СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Ырыс алды ынтымак

Нажмите, чтобы узнать подробности

Просмотр содержимого документа
«Ырыс алды ынтымак»

Классы: 1 . Мугалим:Зулпуева Г

Предмети: Алиппе

Сабактын тиби: Жаңы билимди өздөштүрүү.

Сабактын темасы:Вв тыбышы жана тамгасы.

Сабакта колдонулуучу усулдар жана ыкмалар :Тушундуруу жана ангемелешуу.

Сабакта колдонулуучу каражаттар жана материалдар:окуу китеби,сурөттөр,карточкалар,компьютер,проектор ж.б.

Сабактын максаттары.

Күтүлүүчү натыйжалар.

Билим берүүчүлүк Вв тыбышынын баш жана кичине тамгасын тааныйт



Жаны создордун маанисин тушунот.

Өнүктүрүүчүлүк:Муундап окуу кондумдору онугот



Эске тутуу жондомдуулугу осот

Тарбиялык: Дениз жандыктарын коргоого жана суйууго тарбияланышат



Талдоо,жыйноо,салыштырууга карата тапшырмаларды аткарышат.

Негизги компотенттүүлүктөр: Предметтик компотенттүүлүктөр:

1.Маалыматтык комп.(НК1) 1.Тыбыш жана тамга менен иштей алуу компотент.(ПК1)

2.Социалдык коммун.комп.(НК2) 2.Окуй алуу компотентүүлүгү(ПК2)

3.Өзүн өзу уюштуруу жана көйгөй.чечүү(НК3) 3.Сөз байлыгы менен иштей алуу комп.(ПК3)

4.Суйлөм,текст менен иштей алуу комп.(ПК4)

5Аң сезим.окуу ж–а адаб.түшүнүк.мн иштөө.

Сабактын журушу:

Сабактын этаптары

убак

Мугалимдин иш аракети

Окуучулардын иш аракети

Окууч.калып.компетен

Нег. Пред

Баалоо

1.Мотивация.

Уюштуруу.

Шыктандыруу.

2–3

1.Сабакты уюштуруу жана жагымдуу маанай тартуулоо.

2.Шыктандыруу.

1Мугалим менен бирге жагымдуу маанай түзүүгө катышат.


НК3


ПК1

ПК2

Азаматсынар”дагы эмнени билесинер деген сыпаттама.

2.Теманы жана күтүлгөн окуу натыйжаларын жарыялоо

2–3

1.Тема жана максат менен таанышышат.

2.Доскага илинген плакаттардан кыска түшүндүрмө берил.

3.Окуучулар менен бирдикте талкууланат

1.Көргөзмө боюнча ойлорун ортого салышат.

2. Мугалим менен бирдикте теманы коюшат

НК1

НК2

ПК1

ПК2

ПК3
ПК4

Дагы кимиңер кандай ойлорду айта аласыңар?

3.Тема боюнча зарыл болгон маалыматтар.

4.5

Жаңы тема боюнча фактыларды аргумен

Жаңы маалымат.окуучулар кабыл алышат

НК1

ПК1

ПК3

ПК4

Окуучуларга сыпаттама баалар берилет.

Эс алуу мөөнөтү.

1

разминка

разминка

НК2



4.Интерактивдуу көнүгүүлөр сабактын борбордук бөлүгү

5

7



НК1

НК2

НК3

ПК1

ПК2

ПК3

Мугалимдин алкышы ар бир окуучуну өзүнчө сыпаттама мн баал.

5.Сабактын жыйынтыгын чыгаруу

5–6

Бышыктоого суроолор берилет.

Окууч.өз жөндөм.менен жазган иштерин жактап беришет.

НК1

НК2

НК3

Пк1

ПК2

ПК3

Мугалимдин алкышы ар бир окуучуну өзүнчө сыпаттама мн баал.

ар бир окуучуну өзүнчө

сыпаттама мн баал.


Уюштуруу болугу: Окуучуларга жагымдуу маанай тузуу.Уй тапшырмасын суроо.

Окуучуларга жагым дуу маанай тузуу ,сабакка даярдыгын текшеруу.

Жаны тема: Мугалим вертолет деген созду айттыруу менен создун башындагы Вв тыбышы менен тааныштырат.Ввтыбышы создун башында,ортосунда,аягында келген создорду аташат.Китептеги муундук таблицаны чогуу окушат.

Вв тыбышын айтканда оозубуздан чыккан ун тоскоолдукка учурагандыктан ал унсуз тыбыш болуп эсептелинет.Жумшак унсуз.



