Тэма ўрока: “Вялікая грэчаская каланізацыя”
Мэта ўрока: на аснове вывучэння фактычнага матэрыялу па тэме ўрока вучні павінны ўяўляць сутнасць і значэнне грэчаскай каланізацыі, пашырыць веды пра паняцце “калонія” і засвоіць новыя паняцці.(метраполія, варвар)
Задачы:
З дапамогай рашэння праблемнага пытання вызначыць прычыны і значэнне грэчаскай каланізацыі. Працягнуць працу над уменнем выкарыстоўваць гістарычную крыніцу пры адказе на пытанні, фарміраваць навыкі чытання гістарычнай карты.
Стварыць умовы для фарміравання паважлівых адносін да свёй Радзімы праз аналіз адносін грэкаў да метраполіі.
Тып ўрока: камбінаваны
Абсталяванне ўрока:
Тэкст фрагмента гістарычнай крыніцы на кожнай парце: Фукідзід «Гісторыя»
У.С.Кошалеў Гісторыя Старажытнага свету: Вучэбны дапаможнік для 5 класа агульнаадукацыйных ,-Мн.: Народная асвета, 2009.
Прэзентацыя “Вялікая грэчаская каланізацыя”
Карткі з заданнямі
Тэсты для самаправеркі
Мультымедыйны праектар, камп’ютар, экран
Ход урока
І. Арганізацыйны момант
Вітаю вас, паважаныя вучні і госці на нашым уроку, жадаю кожнаму сёння папоўніць скарбніцу сваіх ведаў. Поспехаў нам у працы!
ІІ Праверка дамашняга задання:
Актуалізацыя ведаў: вучні цягнуць карткі з назвамі частак Грэцыі і паказваюць іх на гістарычнай карце.(Карткі часткі Грэцыі)
Для таго , каб адправіцца ў дарогу за новымі ведамі, нам неабходна праверыць , свае запасы- веды, якія набылі на мінулым уроку.
Вучні працуюць індывідуальна каля дошкі з заданнямі на картах (2 чалавекі)
Адзначце на стужцы часу, колькі гадоў таму назад пачалі ўзнікаць грэчаскія полісы, адкажыце вусна, якое гэта стагоддзе да.н.э.
Размяркуйце словы па калонкам: арыстакратыя , дэмас (Словы: багаты земляроб, гопліты, перыек, раб, гандляр, жрэц, багаты рабаўладальнік, каваль, ваеннаначальнік, пастух, рамеснік)
Астатнія вучні выконваюць заданні вусна:
Слоўнікавая размінка: вучні працуюць 2 групамі, па чарзе называюць тэрміны, з якімі пазнаёміліся на мінулым уроку, тая група, якая апошняя назаве паняцце, атрымлівае перамогу (поліс, акропаль, агара, грамадзяне, гопліты, фаланга, арыстакратыя, дэмас, тыранія)
Гістарычная задачка: знайдзіце лагічную сувязь паміж словамі:
“Развіццё гандлю—Фінікія—навука—алфавіт”.(сл.1)
3.Знайдзіце абагульняючае слова да наступных паняццяў: акропаль, агара, рыначная плошча, храмы, дамы грамадзян (Адказ: горад або поліс)(сл.2)
4.Кім бы вам хацелася быць у Грэцыі: арыстакрамам ці прадстаўніком дэмасу? ( устаюць тыя, хто хацеў бы быць арыстакратам). Прыводзяць аргументы.
Як вылічыце, што патрэбна было мець у Старажытнай Грэцыі для таго, каб быць багатым?
ІІІ. Вывучэнне новага матэрыялу.
Матывацыя:Настаўнік прыносіць хустачку з зямлёй і задае вучням пытанне: “Як вы думаеце, што знаходзіцца ў гэтай хустачцы, і як гэта звязана з новай тэмай урока?”
Сл.5 Гучыць музыка грэчаскага танца «Сіртакі”
Настаўнік: Уявіце, што мы з вамі знаходзімся ў Карынфе—багатым гандлёвым горадзе, які размешчаны на перашыйку, што аддзяляе Пелапанес ад Сярэдняй Грэцыі. Зараз наш карабель адыдзе ад прыстані і мы, магчыма, ніколі больш не ўбачым родную зямлю, аліўкавыя гаі, родных і блізкіх нам людзей.
