СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

341-360. Халли намунахои саволу масъалахои тести аз математика (ММТ-2019)

Категория: Математика

Нажмите, чтобы узнать подробности

халли намунахои тестхо аз фанни математика (ММТ-2019)

Просмотр содержимого документа
«341-360. Халли намунахои саволу масъалахои тести аз математика (ММТ-2019)»

341- 360. Халли мисолу масъалахои тести аз математика (ММТ-2019)

341.Саёхон рузи якум 18 км рох ва рузи дуюм бо автобус 5 маротиба зиёдтар рохро тай намуданд. Дар ду руз сайёхон чанд км рохро гузаштанд?

Хал:

Р1=18

Р2=5*18=90

Р1+Р2=18+90=108.

342.Дар се баста хамаги 169 дона дафтар хаст.Агар дар бастаи якуми дафтархо назар ба бастаи дуюм 9-то бештар ва дар бастаи сеюм назар ба бастаи дуюм 3 маротиба бештар бошад, дар бастаи дуюм чанд дафтар хаст?

Хал:

Б1+Б2+Б3=169

Б1=х+9

Б2=х

Б3=3х

Б2--?

Х+9+х+3х=169

4х=169-9

4х=160

Х=40

343.Дар дукони дузандаги 25 куртаи занона ва 20 куртаи мардона духтанд. Барои хар як куртаи занона 4 м20 см матои атлас ва барои хар як куртаи мардона 3 м 50 см матои пахтагин сарф карданд. Хамаги чанд метр матоъ сарф шуд?

Хал:

Куртаи занона---25то 4,2метри

Куртаи мардона—20то 3,5метри.

Хамаги--?

25*4,2+20*3.5=105+70=175.

344 Агар Комёр 38-сола ва Бахманёр 17-сола бошад, 10 сол пеш Комёр аз Бахманёр чанд маротиба калонсолтар буд?

Хал:

10 сол пеш---Комёр=38-10=28

Бахманёр=17-10=7

28:7=4

Чавоб: 4 маротиба.

345. Агар Мино 27%-и китоберо ки 200 сахифа дорад, хонда бошад, у чанд сахифаи китобро хонд?

Хал:

200----100%

Х-----27%

Х=(200*27)/100=54.

346. Адади 684-ро мутаносибан ба ададхои 4,5 ва 9 таксим кунед.

Хал: мувофики хосияти мутаносиби:

4х+5х+9х=684

18х=684

Х=38

4*38=152

5*38=190

9*38=324.

Чавоб: 152,190,324.

347. Исфандиёр ба ивази якто 200 сомони хамаги 41-то 3-сомонию 10 сомони гирифт. У чандто 10-сомони гирифт?

Хал:

3с---х

10с---у

Х+у=41

3х+10у=200

У-?

7у=77

У=11.

349. Агар 2/5 хиссаи аргамчине ки 20 м дарози дорад,буранд, чанд метри он боки мемонад?

Хал:

2/5*20=8м буриданд

20-8=12 боки монд.

350. Зевар 60 кг анорро ба се кутти чойгир кард. Агар дар куттии сеюм назар ба куттии якум 9 кг бештар ва дар куттии дуюм назар ба куттии сеюм 6 кг камтар анор бошад, дар куттии якум чанд кг анор хаст?

Хал:

К1+К2+К3=60

К1=х-9

К2=х-6

К3=х

Х-9+Х-6+х=60

3х-15=60

3х=75

Х=25

351.Тахтаи 6 метраро ба 3 хисса арра карданд.агар хиссаи якум 1м55 см ва хиссаи дуюм назар ба хиссаи якум 90см дарозтар бошад, дарозии хиссаи сеюм ба чи баробар аст?

Хал:

Х1=1,55м

Х2=1,55+0,90=2,45

Х3=6-1.55-2.45=2

352.Барои 414 кг кандро ба куттихои 300-грамми чойгир кардан чанд кутти лозим аст?

Хал:

414кг=414000г

414000:300=1380.

353. Агар Хусрав 1 км рохро бо суръати доими дар 12 дакика тай кунад,у ¼ км рохро дар чанд дакика мегузарад?

Хал:

1 км------12д

¼----хд

Х=(1/4*12)/1=3д

354. Ададеро ёбед, ки 2 хиссаи он ба 98 баробар аст.

Хал:

2х=98

Х=98:14/5

Х=98*5/14

Х=35.

355. Шодмон аргамчини дарозиаш 8м 40см-ро чунон ба ду хисса бурид, ки яке аз дигаре 1м 20см кутохтар шуд. Дарозии хиссаи кутохи онро ёбед.

Хал:

Х1+Х2=8,40

Х1=х

Х2=х+1,20

Х1=?

Х+Х+1,20=8,40

2х=8,40-1.20

2х=7,2

Х=3,6.

356. Доро 16 китоби хар яке 12-сомони ва хамин кадар дафтари хар яке 50 дирами харид. У барои харид чанд сомони дод?

Хал:

Китоб=16*12=192с.

Дафтар=16*0,5=8с

Хамаги: 192+8=200с

357.Агар нархи 1кг гушт 36 сомони бошад, 2 кг 250г гушт чанд сомони аст?

Хал:

1кг-----36с

2кг 250г---х

Х=2,250*36=81с

358.Агар Ромиш рузи якум 24%-и тамоми китоб, рузи дуюм 36%-и тамоми китоб ва рузи сеюм 140 сахифаи бокимондаро хонда бошад, у рузи якум чанд сахифа хонд?

Хал:

Р3=100%-24%-36%=40%

40%------140с

24%----х

Х=(24*140)/40=84.

359.Микдори лолахои сурх ва зарди бог хамчун 13:17 нисбат дорад.Агар дар бог хамаги 1230 лола бошад, чандтои лола сурх аст?

Хал:

С:З=13:17

С=13х

З=17х

С+З=1230

С---?

13х+17х=1230

30х=1230

х=41

С=13х=13*41=533

360.Афшин ададеро ба хотир гирифт.Агар ба ин адад адади 9-ро чамъ ва сипас суммаи хосилшуда ба 8 зарб карда шавад ва аз хосили зарб адади 128 тарх гардад, боз хамон адад хосил мегардад. Афшин кадом ададро ба хотир гирифт?

Хал:

(Х+9)*8-128=х

8х+72-х=128

7х=128-72

7х=56

Х=8.