СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Жиһаз дүкені. (Сан мен санау)

Нажмите, чтобы узнать подробности

Күні:03.01.18

Білім беру саласы: Таным

Бөлімі: ҚМҰҚ

Тақырыбы: Жиһаз дүкені. (Сан мен санау)

Мақсаты:

1. 5 санымен таныстыру. Геометриялық пішіндерді (дөңгелек, шаршы) танып ажырата білуін және орналасу реттілігін сақтап түсінуге үйрету.

2. Өзіне жақын кеңістіктегі бағыттарын ажырата білуін дамыту (оң жақта, сол жақта, ортасында). Математикалық жұмбақты түсінуге, шешуге үйрету. Сабақ мақсатын түсінуге және тапсырмаларды дербес орындауға үйрету

3.Шапшандылыққа ,тиянақтылыққа баулу

Көрнекіліктер: Ойыншық үй жиһаздары, жиһаздар орналасқан үй ішінің суреті, «Әкем мен шешем жиһаз дүкенінде» суреті

 

 

Іс-әрекет кезеңі

Тәрбиешінің іс -әрекеті

Баланың іс-әрекеті

     +

     -

Мотивациялық -қозғаушы

 

Менің әкем мен шешем жиһаз сатып алмақшы.  Қандай дүкенде жиһаз сатады?

Балалар, олар сендерден көмек сұрайды.

Олай болса біз екі топка бөлінейік: І топ- шығармашылық ортада әке мен-шешемізге сыйлық жасайды, ал ІІ топ – мазмұнды орталыққа барады жиһаз  сатуға қолғабыс етеді.

 

 

Жиһаз дүкенінде

Балалар көмектесуге келіседі

 

 

Екі топка бөлінеді

 

 

 

 

 

 

 

 

Ұйымдастыру іс-әрекеті

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сергіту  сәті

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Балалар «Әкем мен шешем жиһаз дүкенінде» суретіне карап жұмбақ шешеді

 1.Үсті жазық-

Төрт қазық                                     

2.Ағайынды төрт батыр,

Көтергені бір шатыр                       

3 Бiр басы – қамал,

Бiр басы жәй ашық,

Аяғы төртеу,

Алаңы – самал,

Жатқанға жақсы жайласып.  

4 Михаил Потапыч  ұйқыға жатты

Ең үлкен ...

5 Асханада орын жоқ

үстел астында

 ағаштан жасалған ...  

6.Төрт аяқтан мен  тұрған,

 Жүруді әсте білмеймін,

 Шаршағанда келіп бәрі отырған

«Суретке мұқият карап ата, сана» 

-Неше үстел бар?

-канша орындық бар?

-Оны қай бөлмеге қояды?

-Ал неше кереует бар?

-Қанша шкаф?

-Оларды қай бөлмеге қоямыз?

Бес санымен таныстыру

«Бес дегенің сан

 Қарап тұрсаң оп–оңай.

 Үштің басын қайырып,

 Қоя салған жай бұрап.»

«Бестікке қара, енді,

Көзіңді байлай жөнелді.

Айналып кетіп алдында,

«Екілік» шыға келеді.»

 

Дидактикалық ойын  «Заттарды салыстыр»

Әкем мен шешем ойланып тұр, не  алсақ екен, орындық па әлде кресло ма? Қане, оларды салыстырайықшы:

-Олар несімен ұқсайды?

-Ал несімен ұқсамайды ?

 

 

«Санамақ»

Төрт жиһазды жүк машинаға арттық,

ал біреуін әкеле жатыр жүк тасушы

-Неше жиһаз сатып алдық? 

-Олар нешеу екен, санайықшы?

-Балалар, тақтаға қарайықшы, нені көріп тұрсыңдар?

-Олардың түстері бірдей ме?

Дидактикалық ойын  « Бөлмеге жиһаз жина»

Дидактикалық ойын  « Орнын тап»

-Қызыл текшені орындықтың астына қой.

-Сары кесені үстелдің үстіне қой.

-Ақ табақты шкафқа қой.

-Жасыл шеңберді шкафтың қасына қой.

