СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Ысык-Көл ойдуңу

Категория: География

Нажмите, чтобы узнать подробности

Просмотр содержимого документа
«Ысык-Көл ойдуңу»


Предметтин аты: География

Өтүлгөн мөөнөтү

Классы

БЕКИТЕМИН ОББ:

Планды түзгөн: Мамалатип кызы А.


8 -класс



Сабактын темасы: Ысык-Көл ойдуңу

Сабактын максаттары:

Көрсөткүчтөрү:


Билим берүүчү:

Ысык-Көл ойдуңу боюнча түшүнүшөт.



Ысык-Көл ойдуңу боюнча түшүнүшсө;

Өнүктүрүүчү:

Ысык-Көл ойдуңун окуу жана түшүнүү менен бирге картадан ордун аныктап терең ой жүгүрүшөт.



Ысык-Көл ойдуңун окуу жана түшүнүү менен бирге картадан ордун аныктап терең ой жүгүрүшсө;

Тарбия берүүчү:

Окуучлар сабакты жакшы окууга жана шыктанууга,тартибин сактоого тарбияланышат.


Окуучлар сабакты жакшы окууга жана шыктанууга,тартибин сактоого тарбияланышат. тарбияланышса;


Күтүлүүчү натыйжа:

- Ысык-Көл ойдуңу боюнча түшүнүшөт.

- Ысык-Көл ойдуңун окуу жана түшүнүү менен бирге картадан ордун аныктап терең ой жүгүрүшөт.

- Окуучлар сабакты жакшы окууга жана шыктанууга,тартибин сактоого тарбияланышат.

Сабактын тиби: Жаңы материалды түшүндүрүү

Колдонулуучу методдор:

Жекече,топто,жупта иштөө,баяндоо,изилдөө,көрсөтүү методдору.

Колдонулуучу баалоо методдору:

Баяндап баалоо,аныктоочу,калыптандыруучу,бири-бирин баалоо.

Сабактын жабдылышы:

Кыргызстандын картасы,таркатмалар, Сүрөтөр,упайлар,копировка,атлас,контур карта,тест.

Негизги компетенттүүлүк


Предметтик компетенттүүлүк

Маалыматтык ( НК1 )

Өтүлгөн теманы түшүнүү аркылуу кайталап, аң сезимдүү кабыл алуу ( ПК1 )

Социалдык көнүмдөр ( НК 2)

Сабакта берилген тапшырмалар а менен иштей алуу ( ПК 2 )

Өз ишин уюштуруу жана көйгөйлөрдү чечүү ( НК3 )

Алган билимин тереңдетүү,кызыгуу,эске тутуу

( ПК 3 )


Сабактын этаптары

Мугалимдин ишмердиги


Окуучулардын ишмердиги

Компетенттүүлүктөр

НК

ПК

1.

Уюштуруу

(3 мин)

Саламдашуу,жагымдуу маанай түзүү жана топторго бөлүү


Окуучулар бири-бирине жылмаюу тартуулашат жана топторго бөлүнүшөт.



2.

Үйтапшырмасын

суроо(10мин)

Билим кемеси” оюну аркылуу кемедеги суроолорго жооп беришет

1.Түндүк Тян-Шань провинциясынын чек аралары кайсы табигый чектер менен бөлүнгөн?

2. Түндүк Тян-Шандын геологиялык тарыхы боюнча башка провинциялардан кандай ацырмасы бар?

3. Түндүк Тян-Шандын ландшафттык алкактарын санагыла?

4.Чүй өрөөнүндө жаан-чачындын саны кандай мүнөздө араган?

5.Талас өрөөнүндө топурактын кандай түрү тараган.

6.Кемин өрөөнүндө кандай өсүмдүктөрдүн түрлөрү кездешет?

6.Кыргызстандын контур картасынан Түндүк Тян-Шанды бөлүп көрсөткүлө?

7.Контур картага Түндүк Тян-Шандын агын сууларынын аттарын таап жазгыла?

Класстагы окуучулар бири-бирине суроо берүү менен үй тапшырмасын талкуулашат.

НК1

НК2

НК3

НК1

НК2

НК3

3.

Жаңы материлдарды

түшүндүрүү (20 мин)

Ысык-Көл ойдуңунун орографиясы.

Ысык-Көл физика-географиялык областы негизинен Ысык-Көл ойдуңун ээлейт.Ал Кыргызстандын түндүк-чыгыш тарабында Күңгөй Ала-Тоосу менен Тескей Ала-Тоосунун ортосунда батыштан чыгышка 252 км созулган кеңири өрөөн.Тескей Ала-Тоосу менен Күңгөй Ала-Тоосунун кырларынын аралыгы Барскоон ашуусунун тушунда 118 км,чыгышка жана батышка карай кууштап барып,Кеген жана Кочкор өрөөндөрүнө өтүп кетет.Алабынын жалпы аянты 22080 км2.Таманындагы деңгээли 1607,5 мге жетен көлорун алган.

Тескей Ала-Тоосунун чокусу Каракол 5216 м.

Күңгөй Ала-Тоосунун чокусу Чок-Тал 4771 м.

Окуучулар алган маалыматтарын жазышып отурушат

НК1

НК2

НК3

ПК1

ПК2

ПК3

4.

Сабакты бышыктоо

(6мин)

Акыл чабуул” оюну аркылуу суроо жана жооп иретинде

1.Ысык-көл ойдуңунун чек араларын аныктагыла?

2.Ысык-Көл ойдуңу кайсы кырка тоолор менен чектелип турат?

3. Ысык-Көл ойдуңунун өсүмдүктөрү жана жана жаныбарлары кандай закон ченемдүүлүккө баш ийип тараган?

4. Ысык-Көл ойдуңунун бийик алкактарын санагыла?

5. Ысык-Көлдүн аянты,тереңдиги,бийиктик абалын аныктагыла?

Окуучулар материктерди жана океандарды картадан көрсөтүшүп айтышат жана маалымат жазышат

НК1

ПК1

ПК3

5.

Үй тапшырма

(2мин)

§10.3. Ысык-Көл ойдуңу боюнча окуу жана 10 тест түзүү..


Маалымат жанзуу контур карта мнен иштөө

ПК3

ПК3

6.

Баалоо

(2мин)

  1. Мактоо сөздөр айтылат.

  2. Активдүү катышууга шыктандырат

  3. Упайлардын негизинде баалоо

Окуучулар билимине ,аракетине жараша бааланат.