СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Визначення роду, числа, відмінка прикметника за родом, числом, відмінком іменника

Категория: Русский язык

Нажмите, чтобы узнать подробности

Визначення роду, числа, відмінка прикметника за родом, числом, відмінком іменника.

Просмотр содержимого документа
«Визначення роду, числа, відмінка прикметника за родом, числом, відмінком іменника»

Урок №

Тема. Визначення роду, числа, відмінка прикметника за родом, числом, відмінком іменника.

Мета: вчити визначати рід і число, відмінок прикметників за родом, числом, відмінком іменників; розширити знання учня про граматичний і смисловий зв’язок прикметників з іменниками; коригувати вміння будувати зв’язні розповідні на граматичні теми;

виховувати любов до природи.

 Обладнання: підручник, словникові слова, дидактичний матеріал, матеріали каліграфічних хвилинок, диференційовані завдання, таблиця «Прикметник-боягуз».

Тип  уроку: закріплення набутих знань.

Хід уроку

І. Мотивація навчальної діяльності учня

1.Організаційний момент.

1)Нервово-психічна підготовка.

–         Добрий день, дитино.

–         То який сьогодні день? (добрий)

–         Яка частина мови відповідає на питання який?

–         Прикметник.

–         А на які питання ще відповідає прикметник? (Який? Яка? Яке? Які? Чий? Чия? Чиє? Чиї?)

–         Яка частина мови називається прикметником?

–         Для чого нам прикметник?

–         А який сьогодні ще день?

–         Зимовий, сніжний, веселий.

–    А зараз, уяви, що з зимового неба падають сніжинки, які тобі потрібно зловити і підкинути так, щоб вони кружляючи могли потрапити на дошку.

–  Твої сніжинки долетіли до дошки і на кожній з них є завдання.

(учень записує число, класна робота)

2) 1 сніжинка Каліграфічна хвилинка.

Біленькі сніжинки закружляли у танку.

Яке це речення за метою висловлювання?

Яке це речення за інтонацією?

Підкресли граматичну основу.

Яке це речення за будовою?

Напиши графічну модель речення.

Напиши звукову модель слова    сніжинки.

Випиши прикметники з іменниками. Визнач число, рід, відмінок прикметника.

Біленькі сніжинки – мн., Н. в

 3) 2 сніжинка  – Казкова.

Підкреслити прикметники. Визначити рід, число, відмінок прикметника.

Різдво неповторне, казкове свято, радісне та урочисте. Віддавна існують зимові традиції, що під час цих свят всі люди квапляться до батьківських родинних осель.

2. Оголошеня теми та мети уроку.

ІІ. Сприйняття й засвоєння учнем навчального матеріалу.

1. Робота з підручником С. 167.

Властивість прикметників здавна підмітив народ і, зазвичай використовує їх у загадках, прислів’ях, приказках. Згадай прислів’я, в яких є прикметники. Випиши іменники з прикметниками, визнач число, рід, відмінок прикметника.

 Зимове сонце,як мачушине серце : світить, а не гріє.

Зима біла, та не їсть снігу, а все – сіно.

Лиха тому зима, в кого кожуха нема.

Сумний грудень і в свято і в будень.

Страшна зима, як дров нема.

Добрий той сніг, що вчасно ліг.

2. Творче завдання.

Удосконалити текст, щоб він став багатшим, виразнішим. Визначити рід, число, відмінок прикметників.

Одного_____________ ранку Івась вийшов на подвір’я. Під ногами рипів__________  сніг. Птахи співали_______ пісні. Хлопчик повісив________ годівничку. Насипав____________ крихт.

 3. Фізкультхвилинка.

Падав сніг,

Падав сніг,-

Для усіх,  усіх,  усіх:

І дорослих, і малих, і веселих, і сумних.

А веселі грали в сніжки –

Сніг їм падав на усмішки

І сміявся з усіма:

Ой зима, зима, зима, зима.

Для чого нам прикметники?

4. Вправа.

Утворити словосполучення прикметника з іменником. Визначити рід, число, відмінок прикметника.

Стежка у лісі –

Замети снігу –

Спів пташок –

5. Самостійна робота.

Записати словосполучення іменника з прикметником. Визначити рід, число, відмінок.

Відважний пілот –  ч. р., одн., Н. в

Веселі  пісні –  мн., Н. в.

Синього неба – с. р.,одн, Р. в.

Надійному товаришу – ч. р., одн.,  Д. в.

 6. Вибірковий диктант.

Виписати іменники з прикметниками, визначити їх рід, число.

Навколо білий сніг. Скрутно стало пташкам. Діти влаштували у садах дерев’яні годівнички. Насипали хлібних крихт.

А ялиновий шишкар сидить на сосні червоний неначе стигла ягода. Всі птахи сховалися від негоди а він виспівує дзвінкі пісні. У шишкаря міцний дзьоб.

Словникова робота.

Негода – погана дорога.

7. Творча робота.

Від поданих словосполучень утвори прикметники за зразком.

Зразок: минулий рік — минулорічний. 

Багато років — ... 

Каре око — ... 

П’ятий поверх — ... 

Легке крило — ... 

Світле волосся — ... 

Прудка нога — ... 

8. Гра «Про що мова?»

Холодний, сильний, пронизливий, зимовий ….(вітер)

Голчата, вічнозелена, гарна….(ялинка)

Білий, іскристий, чистий….(сніг)

ІІІ. Підсумок уроку. Оцінювання.

Рефлексія:

-Сьогодні на уроці я навчився ( навчилася…)
-Найбільше мені запам’яталося…
-Я зробив ( зробила) для себе такі висновки…

ІV. Домашнє завдання.

Записати текст, підкреслити прикметники.

Народна художниця Катерина Білокур починала малювати вуглиною на шматочках полотна, картоні та фанері. Батьки вважали це безглуздим заняттям. Їм здавалось, що жінка має бути гарною господинею. А вона мріяла про казкові, прекрасні квіти…