Просмотр содержимого документа
«Ачык сабактын иштелмеси»
__7а___ класс числосу: __________________________ мугалими: Г.Ю.Абдиева
Предмети: математика
Сабактын тиби: жаңы билимдерди өздөштүрүү
Сабактын темасы: Кыскача көбөйтүүнүн формулалары
Сабактагы колдонулуучу усулдар жана ыкмалар: жекече иштөө, топто иштөө
Сабакта колдонулуучу каражаттар жана материалдар: окуук итеби, сүрөттөр, компьютер, проектор, интерактивдүү доска ж.б
| Сабактын максаттары | Күтүүлүүчү натыйжалар |
| Билим берүүлүк | Кыскача көбөйтүүнүн формулалары боюнча маалымат алышат | Өтүлгөн теманы жакшы өздөштүрсө; |
| Өнүктүрүүчүлүк | Кыскача көбөйтүүнүн формулаларын мисал иштөөдө пайдалана алышат | Мисал иштөөдө кыскача көбөйтүүнүн формулаларын колдоно билсе; |
| Тарбиялык | Берилген убакытта ишти жыйынтоого аракеттенишип, тактыкка үйрөнүшөт | Өз ара кызматташуу көндүмдөрүнө ээ болушса; |
Негизги компетенттүүлүктөр: Предметтик компетенттүүлүктөр:
1.Маалыматтык компетенттүүлүк (НК 1) 1. Эсептөөчүлүк(ПК 1)
2.Социалдык коммуникативдик (НК 2) 2. Аналитикалык – функционалдык (ПК 2)
3. Өз алдынча уюштуруу жана маселелерди чечүү (НК 3)3. Көрсөтмөлүү – образдык (ПК3)
4. Статистика - ыктымалдык (ПК 4)
Сабактын жүрүшү:
| Сабактын этаптары | Убак | Мугалимдин иш аракети | Окуучулардын иш аракети | Окууч калып комп-р | Баалоо |
| Негизги | Пред |
| 1.Мотивация Уюштуруу Шыктандыруу | 2-3’ | 1.Сабакты уюштуруу жана жагымдуу маанай тартуулоо Саламдашуу, балдардын сабакка даярдыгына көңүл буруу 2.Шыктандыруу | 1.Мугалим менен бирдикте жагымдуу маанай түзүүгө катышат Бири бирине жакшы тилек айтуу менен сабакты баштайбыз. Нөөмөтчү окуучу рапорт берет | НК 3 | ПК 1 ПК 2 | Баарыңарга ийгилик, жакшы маанай каалайм |
| 2.Теманы жана күтүлгөн окуу натыйжаларын жарыялоо | 2-3’ | 1.Тема жана максат менен таанышышат Кыскача көбөйтүүнүн формулалары боюнча маалымат аласынар. Мисалдарды иштөөдө кыскача көбөйтүүнүн формулаларын пайдаланууга үйрөнөбүз. 2.Доскага илинген плакаттардан кыска түшүндүрмө берилет Мисалы, (a+b)2 даражасын (a+b)(a+b) деп жазып алып, көп мүчөнү көп мүчөгө көбөйтүү эрежесиннин негизинде төмөнкүгө келебиз: (a+b)(a+b)=a2+ab+ab+b2= a2+2ab+b2 3.Окуучулар менен бирдикте талкууланат | 1.Көргөзмө боюнча ойлорун ортого салышат. Мында сол жагы (a+b)2 – кыскача сумманын квадраты д.а. Оң жагы үч мүчө болот. a2+2ab+b2 2. Мугалим менен бирдикте теманы коюшат Тема: Кыскача көбөйтүүнүн формулалары | НК 1 НК 2 | ПК 1 ПК 2 ПК 3 ПК 4 | Дагы кимиңер кандай ойлорду айта аласыңар? |
