СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Ай жердің серігі

Категория: География

Нажмите, чтобы узнать подробности

Ай жердің серігі жайлы қызықты мәліметтер 

Просмотр содержимого документа
«Ай жердің серігі»

Бекітемін:-----------------------------

Мектеп директоры:Н.Әділханов

Қысқа мерзімді жоспар

Пәні

Жаратылыстану

Класы

5

Күні

20.10.14ж

Сабақтың тақырыбы

Ай –Жердің серігі

Сабақтың мақсаты

Оқушыларға Ай Жердің серігі екендігін,аспан денесі есебінде оның ерекшеліктерін түсіндіру.

Оқушылардың танымдық қызығушылығын,шығармашылық қабілеттерін дамыту, сыни ойлау жеке өзіндік пікірін жеткізе білуге үйрету;

Оқушыларды бағдарлай білуге,ізденімпаздыққа тәрбиелеу.

Күтілетін нәтиже

Оқушылар Ай-Жердің жалғыз табиғи серігі екенін біледі,күннің тұтылуы,Айдың тұтылу,теңіз деңгейінің көтерілуін,яғни толысу процестерін түсініп,біледі.

Түйінді идеялар

Ай-Жердің жалғыз табиғи серігі


Ресурстар


Сабақтың барысындағы іс-әрекет

Әдіс - тәсілдер

Оқушылардың іс –әректі, талқылау

Қызығушылықты ояту

(10 минут)

Психологиялық сергіту

Топқа бөлу











«Ассоциация»


«Қызыл өрік»

І. «Құмырсқалар» ойыны

Мақсаты: Ой сергіту арқылы жылдам топ құрып, топқа бөлінеді.

Ойын барысы: Алдымен құмырсқалар жүрісі қандай болатынын еске түсіру.

Олардың мекені туралы айтқызу. (Илеуі)

Жаңбыр жауғанда құмырсқалар қайда асығады? (Илеулеріне)

Жүргізуші: «Күннің көзі қандай тамаша!!!» дегенде қол, саусақтарын қимылдатып жұмыс жасаған әркетті көрсетеді.

Жүргізуші: «Қап, жаңбыр жауайын деп жатыр!!!» дегенді естігенде екеуі илеудің аузын құрып, қалған 2-еуі оның ішіне кіреді. Бір илеуге 2 құмырсадан артық кірмейтіні ескертіледі. Илеуге алғашқы кірген топтан бастап, мадақталып,орындарына отырады.

1-топ «Ай» 2- топ «Жер»



Күтілетін нәтиже:

●білімді проблема бойынша актуалдандырады;

●проблема бойынша өз білімін ұсынады;

●проблеманың сызбасын көрнекілікпен көрсете біледі;

●ұсынылған проблема бойынша толық қанды түйіндеме жасайды;

●таным әрекет процесінде қарым –қатынасты шебер орнатады;

Жүзеге асыру қадамдары:

  1. қадам .Шеңбер сызып,ортасына Жер ғаламшарының атын жазады.

Ай







2-қадам .Постерге осы берілген сұрақтраға байланысты өздері білетін ақпараттарды жазу,жеке, нәтижесін әуелі жұпта талқылау, сосын топта талқылау .

3-қадам.Жалпы сыныпқа тақырып бойынша алынған ақпараттың тізімін жасау.

4- презентация қорғау.


Оқулық Жаратылыстану

5- сынып

Слайд « Айдың тұтылуы», «Күннің тұтылуы», плакат,суреттер, маркер,

стикер, алты қалпақ , «География және табиғат» Республикалық ғылыми-педагогикалық журнал т.б.

«Ұстаз» газеті


Мағынаны тану

(20минут)

«Сұрақ қою,қайта сұрақ қою» әдісі























Постер қорғау.





«Пошташы » ойыны

Күтілетін нәтиже.

Оқушы жасай алады:

●өз бетінше ойлап,ақпаратты меңгере алады;

●мәтінмен өз бетінше жұмыс жасау дағдысы дамиды;

●ақпаратпен ықыласты жұмыс жасайды;

●мәтінге сұрақ қою,белгілеу,тұжырымдау;

●кластастарының жауаптарын ықылас қоя тыңдау және сұрақтар қою;

●өз оқуына және кластастарының оқуына жауапкершілікпен қарау;

●таным әрекеті үдерісінде қарым-қатынас шеберлігі.

