Урок по английскому языку в11 классе УМК «Spotlight»
Тема: Newspapers and media
Тип урока: изучение нового материала.
Цели:
- освоение новых лексических единиц по данной теме;
- развивать умения смыслового и поискового чтения, умения находить и выделять основную мысль;
- знакомство со средствами создания образа в английском языке.
Задачи:
Практическая:
- мотивировать учащихся в развитии умений решения коммуникативной задачи любой сложности;
Образовательная:
- активизировать актуальный лексический запас учащихся;
Воспитательная:
- расширять кругозор учащихся и формировать мотивацию к изучению иностранного языка;
- повышать познавательную инициативу и формировать социальную и политическую компетентность.
Развивающие:
- развивать память, мышление, воображение, логику;
- развивать способность к рефлексии.
УУД: Личностные:
– формирование познавательных мотивов обучающихся;
– развитие мысленного воспроизведения ситуации.
Регулятивные:
– планирование алгоритма построения диалога с партнером;
– владение навыками самоанализа и самооценки своей деятельности.
Коммуникативные:
– продуктивное взаимодействие обучающихся в решении поставленной задачи;
– участие в небольших устных высказываниях, «удерживая» логику повествования и предоставление убедительных доказательств;
Познавательные:
– импровизация, высказывание предположений, обсуждение проблемных вопросов;
– самостоятельное создание способов решение проблем поискового характера;
– комплексный анализ приобретенных знаний на уроке.
Ход урока
1) Организационный момент (приветствование, кто отсутствует на уроке, разговоры о погоде и дате). Подведение учащихся к определению темы урока через аудирование и презентацию). 3 minutes
Today I’m going to talk about today’s topic of the lesson, but I’m not going to name it right away. Listen to me, please, and look at the pictures: then you will be able to guess it.
So, what is the topic of the lesson, in your opinion?
What shall we talk about in this lesson?
2) Речевая зарядка: What mass media do you know? Which mass media do you use most of all? Do the mass media have any advantages? 2 minutes
(учащиеся отвечают на данные вопросы, задают вопросы друг другу)
3) Разминка - игра: And now, to revise the words we need to know in this lesson, we are going to play a little game called “Paperball”! I am going to throw you a ball and you are going to throw it back, saying any word related to our topic. Are you ready? Let’s start! 4 minutes
(учитель преподносит учащимся в руки бумагу, они отдают его обратно, проговаривая любое слово, относящееся к данной теме; повторять слова нельзя)
4) Аудирование: So, which foreign mass media companies do you know?
(учащиеся стараются ответить на вопрос)
Perfect! Now, you are going to listen to a couple of news reports from the most famous American channel BBC. Please, be attentive as I am going to ask you what these news stories were about.
(учащиеся внимательно прослушивают запись)
-So, tell me please, what you can say about the first news report?
-What is its topic? 6 minutes
(ученики с помощью учителя отвечают на вопросы)
-OK! Now, what about the second news report? What is it about?
(ребята отвечают на вопросы)
-Good! You are doing just fine!
5) Чтение и письмо: Now, we shall move on to the next part of our lesson where we are going to read some newspaper articles. Here we have some articles. One for the first variant and one for the second. (Обучающиеся работают в распечатанных индивидуальных листах: стараются пересказать друг-другу статьи и выполняют задания).
Look at the picture and tell your partner what your article is about.
Обсуждение картинки - 1 минута
Great! Let’s go on.
So, read the article and answer the question: What problems are raised in this article? What is common about these articles?
You have 5 minutes.
Ok. Let’s turn to the next task.
Your task is to find some key words or sentences about Russia in this article.
Very well. Now I’ll ask you to do the next task. Here you have several sentences with the gaps. Your task is to read the article again and say what emotions you have. You have only 10 minutes. Go.
Write these words down.
7) Подведение итогов урока; рефлексия; (запись и объяснения домашнего задания; завершение урока)
-Well, guys, thank you for your work today! Tell me please, what have we managed to do today? (ученики стараются вспомнить, что они сделали за урок)
-Did you like the lesson? What was new for you? (учащиеся сообщают своё впечатление о уроке)
-Now, I am going to give you the marks you have earned today. Your marks are… (учащимся выставляются оценки за урок)
And your home task will be to revise the vocabulary of the Unit and to prepare our current events. (учащиеся записывают домашнее задание)
Thank you for the lesson! Good bye!
