4 клас Урок 4
Стежинами музичних жанрів
Тема. Вокальними стежинами.
Мета. Продовжити знайомити учнів з жанрами вокальної музики. Ознайомити з поняттями «романс», «композитор-класик». Вчити дітей емоційно сприймати музику. Розвивати вокально-хорові навички, художнє мислення, естетичний смак. Виховувати любов до музики бажання спілкуватися з мистецтвом.
Тип уроку: Урок поглиблення знань.
Обладнання: музичний інструмент, комп’ютер, мультимедійна презентація , підручники.
Хід уроку
І. Вхід під музику. Організаційний момент.
Ви мерщій сідайте, діти,
Досить бігати, шуміти.
Всі беремось працювати –
Нотки вчити і співати!
ІІ. Музичне вітання. Мотивація навчальної діяльності.
Сьогодні ми знову поринемо у світ музики і дізнаємось який жанр вокальної музики є провідним. Послухайте вірш М.Рильського, про який вид музики йдеться у вірші?
З народного напившись джерела,
як із Дніпра бере веселка воду,
о рідна пісне, знову ти прийшла
до матері й до батька — до народу.
О пісне! Від народу кров і плоть
ти узяла, щоб лиш йому служити,
тебе ніхто не може побороть,
бо вільний дух твій — правдою повитий.
ІІІ.Актуалізація знань.
ІV.Музикознавчий матеріал.Слухання музики.
Народна пісня — давня супутниця людини. Вона супроводжує усі визначні події життя. А ще народна пісня стала найпершим музичним жанром, від якого походять усі різновиди вокальної музики:
класичні та сучасні пісні, гімни, романси;
хорові жанри — хори, хорові обробки та концерти;
кантати й ораторії — великі твори для хору, солістів і оркестру;
музично-театральні жанри опери, оперети, мюзиклу тощо.
Скажіть, який музичний твір є найпершим вокальним жанром.
Знайдіть у тексті назви інших жанрів вокальної музики.
Словничок.
Вокальна музика (з лат. вокал — голос) — музичні твори, написані для співу соло, ансамблем або хором.
Провідний жанр вокальної музики — пісня.
Розгляньте «вокальні стежини». Прочитайте назви вокальних жанрів.
Подумайте, які з цих жанрів вам відомі. Що ви про них знаєте? (дума, гімн, романс, вокально-хорові твори, музично-театральні твори)
Поміркуйте, які ще музичні жанри «виростають» з пісні. Про який з них ви хотіли б дізнатися?
Відгадайте загадку, додайте останнє слово — назву музичного жанру.
Сьогодні пісня особлива
прийшла до нас в музичний клас.
Вона лірична і мрійлива,
а називається — … (романс)
Робота з підручником (стор.24). Прочитайте текст. З’ясуйте ознаки вокального та інструментального романсів.
Романс — один з найпопулярніших жанрів вокальної камерної
музики. Так називають невеликий ліричний вокальний твір з інструментальним супроводом. У романсі висловлюють особисті почуття і враження, тому найчастіше його виконує співак-соліст або вокальний дует у супроводі гітари, фортепіано, арфи тощо.
Романсом називають також інструментальну п’єсу наспівного,
мелодійного характеру. У такому творі провідну партію — соло —виконує один інструмент (скрипка, віолончель, фортепіано), навіть якщо у супроводі звучить весь оркестр.
Різновидами романсу є елегія та балада.
Розгляньте репродукцію картини Іларіона Прянишникова «Жорстокі романси». Якою музикою «звучить» для тебе цей живопис?
До жанру романсу здавна звертаються митці різних країн. Понад 180 романсів написав російський композитор Олександр Аляб’єв. Найпо-
пулярніший серед них — романс «Соловей» на вірші поета Антона Дельвіга. А створений він був майже 200 років тому! Мелодія романсу така ніжна, легка, щира і зворушлива, що нагадує справжній спів соловейка. Невипадково він звучить у виконанні високого жіночого голосу — сопрано.
Слухання музики. Олександр Аляб’єв. «Соловей».
Твір під назвою «Романс» написав свого часу і австрійський композитор Вольфґанґ Амадей Моцарт. Його мелодія виразна, плавна, наспівна — майже вокальна. Але її «співає» не голос, а музичні інструменти камерного оркестру. Цей «Романс» — одна з частин твору «Маленька нічна музика».
Слухання музики. Вольфґанґ Амадей Моцарт. «Романс» з «Маленької нічної музики»
Який із цих творів вам більш до вподоби? Чому?
Поміркуйте, за допомогою яких засобів передано пташиний спів у романсі «Соловей».
Охарактеризуйте мелодію, супровід, регістр та динаміку цих творів.
Поясніть, чому інструментальний твір В. А. Моцарта названо романсом.
Це цікаво знати!
«Маленька нічна музика» — один з найпопулярніших творів В.А.Моцарта. Композитор написав його у подарунок своїй дружині Констанці, до п’ятої річниці одруження.
V.Фізкультхвилинка. «Танцювальна пауза» (діти виконують вільні танцювальні рухи під веселу мелодію)
VІ. Вокально-хорова робота. «Не щебечи, соловейку», музика М. Глінки, слова В. Забіли.
1.Розспівка
Послухайте пісню «Не щебечи, соловейку». Поміркуйте, чи можна назвати її романсом. Чому?
2.Слухання пісні «Не щебечи, соловейку» (у виконанні вчителя або фонограми +)
Поміркуйте, які думки та почуття передано у пісні.
Чому людина звертається зі своїм болем до соловейка?
3.Вивчення пісні за нотним записом (робота з підручником, стор.26)
4.Виконання пісні .
Це цікаво знати!
Пісню-романс «Не щебечи, соловейку» написав російський композитор Михайло Глінка. У його творчому доробку багато відомих пісень і романсів: «Жайворонок», «Я мить чудову пам’ятаю» та ін.
Романс «Не щебечи, соловейку» був створений на вірші українського поета Віктора Забіли майже 200 років тому, під час подорожі Україною.
Композитор так тонко і влучно передав особливості української пісні, що невдовзі цей твір стали вважати українським народним.
У творчості М. Глінки романс та інші музичні жанри набули класичної завершеності. Тому композитора вважають основоположником російської класичної музики.
Словничок.
Класика (з лат. — зразковий, першокласний) — видатні, загальновизнані твори мистецтва, які становлять цінність для національної й світової культури.
Творців класичної музики називають композиторами-класиками.
VІІ. Підсумок уроку.
Пригадайте, що таке вокальна музика?
Назвіть композиторів і твори які ми слухали на уроці.
Яку картинку у вашій уяві залишила пісня «Не щебечи, соловейку»?
VІІІ. Вихід з класу під музику .
6