Адабий окуу 4-чейрек
Сабактын темасы: Кошой дөө менен Жолой дөө(2 саат)
Сабактын максаты |
Билим берүүчүлүк | Өнүктүрүүчүлүк | Тарбия берүүчүлүк |
Окуучулар тема боюнча түшүнүк алышат. | Кабыл алуусун, эске сактоосун өнүктүрөт. | Адептүүлүккө, тартиптүүлүккө тарбияланышат. |
Күтүлүүчү натыйжалардын көрсөткүчтөрү |
Окуучулар тема боюнча түшүнүк алышса. | Кабыл алуусун, эске сактоосун өнүктүрсө. | Адептүүлүкө, тартиптүүлүкө тарбияланышса. |
Сабактын жабдылылыш: окуу китеби, баалоочу каражаттар, темага карата сүрөттөр.
Сабактын тиби: жаӊы билимдү өздөштүрүү.
Сабактын методу: кунт коюп угуу, көрсөтмөлүүлүк, ангемелешүү, түшүндүрүү, интерактивдүү, талдоо-жыйноо.
Сабактын формасы: жупта, топто иштөө.
Сабактын этабы | Уба-кыт | Мугалимдин ишмердүүлүгү | Окуучунун ишмердүүлүгү | Компо- тент- түүлүк |
Уюштуруу | 3 мин | Саламдашуу. Балдарды сабакка даярдоо. Тазалыкка көӊүл бөлүү. Алтын эреже түзүү. | Саламдашат. Сабакка даярданышат. Алтын эреже түзүшөт. | НК 2 |
Үй тапшырмасын текшерүү | 3 мин | Үй тапшырмасын суроо. | Уй тапшырмасын айтып беришет. | НК 1, ПК 3, НК 1, |
Өтүлгөн теманы актуалдаштыруу | 3 мин | Өтүлгөн тема боюнча суроолор берилет. | Мугалимдин суроосуна жекече жооп беришет. | НК 3 |
Жаӊы тема | 20 мин | Жаны тема: кошой дөө менен Долой дөө. Мугалим теманы окуп, түшүндүрүп берет. Талкуу жүргүзүү. | Окуучулар жаӊы тема боюнча түшүнүк алышат. Түшүнбөгөн суроолорун беришет. Тексти родоштуруп окушат. Каармандарга мүнөздөмө беришет. | НК 1, НК 2, ПК 3 |
Физьминутка | 3 мин | Физьминутка жасоо. | Физьминутка жасашат. | НК3 |
Сабакты бышыктоо | 5 мин | Манасчы жарясында эмне дейт? Кошой балбан эмнеге тынчсызданды? | Мугалимдин суроосуна жупта жооп беришет. | НК 2, ПК 5 |
Сабакты жыйынтыктоо | 3 мин | Сабак жактыбы? Сабакта эмнени үйрөндүӊ? Сабак эмнеси менен жакты? | Мугалимдин суроосуна жекече жооп беришет. | НК 2, ПК 3 |
Үйгө тапшырма | 3 мин | Тексти ролдоштуруп окуп келүү. | Тексти ролдоштуруп окуп келишет. | НК 1, ПК 3 |
Баалоо | 2 мин | Жеке баалоо | Бааларын угушат. | НК 3 |
Адабий окуу
Сабактын темасы: Акылдуу бала өзүнүн шаарын кантип сактап калды?
Сабактын максаты |
Билим берүүчүлүк | Өнүктүрүүчүлүк | Тарбия берүүчүлүк |
Окуучулар тема боюнча түшүнүк алышат. | Кабыл алуусун, эске сактоосун өнүктүрөт. | Акылдуу,билимдүү болууга тарбияланышат. |
Күтүлүүчү натыйжалардын көрсөткүчтөрү |
Окуучулар тема боюнча түшүнүк алышса. | Кабыл алуусун, эске сактоосун өнүктүрсө. | Акылдуу, билимдүү болууга тарбияланышса. |
Сабактын жабдылылыш: окуу китеби, баалоочу каражаттар, темага карата сүрөттөр.
Сабактын тиби: билимдерин бышыктоо.
Сабактын методу: кунт коюп угуу, көрсөтмөлүүлүк, ангемелешүү, түшүндүрүү, интерактивдүү, талдоо-жыйноо.
Сабактын формасы: жупта, топто иштөө.
Сабактын этабы | Уба-кыт | Мугалимдин ишмердүүлүгү | Окуучунун ишмердүүлүгү | Компо- тент- түүлүк |
Уюштуруу | 3 мин | Саламдашуу. Балдарды сабакка даярдоо. Тазалыкка көӊүл бөлүү. Алтын эреже түзүү. | Саламдашат. Сабакка даярданышат. Алтын эреже түзүшөт. | НК 2 |
Үй тапшырмасын текшерүү | 3 мин | Үй тапшырмасын суроо. | Уй тапшырмасын айтып беришет. | НК 1, ПК 3, НК 1, |
Өтүлгөн теманы актуалдаштыруу | 3 мин | Өтүлгөн тема боюнча суроолор берилет. | Мугалимдин суроосуна жекече жооп беришет. | НК 3 |
Жаӊы тема | 20 мин | Жаны тема: Акылдуу бала өзүнүн шаарын кантип сактап калды. Мугалим теманы окуп, түшүндүрөт. | Окуучулар жаӊы тема боюнча түшүнүк алышат. Түшүнбөгөн суроолорун беришет. Жупта талкуулашат. | НК 1, НК 2, ПК 3 |
Физьминутка | 3 мин | Физьминутка жасоо. | Физьминутка жасашат. | НК3 |
Сабакты бышыктоо | 5 мин | Шаардагы аксакалдар эмне үчүн кеӊешүүгө чогулушту? Аксакалдар чече албаган маселени кичинекей акылдуу бала кантип чече турган болду? | Мугалимдин суроосуна жупта жооп беришет. | НК 2, ПК 5 |
Сабакты жыйынтыктоо | 3 мин | Сабак жактыбы? Сабакта эмнени үйрөндүӊ? Сабак эмнеси менен жакты? | Мугалимдин суроосуна жекече жооп беришет. | НК 2, ПК 3 |
Үйгө тапшырма | 3 мин | Тексти окуп келүү. | Тексти окуп, түшүнүшөт. | НК 1, ПК 3 |
Баалоо | 2 мин | Жупта баалоо | Бааларын угушат. | НК 3 |
Адабий окуу
Сабактын темасы: Табышмактар.
Сабактын максаты |
Билим берүүчүлүк | Өнүктүрүүчүлүк | Тарбия берүүчүлүк |
Окуучулар табышмактарды окуп, маанисин түшүнөт, жандырмагын табышат. | Кабыл алуусун, эске сактоосун, ой жүгүртүүсүн өнүктүрөт. | Досторуна жылуу мамиледе болууга тарбияланышат. |
Күтүлүүчү натыйжалардын көрсөткүчтөрү |
Окуучулар тема боюнча түшүнүк алышса. | Кабыл алуусун, эске сактоосун, ой жүгүртүүсүн өнүктүрсө. | Досторуна жылуу мамиледе болууга тарбияланышса. |
Сабактын жабдылылыш: окуу китеби, баалоочу каражаттар, темага карата сүрөттөр.
