План-конспект урока английского языка по теме: “ What are your favourite clothes?”
Дата: 14. 12. 2018
Класс: 6 «Б»
Тема: “ What are your favourite clothes?”
Цели и задачи:
1.Образовательная:
- расширить знания учащихся в области лексики по теме «Одежда».
-повторить и закрепить лексико-грамматический материал
( Сравнение Present Simple и Present Continuous)
2.Развивающая:
Развивать навыки аудирования, чтения, говорения и письма.
Способствовать развитию аналитической и сопоставительной деятельности ( Сравнение Present Simple и Present Continuous)
3. Воспитательная:
-воспитывать интерес к предмету, аккуратность, содействовать активному взаимодействию детей друг с другом, приобщить к культуре изучаемого языка
-формировать у учащихся чувство самостоятельности
Тип урока: комбинированный
Оборудование, наглядные пособия: проектор, CD, карточки с заданиями, картинки людей, учебник.
Ход урока:
Орг. момент
Goodmorning! I’m very glad to see you! Sit down, please! I think we can start our lesson!
Фонетическаязарядка
At first I’d like you to practice some English sounds.
Look at the blackboard!
На доске звуки. Учащиеся произносят их за учителем.
[ә], [d ],[ʃ],[ә:],[æ]
Repeat after me…
Лексическаязарядка
Very good! And now I’d like you to read these words…
Слайд №1 (Words)
1. trousers [trauzәz] - брюки
2. jeans [d i:nz] - джинсы
3. T-shirt [ti:∫ә:t] - футболка
4. jacket [d ækit] – куртка, пиджак
5. skirt [skә:t] - юбка
6. dress [dres] - платье
7. shirt [∫ә:t] - рубашка
8. blouse [blauz] - блузка
9. socks [s ks] - носки
10. shoes [∫u:z] - туфли
11. boots [bu:ts] - ботинки
Well done! And now, I have some tasks for you. Take your cards, please!
You should match the pictures with the words.
Работа с карточками
Слайд №2
(На карточках изображена одежда и названия. Нужно соотнести картинки со словами)
Затем вместе с учителем проверяются ответы (Слайд №3)
Well done! The next task will be the following. You should write the missing letters!
Слайд №4
(Учитель раздает учащимся карточки со словами и картинками. Нужно вставить пропущенные буквы)
Затем вместе с учителем проверяются ответы (Cлайд №5)
Well job! So, let’s practice your speaking skills!
Слайд №6
(Описание внешности людей)
-Is the boy tall or short?
-What is he wearing?
-What can you say about his hair\nose?
-What is the girl wearing? Describe the girl, please!
So…well job! Now we will play a game “Guess the person”
На доске слова предыдущих уроков: as…as, much…than, much more…, a bit…than.
Уч-ся описывает своего одноклассника. Остальные ребята должны догадаться, про кого идет речь.
Развитие навыков аудирования
Учитель включает запись на СD диске (SBp13 ex 1(2,3) )
And now you should answer the following questions:
What clothes are Mark and Ann Talking about?
Why do the children like these things?
Very good! It’s time to have a rest and do some exercises with the music. Will you stand up and do some exercises with me! Физминутка.
Clap ,clap ,clap your hands
clap your hands together!
Tap, tap, tap your feet
tap your feet together!
Walk, walk, walk around
walk aroundtogether!
Sneak, sneak, sneak around
sneak around together!
Well done! So, let’s continue our lesson!
Проверка Д/З
Слайд №7
(На доске написаны слова, которые помогают понять времена)
Present Simple – Usually, often, always, sometimes, seldom, hardly, every day/weak/month/ year
Present Continuous – Now, at the moment, Look! Listen!
Учащиеся проверяют Д/З по Р.Т. p 19 ex 1
Далее идет работа с карточками. Повторение и закрепление лексико-грамматического материала.
Используйте глаголы в скобках в форме Present Simple или Present Continuous
Open the brackets:
I usually…(wear) a blue jeans
I…(wear) a uniform now.
She often...(wear) the woolen sweater.
He....(wear) his favourite skirt now.
I …(listen) the music now.
I…(learn) English words every day.
My granny…(work) in the garden every day.
I…(do) my homework now.
They…(play) basketball in the pkayground.
He…(go) to the swimming pool every Friday.
So, let’s check your work!
Чтение текста по карточкам о том, как одеваются люди в Британии.
And now let’s read the text and answer the questions!
(Text)
Clothes in Britain
These days most people in Britain do not wear very formal clothes. But sometimes it is important to wear the right thing. Many British people don’t think about clothes very much. They just like to be comfortable. At the theatres, cinemas and concerts you can put on what you like-from jeans and sweaters to T-shirts and shorts. Anything is OK as long as you look clean and neat.
But men in offices usually wear suits and ties and women wear dresses or skirts (not trousers).Doctors, lawyers and businessmen wear formal clothes. And in some hotels and restaurants men wear ties and women wear smart dresses. Jeans and open shirts are sometimes not allowed. It is difficult to say exactly what people wear in Britain because everyone is different. If you are not sure what to wear, watch what other people do and then do the same. Or ask the advice of a friend or your host. You’ll feel more relaxed if you don’t look too different from everyone else.
And now, answer the questions:
1. What clothes do people in Britain wear nowadays?
2. What can you put on when you go to the theatre in Britain?
3. What do men and women usually wear in offices?
4. What should you do you do if you do not know what to wear?
Подведение итогов урока. Домашнее задание. (1,2 мин)
1.Разгадать кроссворд. (Слайд №8)
2.Выполнить задание по карточке.
(Напишите, кто что носит. Обратите внимание на форму глагола).
Ex:
John wears red trousers. (rtuoessr)
We wear a warm coat. (taoc)
1. Leena a bright (acktje)
2. We…a woolen ( wsaeert)
3. Jack… blue (ejasn)
4. She… white (esbulo)
5. They…comfortable (sobot)
6. She… a warm ( acot)
7. Mrs Smith… a red (aht)
8. Ann… a green (kisrt)
9. my friends…modern (rseuorts)
10. He…a smart (tuis)
So, the lesson is over! You may be free!