СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Жануарлардың зәр шығару жүйесінің эволюциясы

Категория: Биология

Нажмите, чтобы узнать подробности

Барлық оқушылар:

 Жануарлардың зәр шығару жүйелерін танып біледі.

Оқушылардың басым бөлігі:

 Жануарлардың зәр шығару жүйелерінің құрылысын салыстыра алады.

Кейбір оқушылар:

Жануарлардың зәр шығару жүйелерінің құрылысына талдау жасап,эвалюциясындағы ерекшеліктерін анықтай алады

Просмотр содержимого документа
«Жануарлардың зәр шығару жүйесінің эволюциясы»

Қысқа мерзімді сабақ жоспар

Күні: Мектеп:

Сынып: 7 Мұғалімнің аты-жөні: Абишова Г.М.

Қатысқандар: Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы:

Жануарлардың зәр шығару жүйесінің эволюциясы

Осы сабақта қол жеткізетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

7.1.5.3 - омыртқасыз және омыртқалы жануарлардың зәр шығару жүйелерінің құрылысын салыстру.


Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар:

Жануарлардың зәр шығару жүйелерін танып біледі.

Оқушылардың басым бөлігі:

Жануарлардың зәр шығару жүйелерінің құрылысын салыстыра алады.

Кейбір оқушылар:

Жануарлардың зәр шығару жүйелерінің құрылысына талдау жасап,эвалюциясындағы ерекшеліктерін анықтай алады.

Бағалау критерийлері

1.Омыртқасыз және омыртқалы жануарлардың жәр шығару жүйелерін танып біледі.

2.Омыртқасыз және омыртқалы жануарлардың зәр шығару жүйелерінің ерекшеліктерімен үқсастықтарын ажырыта алады.

3. жануарлардың зәр шығару жүйелерінің даму ерекшеліктерін сипаттай алады.

Тілдік мақсаттар

 Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер:

вакуольдер,метанефридиялар,мальпигий түтікшелнрі,жасыл без,бүйрек.

Құндылықтарға баулу

Зайырлы қоғам жоғары руханият

-білімдерін кеңейту;

-адамның тұлға ретінде қалыптасуын, адамгершілік тәрбиеге баулу;

-өз беттерімен іздену дағдысын қалыптастыру.

Пәнаралық байланыс

Жаратылыстану

Алдыңғы білім

§33. Организімнің тіршілік әрекетінде бөліп шығарудың маңыздылығын оқушылар сипаттай алады.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Сабақтың басы

Ұйымдастыру: минСалемдесу,түгелдеу,психологиялық ахуал,топ құру,тақырып ашу,тақырып негізінде мақсат құру арқылы жүргізіледі.

«Миға шабуыл» әдісі 5 мин

  1. Құрылысы бұршаққа үқсас

  2. Ағзадағы зат алмастыуды жұзеге асыратын мүше


Сабақтың ортасы

Тапсырма №1 15 мин

Оқулықпен жұмыс.

«Елші стратегиясы» әдісі

Мәтінді оқып, мазмұнды тұсіндіріңдер:

І топ зәр шығару мұшелерінің құрылысы

ΙΙ топ Зәр шығару мүшелерінің атқаратын қызыметі

ΙΙΙ топ зәр шығару жүйелерінің маңыздылығы

Дискриптор:

- Зәр шығар мүшелерінің құрлысын талдады.

- Зәр шығару мүшелерінің қызыметін білді.

-Зәр шығару мүшелерінің маңыздылығын тұсінді.

Бағалау: «үш шапалақ» әдісі арқылы бағаланады.

2 тапсырма 10 мин

Сәйкестерндіру кестесі

1.Кірпікшелікебісше

Жасыл без

2. Шаян

Демтүтік


3. Қоян

Вакуоль


4. Көбелек

Бүйрек



Бағалау:«Жұлдызша беру» әдісі арқылы бағаланады.

3 тапсырма

Биологиялық диктант 10мин

1.Көбелектер....зәр шығарады.

2....вакуоль арқылы зәр шығарады.

3.Шаянтәріздестердің зәр шығару .... 4.Омыртқалылардың зәр шығару жүйесі....

Бағалау: «Смайликтер» әдісі арқылы бағаланады.


Сабақтың соңы

Оқушыларға «БББ кестесі» таратылады. 5 мин

Мұғалім оқушылардан бүгінгі мақсатқа жеткен, жетпегендіктерін сұрайды.


Бағалау критерийлері

Дискрипторлар






Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау


«Айырмашылығы неде». әдісі бойынша оқушыларға суреттер түрінде тапсырма бере отырып, олардың логикалық ойлау, анализ жасау және өз ойларын қорытындылауға дағдыланады.


1« үш шапалақ» әдісі

2..« Жұлдызша беру» әдісі

3.«Смайликтер» әдісі


Сабақ бойынша рефлексия


Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма?

Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен?

Рефлекция

Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау















Жалпы бағалау



Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:


2:


Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:


2:


Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?