Сабактын тиби: билимдерин бышыктоо.
Сабактын методу: кунт коюп угуу, көрсөтмөлүүлүк, ангемелешүү, түшүндүрүү, интерактивдүү, талдоо-жыйноо.
Сабактын формасы: жупта, топто иштөө.
Сабактын этабы | Уба-кыт | Мугалимдин ишмердүүлүгү | Окуучунун ишмердүүлүгү | Компо- тент- түүлүк |
Уюштуруу | 3 мин | Саламдашуу. Балдарды сабакка даярдоо. Тазалыкка көӊүл бөлүү. Алтын эреже түзүү. | Саламдашат. Сабакка даярданышат. Алтын эреже түзүшөт. | НК 2 |
Үй тапшырмасын текшерүү | 3 мин | Үй тапшырмасын суроо. Акылдуу бала. | Уй тапшырмасын айтып беришет. | НК 1, ПК 3, НК 1, |
Өтүлгөн теманы актуалдаштыруу | 3 мин | Өтүлгөн тема боюнча суроолор берилет. | Мугалимдин суроосуна жекече жооп беришет. | НК 3 |
Жаӊы тема | 20 мин | Жаны тема: Табышмактар. Табышмактарды ата-бабаларыбыз балдардын ойлонуп, оюн өстүрсүн деп чыгарышкан. Табышмактарды таба билгенге үйрөнсөӊөр, башка бардык сабактарды да жакшы өздөштүрөсүӊөр. Күчүнө анын жоктой ченем, көргөн сайын таӊ калып келем. Так көтөрөт карагайды, Колдой ороп мурду менен. | Окуучулар жаӊы тема боюнча түшүнүк алышат. Түшүнбөгөн суроолорун беришет. Табышмактардын жандырмагын табууга аракет жасашат. Бири-бирине табышмак айтып топто жарышышат. | НК 1, НК 2, ПК 3 |
Физьминутка | 3 мин | Физьминутка жасоо. | Физьминутка жасашат. | НК3 |
Сабакты бышыктоо | 5 мин | Табышмактарды кимдер ойлоп тапкан? Сен кандай табышмак билесиӊ? | Мугалимдин суроосуна жупта жооп беришет. | НК 2, ПК 5 |
Сабакты жыйынтыктоо | 3 мин | Сабак жактыбы? Сабакта эмнени үйрөндүӊ? Сабак эмнеси менен жакты? | Мугалимдин суроосуна жекече жооп беришет. | НК 2, ПК 3 |
Үйгө тапшырма | 3 мин | Табышмак жаттоо. | Табышмак жаттап келишет. | НК 1, ПК 3 |
Баалоо | 2 мин | Топто баалоо | Бааларын угушат. | НК 3 |
Адабий окуу
Сабактын темасы: Сөздүн көркү- макалда
Сабактын максаты |
Билим берүүчүлүк | Өнүктүрүүчүлүк | Тарбия берүүчүлүк |
Окуучулар макалдарды окуп, маанисин түшүнүшөт. | Кабыл алуусун, эске сактоосун өнүктүрөт. | Адептүүлүккө, тартиптүүлүккө тарбияланышат. |
Күтүлүүчү натыйжалардын көрсөткүчтөрү |
Окуучулар макалдарды окуп, түшүнүк алышса. | Кабыл алуусун, эске сактоосун өнүктүрсө. | Адептүүлүкө, тартиптүүлүкө тарбияланышса. |
Сабактын жабдылылыш: окуу китеби, баалоочу каражаттар, темага карата сүрөттөр.
Сабактын тиби: билимдерин бышыктоо.
Сабактын методу: кунт коюп угуу, көрсөтмөлүүлүк, ангемелешүү, түшүндүрүү, интерактивдүү, талдоо-жыйноо.
Сабактын формасы: жупта, топто иштөө.
Сабактын этабы | Уба-кыт | Мугалимдин ишмердүүлүгү | Окуучунун ишмердүүлүгү | Компо- тент- түүлүк |
Уюштуруу | 3 мин | Саламдашуу. Балдарды сабакка даярдоо. Тазалыкка көӊүл бөлүү. Алтын эреже түзүү. | Саламдашат. Сабакка даярданышат. Алтын эреже түзүшөт. | НК 2 |
Үй тапшырмасын текшерүү | 3 мин | Үй тапшырмасын суроо. Табышмактар. | Уй тапшырмасын айтып беришет. | НК 1, ПК 3, НК 1, |
Өтүлгөн теманы актуалдаштыруу | 3 мин | Өтүлгөн тема боюнча суроолор берилет. | Мугалимдин суроосуна жекече жооп беришет. | НК 3 |
Жаӊы тема | 20 мин | Жаны тема: Сөздүн көркү-макалда. Макал-лакаптар аталардын сөзү. Макалдар силерге акыл үйрөтөт, тарбия берет. Сөзүӊөрдү өстүрөт, оюӊарды да байытат. Ким макал-лакаптарды чечен көп билсе, ошол адамга сөзгө чечен болот. Силер да, акылдуу-эстүү, сөз чебери болгула. | Жаӊы тема боюнча түшүнүк алышат. Түшүнбөгөн суроолорун беришет. Макалдарды окуп, маанисин чечмелешет. Билген макалдарын айышат. | НК 1, НК 2, ПК 3 |
Физьминутка | 3 мин | Физьминутка жасоо. | Физьминутка жасашат. | НК3 |
Сабакты бышыктоо | 5 мин | Ата-эне жөнүндө макалдардан айтып бергиле. | Мугалимдин суроосуна жупта жооп беришет. | НК 2, ПК 5 |
Сабакты жыйынтыктоо | 3 мин | Сабак жактыбы? Сабакта эмнени үйрөндүӊ? Сабак эмнеси менен жакты? | Мугалимдин суроосуна жекече жооп беришет. | НК 2, ПК 3 |
Үйгө тапшырма | 3 мин | Макалдар жаттоо. | Макалдар жаттап келишет. | НК 1, ПК 3 |
Баалоо | 2 мин | Топто баалоо | Бааларын угушат. | НК 3 |
Адабий окуу
Сабактын темасы: Жаӊылмачтар.