«Оң қолымда- бес саусақ,

 Сол қолымда- бес саусақ,

 Алақанды ашамыз,

Бәрін санап аламыз»

«Дұрыс боя»

- Тіктөртбұрыш ішіне Канша жиһаз сонша дөңгелек боя

-Нүкте арқылы 5 тамбаны  сызып жаз.

 -5 тамбаны танып басқа тамбалардың арасынан сызып қою, суретке карап, оның көршілерін ата

Сурет бойынша әңгімелеу

-Сауле , кресло қайда  тұр?

 Дұрыс,  үстелдің оң жағында

-Айтуар,  гүл мен кұмыра қайда тұр?

 Ия, үстел үстінде.

Доп қайда жатыр ?

үстел астында

-Баян, сурет қайда ілген?

Сурет қабырғада

-Самат,  шкаф үстелдің қай жағында орналасқан?

Ия, шкаф үстелдің сол жанында тұр.

 

Балалар жұмбақтарды шешеді

үстел

 

үстел

 

 

 

 

Кереует

 

Кереуетке

 

 

Орындық

 

 

Орындық

 

 

Біреу

Төртеу

Асхана бөлмесіне

Екеу

 

Ұйықтайтын бөлмеге

 

Балалар тындайды, танысады

 

 

 

 

 

-Оларға отыруға болады, олардың төрт аяғы , арқалығы  бар, олар жиһаз.

-Кресло жұмсақ , орындық  катты, орындық ағаштан, кресло матадан жасалған

Төрт жиһаз: Керует, шкаф, кресло, орындық

 

Біреуі жүк тасушы

 

 

 

 

 

-Атап айтайықшы

Жоқ түстері бойынша айтады, мысалы: диван көк

 

 

 

 

 

 

Тапсырмадарды орындайды

 

 

Балалар дәптерде жұмыс жасайды

Төрт орындық, бір үстел алдық. Бес саны болды.

Бес сан көп төртен

Балалар дәптермен жұмыс жасайды

 

 

 

 

Аяғы

 

Арқалығы

 

 

 

 

 

Балалар,  пішіндерден  жиһаздар

 құрастырады

 

 

Балалар, дәптеріне қарап, сурет бойынша сұрақтарға жауап береді

 

 

 

 

Рефлексивті-түзетуші

Деньеш блогтары арқылы сабақты қорытындылайды.

Деньеш блогын қолданып, заттың пішінін, түсін, көлемін , жиһаздың неден жасалғанын   айтады.

           

   Күтілетін нәтиже:

Нені білу керек:

Әртүрлі геометриялық пішіндерден танграммалық бейне құрастырып, не жасағандарын түсіндіріп айта  білуі қажет

Нені игереді:

Өзіне жақын кеңістіктегі бағыттарын ажырата, оған қатысты  (оң жақта, сол жақта, ортасында) ұғымдарды игеруі қажет

Нені біледі:

Бес  санына қатысты ұғымдарды біледі

 

Қорытынды:

 

 

Күні:03.01.18

Білім беру саласы: Таным

Бөлімі: ҚМҰҚ

Тақырыбы: Жиһаз дүкені. (Сан мен санау)

Мақсаты:

1. 5 санымен таныстыру. Геометриялық пішіндерді (дөңгелек, шаршы) танып ажырата білуін және орналасу реттілігін сақтап түсінуге үйрету.

2. Өзіне жақын кеңістіктегі бағыттарын ажырата білуін дамыту (оң жақта, сол жақта, ортасында). Математикалық жұмбақты түсінуге, шешуге үйрету. Сабақ мақсатын түсінуге және тапсырмаларды дербес орындауға үйрету

3.Шапшандылыққа ,тиянақтылыққа баулу

Көрнекіліктер: Ойыншық үй жиһаздары, жиһаздар орналасқан үй ішінің суреті, «Әкем мен шешем жиһаз дүкенінде» суреті

 

 

Іс-әрекет кезеңі

Тәрбиешінің іс -әрекеті

Баланың іс-әрекеті

     +

     -

Мотивациялық -қозғаушы

 

Менің әкем мен шешем жиһаз сатып алмақшы.  Қандай дүкенде жиһаз сатады?

