СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ
Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно
Скидки до 50 % на комплекты
только до
Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой
Организационный момент
Проверка знаний
Объяснение материала
Закрепление изученного
Итоги урока
Предмет: Алгебра Дата: 17.12.19
Класс: 8 Сабактын темасы: Анык сандар. Иррационолдык сандар.
Сабактын максаты: Эсептөөчүлүк жана алгебралык билгичтигин өнүктүрүү, колдонмо
маселелерди математикалык моделдөөнүн негизги каражаты катары
функцияны, теңдемелер жана барабарсыздыктар аппаратын өздөштүрүү
Сабактын тиби: Жаңы теманы түшүндүрүү. Кайталоо. Бышыктоо. Жыйынтыктоо
Сабактын усулу: Түшүндүрүп-иллюстрациялоо. Диференцирленүүчү. Өз алдынча иштөө. Топто
иштөө. Класстер. Эйлер-Вендин диограммасы. Галерея. Пикир алмашуу. Тегерек
стол.
Сабактын милдеттери:
1. Конгнитивдик : Анык сандар иррационалдык сандар жөнундө маалымат берүү.
2. Ишмердүүлүк: Чектүү, чексиз ондук бөлчөктөрдун айырмасын билет.
3. Баалуулук: Мезгилдүү ондук бөлчөктөрдү жөнөкөй бөлчөк түрүндө көрсөтө алат.
Мазмундук тилке: Функциялар, теңдемелер жана барабарсыздыктар
Негизги компетенттүүлүк |
Предметтик компетентүүлүк |
Нк -1. Маалымат Нк -2. Социалдык коммуникативдик Нк3-3. Өз алдынча уюштуруу жана маселелрди чечүү |
Пк-1. Эсептөөчүлүк Пк-2. Аналитикалык – функционалдык Пк-3. Көрсөтмөлүү-образдык Пк-3. Статистика –ыктымалдык |
Күтүлүүчү натыйжалар: Мезгилдүү ондук бөлчөктөрдү жөнөкөй бөлчөк түрүндө көрсөтө алат. |
Көрсөткүчтөрү: Чектүү, чексиз ондук бөлчөктөрдун айырмасын билет. |
Сабактын этаптары |
убактысы |
Мугалимдин ишмердүүлүгү |
Окуучунун ишмердүүлүгү |
компетент |
Баалоо усулу |
Ресурс |
|
НК |
ПК |
||||||
Уюштуруу |
2 |
1.Саламдашуу 2.Класстын абалын кароо 3.Окуучуну тактоо |
1.Саламдашат 2.Классты сабакка даярдоо 3.Дежур окуучулар келбеген окуучуларды айтат |
||||
Жагымдуу маанай түзүү |
Окуучулар -3 тон 3 чейин санашат. |
||||||
Өтүлгөн материалды кайталоо |
2 |
Түшүнүү жаңылыштыгын текшерүү |
Окуучулар суроолорго жооп беришет. |
1 |
Топ слайд |
||
Жаңы тема |
8 |
Рационалдык сандар:mn М: 25 25=0,4 1-м: 2711 |
13 -73 2-м: 1) х=1,(7)=1,777 |
||||
Бышыктоо |
25 |
№ 429. Бөлчөктөрдү окугула. № 480. Бөлчөктөрдү чектүү же мезгилдүү чексиз ондук бөлчөк түрүндө жазгыла. № 481. Мезгилдүү чексиз ондук бөлчөктөрдү кадимки бөлчөк түрундө жазгыла. № 482. Сандарды салыштыргыла. |
1). 0,(2); 2) 2,(21); 3) 15,3(53); 4) -2,77(3) 1). 14 3). 32 5). -35 1). 0,(6)= 610 3). 4,1(25)=4125100 1). 0,35<0,3(5) 2). 1,03<1,0(3) 3). 2,41<2,4(1) 4). 3,7(2)>3,72 |
2 3 |
1 3 2 |
Кол менен белги берүү |
|
Жыйынтык тоо |
2 |
Ички жана сырткы тегерек болуп турууга көрсөтмө берет |
Окуучулар өтүлгөн тема боюнча суроо беришет |
1 2 |
1 |
||
Рефлексия |
2 |
1.Сен бүгүн билип алган нерселердин ичинен кайсынысы эң маанилүү? 2.Кайсы суроолор сага түшүнүксүз бойдон калды? |
Стикерге жазып доскага илишет |
3 |
Бир мүнөттүк эссе |
Стикер |
|
Үй тапшырма |
2 |
№ 483. Натуралдык сандар: 12 Бүтүн сандар: -8,-3,0,1 Рационалдык сандар: -16 |
Күндөлуктөрүнө жазышат |
3 |
1 |
||
Баалоо |
2 |
Окуучуларга баа коюлат |
Өздөрүн-өздөрү баалоо |
Суммативдик баалоо |
Мөөнөтү: |
||
ОББ: |
© 2020, Райымкулова Жазира Койчумановна 2081