Сабактын максаты |
Билим берүүчүлүк | Өнүктүрүүчүлүк | Тарбия берүүчүлүк |
Окуучулар жаӊылмачтар окуп, бат айтууга үйрөнүшөт. | Кабыл алуусун, эске сактоосун өнүктүрөт. | Сөздөрдү таза, так, көрктуү айтууга тарбияланышат. |
Күтүлүүчү натыйжалардын көрсөткүчтөрү |
Окуучулар жаӊылмачтар окуп, аны бат айтууга үйрөнүшсө. | Кабыл алуусун, эске сактоосун өнүктүрсө. | Сөздөрдү таза, так, көрктүү сүйлөөго тарбияланышса. |
Сабактын жабдылылыш: окуу китеби, баалоочу каражаттар, темага карата сүрөттөр.
Сабактын тиби: билимдерин бышыктоо.
Сабактын методу: кунт коюп угуу, көрсөтмөлүүлүк, ангемелешүү, түшүндүрүү, интерактивдүү, талдоо-жыйноо.
Сабактын формасы: жупта, топто иштөө.
Сабактын этабы | Уба-кыт | Мугалимдин ишмердүүлүгү | Окуучунун ишмердүүлүгү | Компо- тент- түүлүк |
Уюштуруу | 3 мин | Саламдашуу. Балдарды сабакка даярдоо. Тазалыкка көӊүл бөлүү. Алтын эреже түзүү. | Саламдашат. Сабакка даярданышат. Алтын эреже түзүшөт. | НК 2 |
Үй тапшырмасын текшерүү | 3 мин | Үй тапшырмасын суроо. | Уй тапшырмасын айтып беришет. | НК 1, ПК 3, НК 1, |
Өтүлгөн теманы актуалдаштыруу | 3 мин | Өтүлгөн тема боюнча суроолор берилет. | Мугалимдин суроосуна жекече жооп беришет. | НК 3 |
Жаӊы тема | 20 мин | Жаны тема: Жаӊылмачтар. Элибиз балдарды жаӊылбай бат жана таза сүйлөө үчүн көп кам көрүшкөн. Ошол үчүн алар жаӊылмачтарды ойлоп табышкан. Жаӊылмачтарды айтуу кыйын болсун үчүн окшош тыбыштардан турган бир нече окшош сөздөрдү катыштырып, ыр түрүндө уйгаштырып чыгарган. Аны, көбүнчө, бири баштап айтып, экинчиси аны өзүндөй кайталашкан. Кайталаган адам так айтып кетсе, жеӊүүчү болгон. Силер да так айтып, тилиӊерди жатыктыргыла. | Окуучулар жаӊы тема боюнча түшүнүк алышат. Түшүнбөгөн суроолорун беришет. Жаӊылмачтарды окуп, кайталашат. Сөздөрдү так, тез, туура айтууга айтууга көнүгүшөт. Жаӊылмачтар айтып жарышышат. | НК 1, НК 2, ПК 3 |
Физьминутка | 3 мин | Физьминутка жасоо. | Физьминутка жасашат. | НК3 |
Сабакты бышыктоо | 5 мин | Жаӊылмачтарды кимдер ойлоп тапкан. Кандй жаӊылмач билесиӊер? | Мугалимдин суроосуна жупта жооп беришет. | НК 2, ПК 5 |
Сабакты жыйынтыктоо | 3 мин | Сабак жактыбы? Сабакта эмнени үйрөндүӊ? Сабак эмнеси менен жакты? | Мугалимдин суроосуна жекече жооп беришет. | НК 2, ПК 3 |
Үйгө тапшырма | 3 мин | Жаӊылмачтар жаттоо. | | НК 1, ПК 3 |
Баалоо | 2 мин | Топто баалоо | Бааларын угушат. | НК 3 |
Адабий окуу
Сабактын темасы: Калптар.
Сабактын максаты |
Билим берүүчүлүк | Өнүктүрүүчүлүк | Тарбия берүүчүлүк |
Окуучулар калптар боюнча түшүнүк алышат. | Кабыл алуусун, эске сактоосун өнүктүрөт. | Адептүүлүккө, тартиптүүлүккө, калп айтпоого тарбияланышат. |
Күтүлүүчү натыйжалардын көрсөткүчтөрү |
Окуучулар тема боюнча түшүнүк алышса. | Кабыл алуусун, эске сактоосун өнүктүрсө. | Адептүүлүкө, тартиптүүлүкө, калп айтпоого тарбияланышса. |
Сабактын жабдылылыш: окуу китеби, баалоочу каражаттар, темага карата сүрөттөр.
Сабактын тиби: жаӊы билимди өздөштүрүү.
Сабактын методу: кунт коюп угуу, көрсөтмөлүүлүк, ангемелешүү, түшүндүрүү, интерактивдүү, талдоо-жыйноо.
Сабактын формасы: жупта, топто иштөө.
Сабактын этабы | Уба-кыт | Мугалимдин ишмердүүлүгү | Окуучунун ишмердүүлүгү | Компо- тент- түүлүк |
Уюштуруу | 3 мин | Саламдашуу. Балдарды сабакка даярдоо. Тазалыкка көӊүл бөлүү. Алтын эреже түзүү. | Саламдашат. Сабакка даярданышат. Алтын эреже түзүшөт. | НК 2 |
Үй тапшырмасын текшерүү | 3 мин | Үй тапшырмасын суроо. Жаӊылмачтар жаттоо. | Уй тапшырмасын айтып беришет. | НК 1, ПК 3, НК 1, |
Өтүлгөн теманы актуалдаштыруу | 3 мин | Өтүлгөн тема боюнча суроолор берилет. | Мугалимдин суроосуна жекече жооп беришет. | НК 3 |
Жаӊы тема | 20 мин | Жаны тема: Калптар. Калп айтуу-жакшы сапат эмес. Бирок калпты чындай айтып ишендирүү да сөз билген адамдардын бир белгиси. Элибиз эзелтен жок жерден сөз таап, болбосту сөз менен болтуруп,балдардын көнүлүн ачышкан. Мындай калптар өзүнчө элесөз өнөрүнөн жаралган чыгармалар болуп эсептелет. | Окуучулар жаӊы тема боюнча түшүнүк алышат. Түшүнбөгөн суроолорун беришет. Калп эмне экендигин билишет. Нургазы Ахмедулиндин «Беш өрдөк» чыгармасын окуп, маанисин түшүнүшөт. | НК 1, НК 2, ПК 3 |
Физьминутка | 3 мин | Физьминутка жасоо. | Физьминутка жасашат. | НК3 |
Сабакты бышыктоо | 5 мин | Калп айтуу сага жагабы? Ал кандай саппатка кирет? | Мугалимдин суроосуна жупта жооп беришет. | НК 2, ПК 5 |
Сабакты жыйынтыктоо | 3 мин | Сабак жактыбы? Сабакта эмнени үйрөндүӊ? Сабак эмнеси менен жакты? | Мугалимдин суроосуна жекече жооп беришет. | НК 2, ПК 3 |
Үйгө тапшырма | 3 мин | Калптарды кайрадан окуп чыгуу. | Калптарды кайрадан окуп чыгышат. | НК 1, ПК 3 |
Баалоо | 2 мин | Топто баалоо | Бааларын угушат. | НК 3 |
Адабий окуу
Сабактын темасы: Карышкыр менен түлкү.
