СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Вікторина "Поринемо у світ природи"

Нажмите, чтобы узнать подробности

Дана розробка уроку доможе вчителю в цікавій формі узагальнити та систематизувати знання дітей про живу та неживу природу.

Просмотр содержимого документа
«Вікторина "Поринемо у світ природи"»

Тема: Поринемо у світ природи

Мета: узагальнити та систематизувати знання дітей з теми: «Жива та нежива природа»; розвивати спостережливість,зв’язне мовлення, логічне мислення пам'ять, увагу, кмітливість, винахідливість; уміння встановлювати причино-наслідкові зв’язки, збагачувати словниковий запас,працювати в команді; виховувати любов до природи та бережливе ставлення до неї.

Обладнання: картки з завданнями для гри, сигнальні картки, музичний супровід, торбинка з бочечками, картинки із зображенням тварин.

Тип уроку: Вікторина

Хід уроку

І. Організаційний момент

Добрий день вам, любі друзі,

Рада вас вітати,

Щастя та добра вам

Щиро побажати!

ІІ. Повідомлення теми і мети уроку

  • Діти, сьогодні у нас з вами буде незвичайний урок, а урок-вікторина.

ІІІ. Проведення вікторини

  1. Поділ класу на 2 команди. Розсаджування команд. Вибір капітанів команд. Вибір назв та девізу для команди. Обговорення правил.

  2. Виконання завдань вікторини.

  1. Завдання для капітана «Розташуй в правильному порядку».

Слова для карток:природа, жива, рослини , тварини, людина, комахи,нежива,птахи,звірі.

(Капітанам пропонується набір карток, які вони мають розташувати в правильному порядку на швидкість)

  1. Завдання «Хто швидше?» (один учасник від команди має визначити до якої групи відноситься предмет.)

І група «Предмети живої природи»;

ІІ група «Предмети неживої природи»;

ІІІ група «Предмети, зроблені людиною».

Слова для завдання: 1 команда:озеро, сова, потяг, сосна, місяць, вітер, вівця, джерело, метелик, квітка, камінь, білка; 2 команда: будинок, річка, лелека, автобус, ялинка, сніг, собака, гора, мураха, калина, олень.

  1. Завдання для капітана «Ерудит» (запитання - відповідь)

  1. Який птах прилітає до нас із настанням зими? (Снігур)

  2. Цього птаха називають лісовим лікарем», він лікує дерева, витягуючи шкідливих комах з-під кори? (Дятел)

  3. Чи росте дерево взимку? Чому? (Ні, воно взимку в стані спокою)

  4. Назвіть тварин, які взимку сплять? (Ведмідь, їжак)

  5. Хто змінює шубку 2 рази на рік? (Білка, заєць)

  6. Назвіть професію людини, охороняє і оберігає заповідники? (Лісник)

  7. Що таке Червона книга? (Книга, в яку заносять рідкісні рослини, тварин, яких потрібно охороняти)

  8. Скільки горобець зробить кроків за день? (Жодного, адже він літає та стрибає.)

  9. Яка пташка може сидіти вниз головою? (Синичка)

  10. Який птах вигодовує малят навіть узимку? Пташенята народжуються голими, але холоду не бояться, тому що мати не злітає з гнізда і гріє їх увесь час. (Шишкар)

4) Завдання для «Кмітливих» (розгадування загадок).

1.  Золотисте ситечко

Покотилось в літечко

Загляда в віконечко

Наче справжнє сонечко. (Соняшник.)

2.  Хто хвіст залишає,

  А від ворога втікає. (Ящірка.)

3.  Швидко скрізь цей птах літає,

Безліч мошок поїдає,

За вікном гніздо будує,

Тільки в них він не зимує. (Ластівка.)

4.  Ой, яка ж вона гарненька,

Пишнохвоста і руденька,

Не звірятко - просто диво,

Невгамовне, пустотливе

Вгору-вниз, на гілку, з гілки.

Хто це буде, діти? (Білка.)                 

5.  На городі молода

Пишні коси розплела,

І зеленії хустинки

Золоті хова зернинки. (Кукурудза.)

6.  З-під снігу цвіт з’явився,

Прокинувся від сну.

І запросив усіх він

Зустрінути весну.   (Підсніжник.)

7.  Хати не будую,

Не мажу, не квітчу.

На гілці ночую,

Людям роки лічу.  (Зозуля.)

8.   Хто на собі ліс носить? (Олень)

9.   Повзун повзе, на базар голки везе. (Їжак)

10. Вийшла звідкись гарна дівка,

На ній стрічка семицвітна;

А де з річки воду брала,

Там коромисло зламала. (Веселка)

11. Без ніг біжить, без крил летить. (Вітер)

12. Баба лежить, сльозами сльозить.( Хмара)

13.Що без леза і без зуба розтина міцного дуба. (Блискавка)

14.Як синьоокий кінь заіржав,

То весь світ задрижав. (Грім)

15.Буває кругленький,

З ріжками буває,

Вночі його видно,

А вдень він зникає. (Місяць)

16.За лісом, за пралісом золоті клубки висять. (Зорі)

17.День і ніч біжить,

Утоми не знає,

Півроку покрита буває. (Річка)

18.Не вода, не суша, -

На човні не пропливеш

І ногами не підеш. (Болото)

5) Завдання «Будь уважним»

Одному з учасників пропонується карточка з завданням, де він має підкреслити правильну відповідь.