Тысячы грэкаў плылі за моры, каб назаўсёды пасяліцца ў чужых краінах. Чаму? Што штурхала іх у шлях, прымушала кідаць родны дом і перасяляцца ў невядомыя краіны?
“У VIII –VI стагоддзях да н.э., калі ў Грэцыі ўзнікалі поліся, тысячы людзей назаўсёды пакідалі свой край, каб пасяліцца ў чужых землях. Гэты перыяд называюць вялікай грэчаскай каланізацыяй—часам, калі грэкі актыўна асвойвалі мноства калоній”.
Сл. 6 Пастаноўка задач на ўрок
Успомніце, што такое калонія, які народ Старажытнага Усходу засноўваў калоніі?(Фінікійцы)
Сл.7 Пастаноўка праблемнага пытання
У чым супярэчнасць:
Гісторык: Грэкі імкнуліся трымацца як мага далей ад сваіх суседзяў, якіх называлі варварамі.
Археолаг: Знойдзены астаткі грэчаскіх пасяленняў за многа кіламетраў ад Элады.
Сл8 Праблема: Чаму грэкі пакідалі Радзіму?
Мазгавы штурм: вучні выказваюць версіі (новыя землі, новыя рынкі збыту,супярэчнасці паміж арыстакратамі і дэмасам(палітычны матыў)
Сл9 Версіі вучняў:
1) новыя землі;
2) новыя рынкі збыту;
3) Супярэчнасці паміж арыстакратамі і дэмасам (палітычны матыў)
1.Вучні працуюць з гістарычным дакументам і пунктам 1 вучэбнага дапаможніка, вызначаюць прычыны заснавання калоній грэкамі
« Гісторыі» Фукідзіда
І.
У Атыцы ж пры беднасці яе глебы вельмі доўга не было грамадзянскіх міжусобіц , і ў гэтай краіне заўсёды жыло адно і тое ж насельніцтва . ... Самыя магутныя выгнаннікі з усёй Элады сцякаліся ў Афіны , дзе яны адчувалі сябе ў бяспецы. Атрымліваючы правы грамадзянства , гэтыя прышэльцы настолькі павялічылі ўжо з старажытных часоў насельніцтва горада , што афіняне пасля высылалі паселішчы нават у Іонію , паколькі сама Атыка была недастаткова шырокая , каб змясціць такое мноства людзей.
... Эліны сталі высылаць калоніі ў заморскія краіны. Так афіняне засялілі Іонію і мноства выспаў, Італію ж і Сіцылію - большай часткай пелапанэсцы , гэтак жа як і некаторыя вобласці ў астатняй Эладзе . Усе гэтыя паселішчы былі заснаваныя ўжо пасля Траянскай вайны
(Фукідзід - старажытнагрэцкі гісторык з Афін)
Настаўнік прапануе праверыць выказаныя вучнямі гіпотэзы, праўнаць іх з тымі, якія назыаюцца ў падручніку і гістарычным дакуменце.
Выяўляючы прычыны, вучні падцвярджаюць іх цытатамі з крыніцы.(напрыклад звяртаюць увагу на неўрадлівыя глебы, рост насельніцтва, пагрозу голаду.і г.д.)
Робіцца сумесная выснова:
Грэцыя—камяністая бясхлебная краіна, край пастухоў і рыбакоў. Урадлівых далін было мала. Перанасяленне пагражала голадам. Грэцыя шукала новых зямель для засялення.
Настаўнік задае пытанне: хто і па якім прычына пакідаў Грэцыю?
Вучні працуюць у групах( атрымліваюць тэкст, які неабходна дапоўніць)
Сл 11-13 Вучні дапаўняюць расказы, робяць высновы.
Сл.14Фізкультхвілінка (Музыка “Сіртакі”)
Настаўнік: У Старажытнай Грэцыі, перад як пачаць спаборніцтвы, атлеты праводілі размінку, давайце і мы трошкі разамнёмся перш чым адправіцца ў падарожжа разам з грэчаскімі каланістамі
Чтобы сильным стать и ловким,
Приступаем к тренировке (шагаем на месте)
Круг почета пробежать (бег на месте),
Или тяжести поднять (сгибание и разгибание рук)
Сделать вдох и сделать выдох (вдох-выдох)
Сделать выдох, сделать вдох (выдох-вдох)
Будь атлет всегда готов! (апладысменты)
2. У якіх месцах грэкі засноўвалі свае калоніі.
