СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Жүрек- қан тамыр аурулары.

Категория: Биология

Нажмите, чтобы узнать подробности

Просмотр содержимого документа
«Жүрек- қан тамыр аурулары.»


Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:

8.2А Заттардың тасымалдануы

Мектеп: «Күйкен орта мектебі» КММ

Күні: 10.12.2020

Мұғалімнің аты-жөні: Аманиязова Айгерим

Сынып: 8 «Ә»

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Жүрек - қантамырлар жүйесі аурулары.

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

8.1.3.12 қантамыр жүйесі ауруларының себептері мен ауру белгілерін сипаттау

Сабақтың мақсаты

қанайналым жүйесі ауруларының себептері мен белгілерін сипаттау

Бағалау критерийі

  • қанайналым жүйесі ауруларын сипаттайды;

  • аурулардың себептерін түсіндіреді;

  • қанайналым жүйесі ауруларының алдын – алу шараларын ұсынады.


Тілдік мақсаттар


Оқушылар:

Қанайналым жүйесі мүшелерінің ауруларын атайды;

гипертония, инфаркт, тахикардия, ишемиялық ауру, атеросклероз, инсульт ауруларының туындау себептерін түсіндіреді;

Осы аурулардың алдын алу жолдарын ұсына алады;

Оқушылар тиісті терминологияны пайдалана отырып, аурулардың себептері, белгілері мен алдын алу шараларын ауызша және жазбаша түрде түсіндіре алады.

Пәнге қатысты лексика мен терминология:

гипертония, инфаркт, тахикардия, ишемиялық ауру, атеросклероз, инсульт, коронарлы артерия, тамырдың бөгелуі


Құндылықтарға баулу




Таныстырылым кезінде өзіне деген сенімділік, талдау жасау, ойды жинақтау, идеяларды үйлестіру тыңдаушылармен байланыс орнату құндылықтары дамытылады.

Жеке жұмыс кезінде өзіне деген сенімділік, өзін-өзі көрсету құндылықтары дамытылады.

Топтық немесе жұптық жұмыс кезінде ортақ іс атқаруда ынтымақтастықта бола білу, жаһандық азаматтық, өз оқуына жауапкершілікпен қарау, сынға алу, ортақ пайдалану құндылықтары дамытылады.

Рөлдік ойын арқылы өзіне рефлексия жасау, өз ісіне жауапкершілік таныту, тілектестікте болу, қоғамдық өмірге дайындық құндылықтары дамытылады.


Пәнаралық байланыс

Қан қысымы, ағу жылдамдығы, қан тамырларының кеңеюі, тарылуы түсініктері арқылы физика пәнімен байланысады.

Жүрек-қан тамырлары ауруларының себептерін қарастырғанда тамақ құрамындағы әртүрлі химиялық заттардың табиғаты туралы білім арқылы химия пәнімен байланысады.


Алдыңғы білім


қанайналым жүйесінің түрлері, қанның құрамы мен қызметтері туралы біледі.





Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері


Ресурстар

Сабақтың басы


Оқушыларға жүрек құрылымдары мен қан тамырларының түрлері, қызметтері туралы сұрақтарға жауап береді. Біз жүректің құрылысы, қанайналым жүйелерінің түрлері, қан тамырларының ерекшеліктері, қызметтерін білеміз. Осы мүшелер туралы тағы нені білу қажет деп ойлайсыздар сұрағын қоя отырып, осы мүшелерде кездесетін ауытқулар, яғни аурулары туралы сабақ болатынына назар аудартылады. Аурулар туралы қандай білім сіздерге қажет сұрағы арқылы сабақтың мақсаттары анықталады.

1-3 бет слайдтар

Сабақтың ортасы



























Оқушыларға тақырып мазмұнын топтарда әр түрлі рөлдер тұрғысынан қарастыру ұсынылады.

Ол үшін сынып оқушылары:

  1. «Оқушылар » - аурулардың туындау себептерін анықтап, сипаттаушылар.

  2. «Мұғалімдер » - аурулардың белгілерін сипаттаушылар.

