| Пән: Информатика | Күні: Сынып: 6 Б | Күні: Сынып: 6 В |
| Мектеп: Мұғалімнің аты-жөні: Дүйсембек Қ.Қ. Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
| Сабақ тақырыбы | Растрлық және векторлық бейнелерді салыстыру |
| Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 6.2.2.3 растрлық және векторлық графиканың артықшылықтары мен кемшіліктерін бағалау |
| Сабақ мақсаттары | |
| Бағалау критерийлері | |
| Тілдік мақсаттар | Диалог / жазу үшін бірқатар пайдалы тіркестер: ... - графикалық бейнелерді жасау, өңдеу және көру бағдарламасы. Битмапты кескін арқылы сақталады ... Пиксель - бұл ... Нүктелік кескіннің сапасы ... Векторлық бейнелерді ... Файл пішімдері ... |
| Құндылықтарды дарыту | 1. Ынтымақтастық: Топтық жұмыс барысында жылулық қарым-қатынастарды дамыту, ынтымақтастық дағдыларын қалыптастыру және конструктивтік тәсілді дамыту, қатынастарды қалыптастыру кезінде сыни ойлау қабілетін қамтиды. 2. Академиялық адалдық: өзгелердің идеялары мен ойларын құрметтеу, яғни академиялық адалдық принциптерін сақтау. |
| Пәнаралық байланыс | Ағылшын тілі |
| АКТ қолдану дағдылары | Тиісті ақпаратты табу үшін Интернетті және браузерді пайдалану |
| Бастапқы білім | Негізгі терминдер: сурет, компьютерлік графика, векторлық бейнелер, растрлық суреттер. |
| Сабақ барысы |
| Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар |
| Сабақтың басы 0-5 мин 6-11 мин 12-18 мин 19-20 мин 21-28 мин 29-34 мин | Топты сабаққа дайындау. Ұйымдастыру кезі. Оқушытер бірінші слайдтағы сабақтың тақырыбын біледі. Оқытушы келесі сұрақтарды сұрайды: Мұғалім сабақ тақырыбына және мақсаттарына оқушыларды таныстырады. Бағалау критерийлері талқылайды.
Мұғалім бейне көруді ұсынады.
Оқушылар графикалық файлдар туралы материалды оқиды. 1 оқушы - растрлық графика 2 оқушы - векторлық графика Жұптарда бұл материал бір-біріне түсіндіріледі. Түсіндіргенде, оқушылар келесі кестені толтыруы керек: | | Ең аз аумақ | Артықшылықтары | Кемшіліктері | Қолданылуы | Графикалық редакторлар | Форматтар | | растрлық графика | | | | | | | | векторлық графика | | | | | | | Оқушылар жекеше анықтама бойынша өтеді және bilimland.kz сайт бойынша тест тапсырады. Оқушылар тест өткен кейін тапсырманы орындайды. Тапсырма 1. Өтініштердің шынайылығын анықтаңыз. «True» немесе «False» белгілерін бөлектеңіз. | Bitmap кескінінің сапасы сурет өлшеміне байланысты. | True | False | | Пиксель - түсі бір-біріне орнатуға болатын суреттің ең аз аумағы. | True | False | | Растрлық графика 3 өлшемді кескіндерді жасау үшін пайдаланылады. | True | False | | Растрлық графиктерді өңдеу кезінде CorelDraw және Illustrator сияқты графикалық редакторлар қолданылады. | True | False |
| Презентация слайд 1
Презентация слайд 2-6
https://bilimland.kz/kk/courses/informatika-kk/5-synyp/lesson/grafikalyq-redaktorlar Қосымша 1.1 Презентация слайд 7-9
Қосымша 1.2 Презентация слайд 10-11
Қосымша 1.3
Презентация слайд 12-15
https://bilimland.kz/kk/courses/informatika-kk/5-synyp/lesson/grafikalyq-redaktorlar
Қосымша 1.4
|
| Сабақтың соңы 35-40 мин
| Рефлексия Оқушылар сабақты бағалауы керек: 0-жоқ, 1-иә. • Сабаққа қызығушылық таныттыңыз ба? • Сабақта жаңа нәрселерді білдіңіз бе? • Материалды зерттеу қол жетімді болды ма? • Сіз оны түсіндіңіз бе? • Сіз оны келесі сабақтарда қолдануға дайынсыз ба? | Презентация слайд 16
|
| Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы
|
| Барлық оқушылар: | Сабақ барысында оқығандарын бағалау үшін қолданылатын әдістерді жазу үшін осы бөлімді пайдаланыңыз. | Денсаулық сақтау технологиялары. Қолданылатын физминутки және белсенді қызмет. Осы сабақта Қауіпсіздік ережелерінен қолданылатын элементтер. |
| Сабақ бойынша рефлексия Оқудың шынайы мақсатын / мақсатының мақсаттары ма? Барлық оқушылар орталық органға жетті ме? Егер жоқ болса, неге? Сабақта дифференциация дұрыс жасалды ма? Сабақтың уақыт кезеңдері болған ба? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды және неге? | Сабақты көрсету үшін осы бөлімді пайдаланыңыз. Сол бағандағы сабақ туралы ең маңызды сұрақтарға жауап беріңіз. |
| |
| Жалпы рейтинг Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті (оқыту және оқу туралы ойлаңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не көмектесе алады (оқыту мен оқу туралы ойлаңыз)? 1: 2: Сабақ туралы сабақта не жеке оқушылардың жетістіктерімен / қиындықтарымен нені көрсеттім, кейінгі сабақтарда не іздеймін? |