Сабактын максаты |
Билим берүүчүлүк | Өнүктүрүүчүлүк | Тарбия берүүчүлүк |
Окуучулар «Карышкыр менен түлкү» элдик жомогу боюнча түшүнүк алышат. | Кабыл алуусун, эске сактоосун өнүктүрөт. | Жакшы сапаттарга ээ болууга үйрөнүшөт. |
Күтүлүүчү натыйжалардын көрсөткүчтөрү |
Окуучулар жомокту окуп, түшүнүк алышса. | Кабыл алуусун, эске сактоосун өнүктүрсө. | Жакшы сапаттарга ээ болууга үйрөнүшөт |
Сабактын жабдылылыш: окуу китеби, баалоочу каражаттар, темага карата сүрөттөр.
Сабактын тиби: билимдерин бышыктоо.
Сабактын методу: кунт коюп угуу, көрсөтмөлүүлүк, ангемелешүү, түшүндүрүү, интерактивдүү, талдоо-жыйноо.
Сабактын формасы: жупта, топто иштөө.
Сабактын этабы | Уба-кыт | Мугалимдин ишмердүүлүгү | Окуучунун ишмердүүлүгү | Компо- тент- түүлүк |
Уюштуруу | 3 мин | Саламдашуу. Балдарды сабакка даярдоо. Тазалыкка көӊүл бөлүү. Алтын эреже түзүү. | Саламдашат. Сабакка даярданышат. Алтын эреже түзүшөт. | НК 2 |
Үй тапшырмасын текшерүү | 3 мин | Үй тапшырмасын суроо. Калптар. | Уй тапшырмасын айтып беришет. | НК 1, ПК 3, НК 1, |
Өтүлгөн теманы актуалдаштыруу | 3 мин | Өтүлгөн тема боюнча суроолор берилет. | Мугалимдин суроосуна жекече жооп беришет. | НК 3 |
Жаӊы тема | 20 мин | Жаны тема: Түлкү менен карышкыр. Түлкү курсагы ачка келе жатып, койдун куйругун коро калып шилекейи чуубуруп жанына барат. Түлкү абайлап карап капканды көрүп калат. Айланчыктап кете албайт.ал карышкырды көрүп калат. Аны алдап чакырып куйрукту алдырат. Карышкыр капканга түшүп калат. Оозундагы куйрук учуп кетет. Түлкү амалына ыраазы болуп , карышкырдын көз алдында аны жей баштайт. | Окуучулар жаӊы тема боюнча түшүнүк алышат. Түшүнбөгөн суроолорун беришет. Карышкыр менен түлкүгө топто класстер түзүшөт. Аларга мүнөздөмө беришет. Өздөрү кайра чыгарманы окуп чыгышат. | НК 1, НК 2, ПК 3 |
Физьминутка | 3 мин | Физьминутка жасоо. | Физьминутка жасашат. | НК3 |
Сабакты бышыктоо | 5 мин | Куу түлкү эмне себептен куйрукту жей албады? Карышкыр түлкүгө кантип алданды? | Мугалимдин суроосуна жупта жооп беришет. | НК 2, ПК 5 |
Сабакты жыйынтыктоо | 3 мин | Сабак жактыбы? Сабакта эмнени үйрөндүӊ? Сабак эмнеси менен жакты? | Мугалимдин суроосуна жекече жооп беришет. | НК 2, ПК 3 |
Үйгө тапшырма | 3 мин | Жомоку элестеп сүрөт тартып келүү. | | НК 1, ПК 3 |
Баалоо | 2 мин | Топто баалоо | Бааларын угушат. | НК 3 |
Адабий окуу
Сабактын темасы: Чыпалак бала.
Сабактын максаты |
Билим берүүчүлүк | Өнүктүрүүчүлүк | Тарбия берүүчүлүк |
Окуучулар А. Токтомушевдин «Чыпалак бала» легендасын окуп түшүнүк алышат. | Ой жүгүртүүсүн, кабыл алуусун, эске сактоосун өнүктүрөт. | Адептүүлүккө, тартиптүүлүккө тарбияланышат. |
Күтүлүүчү натыйжалардын көрсөткүчтөрү |
Окуучулар тема боюнча түшүнүк алышса. | Ой жүгүртүүсүн, кабыл алуусун, эске сактоосун өнүктүрсө. | Адептүүлүкө, тартиптүүлүкө тарбияланышса. |
Сабактын жабдылылыш: окуу китеби, баалоочу каражаттар, темага карата сүрөттөр.
Сабактын тиби: билимдерин бышыктоо.
Сабактын методу: кунт коюп угуу, көрсөтмөлүүлүк, ангемелешүү, түшүндүрүү, интерактивдүү, талдоо-жыйноо.
Сабактын формасы: жупта, топто иштөө.
Сабактын этабы | Уба-кыт | Мугалимдин ишмердүүлүгү | Окуучунун ишмердүүлүгү | Компо- тент- түүлүк |
Уюштуруу | 3 мин | Саламдашуу. Балдарды сабакка даярдоо. Тазалыкка көӊүл бөлүү. Алтын эреже түзүү. | Саламдашат. Сабакка даярданышат. Алтын эреже түзүшөт. | НК 2 |
Үй тапшырмасын текшерүү | 3 мин | Үй тапшырмасын суроо. Карышкыр менен түлкү. | Уй тапшырмасын айтып беришет. | НК 1, ПК 3, НК 1, |
Өтүлгөн теманы актуалдаштыруу | 3 мин | Өтүлгөн тема боюнча суроолор берилет. | Мугалимдин суроосуна жекече жооп беришет. | НК 3 |
Жаӊы тема | 20 мин | Жаны тема: Чыпалак бала. Болгон экен бир бала, Чыпалактай бою бар. Жайып жүргөн талаада.атасынын кою бар. Коюн жайып бир күнү, Алыс-алыс барыптыр. Өгүз башын чайкаса. Жерге түшүп калыптыр. | Окуучулар жаӊы тема боюнча түшүнүк алышат. Түшүнбөгөн суроолорун беришет. Чыпалак бала жөнүндө түшүнүк алышат. | НК 1, НК 2, ПК 3 |
Физьминутка | 3 мин | Физьминутка жасоо. | Физьминутка жасашат. | НК3 |
Сабакты бышыктоо | 5 мин | Чыпалак бала кандай болгон экен? Ал атасына кайда жүргөнүн кантип айтты? | Мугалимдин суроосуна жупта жооп беришет. | НК 2, ПК 5 |
Сабакты жыйынтыктоо | 3 мин | Сабак жактыбы? Сабакта эмнени үйрөндүӊ? Сабак эмнеси менен жакты? | Мугалимдин суроосуна жекече жооп беришет. | НК 2, ПК 3 |
Үйгө тапшырма | 3 мин | Чыпалак бала | Чыпалак бала | НК 1, ПК 3 |
Баалоо | 2 мин | Топто баалоо | Бааларын угушат. | НК 3 |
Адабий окуу
Сабактын темасы: Ынтымак
Сабактын максаты |
Билим берүүчүлүк | Өнүктүрүүчүлүк | Тарбия берүүчүлүк |
Окуучулар «Ынтымак» ырын окуп тема боюнча түшүнүк алышат. | Сөз, сүйлөө кебин өнүктүрөт. | Ынтымактуулукка, тартиптүүлүккө тарбияланышат. |
Күтүлүүчү натыйжалардын көрсөткүчтөрү |
Окуучулар ырды окуп, маанисин түшүнүшсө. | Сөз, сүйлөө кебин өнүктүрсө. | Ынтамактуулукка, тартиптүүлүкө тарбияланышса. |
Сабактын жабдылылыш: окуу китеби, баалоочу каражаттар, темага карата сүрөттөр.
