СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

9-класс Геометрия

Категория: Геометрия

Нажмите, чтобы узнать подробности

Эки вектордун скалярдык кобойтундусу

Просмотр содержимого документа
«9-класс Геометрия»

Предмети: Геометрия классы: 9

Бекитемин:






Датасы:






Сабактын темасы: Эки вектордун скалярдык кѳбѳйтүндүсү

Сабактын тиби: Стандарттык

Колдонулуучу усулдар: Топко, жупка, жеке

Баалоо усулдары жана техникалары: Диагностикалык

Сабактын жабдылышы:Таблица

Сабактын максаты(күтүлүүчү натыйжа)

Компетенттүүлүк

Билим берүүчүлүк: Окуучуларга эки вектордун скалярдык кѳбѳйтүндүсү жѳнүндѳ түшүнүк берүү

Окуучулар берилген суроолорго жооп бере алышса

Өнүктүрүүчүлүк: Окуучулардын эске тутуусун, элестѳѳсүн ѳстүрүү менен ѳз алдынча иштѳѳгѳ кѳндүрүү

Окуучулар ѳз алдынча кѳнүгүүлѳрдү ишей алышса

Тарбия берүүчүлүк: Окуучуларды ыймандуулукка, адептүүлүккѳ тарбиялоо

Окуучулар бири-бирине жардам бере алышса

Сабактын мазмуну

Түшүндүрмөлөр (комментарийлер)

1.Уюштуруу. Саламдашуу. Балдар менен ишенимдүү сүйлөшүү.

Жагымдуу маанай жаралат. Психологиялык чѳйрѳ түзүлѳт. Теманы түшүнүүгѳ ѳбѳлгѳ түзүлѳт.

2. Үй ишин текшерүү. Кѳнүгүү иштѳѳ менен.

3. Жаңы теманы өтүү.

1-кадам. Эки вектордун скалярдык кѳбѳйтүндүсү векторлордун узундуктарын алардын арасындагы бурчтун косинусуна кѳбѳйткѳнгѳ барабар. жана векторлорунун скалярдык кѳбѳйтүндүсү * түрүндѳ белгиленет. * = Эки вектордун скалярдык кѳбѳйтүндүсүнүн тѳмѳндѳгүдѳй касиеттери бар: 1) Эки вектордун скалярдык кѳбѳйтүндүсү орун алмаштыруу касиетине ээ болот б.а. * = * 2) ( + )= + (скалярдык кѳбѳйтүүнүн бѳлүштүрүүчүлүк касиети). 3)(k* )* =k*( * )= k – чыныгы сан. 4)Эгерде = болсо, анда * = * =

* = туюнтмасы векторунун скалярдык квадраты деп аталат. 5) жана векторлору нѳл вектор болушпаса жана алар бири-бирине перпендикулярдуу болушпаса, анда алардын скалярдык кѳбѳйтүндүсү нѳлгѳ барабар болот.

* = * , мында жана векторлору перпендикулярдуу, б.а. =90 болсо, анда * =0 муну эки вектордун перпендикулярдык шарты деп айтабыз. Демек * = * + * координаталары менен берилген эки вектордун скалярдык кѳбѳйтүндүсүн аныктайт. Эки вектордун скалярдык кѳбѳйтүндүсү математика курсундагы бир топ теоремалардын далилденишин, маселелердин чыгарылышын жеӊилдетет.

4. Бышыктоо. 2-кадам №1, №2, №3

5. Баа коюу: Окуучулардын билимин баалоо

6. Жыйынтыктоо

7. Үй тапшырма. №4, №5



Маалымат алуу жогорулайт.



Түшүндүрүү процесси жүрѳт.



Алган маалыматтан окуучуда кызыгуу пайда болот.

















Жупта жана жекече иштѳѳ процесстери жүрѳт.







Түшүндүрүү процесси жүрѳт.