СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Терминдер ачык сабак

Нажмите, чтобы узнать подробности

Терминдер ачык сабак

Просмотр содержимого документа
«Терминдер ачык сабак»

Ɵтʏлгɵн кʏнʏ:______________________

Классы: 6 –класс

Предмети: кыргыз тили

Сабактын темасы: Терминдер

Сабактын максаты:


Билим берʏʏчʏлʏк

максаты:

Кɵрсɵткʏчтɵр

Кʏтʏлʏʏчʏ натыйжа

Тилдик


Терминдер жɵнʏндɵ тʏшʏнʏк алышат,терминдердин жасалышын тʏшʏнʏшɵт,кɵнд берилген терминдин кайсы илимге таандык экендигин айтып беришет.

Терминдер жɵнʏндɵ тʏшʏнʏшсɵ, терминдердин жасалышы жɵнʏндɵ тʏшʏнʏк алышса, кɵнʏгɵдɵ берилген терминдердин кайсы илимге таандык экендигин ажырата алышса.

6. 3.1.1.

Сɵздʏн келип чыгуусу ,жайылтылышы жана лексикалык маанисинин бʏтʏндʏгʏ боюнча мʏнɵздɵмɵ берет

Кептик

Мисалдарды окушат, тʏшʏнʏгʏн айтып, берилген суроолорго туура жооп берʏʏгɵ аракеттенишет.

Миаслдарды окушса, тʏшʏндʏрɵ алышса, берилген суроолого туура жооп беришсе.

6. 3 . 2. 1.

Сɵздɵрдʏн келип чыгуусу жана айтылуу деӊгээлине карай оозеки жана кепте колдонот, текстттин функциясына жана грамматикалык мʏнɵзʏнɵ карай ат атооч, сан атооту колдонот

Социо-маданий

Берилген терминдердин маанисин тʏшʏндʏрʏшɵт, топтордо ынтымактуу иштешет.

Берилген терминдердин маанисин тʏшʏндʏрɵ алышса, топтордо ынтымактуу иштешсе.

6. 3. 3. 1.

Кыргыз маданиятынын жана кубулушунун кърсъткън създърд\н маанисин т\ш\нд\рът.

Сабактын тиби: жаӊы билимди ɵздɵштʏрʏʏ.

Сабактын формасы: кичине топтордо иштɵɵ.

Колдонулуучу материалдар: окуу китеби А4 фоматындагы баракчалар, слайд, ноудбуг, баалоо светафорлору ( кызыл, жашыл, сары тегерекчелер) ,класстер ʏчʏн ватман, т\ст\\ маркерлер, скочт.

Сабактын жʏрʏшʏ: (Блумдунтаксономиясынколдонупсабактыбъл\шт\р\\. Уюштуруужанажагымдуумаанай т\з\\ ишине 5 минута, \й тапшырмасынтекшер\\ \ч\н 5 минута, жаёы тема сабакбашталгандан 10 минута ъткъндъбаштоокереканткени , ошолучурдабалдардынкабылалуусу к\чъйт.Жаёы тема \ч\н 13 минута, кън\г\\ ишине 8 минута, бышыктоого 5 минута, \й тапшырмасын т\ш\нд\р\\гъ 5 минута, баалоого 4 минута.)

Сабактынэтабы

Уба-кыт

Мугалимдинишмерд\\л\г\

Окуучунунишмерд\\л\г\

Эскерт\\

Уюштурууиштерине

5 мин.

Саламдашат,тизмебоюнчаокуучулардытолуктап, сабаккадаярболууларынэскертет.

Саламдашышат, сабаккакелбегенокуучуларды же толукэкендигижън\ндъмаалыматберишет, окуукуралдарыналыпсабаккадаярболушат.


Жагымдуумаанай т\з\\

3 мин.

Окуучуларгаатайыноюндаярдапкелип ,оюндунэрежесин , шартын т\ш\нд\рът.

Оюнгаактивд\\ катышышат. 3 топко бъл\н\потурушат.


\й тапшырма-сын текшер\\

5

Мин.

Тъмънк\ кесиптергебайланыштуутерминдердижазыпкелишкенинтекшерет.

А4баракчаларыберилген, ар бир топко.

  1. Балыкчылыкка

  2. Пахтачылыкка

  3. Дыйканчылыкка

Ар бир топ бирден окуп берет.

1-топ. Кайырмак, тор, ийнеж.б

2-топ. Чигит, гозо пая,

3-топ. Кетмен,орок,\рън, сокож.б




/й тпшырмасынаалымча-кошумчамаалыматтарайтылат ,бааланат

Окуучулар ар бир топ экигеюъл\н\п 6 топко бъл\н\п отурушат.


Жаёы тема

13 мин.

Сабактынмаксатыменентааныштырат.

1-эреже менентааныштырат. Белгил\\ бир т\ш\н\кт\н атынатоо \ч\н алынган ,къб\нчъбирмаанидеколдонулгансъздържанасъзтизмегитерминдепаталат.

Термингетъмънк\ създъркирет.