Сабактын тиби: билимдерин бышыктоо.
Сабактын методу: кунт коюп угуу, көрсөтмөлүүлүк, ангемелешүү, түшүндүрүү, интерактивдүү, талдоо-жыйноо.
Сабактын формасы: жупта, топто иштөө.
Сабактын этабы | Уба-кыт | Мугалимдин ишмердүүлүгү | Окуучунун ишмердүүлүгү | Компо- тент- түүлүк |
Уюштуруу | 3 мин | Саламдашуу. Балдарды сабакка даярдоо. Тазалыкка көӊүл бөлүү. Алтын эреже түзүү. | Саламдашат. Сабакка даярданышат. Алтын эреже түзүшөт. | НК 2 |
Үй тапшырмасын текшерүү | 3 мин | Үй тапшырмасын суроо. Чапалак бала. | Уй тапшырмасын айтып беришет. | НК 1, ПК 3, НК 1, |
Өтүлгөн теманы актуалдаштыруу | 3 мин | Өтүлгөн тема боюнча суроолор берилет. | Мугалимдин суроосуна жекече жооп беришет. | НК 3 |
Жаӊы тема | 20 мин | Жаны тема: Ынтымак. Ынтымагы бар элдин, Калага карды ток болот. Ынтымагы жок элдин, Бирине-бири октолот. Ынтымагы бар элдин, Адил болот улугу. Ынтымагы жок элдин, Ичинен чыгат бузугу. | Окуучулар жаӊы тема боюнча түшүнүк алышат. Түшүнбөгөн суроолорун беришет. Ынтымак деген ырды көркөм окушат. Ынтымактуу болууга тарбияланышат. | НК 1, НК 2, ПК 3 |
Физьминутка | 3 мин | Физьминутка жасоо. | Физьминутка жасашат. | НК3 |
Сабакты бышыктоо | 5 мин | Ынтымак деген сөздүн маанисин кандай түшүнөсүӊөр? Ынтымактуу болуу зарыл экендиги жөнүндө өз ойлорунарды айткыла. | Мугалимдин суроосуна жупта жооп беришет. | НК 2, ПК 5 |
Сабакты жыйынтыктоо | 3 мин | Сабак жактыбы? Сабакта эмнени үйрөндүӊ? Сабак эмнеси менен жакты? | Мугалимдин суроосуна жекече жооп беришет. | НК 2, ПК 3 |
Үйгө тапшырма | 3 мин | Ырды жаттап келүү. | Ырды жаттап келишет. | НК 1, ПК 3 |
Баалоо | 2 мин | Топто баалоо | Бааларын угушат. | НК 3 |
Адабий окуу
Сабактын темасы: Биринчи май.
Сабактын максаты |
Билим берүүчүлүк | Өнүктүрүүчүлүк | Тарбия берүүчүлүк |
Окуучулар ырды көркөм окуй алышат. | Кабыл алуусун, эске сактоосун өнүктүрөт. | Жалкоолуктан арылып, эмгекчил болууга тарбияланышат. |
Күтүлүүчү натыйжалардын көрсөткүчтөрү |
Окуучулар ырды көркөм окуй алышса. | Кабыл алуусун, эске сактоосун өнүктүрсө. | Жалкоолуктан арылып,эмгекчил болууга тарбияланышса. |
Сабактын жабдылылыш: окуу китеби, баалоочу каражаттар, темага карата сүрөттөр.
Сабактын тиби: билимдерин бышыктоо.
Сабактын методу: кунт коюп угуу, көрсөтмөлүүлүк, ангемелешүү, түшүндүрүү, интерактивдүү, талдоо-жыйноо.
Сабактын формасы: жупта, топто иштөө.
Сабактын этабы | Уба-кыт | Мугалимдин ишмердүүлүгү | Окуучунун ишмердүүлүгү | Компо- тент- түүлүк |
Уюштуруу | 3 мин | Саламдашуу. Балдарды сабакка даярдоо. Тазалыкка көӊүл бөлүү. Алтын эреже түзүү. | Саламдашат. Сабакка даярданышат. Алтын эреже түзүшөт. | НК 2 |
Үй тапшырмасын текшерүү | 3 мин | Үй тапшырмасын суроо. Биринчи май. | Уй тапшырмасын айтып беришет. | НК 1, ПК 3, НК 1, |
Өтүлгөн теманы актуалдаштыруу | 3 мин | Өтүлгөн тема боюнча суроолор берилет. | Мугалимдин суроосуна жекече жооп беришет. | НК 3 |
Жаӊы тема | 20 мин | Жаны тема: Биринчи май. Желбиреп желге байрагы, Жергемде Майдын майрамы. Шаӊкылдап күүсү комуздун, Жаш-кары жапырт жайдары. Беришип десте гүлдөрдү, Майрамдайт бүткүл дүйнө эл. Май! Тынчтык! Эмгек! Достук!-деп чыгат үндөрү. | Окуучулар жаӊы тема боюнча түшүнүк алышат. Түшүнбөгөн суроолорун беришет. Ырды көркөм окушат. Маанисин түшүнүшөт. | НК 1, НК 2, ПК 3 |
Физьминутка | 3 мин | Физьминутка жасоо. | Физьминутка жасашат. | НК3 |
Сабакты бышыктоо | 5 мин | Майрамга бай май айы деп эмнеге айтат экенбиз? Эки майрамдын кандай майрам экендигин байкадыӊарбы? | Мугалимдин суроосуна жупта жооп беришет. | НК 2, ПК 5 |
Сабакты жыйынтыктоо | 3 мин | Сабак жактыбы? Сабакта эмнени үйрөндүӊ? Сабак эмнеси менен жакты? | Мугалимдин суроосуна жекече жооп беришет. | НК 2, ПК 3 |
Үйгө тапшырма | 3 мин | | | НК 1, ПК 3 |
Баалоо | 2 мин | Топто баалоо | Бааларын угушат. | НК 3 |
Адабий окуу
Сабактын темасы: 9-Май-Жеӊиш күнү.
