СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Виховна година на тему: "Дитина і родина"

Нажмите, чтобы узнать подробности

Виховна година про родинні стосунки у сім'ї та роль сімейних відносин у суспільстві. Виховання гідного громадянина України, повага до родинних цінностей. 

Просмотр содержимого документа
«Виховна година на тему: "Дитина і родина"»

Виховна година: «ДИТИНА І РОДИНА»


Мета: Поглибити знання дітей про сім’ю, про основні обов’язки членів сім’ї — кожен член великої родини має дбати про красу, чесність і порядність свого роду. Виховувати шанобливе ставлення до старших членів сім’ї.


Обладнання: тематичні малюнки (родин), мікрофон, надруковані прислів'я про родину.

Є НА СВІТІ СИЛА - ЦЕ МІЦНА РОДИНА.


ХІД УРОКУ

1. Вправа " Мікрофон"


— Що означає слово сім’я?


Сім’я — група близьких родичів (чоловік, дружина, батьки, діти та інші, що живуть разом).


Учитель читає вірш Н. Чемериса «Що таке сім’я».


Розкажу вам, друзі, я,


Що таке моя сім’я.


Разом дружно проживаєм


І пісні про це співаєм.


Люба матінка моя,—


Як пишаюсь нею я!


В неї руки золотії,


Серцем кожного зігріє.


Тато сильний і завзятий —


Він господар в нашій хаті.


Все майструє, все ладнає,


Бо до всього хист він має.


Дід і бабця у пошані —


Вони праці ветерани.


Всіх онуків міцно люблять


І, як пташенят, голублять.


Є у мене ще й брати —


Кращих в світі не знайти.


Ось і вийшло: всіх сім «я»,


Знайте, це і є сім’я


2. Мозковий штурм.


— Навіщо людині сім’я? (Відповіді дітей)


3. Короткі розповіді дітей про їхні сім’ї (разом з фото)


Діти називають ім’я та по батькові батьків, дідуся, бабусі, місце роботи, ким працюють.


4. Розповідь учителя.


Родина - це те місце, де дитина народилась, де її люблять і розуміють, де її підтримують і піклуються про неї, де дитині комфортно і затишно. Мати і батько, бабуся й дідусь — найрідніші і найближчі кожному з нас люди. Від батьків ми одержуємо життя. Вони вчать нас людських правил, оживляють наш розум, вкладають у наші вуста добрі слова. Так є, так і було в Україні завжди. Слово батьків або старших у родині було законом для молодших. Вони вже змалку мали свої обов’язки, вчилися різної роботи, посильно працювали. Дівчатка переймали науку від матері та бабці — вчилися прясти, вишивати, ткати, розписувати писанки, шити одяг, давати лад у хаті. Хлопчики навчалися чоловічого ремесла від батька чи діда. Наприклад, колись було заведено, що дівчинка 7—10 років могла вже вишити собі сорочку. Дітей брали з собою на сінокіс, на жнива, по гриби, по ягоди, на ярмарок, у гості. Діти у сім’ї завжди були зайняті. Старші бавили менших братиків і сестричок, змалку пасли худобу. Старші розповідали меншим багато казок, легенд про історичні події. Так, розповіді діда Івана про Коліївщину, про гайдамаків, відвідування з дідом Холодного Яру, де гайдамаки освячували ножі, дали Т. Шевченку тему «Гайдамаків» та інших історичних творів. Дітей любили, але завжди ставилися до них вимогливо, дозволяли далеко не все, за провини часом карали. Існували певні правила поведінки для дітей. Сьогодні життя інше. Але ніхто не заперечує, що найбільше виховує дитину сім’я. Тільки у дружній сім'ї може вирости емоційно здорова і щаслива дитина.


5. Бесіда

-Хто найдорожчий для дитини?

(мама- відповіді дітей)

-Які спільні якості усіх мам?

(відповіді дітей)

Учень

Свята і вічна матері любов

Серця у мам горять теплом надії

Тож збережи назавжди ту любов,

Хай мама лиш від щастя молодіє.

Учень

Для всех конечно не секрет

Что ближе мамы в мире нет

Она поддержит и простит

Что непонятно объяснит

И сказки вечером читает

С уроками нам помогает

Быть чесным учит нас всегда

Она не бросит никогда

Такой совет я детям дам

"Цените и любите мам".

Богдан Шамардин


- Хто для дітей є прикладом?(батько)

-Хто захищає усю родину? (батько)

Учень

Всегда рядом он со мной

Папа мой - он мой герой

Сильный, строгий и смешной

Самый-самый дорогой.

С ним хожу на тренировку

Занимаюсь спортом ловко

Что угодно сделать может

И всегда он мне поможет.

Для меня он образец

Самый лучший мой отец.

Богдан Шамардин


6. Інсценізація вірша А . Костенка «Домашній твір».


А в т о р . Вітько-бідак страждає так,


Аж здригує ногами!


Він — за столом,


Він пише твір:


«Я допомагаю мамі».


Старанно олівець гризе


Та супить брови грізно.


Але нічого — хоч умри! —


До голови не лізе…


Та ось тихесенько зайшла


В його кімнату мама.


