квіти пахучі по долині

І так красуєшся собі!

- Як ви гадаєте, від якого слова походить назва цього міста?

Річка Безімянка – це штучна річка. Свої витоки вона бере недалеко від міста Горлівка з очисних фільтрувальних станцій. Безімянка впадає в річку Кривий Торець. Річка забруднена, але дрібна риба в ній є. Її русло є межею між двома великими селищами – Залізне та Новгородське.

Багато річок забруднені стічними водами і потребують допомоги. Держуправління екологічної безпеки в нашій області взяло на себе організацію роботи по розчищенню витоків і берегів малих річок та вичищенню їх від сміття.

  • Перегортаємо сторінку нашого журналу.

3 сторінка – «Тваринний і рослинний світ Донецької області».

Загадки:

Пишним хвостом славиться,

Хитрою називається. (лисиця)


Дивний звірок: круглий, мов клубок,

Голки стирчать – спробуй узять. (їжак)


Вірно людям я служу,

Їм дерева стережу.

Дзьоб міцний і гострий маю,

Шкідників їм добуваю. (дятел)


  • Багатий світ тварин нашого краю! Восени в наших лісах проводиться облік диких мешканців. Обхід територій здійснюють спеціалісти Костянтинівського та Клепан-Бикського мисливсько-риболовного господарств.

Можна зустріти хом’яків, мишей, тушканчиків, борсуків, черепах степових, ящірок. Серед птахів: журавлі, дрофи, боривітри, орли, кібчики.


  1. Фізхвилинка.

  • Наш другий відпочинок тут, серед розмаїття братів наших менших.

  • Ми напрямляємо нашу машину часу у майбутнє.

  1. Зупинка Фантастична.

  • Намалюйте будинок, в якому б ви хотіли жити, коли станете дорослими. Малюнок «Будинок мрії».

6. Зупинка Сюрпризна.

  • В дні святкування річниці Донецької області ми подаруємо їй красивий орнамент Донеччини. (Робота в щоденнику першокласника, с. 19). Фарбування орнаменту Донеччини.

VІ. Підсумок.

  • Наша подорож машиною часу закінчується. Нам час повертатися.

  1. Наша остання зупинка Казкова.

(на дошці малюнки казкових героїв. Гра «Хто де мешкає?»)

  • Де мешкаємо ми, ви вже знаєте, а де мешкають ці герої казок і мультфільмів?


Карлсон і Малюк море

Мавпа, Папуга, Удав Простоквашино

Матроскін і Шарик дах

Русалонька Африка


  • А ви не забули, як називається край, де ми живем. (Донеччина)

  • А скільки років їй виповнилося?

  1. Інтерактивна вправа «Мікрофон»

  • Що б ви змінили в майбутньому для покращення життя в ріднім краї?

  • Наша подорож закінчилась.