Сабактын максаты |
Билим берүүчүлүк | Өнүктүрүүчүлүк | Тарбия берүүчүлүк |
Окуучулар ырды окуп, маанисин түшүнүшөт. | Кабыл алуусун, эске сактоосун өнүктүрөт. | Эли-жерин коргоого тарбияланышат. |
Күтүлүүчү натыйжалардын көрсөткүчтөрү |
Окуучулар ырды окуп, маанисин түшүнө алышса. | Кабыл алуусун, эске сактоосун өнүктүрсө. | Эли-жерин коргоого тарбияланышса. |
Сабактын жабдылылыш: окуу китеби, баалоочу каражаттар, темага карата сүрөттөр.
Сабактын тиби: жаӊы билимди өздөштүрүү.
Сабактын методу: кунт коюп угуу, көрсөтмөлүүлүк, ангемелешүү, түшүндүрүү, интерактивдүү, талдоо-жыйноо.
Сабактын формасы: жупта, топто иштөө.
Сабактын этабы | Уба-кыт | Мугалимдин ишмердүүлүгү | Окуучунун ишмердүүлүгү | Компо- тент- түүлүк |
Уюштуруу | 3 мин | Саламдашуу. Балдарды сабакка даярдоо. Тазалыкка көӊүл бөлүү. Алтын эреже түзүү. | Саламдашат. Сабакка даярданышат. Алтын эреже түзүшөт. | НК 2 |
Үй тапшырмасын текшерүү | 3 мин | Үй тапшырмасын суроо. | Уй тапшырмасын айтып беришет. | НК 1, ПК 3, НК 1, |
Өтүлгөн теманы актуалдаштыруу | 3 мин | Өтүлгөн тема боюнча суроолор берилет. | Мугалимдин суроосуна жекече жооп беришет. | НК 3 |
Жаӊы тема | 20 мин | Жаны тема: 9-Май-Жеӊиш күнү. 9-Май –Жеӊиш майрамы. Бүл күнү кыргыз эли кары-жашы дебей майрамдашат. Ал кандай майрам экенин билесиӊерби? 1941-жылы, 22-июнда немецтик фашисттер биздин өлкөгө кол салды. Анда биз Совет өлкөсү деген чоӊ мамлекеттин курамында элек. Алар биздин көп жерлерибизди басып алган. Советтик армия аларга каршы күрөш жургузуп, зор ийгиликке жетишти. 1045-жылдын 9-Майда душмандар биротоло женилип, ошол жылдан бери бул күндү белгилнп келишет. | Окуучулар жаӊы тема боюнча түшүнүк алышат. Түшүнбөгөн суроолорун беришет. Душмандар жөнүндө, Советтик армия жөнүндө маалымат алышат. Согуштун ардагерлерин сыйлашат. Аларга таазим кылышат. | НК 1, НК 2, ПК 3 |
Физьминутка | 3 мин | Физьминутка жасоо. | Физьминутка жасашат. | НК3 |
Сабакты бышыктоо | 5 мин | 9-май кандай майрам? Элибиздин гүлдөп, бактылуу болуусу үчүн эмне кылуу керек деп ойлойсуӊар? | Мугалимдин суроосуна жупта жооп беришет. | НК 2, ПК 5 |
Сабакты жыйынтыктоо | 3 мин | Сабак жактыбы? Сабакта эмнени үйрөндүӊ? Сабак эмнеси менен жакты? | Мугалимдин суроосуна жекече жооп беришет. | НК 2, ПК 3 |
Үйгө тапшырма | 3 мин | Жашасын улуу жеӊиш!-ырын коркөм айтуу | Ырды жаттап келишет. | НК 1, ПК 3 |
Баалоо | 2 мин | Жупта баалоо | Бааларын угушат. | НК 3 |
Адабий окуу
Сабактын темасы: Жайдын бир күнү.
Сабактын максаты |
Билим берүүчүлүк | Өнүктүрүүчүлүк | Тарбия берүүчүлүк |
Окуучулар тема боюнча түшүнүк алышат. | Кабыл алуусун, эске сактоосун өнүктүрөт. | Адептүүлүккө, тартиптүүлүккө тарбияланышат. |
Күтүлүүчү натыйжалардын көрсөткүчтөрү |
Окуучулар тема боюнча түшүнүк алышса. | Кабыл алуусун, эске сактоосун өнүктүрсө. | Адептүүлүкө, тартиптүүлүкө тарбияланышса. |
Сабактын жабдылылыш: окуу китеби, баалоочу каражаттар, темага карата сүрөттөр.
Сабактын тиби: жаӊы билимди өздөштүрүү.
Сабактын методу: кунт коюп угуу, көрсөтмөлүүлүк, ангемелешүү, түшүндүрүү, интерактивдүү, талдоо-жыйноо.
Сабактын формасы: жупта, топто иштөө.
Сабактын этабы | Уба-кыт | Мугалимдин ишмердүүлүгү | Окуучунун ишмердүүлүгү | Компо- тент- түүлүк |
Уюштуруу | 3 мин | Саламдашуу. Балдарды сабакка даярдоо. Тазалыкка көӊүл бөлүү. Алтын эреже түзүү. | Саламдашат. Сабакка даярданышат. Алтын эреже түзүшөт. | НК 2 |
Үй тапшырмасын текшерүү | 3 мин | Үй тапшырмасын суроо. 9-май жениш күнү. | Уй тапшырмасын айтып беришет. | НК 1, ПК 3, НК 1, |
Өтүлгөн теманы актуалдаштыруу | 3 мин | Өтүлгөн тема боюнча суроолор берилет. | Мугалимдин суроосуна жекече жооп беришет. | НК 3 |
Жаӊы тема | 20 мин | Жаны тема: Жайдын бир күнү. Эркерээк бала жашындай. Тоодо бат күн жаап, басылбай. Азыр да чытып кабагын, Жамгырлайт асман ачылбай. Кез-кезде чар деп күкүмү. Очокто отун бүкүлү. Бырыксып күйөт, көбөйүп, Отунан дагы түтүнү. | Окуучулар жаӊы тема боюнча түшүнүк алышат. Түшүнбөгөн беришет. Ырды көркөм окушат. | НК 1, НК 2, ПК 3 |
Физьминутка | 3 мин | Физьминутка жасоо. | Физьминутка жасашат. | НК3 |
Сабакты бышыктоо | 5 мин | Силер да жайлоодо болдуӊар беле? Эркераак бала жашындай деп эмнени айтабыз? | Мугалимдин суроосуна жупта жооп беришет. | НК 2, ПК 5 |
Сабакты жыйынтыктоо | 3 мин | Сабак жактыбы? Сабакта эмнени үйрөндүӊ? Сабак эмнеси менен жакты? | Мугалимдин суроосуна жекече жооп беришет. | НК 2, ПК 3 |
Үйгө тапшырма | 3 мин | Жайдын бир күнү. | Ырды жаттап келүү. | НК 1, ПК 3 |
Баалоо | 2 мин | Гүлдөр менен баалоо | Бааларын угушат. | НК 3 |
Адабий окуу
Сабактын темасы: Соӊ-Көл жайлоосунда.