( слайддантерминдеркър\нът)

Мисалы: къз, \й, чатыр, бучтук, глобус, карандаш, сумка, ийне. ж.б





Окуучулартерминдерди окуп б\ткъндъ, мугалим ар биркесиптин ,предметтинъз\нъылайыктерминдермененаталышын т\ш\нд\рът, талкуулайт. Суроолорберилет, жоопалынат, ар бирокуучунуноюнуга билет. Балдарслайддыокуумененбиргеликте тема жън\ндъбир аз маалыматалдынар ,эмимындан ары мисалдарменеништепдагы да кенен т\ш\н\к аласынар.

Дептеринетеманыжазышат. Слайда късът\лгънтерминдерди окуп чыгышат.

Ар биртоптон 1 окуучуслайдды \н окуйт.

1-топ.Курулуш иштеринебайланыштуу: дубал, терезе, такта, уста,терезе , чатыр, шып, мык, устун, туш кагаз, цемент, шпатель.

2-топ. Мал чарбасынабайланыштуу: Музоо, торпок, кулун,тай,бээ, кунан, тайлак, эчки,улак, инген, атан, ирик.

3-топ. Тилилиминебайланыштуу:тыбыш, тамга, кашаа, чекит, \т\р, суроо, сызыкча,ээ, баяндооч, зататооч. Съз т\рк\мдър\, с\йлъм м\чълър\.съз, муун.

5- топ. Ънържайгабайланыштуу: текстиль, ийр\\, чыйратуу ,токуу, бычуу.

6-топ. Биология илиминебайланыштуу;ъс\мд\к, тамыр, жалбырак, дан, съёгък.




2- эреже (аныктама)

Терминдердинпайлаболушунаэкибулакнегизболду.

  1. Кыргызтилиндегитълсъздър: ээ, съз, басым, сызыкча, кошуу, алуу, бъл\\.

  2. Орустилинен же аларкылуу башка тилдерденкиргенсъздър: фонетика, орфография, пунктуация, лексика, орфоэпия, грамматика, дидиктика.


Угушат, т\ш\н\шът.




Терминдер 3 жолмененжасалат:

  1. Морфологиялык: съз м\чън\н жардамымененжасалат.

  2. Синтаксистикжол: сан атооч,сынатооч, боз \й, т\нд\к жабуу.

  3. Лексико-семантикалык: мурдаээдегенсъзкожоюндеген т\н\кт\ берсе, азыр с\йлъмд\н бпш м\чъс\н\нбири.

Ар биринемисалкелтиришет.

  1. Баяндооч, айкындооч


  1. УлууАтаМекендиксогуш.


  1. \нд\\, \нс\з, жънъкъй.





133-кън\г\\. Алганбилимдибышыктоокън\г\\с\. Ватман ,маркерлертаратылат. Ар бир топ тъмънк\ тъмънк\ терминдерди окуп чыгып, кайсыилимгетаандыкэкендигинекарапкласстер т\р\ндъжазышат.

  1. Ээ, баяндооч, аныктооч, толуктооч, фонетика, морфология, синтаксист, орфография, съз, уёгу, м\чъ.

  2. Алуу, кошуу, къбъйт\\, бъл\\, кемит\\, бирдик, ондук, \ч бурчтук, барабар , тик сызык, узунсызык.

  3. т\нд\к,т\шт\к, батыш, чыгыш, т\зд\к, ойдуё, кысык, деёиз, чъл, къл.


134-кън\г\\. Ъзалдынчабилималуукън\г\\с\. Тъмънк\ терминдердикатыштырып с\йлъм т\зг\лъ. Топтордоиштоо.

Татаал с\йлъм,жъндъмъ, кунан, бээ, уста, макал. Табышмак.

133-кън\г\\. Мисалы:


ээ

баяндооч

съз

Уёгу

Кыр-гыз тили

орфография

м\чъ

Фонети-ка

Толук-тооч
























134-кън\г\\н\ иштешет. Мисалы:

Устанынтогоосужок. Макал айтышыпжатышып ,къпч\л\кт\н къё\л\ ачылды.




Мугалимдаярдалганслайддыкърсътът.





Мугалимкошумчалап т\ш\нд\рът.

Окуучулар окуп чыгышат, ъзойлорунайтышат. Терминдергетакталганбирмааанил\\ създъркирсе, термин эмессъздъргъкъпмаанидеколдонулаберетургансъздъркирет.


бышыктоо

5 минут

Тъмънк\ суроолорду берет.

Терминдердегенэмне?

Кандай т\шунукалдыёар?

Б\г\н эмнени \йрънд\к?

Теманы ким канчалыкдеёгээлде т\ш\нгънд\г\н окуучуларъздър\н\налдындагысветафордон ( т\ст\\ тегерекчелер) бирдентандапкътър\шът.

Окуучулар т\ш\н\г\н айтыпберишет, бири-бирининоюнтолукташат.



/й тапшырма-сын т\ш\нд\р\\

5 мин.

136- кън\г\\. Ъзалдынчаиштъъкън\г\\с\. Терминдерди окуп чыккыла.морфологиялык, синтаксистик, семантикалыкжолмененжасалгантерминдердитаап, таблица т\р\ндъжазгыла.



Т\ш\н\пжазыпалышат.


баалоо

4 мин.

Калыптандыруучубаалоо. Бааларугузулат.к\ндъл\ккъкоёт.

Алганбааларын к\ндъл\ккъкойдурушат.