СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

6-класс тарбиялык саат

Нажмите, чтобы узнать подробности

Просмотр содержимого документа
«6-класс тарбиялык саат»

Сабактын темасы: КЕКЧИЛ БОЛБО, КЕЧИРИМДҮҮ БОЛ!


Сабактын максаты:


  • Кекчил болбой кечиримдүү болууну үйрѳнүштү;


  • Текстти окуп, анын мазмунун түшүнѳ алат;


  • Окуучулар ѳз ойлорун эркин айтууга үйрѳнүшѳт.


Сабактын жабдылышы:


Текст боюнча тартылган түстүү сүрѳттѳр, эки ватман, эки маркер (кызыл, кѳк),


темага байланыштуу таркатмалар ж.б.


Сабактын ыкмасы: Багыттап окутуу


Сабактын жүрүшү:


Мугалим:


Бир акылман: «Бирѳѳ бир жаагыңды урса, анда экинчи жаагыңды тосуп бер» деген экен. Муну менен эмне демекчибиз? Элибизде жакшы сѳздѳр бар эмеспи «Алдыңа келсе жети атаңдын кунун кеч», «Жакшылыкка жакшылык ар кишинин ишидир, жамандыкка жакшылык эр кишинин ишидир» деген сыяктуу. Жакшьшыкка жакшылык кылуу ар бир адамдын аткара ала турган жумушу, ал эми жамандыкка жакшылык кылуу кѳпчүлүктүн колунан эле келе бербейт. Ал үчүн эрк, сабырдуулук керек. Кечиримдүү, айкѳл болууга умтулушуң керек. Кекчилдик сапатты ѳзүңдѳн оолак тутууга аракет кыл. Пейилиңди оңдо. Пейил - бул адамгсрчиликтин чен-ѳлчѳмү. Эгер сенде адамга тиешелүү бардык асыл сапаттар болсо, бардык адамдар ѳзүңѳ жараша мамиле кылат.


Талкуу үчүн текст:


Талкуу үчүн «Отуз жыл бою айтылбаган сыр» тексти тыным менен окулат. Окуучуларга алгач тѳмѳнкү суроо берилет: Текстте кекчилдикке,


кечиримдүүлүккѳ байланышкан кандай окуялар баяндалат деп ойлойсуңар? Андан соң, чыгарманын биринчи бѳлүмү кѳрктүү окулат.


Жылдызбек кѳз байланганда гана үйгѳ баш бакты. Негедир күндѳгүдѳн башкача, жашырып каткан бир сыры бардай. Ал түз эле уктоочу бѳлмѳсүнѳ кетти да, чакырса да кечки тамакка келбеди.


-Уктайм, дейт чарчаган го... Тим кой, - деди апасы, - Эртең менен эрте турат эмеспи.


«Ооруп калган жокпу?» деп шекшиген Садыр Жылдызбекке барды. Жылдызбек ал учурда эч нерседсн капарсыз уктап калыптыр. Жашырып каткан кѳгѳргѳн чекеси менен кѳзү даана кѳрүнүп, чалкасынан түшкѳн.


Атасы уулунун бул абалын кѳрүп чочуп кетти. Чекеси да ысып турат. Садыр Жыддызбекти эптеп ойготту. Уйкусун ачкан соң, эмне болгонун сурады.


Окулган текстти окуучулар кайталап айтып беришет. Мындан кийинки окуя кандай болоору жѳнүндѳ божомолдорду айтышат.



Ой жүгүртүү үчүн суроолор:


1.Жылдызбек эмне үчүн ачыгын айткан жок, эмне үчүн атасын алдады?


Атасы баласына отуз жыл бою айтылбаган сырды эмне үчүн айтып берди деп ойлойсуңар?


Үйгө тапшырмалар:


Нуска сѳздѳрдү окуп, талкуулагыла.


2.«Кекчил болбой, кечиримдүү бол!» деген темада дилбаян жазгыла.