Підкреслити назви корисних комах: бджола, джміль, яблунева плодожерка, колорадський жук, сонечко, мурашки, муха, ґедзь.


Підкреслити перелітних птахів: ластівка, синиця, горобець, ворона, шпак, дятел, журавель, дика качка, зозуля.

6) Фізкультхвилинка (проводиться під музику)

7) Завдання «Заморочки із бочки»

  - Діти, ви довели, що багато чого можете, але ваші знання про природу ми ще перевіримо.

Ця торбинка незвичайна

Зовні вона дуже гарна

У ній є маленькі бочки,

А в тих бочках - заморочки.

По одному представнику від кожної команди дістають із торбинки по дві бочечки із завданнями: дати відповідь на питання, або продовжити речення. Про готовність відповідати команди сигналізують картками.

  • Льодохід влітку (не буває)

  • Листопад влітку (не буває)

  • Що потрібно для життя тварин? (Відповідь дітей)

  • Дощ влітку (буває)

  • Роса взимку (не буває)

  • Назвати відмінності між живою та неживою природою. (Відповіді дітей)

  • Заморозки навесні (буває)

  • Гроза влітку (буває)

  • Від чого залежить жива природа? (Відповідь дітей)

  • Заметіль влітку (не буває)

  • Веселка влітку (буває)

  • Град влітку (буває)

  • Назвіть відмінності між тваринами і рослинами. (Відповідь дітей)

  • Буран влітку (не буває)

  • Іній взимку (буває)

  • Назвати ознаки птахів. (Відповідь дітей)

  • Туман восени (буває)

  • Крапель влітку (не буває)

  • Назвіть ознаки комахи. (Відповідь дітей)

  • Іній влітку (не буває)

  • Мороз влітку (не буває)

  • Калюжі взимку (не буває)

  • Назвіть ознаки звірів. (Відповіді дітей)

  • Зелене листя взимку (не бувають)

8) Завдання «Плутанина»

Завдання: відновити прислів'я, приказку, прикмету, у яких переплутані слова; пояснити їх зміст.


● Та, працює, й, мала, та, бджола.
(Бджола мала, та й та працює.)
● Овечі, віділлються, вовкові, сльози.
(Віділлються вовкові овечі сльози.)
● З, вовка, лісу, голод, виганяє.
(Голод виганяє вовка з лісу.)
● Там, родиться, де, водиться, щастя, лелека.
(Де лелека водиться, там щастя родиться.)
● Боком, з, вилазить, вовком, дружба.
(Дружба з вовком вилазить боком.)
● І, коли, соловейко, їсти, не співає, не має.
(І соловейко не співає, коли їсти не має.)
● Мало, і, розказує, та, сорока, толку.
(І сорока розказує, та толку мало.)
● Любить, кожен, нору, лис, свою.
(Кожен лис свою нору любить.)
● Полі, зайця, в, лови.
(Лови зайця в полі.)
● Не, одна, наносить, бджола, меду.
(Одна бджола меду не наносить.)
● Перед, квочка, бурею, як, розходилася.
(Розходилася, як квочка перед бурею.)
● Що, хвалилася, запалить, синиця, море.
(Хвалилася синиця, що море запалить.)

9) Завдання для «Всезнайки»

  1. На столах кожної команди по 4 чистих аркуші. Треба записати на них відповіді до наступних завдань і показати запис по команді. Бали отримають усі команди, які напишуть правильні відповіді.

  2. Це могутній хижий птах. Розмах його крил становить 2 м. В Україні зустрічається лише в Карпатах. Живиться дрібними тваринами і птахами, на яких  спритно полює. (Орел-беркут.)

  3. Птах досить великий, маса деяких особин досягає 15кг. Його називають провісником весни за приємний голос, що він подає, повертаючись із теплих країв. Відлітають ці птахи – ключем. (Журавель, лелека.)

  4. Тварина-савець чудово пристосувалася до життя серед морських просторів. Тіло обтічне, торпедовидне. Мордочка видовжена, голова плавно переходить у тулуб. Шкіра еластична, гладенька. Тварина відновлює і вловлює звукові сигнали. В Україні зустрічається у Чорному морі. (Дельфін.)

  5. Це найбільший за розмірами дикий звір в Україні. Довжина його тіла-3м, висота - 2м, маса - до 1000кг. Голова велика з короткими рогами. Тіло вкрите шерстю. (Зубр.)

ІV. Підсумок вікторини

  1. Підбиття підсумків.

  2. Нагородження переможців.