СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ
Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно
Скидки до 50 % на комплекты
только до
Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой
Организационный момент
Проверка знаний
Объяснение материала
Закрепление изученного
Итоги урока
Конспект уроку
Маліновська Л.Л.
вчитель фізики 2015
Тема: розв’язування задач по темі «Механічний рух».
Мета: навчити визначати шлях, переміщення та швидкість руху тіла; розвивати логічне та аналітичне мислення, виховувати дисциплінованість, зацікавленість, бажання вивчати предмет.
Основні поняття: рівномірний рух, швидкість, шлях, переміщення.
Обладнання: комп’ютерний клас з проектором або хоча би проектор, презентація до уроку.
Тип уроку: формування практичних умінь та навичок.
Не подумавши, не відповідай,
не перевіривши на досліді, не стверджуй!
Хід уроку
І. РОЗМИНКА
Розв’яжи анаграму, і дізнайся ключові слова уроку. Попробуй сформулювати мету уроку.
Слова-анаграми: ШВИДКІСТЬ – СКИШТІВЬД, ШЛЯХ – ХЛЯШ, ВІДСТАНЬ – НІСТАВДЬ.
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
Фізичний диктант можна прочитати вчителеві, зробити у вигляді слайда презентації, де твердження з’являються із заданим інтервалом, або у вигляді комп’ютерних тестів. Учні уважно вислуховують чи читають на екрані речення і в зошиті чи на листочках ставляють «+» – якщо твердження правильне або «–» – якщо твердження відповідно не правильне. У випадку комп’ютерних тестів результат відображається на екрані і учні відразу знають його. Можна провести також у вигляді самоперевірки або перевірки сусіда по парті.
ФІЗИЧНИЙ ДИКТАНТ «ТАК АБО НІ».
1. Прямолінійний рух – це коли тіло рухається по прямій лінії. (+)
2. Матеріальна точка має масу, але не має розмірів і форми. (+)
3. Траєкторія вимірюється в метрах. (-)
4. Шлях – це довжина траєкторії. (+)
5. Одиниця вимірювання швидкості – м/с. (+)
6. Одиниця вимірювання часу – метр (м). (-)
7. Переміщення – величина векторна. (+)
8. Шлях – величина векторна. (-)
9. Переміщення завжди більше за шлях. (-)
10. Шлях та переміщення ніколи не бувають однаковими. (-)
11. Формула визначення швидкості: (+)
12. Швидкість є величина відносна. (+)
III. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
ЗАГАЛЬНІ ПРАВИЛА ОФОРМЛЕННЯ ЗАДАЧ З ФІЗИКИ
Щоб правильно розв’язати фізичну задачу, пам’ятайте про правила оформлення розв’язання задачі. Скільки разів учитель знижував вам оцінку за роботу тільки тому, що ви неграмотно записали розв’язання. Відмінно засвоєні правила допоможуть не допустити помилку в самих звичайних речах, до того ж, задача буде мати відповідно високий вигляд в очах перевіряючого!
Старт!
1. Отже, уважно читаємо умову задачі та з’ясовуємо, на яку тему ця задача, тобто про які величини йде мова, які фізичні процеси розглядаються в даній задачі. Іноді, не звернув увагу на одне єдине слово в умові, ви не зможете далі розв’язати задачу!
2. Записуємо коротку умову в лівому стовпчику під словом «дано», спочатку буквені позначення фізичних величин, а потім їх числові значення. Зверніть увагу, іноді окремі дані записуються не числом, а словами. Наприклад: вода при кипінні… Згадайте температуру кипіння води при нормальних умовах і запишіть її числом 100 градусів за шкалою Цельсія.
Завжди залишайте вільне місце в цій колонці, адже в процесі розв’язування можуть знадобитись додаткові довідникові дані, про які ви навіть не підозрювали на початку.
Необхідно записувати числові дані з одиницями розмірностей. Це обов’язкова вимога при розв’язуванні задач з фізики! Якщо записи одиниці розмірності являє собою дріб, то записувати її необхідно з горизонтальною рискою дробу. Такий запис неодноразово допоможе вам уникнути помилок!
Визначтесь з тим, що необхідно знайти в задачі, і запишіть букву цієї фізичної величини.
«Кому потрібні такі тонкощі!» - думаєте ви зараз. Але прийде час контрольної або ДПА, і вони вам допоможуть.
3. Зазвичай розв’язування задачі проводять в системі СІ.
Не забудьте поряд з короткою умовою виділити місце для перетворення одиниць у систему СІ. Складні перетворення завжди необхідно робити в розв’язанні.
От ви і готові до розв’язування задачі? Стоп!
Існують задачі, розв’язок яких неможливий без малюнка! Наприклад, задачі на рух: координатна пряма, вектор швидкості, прискорення, переміщення, прикладені сили… Найчастіше саме малюнок дозволяє розібратись у такій задачі. І навіть, якщо задача не на рух, малюнок до задачі допоможе вам!
4. А тепер безпосередньо запис розв’язання!
Запам’ятай!
У фізиці будь-яким розрахункам повинна передувати формула, а всі величини у рішенні необхідно записувати з одиницями вимірювання.
Розв’язати задачу можна двома способами:
· розв’язувати по діях;
· розв’язувати у загальному вигляді, тобто зробити виведення кінцевої
· формули, а потім один заключний розрахунок. Таке розв’язання являється найвищою майстерністю для малечі, а для старших є обов’язковим!
Та якщо не вийшло розв’язання у загальному вигляді, то хоча б по діях… Вона все ж таки буде розв’язана.
Іноді розв’язок задачі вам очевидний, але є ситуації, коли ви не знаєте, «з якого кінця» за неї взятися. У такому випадку допомагає розкручування задачі з кінця. Поміркуйте, що вам необхідно знати для розрахунку невідомої величини? І розв’язуйте задачу начебто у зворотному напрямку. Вона обов’язково вийде!
5. А тепер час перевірити відповідь!
Спочатку «на дурня»!
А раптом ваша пташка в задачі летить із швидкістю ракети? А якщо ваш підводний човен має вагу у декілька грамів?
Наприкінці, запишіть слово «відповідь» і поряд обчислену величину разом із одиницями вимірювання.
Ну, от і все! Адже нічого нового! Не так уже і складно для тих, хто хоче навчитись розв’язувати задачі без помилок! Фініш?! Ніякому випадку! Тепер приступаємо безпосередньо до розв’язування задач! Успіхів!
ІV. РОЗВ’ЯЗУВАННЯ ЗАДАЧ.
Приклад розв’язування задачі.
Равлик дуже старався лізти вгору по гілці. Він за 5 хв. проліз 60 см. Потім 1 хв. відпочивав. За цю хвилину від опустився на 50 мм. Знайди шлях, який подолав равлик та його переміщення.
Задача 1. За 6 с вовк пробіг 42 м. З якою швидкістю біг вовк?
Задача 2.
Коли літаюча риба пролетить більшу відстань за 3 с: якщо летітиме зі швидкістю 20 м/с чи 72 км/год?
Задача 3.
З якою швидкістю рухався заєць, якщо стадіон радіусом 50 м від проїхав за 10 с?
Задача 4. (№ 5.1.(ст.38)).
На малюнку справа зображено вектори швидкостей двох тіл. У якого з тіл швидкість руху більша? У скільки разів?
V. РЕФЛЕКСІЯ.
Провести інтерактивну вправу з дітьми.
Сьогодні на уроці…
… я все зрозумів.
… мені було цікаво.
… у мене були труднощі.
… я своєю роботою задоволений.
V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ. Повторити: