СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Адабий окуу сабагы. 3-класс . Тема: Кичинекей тилмеч 1-сабак

Нажмите, чтобы узнать подробности

Адабий окуу сабагы. 3-класс

Тема: Кичинекей тилмеч 1-сабак

Сабактын тиби: Жаңы билимди калыптандыруу сабагы

Сабактын формасы: топтордо иштөө

Сабактын методдору: аңгемелешүү,түшүндүрүү, суроо-жооп,көрсөтмөлүүлүк,китеп менен иштөө, интерактивдүү ыкма.

Сабактын жабдылышы:окуу китеби,сүрөттөр,бөлүп окуу үчүн текс, калтырылган сөзү бар, калтырылган тамгалары бар тексттер.

Предметтик компетенттүүлүктөр:

1.Тыбыш жана тамга менен иштей алуу компетенттүүлүгү (ПК1)

2. Окуй алуу компетенттүүлүгү (ПК2)

3. Сөз байлыгы менен иштей алуу  компетенттүүлүгү (ПК3)

4. Сүйлөм, текст менен иштей алуу компетенттүүлүгү(ПК4)

5. Аң сезимдүү окуу, угуу компетенттүүлүгү (ПК5)

Негизги компетенттүүлүк төр:

 

 

Сабактын максаттары

 

Көрсөткүчү

1.маалымат

Тык (НК1)

                          

Билим берүүчүлүк

Чыгарманын мазмуну менен таанышып, Ч.Айтматовдун бала кези, ал учурдагы тилмечтик кызмат кылып, элге пайда келтиргени тууралуу маалымат алышат.Түшүнгөнүн мазмундуу айтып бере алышат.

-чыгарманын мазмуну менен таанышып, түшүнө алса;

-түшүнгөнүн мазмундуу айтып бере алса;

-тилмечтик кызмат кылып, элге пайда келтирүүгө болору тууралуу түшүнүк маалымат алса.

2. Социалдык коммуникативдик (НК2)

                               

Өнүктүрүү

чүлүк

Шар окууга, туура окууга көнүгүшөт. Өз оюн толук айтып берүүгө көнүгүшөт. Байланыштуу кеби өсөт

-шар, туура окуса;

- өз оюн айта алса;

- байланыштуу кеби өссө.

 3.Өз алдынча уюштуруу жана маселелерди чечүү(НК3)

                            

Тарбия

берүүчүлү

Эмгекчилдикке, аракетчилдикке, билимге умтулууга үндөө. Бири-бирин уга билүүгө, сыйлай билүүгө тарбияланышат.

-эмгекчил, аракетчил болушса;

-билимге умтулса;

-бири-бирин угуп, сыйлай билсе

 

 

 

Сабактын жүрүшү

Сабактын этабы

Мугалимдин ишмердүүлүгү

Окуучунун ишмердүүлүгү

Компет.

Баалоо

НК

ПК

Уюштуруу:

Мугалим окуучуларды сабакка даярдап, жагымдуу маанай түзөт.

Окуучулар жагымдуу маанай түзүүгө катышат, ага жардам беришет. Уч тилде саламдашуу.

НК2

 

Ыраазы

чылык билди

рүү

Үй тапшырма

ны суроо

Бөдөнөнүн түлкүнү алдаганы.

Суроолор: жалпы окуучуларга

1.Бөдөнө кайсы жаныбырдан коркот экен?

2. Бөдөнө түлкүнүн колуна кантип түшүп калды?

3. Түлкүдөн кутулуш үчүн бөдөнө кандай амал ойлоп тапты?

 

 

1-топ. Түлкү синквейн.

2- топ. Венндин диаграммасы.Түлкү менен бөдөнөнү салыштырат.

3- топ. Бөдөнө кластер.

НК1

 

НК2

 

НК3

ПК1

ПК3

 

ПК2

 

ПК4

Смайлик чаптоо, мактоо

Жаңы темага өбөлгө

Балдар мен бир орус тилиндеги сөздө айтам которуп бергилечи?

Книга, лиса.Эми каргыз тилинен орус тилине которуп көрөлү. Нан, гүл.

Ушинтип сөздөрдү которгон адамдарды кимдер дешет?

Туура, котормочу, же тилмеч деп айтышат.

Балдар которуп беришет.