| 3.Тема боюнча зарыл болгон маалыматтарды берүү | 4-5’ | Жаңы тема боюнча фактыларды аргументтештирип айтат | 1.Жаңы маалыматты окуучулар кабыл алышат. №40 Туюнтмалардан квадраттардын айырмасын ата. x2-y2, m2-12 №41 Ар бир туюнтманы атап чык: (k-c)2 ; a3-b3; (a+b)2; 2. Окуучулар өз ойлорун ортого салышат | НК 1 НК 2 | ПК 1 ПК 3 ПК 4 | Окуучуларга сыпаттама баалар берилет |
| Эс алуу мүнөтү | 1’ | Разминка | Разминка | НК 2 | | |
| 4.Интерактивдүү көнүгүүлөр – сабактын борбордук бөлүгү | 25-27’ | №43 Кыскача көбөйтүүнүн формулаларын пайдаланып, тиешелүү теңдеш өзгөртүп түзүүлөрдү жүргүз. а) (2+х)2=4+4х+х2 (8-у)2=64-16+у2 б) (3+а)3=27+27a+9a2+a3 b) (0,2+x)2=0,04+0.4x+x2 | Жупта иштөө 43-көнүгүү 43 – көнүгүү топто иштөө ( 3 топко 2ден мисал берилет) А, В, 1-4 мисалдар 1-топко, С, Д, 2-5 мисалдар 2-топко, Е, Ф, 3-6 мисалдар 3 –топко | НК 1 НК 2 НК 3 | ПК 1 ПК 2 ПК 3 ПК 4 | Мугалимдин алкыш сөзү Азамат, Бали, Рахмат ж.б |
| 5. Сабактын жыйынтыктарын чыгаруу; натыйжаларын баалоо | 5-6’ | 1.Теманы бышыктоо үчү суроолор берилет 1.Сумманын квадраты кандай жазылат? 2. Айырманын кубу кандай жазылат? Ж.б 2.Талкуу 3.Баалоо ( ар бир окуучунун иши бааланат) 4.Үй тапшырма берилет 314 - көнүгүү | Окуучулар өз жөндөмдүүлүктөрү менен жазган иштерин жактап беришет. | НК 1 НК 2 НК 3 | ПК 1 ПК 2 ПК 3 | Мугалимдин алкышы ар бир окуучуну өзүнчө сыпаттама баалар менен баалайт. |
Бүгүнкү сабактан кийинки ой толгоо (эмнеге жетиштим, кандай кемчиликтер кетти, окуучуларга кызыктуу болгон маалыматтар ж.б) ____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
_____ класс числосу: __________________________ мугалими: Г.Ю.Абдиева
Предмети: математика
Сабактын тиби: өтүлгөн теманы бышыктоо
Сабактын темасы: Көнүгүү иштөө
Сабактагы колдонулуучу усулдар жана ыкмалар: жекече иштөө, топто иштөө
Сабакта колдонулуучу каражаттар жана материалдар: окуу китеби, сүрөттөр, компьютер, проектор, интерактивдүү доска ж.б
| Сабактын максаттары | Күтүүлүүчү натыйжалар |
| Билим берүүлүк | Кыскача көбөйтүүнүн формулалары жөнүндө алган билимдерин бекемдешет. | Кыскача көбөйтүүнүн формулаларын, кашааларды ачуу операциясын билишсе |
| Өнүктүрүүчүлүк | Логикалык ой жүгүртүүсүн, эсептөө көндүмдөрүн өнүктүрүшөт. | Көнүгүүлөрдү кыскача көбөйтүүнүн формулаларына таянып аткара алышат |
| Тарбиялык | Берилген убакытта ишти жыйынтоого аракеттенишип, тактыкка үйрөнүшөт | Берилген убакытта ишти жыйынтоого аракеттенишип, тактыкка үйрөнүшөт |
Негизги компетенттүүлүктөр: Предметтик компетенттүүлүктөр:
1.Маалыматтык компетенттүүлүк (НК 1) 1. Эсептөөчүлүк (ПК 1)
2.Социалдык коммуникативдик (НК 2) 2. Аналитикалык – функционалдык (ПК 2)