Дадзенае пытанне вывучаецца пры дапамозе атласа і гістарычнай карты
Выклікаюцца вучні да дошкі . Просіць паказаць мора , буйныя калоніі, якія засноўвалі грэкі. Звярніце ўвагу як на карце пазначаны калоніі - кружком , кірунак каланізацыі - стрэлачкамі .
Сл.15 Назавіце калоніі на Чорным моры ( Алівія , Херсанес і г.д.)
У Італіі ( Тарэнт ) , на Сіцыліі ( Сіракузы , Месіна ), у Паўночнай Афрыцы ( Кирена , Навкратис ) .
У грэчаскай каланізацыі было тры напрамкі . Першае - на захад : там былі заселеныя берага Паўднёвай Італіі і Сіцыліі (дзе вырас горад Сіракузы ) , а перадавыя паселішчы прасунуліся яшчэ далей. Другое - на поўнач: праз Мармуровае мора ў Чорнае мора і па яго берагах , аж да цяперашніх Алівіі , Херсанеса , Керчы і Рыёні . Трэцяе - на поўдзень : праз Міжземнае мора , у Кірэнія і навакольныя месцы.
Візуальнае ўяўленне пра калоніі грэкаў дае ілюстрацыя Сл 16-17 Разгледзеўшы яе, навучэнцы адзначаюць, што ў горадзе на ўзвышаным месцы ўзводзілі храм, горад цесна забудаваны дамамі і мае гавань, куды прыстаюць караблі. Далей настаўнік звяртае ўвагу навучэнцаў на тэкст II фрагмента гістарычнай крыніцы і пытаецца, як старажытнагрэцкі гісторык апісвае грэцкую калонію, чаму яна будавалася на беразе мора і ўмацоўвалася сценамі (для зручнасці гандлю і ў мэтах абароны ад знешняй небяспецы).
II. Фрагмент. Фукідзід
Горады, заснаваныя ў апошні час, калі мараплаўства зрабілася больш бяспечным, а грашовыя сродкі ўзраслі, будаваліся на самым узбярэжжы, ўмацоўваліся сценамі і займалі пераважна перашыйкі дзеля гандлёвых выгод і для абароны ад варожых суседзяў).
Праца з карцінай . Пытанні да ілюстрацыі :
1 Дзе адбываецца дзеянне карціны ?
2 . Што мы бачым на першым плане
3 . Як абаронены горад ? Сценамі і атрадам воінаў ? Аб чым гэта сведчыць, якія маглі быць адносіны з суседнімі плямёнамі ў каланістаў ?
4 . Што даказвае , што гэта грэчаскае паселішча ? - Храм на ўзгорку .
5 . Звярніце ўвагу , як цесна размешчаны дамы адзін да аднаго.
Настаўнік : Новыя гарады былі незалежныя ад старых , адкуль высяліліся іх жыхары , і яны не эксплуатаваліся імі . Гэта было стаўленне дарослых дзяцей да бацькоў : незалежная , але з павагай. Дзяржава , заснаваную калонію , так і называўся па- грэцку : « метраполія » , гэта значыць «горад - маці » .
Запісваюць паняцце ў сшытак
( На выбар настаўніка і зыходзячы з тэмпу ўрока можна выбраць любую гісторыю або апусціць яе ) .
Адпраўляючыся ў дарогу , перасяленцы звярталіся да Дэльфійскага Апалона за парадай , куды ехаць , запальвалі паходню ад свяшчэннага агню «горада - маці» , садзіліся на судны з жонкамі і дзецьмі і плылі да чужых берагоў. Там дагаворамi або сілай адбіралі ў мясцовых плямёнаў кавалак прыбярэжнай зямлі , ставілі храмы , ўзводзілі дамы і засявалі поля.
Часам цэлыя гарады кідалі старыя месцы і перапраўляліся на новыя . Калі персы аблажылі іянійскі горад Факею , то факейцы ўсім народам селі на караблі , кінулі ў моры кавалак жалеза , сказалі : « Калі гэта жалеза ўсплыве з мора , тады і мы вернемся пад уладу персаў ! » - І адплылі ў заходнія моры.