 

 

 

 

 

Котормочу

НК1

 

НК2

ПК3

мактоо

Жаң тема

Бүгүн биз Улуу жазуучубуз Чыңгыз Айтматовдун бала  кезинде орус тилин жакшы билип тилмечтик, кылганын окуйбуз.

Ч.Айтматов ким болгон?

Кандай чыгармаларын, кинолорун билесинер?

1.Чыгарманын 1- бөлүгүн окуп берем.

 

 

 

 

 

 

 

Суроолого жооп беришет.

 

-купуя окуша, угушат ,түшүнүшөт

 

 

 

 

НК1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ПК5

 

 

 

 

 

Мактоо,

 

Бышыктоо

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Эс алуу көнүгүүсү

2. жаңырык окутат. 1- топ 1-абзац,2-топ 2- абзац, 3-топ 3-абзац.

4.Мугалим ар кайсы сүйлөмдөрдү окуйт. Окуучулар ошол жерди таап окушат. Кайсы топ биринчи тапса ошол топ , ошол окуучуну окутат.

 

1.Тапшырма: Окуя болгон мезгил, окуя болгон жер, каармандары, окуя.

 

 

“Балыктар”

 

 

2. тапшырма.

1-топ. Сөздөрдү бөлүп окугула.

2-топ. Калтырылган сөздөрдү таап жазгыла.

3-топ. Калтырылган тамгаларды таап окугула.

 

3- тапшырманы берет

1-топ. жайлоого кластер

2- топ. Дон айгырына синквейн

3-топ. Тилмеч деген сөзгө синквейн

     

 

 

-жаңырык окушат;

 

 

-тез таап окуганга аракеттенишет, тапкан топ, окуучу окуйт

 

 

 

 

Айтып беришет.

 

 

 

 

Көнүгүүнү кыймыл менен аткарышат.

 

Тапшырмаларды аткарып окушат.

 

 

 

 

 

 

   М:       Дон айгыры

              Семиз, чоң

      Жейт,өлөт, кулайт.

    Уулуу чөп жеп өлөт.

                ат

НК2

 

 

 

 

 

 

НК3

 

 

НК2

 

 

 

 

НК3

 

 

 

 

НК3

 

 

 

 

 

 

 

НК2

НК3

ПК5

 

 

 

ПК2

 

 

 

 

 

НК5

ПК3

 

 

 

 

 

 

 

 

ПК2

 

 

 

 

 

ПК1

 

ПК3

 

 

 

 

Мактоо

 

 

 

 

 

 

Мактоо

 

 

 

 

 

 

 

 

Кол чабуу менен.

Смайлик

Тер

 

 

Мактоо ,

смайлик

Жыйынтыктоо

 

Баалоо

 

 

Уй тапшырма

Топторду баалоосун сунуштайт.

Окуучуларды билим деңгээлине жараша баалайт.

Окуп келүү.

Топтор бири-бирин баалашат.

Баа койдурушат.

 

 

Үй тапшырма алышат.

 

 

НК3

 

Кол чабуу менен

Смайлик

тер

 

 

 

 

 

Тексттер

  1. Сөздөрдү муунга бөлүп оку

             КИЧИНЕКЕЙ ТИЛМЕЧ

                          I

Ошентип, Дон айгыры капыстан эле өлүп калды. Биз анда элдин баары «уулуу шибер» деп атаган Уу-Саз деген жайыттан жай алган элек. Бул жерде уулуу чөптөр көп өсчү. Жылкыларыбыз болсо андай уулуу чөптөрдү билишет, алар өскөн жерге жакындабай айланып өтүп, андан ары от кууп кетет. Жанагы «конок» Дон айгыры заар чөп менен жөнөкөй чөптүн айырмасын кайдан билсин? Түшүнүктүү да, ал ушундай уулуу чөптөрдөн оттоп алган да, ошондон ууланып өлгөн.

 

Калтырылган сөздөрдү тап.

 

Биз, _________, баарыбыз Дон айгыры ___________ жерге чуркап жөнөдүк. Кандай болгонун өз _________ менен көргүбүз келди. Келдик да, делдейип туруп калдык, далдайган чоң _______ айгыры узун жана ________семиз __________ суналта созуп, карды болсо жарылайын деп шишип, кызыктай _______________.

 

 

 

Калтырылган тамгаларды тап.