Подведя итоги работы, можно сделать выводы, что урок был достаточно продуктивной. Все ученики старались отвечать на вопросы и были очень заинтересованы в анализе статей. Это замечательный подход, который помог учащимся развить свою речь и размышлять над разными точками зрения. Использование активной лексики и нового словарного запаса в речи помог ученикам улучшить свою коммуникативную способность и стать более уверенными в себе при общении на английском языке.
Исходя из проведенной работы, можно сказать, что цели урока достигнуты, а поставленные задачи для достижения целей, выполнены.
Вырезки статей из американских газет про Россию
1.«Russia is taking back World War II-era tanks from Laos because, well, Moscow needs a star, lots of them. The T-34 was the backbone of Soviet armor in World War II and beyond. T-34 production continued into the Cold War, with more than 80,000 produced in all. Thousands were exported around the world. And while the Soviet Union and then Russia have produced more modern tanks since, the T-34 holds a strong place in Russian hearts».
2. «President Trump on Wednesday stepped up his defense of his eldest son days after revelations surfaced regarding Donald Trump Jr.’s arrangement of a 2016 meeting with a Russian lawyer said to have damaging information on Democrat Hillary Clinton. President Trump wrote on Twitter early Wednesday: My son Donald did a good job last night. He was open, transparent and innocent. This is the greatest Witch Hunt in political history».
3. Armies of social media bots. «A loosely-defined network of Russian state actors, state-controlled media, and armies of social media bots and trolls is said to work in unison to spread and amplify multiple narratives and conspiracies around cases like the Skripal poisoning. The goal is no longer to deny or disprove an official version of events, it is to flood the zone with so many competing versions that nothing seems to make sense».
4. «Nest of trolls. The shutdowns hit two separate campaigns that were «engaging in co-ordinated inauthentic behaviour», it said. The largest group of pages and accounts was located in Russia but targeted its misleading content across most nations and regions in Eastern Europe».
5. Russian information warfare kicked into high gear. Russia had already been accused of deploying crude disinformation techniques around its actions in east Ukraine and its annexation of Crimea, but its response to being linked to the downing of MH-17 appeared to be much more co-ordinated - the « tipping point where Russian information warfare kicked into high gear », Mr Nimmo said».
6. «The more different theories you put out, the more Google results you’re going to get. The more different theories you put out, the more different Google results you're going to get». «So instead of seeing two or three different versions of the story you're seeing 20 or 30. And for someone who is not following the story regularly that becomes more and more confusing until they give up. And at that point, the Russian disinformation has had its effect».
7. «Komsomolskaya Pravda summed up the popular mood over Mashka when it said «inhuman people left her to die, but decent people sent in their pennies to save her from starving».
8. Lavrov rejected the allegations that Russian authorities could have arrested Whelan in order to swap him for one of the Russians held in the U.S., saying «we don’t do such things. » He said Whelan was caught red-handed and the investigation is ongoing.
9. «Julian King said Russia had paved the way for its decision to fire on and board two artillery ships and a tug boat through the dissemination of fake news».
10. «Four days later, after a flurry of emails, the intermediary wrote back, proposing a meeting in New York on Thursday with a Russian government attorney».
11. «It explains how Russia's IRA were focused on "developing Black audiences and recruiting Black Americans as assets," which included encouraging activists to stage rallies».
Средства выражения, которые нашли учащиеся:
Средство выражения | Оригинал |
Метафора | Russian information warfare kicked into high gear; Same technology as made the Lada; The T-34 was the backbone of Soviet armor; This is the greatest Witch Hunt in political history; Flurry of emails; Armies of social media bots; Paved the way. |
Метонимия | Nest of trolls; Cold War. |
Повторение | The more different theories you put out, the more Google results you’re going to get». |
Другие (оксюморон, фразеологический оборот, сравнение) | Inhuman people; He was caught red-handed; Recruiting Black Americans as assets. |