Сабактын максаты |
Билим берүүчүлүк | Өнүктүрүүчүлүк | Тарбия берүүчүлүк |
Окуучулар тема боюнча түшүнүк алышат. | Кабыл алуусун, эске сактоосун өнүктүрөт. | Адептүүлүккө, тартиптүүлүккө тарбияланышат. |
Күтүлүүчү натыйжалардын көрсөткүчтөрү |
Окуучулар тема боюнча түшүнүк алышса. | Кабыл алуусун, эске сактоосун өнүктүрсө. | Адептүүлүкө, тартиптүүлүкө тарбияланышса. |
Сабактын жабдылылыш: окуу китеби, баалоочу каражаттар, темага карата сүрөттөр.
Сабактын тиби: жаӊы билимди өздөштүрүү.
Сабактын методу: кунт коюп угуу, көрсөтмөлүүлүк, ангемелешүү, түшүндүрүү, интерактивдүү, талдоо-жыйноо.
Сабактын формасы: жупта, топто иштөө.
Сабактын этабы | Уба-кыт | Мугалимдин ишмердүүлүгү | Окуучунун ишмердүүлүгү | Компо- тент- түүлүк |
Уюштуруу | 3 мин | Саламдашуу. Балдарды сабакка даярдоо. Тазалыкка көӊүл бөлүү. Алтын эреже түзүү. | Саламдашат. Сабакка даярданышат. Алтын эреже түзүшөт. | НК 2 |
Үй тапшырмасын текшерүү | 3 мин | Үй тапшырмасын суроо. Жайдын бир күнү. | Уй тапшырмасын айтып беришет. | НК 1, ПК 3, НК 1, |
Өтүлгөн теманы актуалдаштыруу | 3 мин | Өтүлгөн тема боюнча суроолор берилет. | Мугалимдин суроосуна жекече жооп беришет. | НК 3 |
Жаӊы тема | 20 мин | Жаны тема: Сон-Көл жайлоосунда. Чоӊ атам менен чоӊ апам. Соӊ-Көлгө барып жайлаптыр. Неберем кымыз ичет-деп, Желеге бээ байлаптыр. Кубалап кулун кармаштым, Кыр ашып жылкы айдаштым. Эрке кыял мүнөздү, Эрктүүлүк менен алмаштым. | Окуучулар жаӊы тема боюнча түшүнүк алышат. Түшүнбөгөн суроолорун беришет. Жыпара Исабаеванын ырын окуп, аны чечмелешет. Ырды көркөм окушат. | НК 1, НК 2, ПК 3 |
Физьминутка | 3 мин | Физьминутка жасоо. | Физьминутка жасашат. | НК3 |
Сабакты бышыктоо | 5 мин | Ырда эмне жөнүндө айтылган? | Мугалимдин суроосуна жупта жооп беришет. | НК 2, ПК 5 |
Сабакты жыйынтыктоо | 3 мин | Сабак жактыбы? Сабакта эмнени үйрөндүӊ? Сабак эмнеси менен жакты? | Мугалимдин суроосуна жекече жооп беришет. | НК 2, ПК 3 |
Үйгө тапшырма | 3 мин | Корком окуп келүү. | Көркөм окуп келишет. | НК 1, ПК 3 |
Баалоо | 2 мин | Топто баалоо | Бааларын угушат. | НК 3 |
Адабий окуу
Сабактын темасы: Алдар көсө жана хандын вазири.
Сабактын максаты |
Билим берүүчүлүк | Өнүктүрүүчүлүк | Тарбия берүүчүлүк |
Окуучулар тема боюнча түшүнүк алышат. | Кабыл алуусун, эске сактоосун өнүктүрөт. | Акылдуу, билимдүү болууга тарбияланышат. |
Күтүлүүчү натыйжалардын көрсөткүчтөрү |
Окуучулар тема боюнча түшүнүк алышса. | Кабыл алуусун, эске сактоосун өнүктүрсө. | Акылдуу, билимдүү болууга тарбияланышса. |
Сабактын жабдылылыш: окуу китеби, баалоочу каражаттар, темага карата сүрөттөр.
Сабактын тиби: жаӊы билимди өздөштүрүү.
Сабактын методу: кунт коюп угуу, көрсөтмөлүүлүк, ангемелешүү, түшүндүрүү, интерактивдүү, талдоо-жыйноо.
Сабактын формасы: жупта, топто иштөө.
Сабактын этабы | Уба-кыт | Мугалимдин ишмердүүлүгү | Окуучунун ишмердүүлүгү | Компо- тент- түүлүк |
Уюштуруу | 3 мин | Саламдашуу. Балдарды сабакка даярдоо. Тазалыкка көӊүл бөлүү. Алтын эреже түзүү. | Саламдашат. Сабакка даярданышат. Алтын эреже түзүшөт. | НК 2 |
Үй тапшырмасын текшерүү | 3 мин | Үй тапшырмасын суроо. | Уй тапшырмасын айтып беришет. | НК 1, ПК 3, НК 1, |
Өтүлгөн теманы актуалдаштыруу | 3 мин | Өтүлгөн тема боюнча суроолор берилет. | Мугалимдин суроосуна жекече жооп беришет. | НК 3 |
Жаӊы тема | 20 мин | Жаны тема: Алдар көсө жана хандын вазири. Мугалим теманы окуп, маанисин түшүндүрүп берет. Анын тегерегинде талкуу жүргүзүшөт. Ролдоштуруп окутат. | Окуучулар жаӊы тема боюнча түшүнүк алышат. Түшүнбөгөн суроолорун беришет. Алдар көсө менен ханга мүнөздөмө беришет. Класстер түзүшөт. | НК 1, НК 2, ПК 3 |
Физьминутка | 3 мин | Физьминутка жасоо. | Физьминутка жасашат. | НК3 |
Сабакты бышыктоо | 5 мин | Алдар косо хандын жигитин эмне деп алдады? Хандын жигитинин акылсыз экендигин эмне менен түшүндүрө аласыӊар? | Мугалимдин суроосуна жупта жооп беришет. | НК 2, ПК 5 |
Сабакты жыйынтыктоо | 3 мин | Сабак жактыбы? Сабакта эмнени үйрөндүӊ? Сабак эмнеси менен жакты? | Мугалимдин суроосуна жекече жооп беришет. | НК 2, ПК 3 |
Үйгө тапшырма | 3 мин | Теманы окуп келүү. | Теманы окуп келүү. | НК 1, ПК 3 |
Баалоо | 2 мин | Топто баалоо | Бааларын угушат. | НК 3 |
Адабий окуу
Сабактын темасы: Күн менен торгой.
