СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ
Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно
Скидки до 50 % на комплекты
только до
Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой
Организационный момент
Проверка знаний
Объяснение материала
Закрепление изученного
Итоги урока
Сабактын темасы:Кесиптер дуйносу. |
Сабактын тиби:Жаны билимди оздоштуруу. |
Сабактын методдору:Чакан топтордо иштоо.Класстер тузуу. |
Негиги компотенттуулук:Маалыматтык.Сациалдык-комуникативдик.Оз алдынча уюштуруу. |
Предметтик компетентуулук:Жарандык-укуктук.Коомдук-саясый экономикалык.Социалистик комуникативдик. |
Сабактын максаттары:
Билим беруучулук |
Окуучулар кесип жана кесиптин турлору тууралуу билишет.Келечектекесип тандоонун жолдору жана озгочолуктору менен таанышат. |
Онуктуруучулук |
Алган билимдерин кийин иш жузундо колдоно алат. |
Тарбиялык |
Бири-бирин сыйлоого угуууга бири-бирине жардамдашууга уйронушот. |
Сабактын журушу:
№ |
Сабактынк кадамдары |
Мугалимдин ишмердуулугу |
Окуучунун ишмердуулугу |
НК |
ПК |
Баалоо |
1 |
Уюштуруу Саламдашуу Толуктоо. |
Мугалим окуучуларга окуу куралдарын даярдап сабакка конул бурууларын эскертет. |
Окуу китептерин ручка дептерлерин даярдашат. |
НК”2 |
рахмат |
|
2 |
Уй тапшырмасын суроо |
Уйго берген тапшырмаларын сурайт |
Окуп келген темага жооп берип жазгандарын окуп беришет. |
НК3 |
ПК3 |
БЕлги беруу. |
3 |
Жаны тема менен таанышуу. |
Кийинки тапшырманы аткаруу учун””Кесип дегенэмне жана кандай кесиптер бар?” деген кичи темаларды окуп чыгууну тапшырат. |
Окуучулар кунт коюп окуп чыгышат. |
НК1 НК2 |
ПК3 |
Ыраазычылык билдируу. |
4 |
Практикалык иш. |
Балдарга кесип дегенэмне?Бул суроого жооп беруу учуната-эненердин кайда эмгектенээрин айткыла.деп кайрылам.Мугалим окуучуларга кайрылып дагы кандай кесиптерди билесинер?деген суроону берет. |
О куучулар ата-энесинин кайда иштээрин айтышат.Алар оздору билген жана китептен окуган кесиптердинатын жазышат. |
НК2 НК2 |
ПК2 ПК3 |
|
5 |
ПРактикалык ищти жалпы класста аткаруу. |
Доскага класстердин улгусун чием.(№1тиркеме)Окуучуларга экиден парта биригип(4окуучу) чакан топтпорду тузууну тапшырам. |
Оз топторунда аларды пайдаланып”Кесиптер дуйносундо” деген класстер тузушот. |
НК2 НК3 |
ПК3 |
|
6 |
Топтун иши менен тааныштыруу |
Топторго аткарган иштери мененклассты тааныштыргылы деп айтам.Тааныштырган окуучуларга суроо берсе болоорун эскертем. |
Ар бир топтон бир окуучуокул катары тузгонкласстери менен жалпы окуучуларды тааныштырат.Окуучулардын суроолоруна жооп берет |
НК1 НК2 |
ПК2 ПК3 |
Тааныштырган окуучуларга белги беруу. |
7 |
Эс алуу убактысы. |
Окуучуларга ким жанылбайт.оюнунун эрежеси менентааныштырам.М:1окуучу 1 десе 2 окуучу два уланат. |
Мугалимдин айтканындай эрежени сактоо менен ойношот. |
НК2 |
ПК3 |
|
8 |
Бышыктоо. |
Ар бир топтун ишине багыт берип турам. |
Мурдагы эле топтор биригип суроо тузуп карточкага жазып доскадагы суроолор дарагына илишет.Ар бир топтон бирден окуучу чыгыпоз суроолорун окуп беришет.Калган топтун окуучулары аларга жооп беришет. |
НК2 НК3 |
ПК3 |
|
9. |
Уйго тапшырма. |
Мен келечекте ким болом деген темада дил баян жазып келуу. |
Сабак учурундаалган белгилерине жараша баа алышат. |
© 2020, Тажибаева Санталат Таникуловна 1983