СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Абай Құнанбаев.Қыс

Нажмите, чтобы узнать подробности

Кітап заманымыздың өмірі.       Рухани жан дүниемізді оятып, білімімізді       молайтып, үлгі- өнеге беретін ақылшы дос, білім көзі, рухани  қазына- кітап әлеміне шолу жасау.  Кітап әлемі- адамды арман биігіне самғатып, ақыл, ой сұлулық әлемін шарлатып, білім- ғылым жолына жетелейтін ғажайып дүние екенін ұғындыру. Көркем әдебиет оқуға тәрбиелеу.

Просмотр содержимого документа
«Абай Құнанбаев.Қыс»

Ана тілі .  3 сынып

Тақырыбы : Абай Құнанбаев.Қыс.

Мақсаты : 1.Абай Құнанбаевтың өмірі ,оның шығармалары туралы білімін кеңейту.”Қыс” туралы өлеңнің мазмұны мен идеясын ашу.Оқушылардың таным мүмкіндіктерін анықтау.

2.Оқушылардың сөздік қорын,ойын, көз алдына елестету,есте сақтау қабілеттерін дамыту.

3.Қоршаған ортаның тылсым сырларына қызықтыру арқылы туған елінің табиғатын сүйе білуге баулу.Эстетикалық тәрбие беру.

Көрнекіліктер:Абай суреті,слайд,қыс мезгілі слайд,

Сабақ түрі:кіріктірілген сабақ,жаңа сабақ.

Сабақ әдістері:сұрақ-жауап,сын тұрғысынан ойлау стратегиялары,то.

Сабақ барысы:

1.Ұйымдастыру кезеңі

2.Өткен тарауларға шолу жасау Сұрақтар арқылы білімдерін тексеру             

3 Тақырыпты, мақсатын хабарлау.

-Бүгін біз,А.Құнанбаевтың «Қыс» туралы өлеңімен танысып қыс туралы ұғымымызды кеңейтейік.

4.Эссе: Абай туралы не білемін?

Әр оқушы отырып, Абай атамыздың атын естігенде ойларына не келгенін жазады.

Абай туралы слайд. Қарқаралыдағы Абай тоқтаған үйге түсінік беру.

-Абайдың табиғат тақырыбына жазылған қандай өлеңдерін білесіңдер?

-Қыс. Жазғытұры. Жаз. Күз.

Жаңа сабақты түсіндіру.

1.Өлеңді оқу. Мұғалімнің оқуы.

2.Өлеңнің шығу тарихынан. Слайд

-Қыс өлеңін Абай атамыз 1884 жылы Семей өңірінде қыс қатты болып ел жұтаған, мал қырылған екен.Қыста жауған қар сәуір айында бір-ақ еріген.Бұл өлең сол кезеңде жазылған.

 Сондықтан ақын қысты «Ақ киімді, денелі, ақ сақалды” зор тұлғалы адам ретінде сипаттаған.

3.Іштей оқу.Оқу барысында қиын сөздерді белгілеп отыру.

4.Сөздік жұмыс:

Домбығып-суықтан ісіп,қызарып.

Шидем-қой жүнінен тоқылған сыртқы киім.

Сергіту сәті.Қимыл қозғалыс жаттығуы.

6.Өлеңнің мазмұнын ашу.Сұрақ-жауап.

1.Автор қысты кімге теңейді?

2.Шалдың киімдері қандай?

3.Киім деп отырғаны не?

4.Малшы туралы не делінген?

5.Балалар туралы не делінген?

6.Қыс несімен көңілді?

7. 5 жол өлең:1 не? Қыс .

2 қандай? Боранды.

3 не істейді? Тоңдырады.

4 сезіміңді білдір. Қыс қызығы көп қой.

5 мағыналас сөз. Жыл мезгілі.



8 «Қар» сөзіне жұмбақ құрау:

Неге ұқсайды? Өзгешелігі неде?.

9Өздік жұмыс:Қыс маған ұнайды. Қыс маған ұнамайды.

Оқушылар қыс мезгілін сипаттап жазады.

Тауып оқу.

-Ақынның қысты суреттеген тұсын кім тауып  оқиды?

-Малшы туралы айтылған тұсты кім тауып оқиды?

Балалар туралы айтылған тұсты кім  тауып оқы.

8. Сурет бойынша әңгіме құрау. Слайд

 Қорытынды.

Үйге тапсырма.Қыс өлеңін жаттау.Қыс тақырыбына әңгімелеу мәтінін құрау.