Сабактын максаты |
Билим берүүчүлүк | Өнүктүрүүчүлүк | Тарбия берүүчүлүк |
Окуучулар ырды көркөм окушат, маанисин түшүнүшөт. | Кабыл алуусун, эске сактоосун өнүктүрөт. | Адептүүлүккө, тартиптүүлүккө тарбияланышат. |
Күтүлүүчү натыйжалардын көрсөткүчтөрү |
Окуучулар ырды көркөм окуй алышса, маанисин түшүнө алышса. | Кабыл алуусун, эске сактоосун өнүктүрсө. | Адептүүлүкө, тартиптүүлүкө тарбияланышса. |
Сабактын жабдылылыш: окуу китеби, баалоочу каражаттар, темага карата сүрөттөр.
Сабактын тиби: жаӊы билимди өздөштүрүү.
Сабактын методу: кунт коюп угуу, көрсөтмөлүүлүк, ангемелешүү, түшүндүрүү, интерактивдүү, талдоо-жыйноо.
Сабактын формасы: жупта, топто иштөө.
Сабактын этабы | Уба-кыт | Мугалимдин ишмердүүлүгү | Окуучунун ишмердүүлүгү | Компо- тент- түүлүк |
Уюштуруу | 3 мин | Саламдашуу. Балдарды сабакка даярдоо. Тазалыкка көӊүл бөлүү. Алтын эреже түзүү. | Саламдашат. Сабакка даярданышат. Алтын эреже түзүшөт. | НК 2 |
Үй тапшырмасын текшерүү | 3 мин | Үй тапшырмасын суроо. Алдар косо менен хандын вазири. | Уй тапшырмасын айтып беришет. | НК 1, ПК 3, НК 1, |
Өтүлгөн теманы актуалдаштыруу | 3 мин | Өтүлгөн тема боюнча суроолор берилет. | Мугалимдин суроосуна жекече жооп беришет. | НК 3 |
Жаӊы тема | 20 мин | Жаны тема: Күн менен торгой. Торгой таӊда ойгонуп, Атып чыкты асманга. Жада калса күн дагы, ойгоно элек жатканда. Ал ырдады безилдеп, Сулуулугун дүйнөнүн. Ала-Тоонун абасын, Суусун, жерин гүлдөрүн. | Окуучулар жаӊы тема боюнча түшүнүк алышат. Түшүнбөгөн суроолорун беришет. Ырды көркөм, шар окушат. Анализ жүргүзүшөт. | НК 1, НК 2, ПК 3 |
Физьминутка | 3 мин | Физьминутка жасоо. | Физьминутка жасашат. | НК3 |
Сабакты бышыктоо | 5 мин | Ырды окуганда эмнени элестеттиӊер? Торгойдун үнү менен булбулдун сайраганын салыштырып туурап бере аласыӊбы? | Мугалимдин суроосуна жупта жооп беришет. | НК 2, ПК 5 |
Сабакты жыйынтыктоо | 3 мин | Сабак жактыбы? Сабакта эмнени үйрөндүӊ? Сабак эмнеси менен жакты? | Мугалимдин суроосуна жекече жооп беришет. | НК 2, ПК 3 |
Үйгө тапшырма | 3 мин | Ырды жаттап келүү. | Ырды жаттап келишет. | НК 1, ПК 3 |
Баалоо | 2 мин | Топто баалоо | Бааларын угушат. | НК 3 |
Адабий окуу
Сабактын темасы: Азаматсыӊ жылкычы.
Сабактын максаты |
Билим берүүчүлүк | Өнүктүрүүчүлүк | Тарбия берүүчүлүк |
Окуучулар тема боюнча түшүнүк алышат. | Кабыл алуусун, эске сактоосун өнүктүрөт. | Жан-жаныбарларга туура мамиле кылууга тарбияланышат. |
Күтүлүүчү натыйжалардын көрсөткүчтөрү |
Окуучулар тема боюнча түшүнүк алышса. | Кабыл алуусун, эске сактоосун өнүктүрсө. | Жан-жаныбарларга туура мамиле кылууга тарбияланышса. |
Сабактын жабдылылыш: окуу китеби, баалоочу каражаттар, темага карата сүрөттөр.
Сабактын тиби: жаӊы билимди өздөштүрүү.
Сабактын методу: кунт коюп угуу, көрсөтмөлүүлүк, ангемелешүү, түшүндүрүү, интерактивдүү, талдоо-жыйноо.
Сабактын формасы: жупта, топто иштөө.
Сабактын этабы | Уба-кыт | Мугалимдин ишмердүүлүгү | Окуучунун ишмердүүлүгү | Компо- тент- түүлүк |
Уюштуруу | 3 мин | Саламдашуу. Балдарды сабакка даярдоо. Тазалыкка көӊүл бөлүү. Алтын эреже түзүү. | Саламдашат. Сабакка даярданышат. Алтын эреже түзүшөт. | НК 2 |
Үй тапшырмасын текшерүү | 3 мин | Үй тапшырмасын суроо. Күн менен торгой. | Уй тапшырмасын айтып беришет. | НК 1, ПК 3, НК 1, |
Өтүлгөн теманы актуалдаштыруу | 3 мин | Өтүлгөн тема боюнча суроолор берилет. | Мугалимдин суроосуна жекече жооп беришет. | НК 3 |
М | 20 мин | Жаны тема: Азаматсыӊ жылкычы. Буруксуп жыпар жыт чачып, Жадырап жайнап таӊ атып, Көк шибер тоонун арасы. Көйкөлөйт түркүн гүл ачып, Жайлоого дайым суктанам. Боз үйдө жыргап уктагам. Барпайган арча кайыӊга, Байырлап көнүл ыктаган. | Окуучулар жаӊы тема боюнча түшүнүк алышат. Түшүнбөгөн суроолорун беришет. Жайлоонун кооздугун билишет. Ырды көркөм окушат. | НК 1, НК 2, ПК 3 |
Физьминутка | 3 мин | Физьминутка жасоо. | Физьминутка жасашат. | НК3 |
Сабакты бышыктоо | 5 мин | Боз үй туралуу эмне билесиӊер? Кымыздын даарылык касиети кандай? | Мугалимдин суроосуна жупта жооп беришет. | НК 2, ПК 5 |
Сабакты жыйынтыктоо | 3 мин | Сабак жактыбы? Сабакта эмнени үйрөндүӊ? Сабак эмнеси менен жакты? | Мугалимдин суроосуна жекече жооп беришет. | НК 2, ПК 3 |
Үйгө тапшырма | 3 мин | Ырды окуп келүү. | Ырды окуп келишет. | НК 1, ПК 3 |
Баалоо | 2 мин | Топто баалоо | Бааларын угушат. | НК 3 |