Уй тапшырмасы.

Вв тыбышы катышкан создордон таап келуу.





Классы: 1 . Мугалим:Зулпуева Г

Предмети: Алиппе

Сабактын тиби: Жаңы билимди өздөштүрүү.

Сабактын темасы: Ырыс алды ынтымак.

Сабакта колдонулуучу усулдар жана ыкмалар :Тушундуруу жана ангемелешуу.

Сабакта колдонулуучу каражаттар жана материалдар:окуу китеби,сурөттөр,карточкалар,компьютер,проектор ж.б.

Сабактын максаттары.

Күтүлүүчү натыйжалар.

Билим берүүчүлүк:Жомоктун мазмуну менен таанышат.



Жаны создордун маанисин тушунот.

Өнүктүрүүчүлүк:Муундап окуу кондумдору онугот



Эске тутуу жондомдуулугу осот

Тарбиялык: Ынтымактуулукка тарбияланышат



Талдоо,жыйноо,салыштырууга карата тапшырмаларды аткарышат.

Негизги компотенттүүлүктөр: Предметтик компотенттүүлүктөр:

1.Маалыматтык комп.(НК1) 1.Тыбыш жана тамга менен иштей алуу компотент.(ПК1)

2.Социалдык коммун.комп.(НК2) 2.Окуй алуу компотентүүлүгү(ПК2)

3.Өзүн өзу уюштуруу жана көйгөй.чечүү(НК3) 3.Сөз байлыгы менен иштей алуу комп.(ПК3)

4.Суйлөм,текст менен иштей алуу комп.(ПК4)

5Аң сезим.окуу ж–а адаб.түшүнүк.мн иштөө.

Сабактын журушу:

Сабактын этаптары

убак

Мугалимдин иш аракети

Окуучулардын иш аракети

Окууч.калып.компетен

Нег. Пред

Баалоо

1.Мотивация.

Уюштуруу.

Шыктандыруу.

2–3

1.Сабакты уюштуруу жана жагымдуу маанай тартуулоо.

2.Шыктандыруу.

1Мугалим менен бирге жагымдуу маанай түзүүгө катышат.


НК3


ПК1

ПК2

Азаматсынар”дагы эмнени билесинер деген сыпаттама.

2.Теманы жана күтүлгөн окуу натыйжаларын жарыялоо

2–3

1.Тема жана максат менен таанышышат.

2.Доскага илинген плакаттардан кыска түшүндүрмө берил.

3.Окуучулар менен бирдикте талкууланат

1.Көргөзмө боюнча ойлорун ортого салышат.

2. Мугалим менен бирдикте теманы коюшат

НК1

НК2

ПК1

ПК2

ПК3
ПК4

Дагы кимиңер кандай ойлорду айта аласыңар?

3.Тема боюнча зарыл болгон маалыматтар.

4.5

Жаңы тема боюнча фактыларды аргумен

Жаңы маалымат.окуучулар кабыл алышат

НК1

ПК1

ПК3

ПК4

Окуучуларга сыпаттама баалар берилет.

Эс алуу мөөнөтү.

1

разминка

разминка

НК2



4.Интерактивдуу көнүгүүлөр сабактын борбордук бөлүгү

5

7



НК1

НК2

НК3

ПК1

ПК2

ПК3

Мугалимдин алкышы ар бир окуучуну өзүнчө сыпаттама мн баал.

5.Сабактын жыйынтыгын чыгаруу

5–6

Бышыктоого суроолор берилет.

Окууч.өз жөндөм.менен жазган иштерин жактап беришет.

НК1

НК2

НК3

Пк1

ПК2

ПК3

Мугалимдин алкышы ар бир окуучуну өзүнчө сыпаттама мн баал.

ар бир окуучуну өзүнчө

сыпаттама мн баал.


Уюштуруу болугу: Окуучуларга жагымдуу маанай тузуу.Уй тапшырмасын суроо.

Окуучуларга жагым дуу маанай тузуу ,сабакка даярдыгын текшеруу.

Жаны тема: Мугалим жомокту ун чыгарып окуп окуучуларга тушундуруп берет.

Создук иши жургузулот.Табылгы,тобу менен,ынтымак деген создордун маанисин чечмелешет.Окуучулар 3топко болунушот.

1-топ ушул создорго суйлом тузот.

2-топ создорго тыбыштык талдоо жургузушот

3-топ жомоктун тушунгонун айтып беришет

Уй тапшырма.Жомокту оозеки айтып беруу.