  3. «Дәрігерлер » әр аурудың алдын алу жолдарын ұсынушылар болып жұмыстайды.

Әр топ өзінің бағытына сай зерттеу жүргізеді. Мысалы, 1топ барлық 6 аурудың туындау себептерін, 2 топ әрбір аурудың белгісін, 3-топ аурулардың белгілері мен туындау себептеріне қарай алдын алу жолдарын ұсынуға дайындалады. Әр топ басқа топтардың тақырыптары бойынша сұрақтар дайындайды.

Мұғалім оқушылардың жұмысына бағыт сілтей отырып, кері байланыс ұсынады. Оқушылардың тиісті ақпаратты жинақтауына назар аударылады.



Білім жинақтау мен сұрақтар дайындаудан кейін оқушылар парақтарға қажетті мәлімет жазып, тақтаға шығып жауап береді. «Студенттер» және «Мұғалімдер» ватманға аурулар туралы сипаттамаларды желімдейді.

«Дәрігерлер» әрбір аурудың себептері мен белгілері айтылған сайын аурудың алдын алу жолдарына тоқталып отырады.

Әр топ алдымен тек бір ауруға қатысты талқылау жүргізгеннен соң келесі ауруға ауысады.

Критерийлер:

  • Қан тамыр жүйесі ауруларын сипаттайды;

  • Аурулардың себептерін түсіндіреді;

  • Қан тамыр жүйесі ауруларының алдын – алу шараларын ұсынады.

Дескрипторлар:

  • «Дәрігерлер» берілген аурулардың барлық белгілеріне қатысты сұрақтарға жауап береді

  • «Студенттер» берілген аурулардың себептері туралы сұрақтарға жауап береді

  • «Кеңесшілер» қантамырлар жүйесі ауруларының туындау себептерін түсіндіреді;

  • Аурудың белгілерін сипаттайды;

  • Барлық аурулардың алдын-алу шараларын ұсынады.

Мұғалім сұрақтар қойып, толықтыруларға бағыттай отырып, кері байланыс ұсынады.

Шағын жоба (проект) дайын болғаннан соң, оқушылар жалпы қанайналым жүйесінің ауруларын болдырмау жолдарын ұсыну тапсырмасын орындайды. Ол үшін оқушылар топтары/жұптары шағын брошюра немесе постер, ақпараттық парақшаларын әзірлейді. Дайын жұмысты топқа таныстырады.

Мұғалім кері байланыс ұсынады.

Топқа бөлу




4-11бет слайдтар

Ватман

Желім

Маркерлер



























































































А3, А4 парақшалары

13 слайд




Сабақтың соңы


Кері байланыс



СаралауСіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

БағалауСіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау


Оқушылардың ақпарат жинақтау тапсырмасын орындау кезінде ақпаратты мазмұны бойынша топтастырып жинақтауы арқылы

Оқушыларға ақпаратпен жұмыс жасау барысында өз білімдерін қосымша ақпараттармен толықтыру мүмкіндігін беру арқылы

Оқушылардың рөлдік ойынға дайындалуы кезінде сұрақтарды әртүрлі тереңдікте құрастыруы арқылы

Оқушылардың дөңгелек үстелдегі талқылау барысында сұрақтар қоюлары мен жауап берулері арқылы

Оқушылардың білімді бекіту мақсатындағы ауруларды болдырмауға байланысты ұсыныстар берулері арқылы


Оқушылардың сәйкестендіру тапсырмасын орындаулары

Ауызша жауаптары арқылы

Сұрақтар құрастырулары мен жауап берулері арқылы

Сабақ барысындағы рөлдік ойынға қатысуы кезіндегі іс-әрекеттері арқылы

Сабақтың соңындағы қорытынды тапсырманы орындауы, таныстырулары арқылы


Сабақ барысында биология кабинетіндегі қауіпсіздік ережелерін сақтау.

Рөлдік ойынға дайындалу кезінде оқушылар белсенді қозғалыс жасайды

Сабақ бойынша рефлексия


Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма?

Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен?



Жалпы бағалау



Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:


2:


Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:


2:


Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?