 Анан дагы анын оозу ачы ып, тиш ери көрүнүп, көзү айнектей жыл ырап, башы болсо теск ри жакка бурулуп калыптыр. Жылкычылар айгырдын ары жак-бери жагына улам өтүп, ден сине үңүлө карап, баш арын чайкагылап, кабактарын салып, калдайган ч ң айгырдын алеки саа та эле кантип өл п калганын аңдай албай турушупт р. Ушу дай кант п болс н?

 

Просмотр содержимого документа
«Адабий окуу сабагы. 3-класс . Тема: Кичинекей тилмеч 1-сабак»

Адабий окуу сабагы. 3-класс

Тема: Кичинекей тилмеч 1-сабак

Сабактын тиби: Жаңы билимди калыптандыруу сабагы

Сабактын формасы: топтордо иштөө

Сабактын методдору: аңгемелешүү,түшүндүрүү, суроо-жооп,көрсөтмөлүүлүк,китеп менен иштөө, интерактивдүү ыкма.

Сабактын жабдылышы:окуу китеби,сүрөттөр,бөлүп окуу үчүн текс, калтырылган сөзү бар, калтырылган тамгалары бар тексттер.

Предметтик компетенттүүлүктөр:

1.Тыбыш жана тамга менен иштей алуу компетенттүүлүгү (ПК1)

2. Окуй алуу компетенттүүлүгү (ПК2)

3. Сөз байлыгы менен иштей алуу компетенттүүлүгү (ПК3)

4. Сүйлөм, текст менен иштей алуу компетенттүүлүгү(ПК4)

5. Аң сезимдүү окуу, угуу компетенттүүлүгү (ПК5)

Негизги компетенттүүлүк төр:



Сабактын максаттары


Көрсөткүчү

1.маалымат

Тык (НК1)

Билим берүүчүлүк

Чыгарманын мазмуну менен таанышып, Ч.Айтматовдун бала кези, ал учурдагы тилмечтик кызмат кылып, элге пайда келтиргени тууралуу маалымат алышат.Түшүнгөнүн мазмундуу айтып бере алышат.

-чыгарманын мазмуну менен таанышып, түшүнө алса;

-түшүнгөнүн мазмундуу айтып бере алса;

-тилмечтик кызмат кылып, элге пайда келтирүүгө болору тууралуу түшүнүк маалымат алса.

2. Социалдык коммуникативдик (НК2)

Өнүктүрүү

чүлүк

Шар окууга, туура окууга көнүгүшөт. Өз оюн толук айтып берүүгө көнүгүшөт. Байланыштуу кеби өсөт

-шар, туура окуса;

- өз оюн айта алса;

- байланыштуу кеби өссө.

3.Өз алдынча уюштуруу жана маселелерди чечүү(НК3)

Тарбия

берүүчүлү

Эмгекчилдикке, аракетчилдикке, билимге умтулууга үндөө. Бири-бирин уга билүүгө, сыйлай билүүгө тарбияланышат.

-эмгекчил, аракетчил болушса;

-билимге умтулса;

-бири-бирин угуп, сыйлай билсе







Сабактын жүрүшү

Сабактын этабы

Мугалимдин ишмердүүлүгү

Окуучунун ишмердүүлүгү

Компет.

Баалоо

НК

ПК

Уюштуруу:

Мугалим окуучуларды сабакка даярдап, жагымдуу маанай түзөт.

Окуучулар жагымдуу маанай түзүүгө катышат, ага жардам беришет. Уч тилде саламдашуу.

НК2


Ыраазы

чылык билди

рүү

Үй тапшырма

ны суроо

Бөдөнөнүн түлкүнү алдаганы.

Суроолор: жалпы окуучуларга

1.Бөдөнө кайсы жаныбырдан коркот экен?

2. Бөдөнө түлкүнүн колуна кантип түшүп калды?

3. Түлкүдөн кутулуш үчүн бөдөнө кандай амал ойлоп тапты?



1-топ. Түлкү синквейн.

2- топ. Венндин диаграммасы.Түлкү менен бөдөнөнү салыштырат.

3- топ. Бөдөнө кластер.

НК1


НК2


НК3

ПК1

ПК3


ПК2


ПК4

Смайлик чаптоо, мактоо

Жаңы темага өбөлгө

Балдар мен бир орус тилиндеги сөздө айтам которуп бергилечи?

Книга, лиса.Эми каргыз тилинен орус тилине которуп көрөлү. Нан, гүл.

