СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

While жана for циклдары менен иштөө

Категория: Информатика

Нажмите, чтобы узнать подробности

Просмотр содержимого документа
«While жана for циклдары менен иштөө»

Предмети:

Информатика

7-класс

3-чейрек

Мугалим: Уразова Нурзида Абдуманнаповна


Сабактын темасы:


While жана for циклдары менен иштөө


Сабактын тиби:

Алган билимин тереңдетүү,өркүндөтүү


Колдонулуучу усулдар:

Интерактивдүү


Баалоо усулдары:

Суммативдик, кайтарым байланыш, калыптандыруучу


Сабактын жабдылышы:

Бор, доска, карточка, А4 баракчалары, маркер, скотч,проектор


Негизги копетенттүүлүктөр:

Предметтик компетенттүүлүк


Маалыматтык (НК1)

  • Өз ишин пландаштырат;

  • Маалыматты максатка багыттап изденет;

  • Салыштырат, чечимдерди кабыл алат;

(ПК1)



Социалдык-коммуникациялык (НК2)

  • Башкалар менен мамиле түзөт;

  • Сүйлөшө билет, маектешет;

  • Бири-бирин баалайт;

  • Сөз байлыгы өсөт, өз оюн айтат;

  • Башкаларды уга билет.

(ПК2)


(ПК3)


Өз ишин уюштуруу жана көйгөйлөрдү чечүү (НК3)

  • Жупта иштеп көнүгөт, машыгат;

  • Өз ишин талдап, баа берет;

  • Жөндөмдүүлүккө, билгичтикке, көндүмгө ээ болот.


(ПК4)


Сабактын максаттары:

Көрсөткүчтөр:


Билим берүүчүлүк максаты: While жана for циклдары менен ар кандай программаларды аткарууну үйрөтүү жана информатика предметин даңазалоо




While жана for циклдары менен ар кандай программаларды аткарууну үйрөнүшсө жана информатика предметине кызыгуусу артса.







Өнүктүрүүчүк максаты:



Программаларды аткаруу менен предметке болгон кызыгуусун, бат ойлонуу сапатын,аң-сезимдерин, ой жүгуртүүсүн өнүктүрүшөт.



Программаларды аткаруу менен предметке кызыгып, бат ойлонуу сапатын,аң-сезимдерин, ой жүгуртүүсүн өнүктүрүшсө.



Тарбиялоочулук максаты:



Бири-бирин сыйлоого жана тапкычтыкка, билгичтикке тарбияланышат.




Бири-бирин сыйласа жана тапкыч, билгич болуп тарбияланышса.





Сабактын этаптары

Сабактын жүрүшү

Мугалимдин ишмердүүлүгү

Окуучулар

дын ишмердүүлүгү


Негизги НК

Предметтик НК

Баалоо

1-этап Уюштуруу


  • Саламдашуу

  • Класста жагымдуу жагдай түзүү

  • Окуучуларды жоктоо

  • Окуу куралдарын толуктоо

  • Физикалык чөйрө түзүлөт.

  • Сабакты жакшы кабыл алууга өбөлгө түзүлөт

НК3

ПК2


үй

тапшырмасы




Өтүлгөн сабакты кайталап, тапшырмаларды аткарышат.

Ар бир жупка бирден таркатма берилет.

  • Өтүлгөн материал боюнча билимдерин тереңдейт.

  • Өзүн-өзү баалайт

НКЗ

ПК1


Мээге чабуул

Акыл гимнастикасы:

  • Балдар эми силерге суроо. 1ден 100гө чейинки сандарды кошуп, суммасын тапкыла десем канча убакытта эсептеп бересиңер?






  • Аң сезими ойгонот

  • Ойлонот

  • Изденет

  • Табат

Балким 5 мин

Балким 10 мин

Айта албайм


НК1

ПК1


2-этап

Жаңы сабак

  • Илгери Аль-Хорезм деген улуу инсан болгон.(Слайд көрсөтүлөт)

  • Бир күнү анын устаты «1 ден 100 гө ч ейинки сандарды кошуп берчи» деп тапшырма берген экен. Ал аны бат эле аткарат. Кантип десеңер?

  • Бир таякчага бардык сандарды ирети менен жайгаштырат. Анан аны ортосунан сындырып, таякчанын экинчи учу биринчисинин учуна келип түшүрөт. Ошондо сандар мындайча жайгашат.

  • 1, 2, 3, 45, 6, 7 ,8 ,9 ,10

  • 51,52,53,54, 55, 55, 57,58,59

  • Ушул сыяктуу аягына чейин 50 жуп болот.

  • 100*50=5050 чыкты дептир.

  • Эми балдар силер 1ден 10го чейин гана эсептеп көргүлөчү.Аны кандай эсептемексиңер?

1+2=3+3=6+4=10 силер ушундайча эсептеп көрмөксүнөр.

  • Түшүндүрүү процесси жүрөт.

  • Билими жогорулайт

  • Ой жүгүртүүсү өсөт.

  • Тарыхтан маалымат алат

  • Көңүл буурусу жогорулайт.

  • Толук жыйынтык чыгарганга үйрөнүшөт.

  • Ой жүгуртүп иштеп көрүшөт.

  • Доскада

Жана дептерлерине






Бул жогорудагы логикалык тапшырманы аткарууда эмнени байкадыңар?

Кайталануу

Бул деген цикл. Биз силер менен While жана for циклдарын өткөнбүз жана ошол теманы терендетүү максатында көнүгүү аткарабыз.

Маселе:

    1. Берилген санды кайталоочу же өзүнө- өзүн көбөйтүүчү программа түзүп көрсөк.

n=10

while num

print(num)

num*=num бул программада кайталануу жүрөт. Бирок шарты боюнча 1000ден кичине болгон учурда кайталануу жүрөт.

2-маселе

Атыбыздын тамгаларын кайталоочу программа түзөлү/

name= ‘ASEMA’

for n in name:

print(n)


    1. Бышыктоо үчүн дагы бир мисалды карап көрөлү.

for i in range(21,0,-3):

print(i) 21

Жыйынтыгы:

18

15

12

9

6

3





Кенен маалымат менен түшүнүшөт жана өз ойлорун айтып беришет

НК3

ПК 3



Эми сабактын аягында бүгүнкү кундүн талабы болгон технологиянын өнүп-өсуп турган учурунда, медия-сабаттуулукка жетүү жана программалоо тилин үйрөнүүгө силерде кызыгуу пайда болдубу?

Эгер, ошондой болсо, доскада турган туу чокуга (Жеңиш чокусу)жетүү үчүн (ийгилик жаратуу) эмне кылуу керектигин жана кандай кадам таштоо керек болсо, ошол кадамдарыңарды (максаттарыңарды) жазып, жармаштырып койгула.





3-этап

үй

тапшырма

  • Ажыратып билүү керек.

  • Таблицаны окуп, туура жообун табуу керек

НК3

ПК4


Баалоо

Күндөлүккө баа коюу

Күндөлүк толтурушат.