3. Өз алдынча уюштуруу жана маселелерди чечүү (НК 3) 3. Көрсөтмөлүү – образдык (ПК3) 4. Статистика - ыктымалдык (ПК 4)
Сабактын жүрүшү:
| Сабактын этаптары | Убак | Мугалимдин иш аракети | Окуучулардын иш аракети | Окууч калып комп-р | Баалоо |
| Негизги | Пред |
| 1.Мотивация Уюштуруу Шыктандыруу | 2-3’ | 1.Сабакты уюштуруу жана жагымдуу маанай тартуулоо Саламдашуу, балдардын сабакка даярдыгына көңүл буруу 2.Шыктандыруу | 1.Мугалим менен бирдикте жагымдуу маанай түзүүгө катышат Бири бирине жакшы тилек айтуу менен сабакты баштайбыз. Нөөмөтчү окуучу рапорт берет | НК 3 | ПК 1 ПК 2 | Баарыңарга ийгилик, жакшы маанай каалайм |
| 2.Теманы жана күтүлгөн окуу натыйжаларын жарыялоо | 2-3’ | 1.Тема жана максат менен таанышыш Бүгүнкү сабагыбыздан эмнени үйрөнгүңөр келет, окуучуларды жоопторунан кийин сабактын максаты менен тааныштырам 2.Доскадан видео көрсөтүлөт Бул слайдда эмнени байкадыңар? 3.Окуучулар менен бирдикте талкууланат | 1.Көргөзмө боюнча ойлорун ортого салышат. -. Мугалим менен бирдикте теманы коюшат 2. Кыскача көбөйтүүнүн формулалары жөнүндө слайд көрсөтүлөт окуучулар ойлорун айтышат | НК 1 НК 2 | ПК 1 ПК 2 ПК 3 ПК 4 | Дагы кимиңер кандай ойлорду айта аласыңар? |
| 3.Тема боюнча зарыл болгон маалыматтарды берүү | 4-5’ | Өтүлгөн тема боюнча фактыларды аргументтештирип айтат. | 1.Жаңы маалыматты окуучулар кабыл алышат. 2. Окуучулар өз ойлорун ортого салышат | НК 1 НК 2 | ПК 1 ПК 3 ПК 4 | Окуучуларга сыпаттама баалар берилет |
| Эс алуу мүнөтү | 1’ | Разминка | Разминка | НК 2 | | |
| 4.Интерактивдүү көнүгүүлөр – сабактын борбордук бөлүгү | 25-27’ | №44. Көбөйтүндүлөрдү көп мүчө түрүндө жаз: а) 3(х-2)(х+2) = 3(х2-22) = 3(х2-4)=3х2-12 б) (70-3)(70+3)=702-32 в) у(у-5)(у+5)=у(у2-52)= у3-25у г) (n-5m)(n+5m)=n2-(5m)2 = n2-25m2 | Жупта иштөө 44-көнүгүү 46 – көнүгүү топто иштөө ( 3 топко 2ден мисал берилет) А, В, 1-4 мисалдар 1-топко, С, Д, 2-5 мисалдар 2-топко, Е, Ф, 3-6 мисалдар 3 –топко | НК 1 НК 2 НК 3 | ПК 1 ПК 2 ПК 3 ПК 4 | Мугалимдин алкыш сөзү Азамат, Бали, Рахмат ж.б |
| 5. Сабактын жыйынтыктарын чыгаруу; натыйжаларын баалоо | 5-6’ | 1.Теманы бышыктоо үчүн суроолор берилет 1.Сумманын кубу кандай жазылат? 2.Айырманын кубу кандай жазылат? 3.Баалоо ( ар бир окуучунун иши бааланат) 4.Үй тапшырма берилет | Окуучулар өз жөндөмдүүлүктөрү менен жазган иштерин жактап беришет. | НК 1 НК 2 НК 3 | ПК 1 ПК 2 ПК 3 | Мугалимдин алкышы ар бир окуучуну өзүнчө сыпаттама баалар менен баалайт. |
Бүгүнкү сабактан кийинки ой толгоо (эмнеге жетиштим, кандай кемчиликтер кетти, окуучуларга кызыктуу болгон маалыматтар ж.б) ________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________