Балалар, олар сендерден көмек сұрайды.

Олай болса біз екі топка бөлінейік: І топ- шығармашылық ортада әке мен-шешемізге сыйлық жасайды, ал ІІ топ – мазмұнды орталыққа барады жиһаз  сатуға қолғабыс етеді.

 

 

Жиһаз дүкенінде

Балалар көмектесуге келіседі

 

 

Екі топка бөлінеді

 

 

 

 

 

 

 

 

Ұйымдастыру іс-әрекеті

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сергіту  сәті

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Балалар «Әкем мен шешем жиһаз дүкенінде» суретіне карап жұмбақ шешеді

 1.Үсті жазық-

Төрт қазық                                     

2.Ағайынды төрт батыр,

Көтергені бір шатыр                       

3 Бiр басы – қамал,

Бiр басы жәй ашық,

Аяғы төртеу,

Алаңы – самал,

Жатқанға жақсы жайласып.  

4 Михаил Потапыч  ұйқыға жатты

Ең үлкен ...

5 Асханада орын жоқ

үстел астында

 ағаштан жасалған ...  

6.Төрт аяқтан мен  тұрған,

 Жүруді әсте білмеймін,

 Шаршағанда келіп бәрі отырған

«Суретке мұқият карап ата, сана» 

-Неше үстел бар?

-канша орындық бар?

-Оны қай бөлмеге қояды?

-Ал неше кереует бар?

-Қанша шкаф?

-Оларды қай бөлмеге қоямыз?

Бес санымен таныстыру

«Бес дегенің сан

 Қарап тұрсаң оп–оңай.

 Үштің басын қайырып,

 Қоя салған жай бұрап.»

«Бестікке қара, енді,

Көзіңді байлай жөнелді.

Айналып кетіп алдында,

«Екілік» шыға келеді.»

 

Дидактикалық ойын  «Заттарды салыстыр»

Әкем мен шешем ойланып тұр, не  алсақ екен, орындық па әлде кресло ма? Қане, оларды салыстырайықшы:

-Олар несімен ұқсайды?

-Ал несімен ұқсамайды ?

 

 

«Санамақ»

Төрт жиһазды жүк машинаға арттық,

ал біреуін әкеле жатыр жүк тасушы

-Неше жиһаз сатып алдық? 

-Олар нешеу екен, санайықшы?

-Балалар, тақтаға қарайықшы, нені көріп тұрсыңдар?

-Олардың түстері бірдей ме?

Дидактикалық ойын  « Бөлмеге жиһаз жина»

Дидактикалық ойын  « Орнын тап»

-Қызыл текшені орындықтың астына қой.

-Сары кесені үстелдің үстіне қой.

-Ақ табақты шкафқа қой.

-Жасыл шеңберді шкафтың қасына қой.

«Оң қолымда- бес саусақ,

 Сол қолымда- бес саусақ,

 Алақанды ашамыз,

Бәрін санап аламыз»

«Дұрыс боя»

- Тіктөртбұрыш ішіне Канша жиһаз сонша дөңгелек боя

-Нүкте арқылы 5 тамбаны  сызып жаз.

 -5 тамбаны танып басқа тамбалардың арасынан сызып қою, суретке карап, оның көршілерін ата

Сурет бойынша әңгімелеу

-Сауле , кресло қайда  тұр?

 Дұрыс,  үстелдің оң жағында

-Айтуар,  гүл мен кұмыра қайда тұр?

 Ия, үстел үстінде.

Доп қайда жатыр ?

үстел астында

-Баян, сурет қайда ілген?

Сурет қабырғада

-Самат,  шкаф үстелдің қай жағында орналасқан?

Ия, шкаф үстелдің сол жанында тұр.

 

Балалар жұмбақтарды шешеді

үстел

 

үстел

 

 

 

 

Кереует

 

Кереуетке

 

 

Орындық

 

 

Орындық

 

 

Біреу

Төртеу

Асхана бөлмесіне

Екеу

 

Ұйықтайтын бөлмеге

 

Балалар тындайды, танысады

 

 

 

 

 

-Оларға отыруға болады, олардың төрт аяғы , арқалығы  бар, олар жиһаз.

