СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Заттардың суда еруі, ергігіштік

Категория: Химия

Нажмите, чтобы узнать подробности

8- сыныпқа химия пәнінен қысқа мерзімді жоспар. Тақырыбы: "Заттардың суда еруі, ергігіштік"

Просмотр содержимого документа
«Заттардың суда еруі, ергігіштік»


Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

Мектеп: №36

Күні:21.02

Мұғалімнің аты-жөні: Уаков М.С

Сынып: 8

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:


Сабақ тақырыбы

Заттардың суда еруі,ергігіштік


Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

8.3.4.1 заттарды олардың ерігіштік дәрежесіне байланысты жіктеу

8.3.4.2 ерітінді ұғымы мен маңызын білу


Сабақ мақсаттары

Судың физикалық,химиялық қасиеттері,таза суды алу әдістері,судың жалпы тіршілік үшін маңызын,оны тиімді пайдалану жолдарын түсіндіру

Қатты,сұйық,газдардың суда ерігіштігі

Бағалау критерийлері

Топқа бөлу барысында психологиялық ахуал тудыру. Оқушылар өздерінің алтын ережелерін құру, жеке, топпен, жұппен тапсырманы орындайды. Бағалау критерийлерін үйренеді.Сыни тұрғыдан ойлау қабілеттері дамиды.

Тілдік мақсаттар


Пәнге тән лексика мен терминология:

Кристалдық торлардың түрлері, Кристалл торларға сипаттама

Торлардың түйіндеріндегі бөлшектер, иондық, атомдық. Түйіндердегі бөлшектердің бір – біріне әсері, электростатыкалық, молекулалық

Ковалентті (өте берік). Вандер-ваальс (әлсіз валентті полюсті, полюссіз

Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:

Бірнеше санның арифметикалық ортасы деп сол сандардың қосындысын қосылғыштар санына бөлгенде шығатын бөліндіні айтады

Құндылықтарды дарыту



Топпен жұмыс жасау барысында оқушыларды ауызбіршілікке тәрбиелеу.

Жасалған жұмыстарды талдау барысында сыныптастарының пікіріне құрметпен қарау қасиеттерін бойына сіңіру

Шығармашылық қабілеттерін дамыту, ұқыптылыққа үйрету

Пәнаралық байланыстар

Санның арифметикалық орташа мәнін анықтау барысында математика пәнімен кіріктіріледі. Ол мұғалімнің түсіндіруі арқылы жүзеге асады.

Дифференциациялық тапсырмалар беру барысында медиана, мода және өзгеріс ауқымын анықтау барысында математика пәнімен байланыс жасалады

АКТ қолдану дағдылары

You tube7 So

Бастапқы білім


Өлшеуіш таспа, секундомер және сызғыш сияқты өлшеу аспаптарымен өлшеулер жүргізе алады. Өзінде бар білімдерді пайдаланып, жаңа сабақта эксперименттік тапсырмалар орындай алады.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет


Ресурстар

Сабақтың басы

3 минут

Ұйымдастыру кезеңі:

1.Сәлемдесу. Good morning!

2.Оқушыларды түгелдеу

  • Sit down. Please!

  • Open your copybooks and write down the date.

  • What date is it today?

  • Who is on duty today?

  • Who is absent today?

  • Today’s lesson is going to focus on ….

  • After today’s lesson, you’ll be able to …

  • We will start with ….

  • We will finish with …. watching a video

  • . is closely linked to …. Сovalent bonds

  • Let’s divide into 3 groups

Work in groups (топпен жұмыс)

I will explain (мен түсіндіремін)



Сабақтың ортасы




18 минут















1-әдісі:

2-әдісі:

1. Реакция теңдеуін жазу

1.Молярлық массаларын есептеу

М (CaCO 3 )= 40+12+16*3=100 г/моль

CaCO 3 →CaO+ CO 2

2. Молярлық массаларын есептеу

М (CaO)= 40+16=56 г/моль

М (CaCO 3 )= 40+12+16*3=100 г/моль

2.CaCO 3 зат мөлшерін есептеу

М (CaO)= 40+16=56 г/моль

ν= m/М=10 г/100 г/моль=0,1 моль

3. Массаларын есептеу

ν (CaCO 3 )= ν (CaO)=0,1 моль

3. СаО массасын есептеу

ν= m/М

m=ν*М

m=ν*М=0,1 моль*56 г/моль=5,6 г

Жауабы: m (CaO)=5,6 г

m(CaCO 3 )=ν*М=1 моль*100 г/моль=100 г

m(CaO)=ν*М=1 моль*56 г/моль=56 г

4. Кальций оксидінің массасын есептеу

100 г (CaCO 3 ) – 56 г (CaO)

10 г (CaCO 3 ) – х г (CaO)

х=10*56/100=5,6 г

Жауабы: m (CaO)=5,6 г


№ 2 есептің шешу алгоритмі

Берілгені

ν (Mg) =2.5 моль

Шешуі:

1. Реакция теңдеуін жазу

т/к: m (MgO)-?

2Mg +О 2 →2 MgО

2. Молярлық массаларын есептеу

М(Mg)=24 г/моль

М(MgО)=24 +16=40 г/моль

3. MgО массасын есептеу

M(MgО)=ν*М=2 моль*40 г/моль=80 г

2 моль Mg - 80 г MgО

2,5 моль Mg - х г MgО

х=2,5*80/2=100 г

Жауабы: m (MgO)=100 г

















Сандардың арифметикалық ортасы





Қосымша №2

1-жаттығу

Сабақтың соңы

3 минут

Рефлексия:


- мен сабақта жақсы жұмыс жасадым, барлығы түсінікті болды


- мен тапсырманы басқа оқушының көмегімен орындай аламын


- сабақ мен үшін қиын болды.


Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы


Оқушыларға дербес қолдау көрсету сабақтың барысында әрбір әрекет сайын жүзеге асады. Дифференциациялық тапсырмалар арқылы қабілеті әртүрлі оқушылар қосымшадағы тасырманы орындайды.


Топтық жұмыстан кейін әр топ бірін-бірі бағалау арқылы өзара бағалау жүзеге асады. Әрбір әрекеттен кейін мұғалімнің кері байланысы арқылы жүзеге асады. Эксперименттік тапсырмалар орындау барысында кері байланыс беріліп, жетелеуші сұрақтар арқылы оқыту мақсатына жетелейді

Өлшеу аспаптарымен жұмыс жасау барысында қауіпсіздік ережесін сақтау.

Сабақ бойынша рефлексия


Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.