Мама. Вітюнь, будь-ласка, в магазин сходи за сірниками.


Син . Ідея!


Автор . Вигукнув синок,


А мамі…


Син . Ну й морока!


Сама іди! Я твір пишу —


Роблю важкі уроки.


А в т о р . І мама вийшла … А Вітько


Швиденько пише в зошит.


С и н (пише). «Я в магазин завжди ходжу,


Коли мене попросять…».


А в т о р . Хвилин за десять мама знов


З’являється у дверях.


М а м а . Вітюнь, картопельки начисть,


А я зварю вечерю.


С и н . Сама начисть.


А в т о р . Кричить Вітько.


Та так, що ледь не лопне.


С и н . Я твір пишу! Я — зайнятий!


Сама вари картоплю!


А в т о р . Виходить мама, а синок


Писати знов сідає.


С и н (пише). «Я мамі сам варю обід,


Вечерю та сніданок…».


А в т о р . Радіє син.


С и н . Не твір, а люкс!


Оцінка буде гарна!


А в т о р . І геть не думає про те,


Що він радіє марно…


7. Бесіда про основні обов’язки в сім’ї.



Хто впізнав себе у поведінці Вітька?



Кожен член сім’ї має свої обов’язки, своє заняття вдома. Назвіть, які ваші обов’язки в сім’ї.



Як розподіляються обов’язки між іншими членами вашої сім’ї?



Чи оглядаєте ви квартиру маминими очима? Чи помічаєте речі, які лежать не на своєму місці?



Чи бувають випадки, коли батьки зайняті, а ви заважаєте?


8. Творче завдання «Для моїх рідних».


Учитель просить дітей записати на окремому аркуші імена всіх членів своєї сім’ї, залишивши простір між ними. Під кожним ім’ям діти повинні записати як мінімум чотири речі, як їх любить той або інший член сім’ї. Потім на іншому чистому аркуші діти знову записують імена всіх членів своєї сім’ї. Використовуючи свій перший список, діти мають написати біля імен своїх близьких те, що вони (діти) могли б зробити, щоб подарувати своїм рідним радість і задоволення. Таким чином вийде план любові для всієї сім’ї. Запропонуйте дітям, не відкладаючи, розпочати виконання свого плану.


9. Робота з прислів'ями (робота в групах)


Зібрати зашифровані прислів'я і пояснити, як вони їх розуміють.

1. Який батько - такий і син.

2. Яка мати - така і дитина.

3.Яка сім'я -такий і я.


10. Розповідь учителя про пошану до батьків.


Шанування батьків — один із найсвятіших обов’язків людини і неоплатних боргів дітей. Батьки вас ростять, виховують, учать добра, пестять, люблять. І як же не відплатити їм пошаною, любов’ю, ласкою і допомогою?

Читання вчителем легенди


Трапилося це дуже давно. На нашу землю прийшла біда: напали страшні засухи, суховії зачастили, чорний мор пробіг, що вже й жити було нічим. І захвилювалась молодь усіх племен: навіщо нам старці? Не сіють, не жнуть, не полюють, останнє мусимо відбирати від малих дітей і їм давати! Вирішили всіх до Зміїного урвища покидати, хай умирають там! Повивозили, повиносили


своїх бабусь і дідусів. Та в родинах достатку більше не стало, порядку не додалося, щастя не з’явилось…


А ось у великій родині Добряченків старший син Мирослав так жалів свого батька, так любив його, що не зміг покинути напризволяще без допомоги. Він сховав тата в печері, і носив йому їсти-пити, доглядав його рани. Одного разу, коли син розповів, що знову недорід і хліба не зберуть навіть на насіння, старий батько порадив: «Мирославе, навчи своїх односельців встати до сходу сонця і вийти в поле, поки роса не збита, і побачать люди стежинки — то миші до своїх сховищ шляхи проклали. Пройдіть ними, і в кожному сховищі по пуду-два зерна знайдете». Так і зробили племена і не вимерли з голоду. Мирославів батько якось сказав синові:


— Відчуваю, любий, насувається ще одна засуха, така, якої до того не було в наших краях. Порадь людям прорити канаву від ріки до Крутої балки і наповнити її водою. Так він врятував молодь свого племені, сусідські племена.


А люди думали, що то Мирослав такий мудрий. І признався тоді юнак, що його мудрість була лише в тім, щоб урятувати батька від смерті. Захвилювалися всі, адже в кожній сім’ї були страчені діди й прадіди, мудрі старожили. І тоді принесли Мирославового батька на руках, і поклонилися йому вдячно, і зробили старшим над усіма племенами. Відтоді у племенах слов’янських народів із повагою ставилися до мудрих старців.

Слова вчителя:

Тож цінуйте і поважайте старших, прислухайтесь до їх порад, допомагайте.

Без сім'ї немає щастя на землі.

Висновки

Діти, наша виховна година закінчується і я сподіваюсь, що ви зрозуміли - наскільки важлива родина для кожного з нас. Давайте зберемо квіточку з чим у вас асоціюється слово родина (асоціативний кущ)

Родина це: тепло, увага, повага, допомога, підтримка, розуміння, радість, доброта, дружба, піклування і звичайно любов.

Міцна сім'я - міцна держава.