Жүзеге асыру қадамдары:

1-қадам:мәтінді толық немесе бір бөлігін оқыту(мәтіннің күрделілігіне қарай,балалардың жас және даму ерекшелігіне қарай),оқылған мәтіннің мазмұнына әр деңгейлі сұрақтар қою-сұрақтарды мәтін бойынша оқушылардың өздері немесе мұғалімнің өзі қоюына болады.

2-қадам:оқушылар оқығандары бойынша бір-біріне сұрақ қояды және талқылайды.

1.Сұрақтарды мұғалім слайд арқылы береді.Топтағы оқушылар бірлесіп жауап береді.

1.Ай Жерді не себептен айнала қозғалады?

2. Айдың Жерге әсері бар ма?

3.Толысу дегеніміз не?

4.Аспан денелерінің арасында Жерге ең жақыны-

5.Жер мен Айдың арақашықтығы шамамен қанша шм?

6.Айдың диаметрі Жерден қанша есе аз?

7.Ай Жерді неше тәулікте айналып өтеді?

8.Көлеңкелі көрінбейтін жарты шарын суретке түсірген ғаламшаралық стансаны ата?

9.Күннің тұтылуы дегеніміз не?

10.Айдың тұтылуы дегеніміз не?

Жауаптарын тексереді. Жауаптары бойынша Ай туралы түсінгендерін топтастырады.

1- қадам. екі топ бір-біріне сұрақтар береді .

2- қадам екі топ бір-бірінің жауаптарын тексереді.

1.Жаңа ай дегеніміз не?

2.Айдың толысуы дегеніміз не?

3.Ай бетіндегі ғарышкерлердің іздері ғасырлар бойы сақталады не себепті?

4.Скафандр не үшін қажет?

5.Айдағы қою –қошқыл дақтар не деп ойлайсың?

6.Ай не себепті жарық болады?

7.Скафандр құрамында жасанды қандай маталар бар?

8.Күн жүйесіндегі барлық ғаламшарлардың серіктері бар ма?


Ой толғаныс

(10 минут)























«Эссе»




























Бағалау




Слайд арқылы берілген тапсырмаларды орындау.









Күтілетін нәтиже.

Оқушы жасай алады:

-оқылған мәлімет бойынша өз ойларына талдау жасай алады:

-проблема бойынша өз көзқарасына рефлексия жасай алады:

-ұсынылған проблема бойынша өз көзқарасын шығармашылық тұрғыдан көрсете алады;

-таным әрекеті үдерісінде қарым-қатынас шеберлігі

Жүзеге асыру қадамдары

1-қадам:тақырыптың қойылуы

2-қадам:оқушыларға тақырып бойынша түсінгендерін 5-10 минут бойы үздіксіз жазғыза беру (тақырып бойынша білгендерін), ойларына не келсе,соны жаза беру,және тақырып бойынша бір-біріне сұрақ беру.

3-қадам: жазғандарын әуелі жұпта бір-біріне оқып беру,сосын топта оқылады,жазылғандарды кері байланыс жасау үшін мұалім жинап алады.


Топ мүшелері ақылдасып,бір-бірін бес критерийі есептелініп, топтың бағасын түсіреді.







Перамида



Бағдаршам




Бүгінгі сабақ туралы сенің сұрағың


Бүгінгі сабақта есіңде қалғаны


Бүгінгі сабақата есіңде қалғаны


«Мен түсінбедім»

«Маған көмек керек»

«Мен жақсы түсіндім»





Үй тапсырмасы

3 минут


Ай-Жердің серігі тақырыбын оқу.


Қосымша тапсырмалар

2 минут

Ай фазаларының суретін салу.


Не сәтті өтті?


Не сәтсіз өтті?






Скачать

Рекомендуем курсы ПК и ППК для учителей

Вебинар для учителей

Свидетельство об участии БЕСПЛАТНО!