3. Нашчадак арганаўтаў Бат з выспы Феры быў заіка. Ён адправіўся ў Дэльфы спытаць , як яму пазбавіцца ад заікання . Аракул сказаў : « Выведзі пасяленне ў Лівію » . Бат здзівіўся , таму што пытаўся ён зусім не аб гэтым , але паслухаўся аракула. Грэкі высадзіліся на пяшчаным лівійскім беразе , і Батт выйшаў у стэп узнесці малітву Апалону . Раптам ён пачуў страшнае рык : перад ім стаяў леў. Бат узмаліўся да Апалона , каб бог памілаваў яго , бяззбройнага , і ад узрушэння малітва зляцела з яго вуснаў выразная і “незаікаючаяся” . Так Бат пазбавіўся ад хваробы , а ў Лівіі была заснавана Кірена .
3 . Развіццё гандлю.
Вывучэнне пытання будуецца на аснове гутаркі з навучэнцамі.
Настаўнік паведамляе , што грэкі - каланісты імкнуліся наладзіць цесныя гандлёвыя адносіны з мясцовым насельніцтвам.
Далей настаўнік прапануе пяцікласнікі падумаць і адказаць , што прадавалі і што куплялі грэцкія купцы Новыя горады раслі і багацелі . З калоній везлі ў Грэцыю збожжа , металы , рабоў , з Грэцыі ў калоніі - віно , аліўкавы алей , вырабы кавалёў і ганчароў
Навучэнцы складаюць схему ў рабочым сшытку :
Тавары ўвозу і тавары вывазу .
Настаўнік :Грэчаскія горады ў Італіі звалі сябе « Вялікай Грэцыяй » , і пра прывольнае жыццё ў іх распавядаліся цуды. У Тарэнте было больш святаў у годзе , чым будняў ; тарэнцінцы казалі: « Мы адны жывем па -сапраўднаму , а ўсе іншыя толькі вучацца» . У сіцылійскім Акраганте дома і абеды былі такія шыкоўныя , што філосаф Эмпедокл сказаў : « Тутэйшыя людзі будуюцца так , нібы ім жыць вечна , а ядуць так , нібы ім заўтра памерці » . А ў Сібарысе былі такія багацеі , якія спалі на ружовых пялёстках і яшчэ скардзіліся , што ім жорстка. Слова « сібарыт » з тых часоў стала азначаць гультая і пестунец :
4 . Адносіны грэкаў- каланістаў з мясцовым насельніцтвам. Дадзенае пытанне разглядаецца на аснове чытання тэксту падручніка ( с. ) ,
Важна , каб навучэнцы прыйшлі да разумення :
• па-першае , як будаваліся адносіны грэкаў- каланістаў з мясцовым насельніцтвам;
• па-другое , што грэкі , пакінуўшы сваю радзіму і пасяліўшыся ў чужой краіне , захоўвалі свае звычаі , мову , веру ў багоў , палітычны лад .
5 . Значэнне грэцкай каланізацыі .
Настаўнік задае пытанні : " Што дала каланізацыя грэкам ? Чаму яна спрыяла ? Каланізацыя раз'яднаныя або аб'яднала грэкаў ? "
У ходзе адказаў вучняў настаўнік карэкціруе і дапаўняе іх . Высновы адбіваюцца на слайдзе 18( каланізацыя пашырыла веды грэкаў пра іншыя народы , прымусіла саміх грэкаў ўсвядоміць сябе адзіным народам , адрозным ад іншых , грэкі сталі назваць сябе элінамі , а родную краіну - Эладай , у выніку развіцця калоній паспяхова развіваюцца гандаль і рамяство , растуць і багацеюць горада ) .
У заключэнне заняткі настаўнік цікавіцца , пацвердзіліся ці здагадкі навучэнцаў , зробленыя ў пачатку ўрока . Дзеці адзначаюць , што , перш за ўсё калоніі патрэбныя былі для развіцця гандлю і рамёствы , таму грэкам выгадней было сябраваць з мясцовым насельніцтвам , а не ваяваць . Такім чынам , другое здагадка не пацвердзілася . Дзеці адказваюць на пытанне урока: чаму каланізацыю грэкаў мы называем « Вялікай» , а падстава калоній фінікійцамі не?
Падвядзенне вынікаў ( Вяртанне да хустачкі з зямлёю)
Вучні замацоўваюць атрыманыя веды пры дапамозе выканання невялікага тэсту з самаправеркі .