-Кресло жұмсақ , орындық  катты, орындық ағаштан, кресло матадан жасалған

Төрт жиһаз: Керует, шкаф, кресло, орындық

 

Біреуі жүк тасушы

 

 

 

 

 

-Атап айтайықшы

Жоқ түстері бойынша айтады, мысалы: диван көк

 

 

 

 

 

 

Тапсырмадарды орындайды

 

 

Балалар дәптерде жұмыс жасайды

Төрт орындық, бір үстел алдық. Бес саны болды.

Бес сан көп төртен

Балалар дәптермен жұмыс жасайды

 

 

 

 

Аяғы

 

Арқалығы

 

 

 

 

 

Балалар,  пішіндерден  жиһаздар

 құрастырады

 

 

Балалар, дәптеріне қарап, сурет бойынша сұрақтарға жауап береді

 

 

 

 

Рефлексивті-түзетуші

Деньеш блогтары арқылы сабақты қорытындылайды.

Деньеш блогын қолданып, заттың пішінін, түсін, көлемін , жиһаздың неден жасалғанын   айтады.

           

   Күтілетін нәтиже:

Нені білу керек:

Әртүрлі геометриялық пішіндерден танграммалық бейне құрастырып, не жасағандарын түсіндіріп айта  білуі қажет

Нені игереді:

Өзіне жақын кеңістіктегі бағыттарын ажырата, оған қатысты  (оң жақта, сол жақта, ортасында) ұғымдарды игеруі қажет

Нені біледі:

Бес  санына қатысты ұғымдарды біледі

 

Қорытынды:

 

 

 

Просмотр содержимого документа
«Жиһаз дүкені. (Сан мен санау)»

Білім саласы: Шығармашылық

Бөлімі: Мүсіндеу

Тақырыбы: Таяқшалар 01-03

Мақсаты: Есу тәсілі арқылы балаларға таяқшаларды жасауға жаттықтыру.

Міндеттері:

1.Есу тәсілін үйретуді жалғастыру;

2. Қол икемділігін дамыту;

  1. Мүсіндеуге деген қызығушылыққа тәрбиелеу.

Билингвалдық компонент: таяқша - stick

Көрнекі құралдар: Ермексаз, тақтайшалар, сүлгілер, үлгісі, кәмпиттің қағаздары.



Сабақ кезеңі

Тәрбиешінің әрекеті

Баланың әрекеті

І Ұйымдастыру





















ІІ Дидактикалық ойын







ІІІ Негізгі бөлім























ІV Сергіту сәті











ІV Қорытынды

Топқа жылап, қуыршақ келеді. Ол санап үйренгісі келді екен, бірақ санаттын таяқшалары жоқ екен.

-Балалар қуыршаққа көмектесейік. Барлығымыз әдемі таяқшалар жасамыз.



«Әдемі бейнелер»

Мақсат: Ойлау, зейін қабілеттерін дамыту.



«Таяқшалар» мүсіндеу технологиясы:

1. Ермексазды жұмсартқызу;





2. Бөлшекке бөлгізу;



3. Екі алақан арасына ермексазды салып есету.





Бала, бала, балақан

Кәне қайсы алақан

Саусақтары әйбат

Былай, былай ойнат.

Балалардың жұмыстарын талдау.







-Балалар, бізбүгін не мүсіндедік?


Балалар қуыршақты жқбатып таяқшалар жасап беретінін айтады.

















-Балалар санауға арналған таяқшалардан үлгі бойынша ұлпақар жасайды.





-Ермексазды жұмсартады;





- Бөлшекке бөледі;



-Екі алақан арасына ермексазды салып еседі.





-Саусақ жаттығу жасайды.





-Балалар таяқшаларын ұқыптылап тақтайшанын үстіне жинайды, қуыршаққа ұсынады.

- Таяқшаларды.



Күтілетін нәтеже: Есу әдісін пайдаланып, таяқшаларды жасайды.

Білгенің жаңғыртады: қысқа таяқшалар жасай біледі.

Түсінігі бар: Таяқшалар, бөлек заттар жайылы түсініктері бар.

Қолданады: Ермексазды есе біледі.