Ушинтип сөздөрдү которгон адамдарды кимдер дешет?

Туура, котормочу, же тилмеч деп айтышат.

Балдар которуп беришет.






Котормочу

НК1


НК2

ПК3

мактоо

Жаң тема

Бүгүн биз Улуу жазуучубуз Чыңгыз Айтматовдун бала кезинде орус тилин жакшы билип тилмечтик, кылганын окуйбуз.

Ч.Айтматов ким болгон?

Кандай чыгармаларын, кинолорун билесинер?

1.Чыгарманын 1- бөлүгүн окуп берем.








Суроолого жооп беришет.


-купуя окуша, угушат ,түшүнүшөт





НК1










ПК5






Мактоо,


Бышыктоо















Эс алуу көнүгүүсү

2. жаңырык окутат. 1- топ 1-абзац,2-топ 2- абзац, 3-топ 3-абзац.

4.Мугалим ар кайсы сүйлөмдөрдү окуйт. Окуучулар ошол жерди таап окушат. Кайсы топ биринчи тапса ошол топ , ошол окуучуну окутат.


1.Тапшырма: Окуя болгон мезгил, окуя болгон жер, каармандары, окуя.



“Балыктар”



2. тапшырма.

1-топ. Сөздөрдү бөлүп окугула.

2-топ. Калтырылган сөздөрдү таап жазгыла.

3-топ. Калтырылган тамгаларды таап окугула.


3- тапшырманы берет

1-топ. жайлоого кластер

2- топ. Дон айгырына синквейн

3-топ. Тилмеч деген сөзгө синквейн



-жаңырык окушат;



-тез таап окуганга аракеттенишет, тапкан топ, окуучу окуйт





Айтып беришет.





Көнүгүүнү кыймыл менен аткарышат.


Тапшырмаларды аткарып окушат.







М: Дон айгыры

Семиз, чоң

Жейт,өлөт, кулайт.

Уулуу чөп жеп өлөт.

ат

НК2







НК3



НК2





НК3





НК3








НК2

НК3

ПК5




ПК2






НК5

ПК3









ПК2






ПК1


ПК3





Мактоо







Мактоо









Кол чабуу менен.

Смайлик

Тер



Мактоо ,

смайлик

Жыйынтыктоо


Баалоо



Уй тапшырма

Топторду баалоосун сунуштайт.

Окуучуларды билим деңгээлине жараша баалайт.

Окуп келүү.

Топтор бири-бирин баалашат.

Баа койдурушат.



Үй тапшырма алышат.



НК3


Кол чабуу менен

Смайлик

тер











Тексттер

  1. Сөздөрдү муунга бөлүп оку

КИЧИНЕКЕЙ ТИЛМЕЧ

I

Ошентип, Дон айгыры капыстан эле өлүп калды. Биз анда элдин баары «уулуу шибер» деп атаган Уу-Саз деген жайыттан жай алган элек. Бул жерде уулуу чөптөр көп өсчү. Жылкыларыбыз болсо андай уулуу чөптөрдү билишет, алар өскөн жерге жакындабай айланып өтүп, андан ары от кууп кетет. Жанагы «конок» Дон айгыры заар чөп менен жөнөкөй чөптүн айырмасын кайдан билсин? Түшүнүктүү да, ал ушундай уулуу чөптөрдөн оттоп алган да, ошондон ууланып өлгөн.



Калтырылган сөздөрдү тап.



Биз, _________, баарыбыз Дон айгыры ___________ жерге чуркап жөнөдүк. Кандай болгонун өз _________ менен көргүбүз келди. Келдик да, делдейип туруп калдык, далдайган чоң _______ айгыры узун жана ________семиз __________ суналта созуп, карды болсо жарылайын деп шишип, кызыктай _______________.







Калтырылган тамгаларды тап.

Анан дагы анын оозу ачы ып, тиш ери көрүнүп, көзү айнектей жыл ырап, башы болсо теск ри жакка бурулуп калыптыр. Жылкычылар айгырдын ары жак-бери жагына улам өтүп, ден сине үңүлө карап, баш арын чайкагылап, кабактарын салып, калдайган ч ң айгырдын алеки саа та эле кантип өл п калганын аңдай албай турушупт р. Ушу дай кант п болс н?




Скачать

Рекомендуем курсы ПК и ППК для учителей

Вебинар для учителей

Свидетельство об участии БЕСПЛАТНО!