Тэст для самаправеркі вучняў
1 . Грэкі пакідалі Радзіму і засноўвалі свае паселішчы з-за :
а ) павелічэння прытоку рабоў у полісы Грэцыі
б) пагрозы голаду
в) ўварвання плямёнаў дарыйцы з поўначы.
2 . Дзе грэкі засноўвалі свае калоніі?
а ) у глыбіні чужых тэрыторый
б) ва ўнутраных раёнах балканскага паўвострава
в) на ўзбярэжжа Міжземнага і Чорнага мораў .
3 . Тавары , якія грэкі везлі ў калоніі , - гэта :
а ) аліўкавы алей , віно , зброю
б) рабы , збожжа , аліўкавы алей
в) збожжа , мёд , шкуры жывёл.
4 . Грэчаскія калоніі :
а ) падпарадкоўваліся метраполіі
б) ператвараліся ў самастойныя дзяржавы
в) ўваходзілі ў склад дзяржаў , на тэрыторыі якіх былі заснаваныя .
5 . Грэкі , якія жылі ў розных канцах ўзбярэжжа Міжземнага і Чорнага мораў:
а ) парывалі сувязь з Радзімай
б) забывалі родную мову і пераймалі культуру мясцовых народаў
в) гаварылі на роднай мове і называлі сябе элінамі .
Ключ:1-б, 2-в, 3-а, 4-б, 5-в.
Приложение
Русские собственные имена, восходящие к греческим корням.
Александр, «алекс» - защитник и «андрос» - мужчина.
Алексей, «Алекс» означает «защищать».
Анатолием древние греки называли жителя Анатолии (древнее название Малой Азии, находящейся на востоке от Греции). «Анатоле» в переводе с греческого означает «восток».
Андрей – «Андро» означает «мужчина».
Артем означает «невредимый, безупречного здоровья».
Афанасий – «бессмертный».
Василий – царский, царственный.
Геннадий – «геннадис» означает «благородный, родовитый».
Георгий – «георгос» означает «земледелец».
Григорий – означает бодрствующий, неспящий.
Денис – произошло от древнегреческого имени Дионисиос. В мифологи Древней Греции Дионис – бог природы и вина.
Дмитрий – связано с именем Деметры из древней мифологии. Это богиня земли и плодородия.
Евгений – означает благородный.
Егор – видоизмененная форма имени Георгий, означающего «земледелец»
Кирилл – уменьшительное от Кир – господин, владыка, по другим данным от греческого слова «солнце».
Леонид – происходит от древнегреческого имени Леонидас, которое образовано из двух слов «Леон» и «идея», означающее буквально «сын льва».
Никита – «победитель»
Николай - от древнегреческого имени Николос, которое переводится как «победитель народов»
Петр – «Петра», означает «утес», «каменная глыба»
Степан – «стефанос», означает «венок»
Федор – Божий дар.
Филипп – любящий лошадей.
Александра – защитница людей.
Ангелина – означает «ангельская»
Анфиса – цветущая.
Варвара – означает «дикарка», варварка.
Галина – «Галине», спокойствие, безмятежность.
Диана – «динамис» - сила.
Евгения – благородная.
Екатерина – «катариос», означает чистая, непорочная.
Зинаида – рожденная Зевсом.
Зоя – жизнь.
Ирина – мир, покой.
Лариса – от древнегреческого города Лариса.
Майя – богиня весны.
Нина – от греческого слова «Нинос» - так называли основателя Ассирийского государства, такое же название носила столица Ассирии.
Полина – от имени Аполлинария, происходит от имени от древнегреческого бога солнца Аполлона.
Раиса – покорная, уступчивая, легкая
Софья – означает мудрость.
Татьяна – устроительница, учредительница.
Задание даётся для всего класса, если есть время
Мудрый ответ
Спартанцы учили своих детей говорить четко и кратко. Однажды в присутствии спартанского царя ругали одного философа за то, что на царском обеде он не произнес ни слова. В его защиту царь заметил: «Кто умеет говорить, умеет и выбирать для этого время». Как-то Ликурга спросили: «Как сделать, чтобы соседние страны не нападали на нас?» Предположите, что посоветовал Ликург.
(«Оставайтесь бедными, ни в чем не будьте богаче соседей».)
10