СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Айлана жана тегерек

Категория: Математика

Нажмите, чтобы узнать подробности

Айлана жана тегерек темасы боюнча сабактын иштелмеси

Просмотр содержимого документа
«Айлана жана тегерек»



Баткен мамлекеттик университети

Кызыл-Кыя педагогикалык институту


Табигый-математикалык билим берүү кафедрасы









Педагогикалык билим берүү багытынын күндүзгү бөлүмүнүн 4-курсунун

ПББ-14 тайпасы үчүн

СТК(Математикалык маселелерди чечүү) дисциплинасы боюнча



«Айлана жана тегерек»

темасындагы сабактын иштелмеси







Даярдаган окутуучу Жамшутова Бурмакан

Байланыш: ms.burma77@mail.ru

0772 264 929













Кызыл-Кыя-2018

Дата: 22.02.18.

Группа: ПББ-14

Предмет: СТК(Математикалык маселелерди чечүү)

Окутуу тили: кыргыз тили

Максаттуу тил: орус тили

Чөмүлүүнүн түрү: жарым жартылай

Сабактын темасы: Айлана жана тегерек.


Сабактын максаты:

Максаттар

Күтүлүүчү натыйжалар

Когнитивдик максат:

Айлана сызууну, анын радиусу, диаметри жөнүндө билишет, тегерек менен айлананын айырмасын билишет, циркуль менен айлана сыза алышат, борбор, радиус жана диаметрди тамга менен белгилей алышат.

Социо-маданий максаты:


Логикалык ойлонууга , элестетүүгө, өз ара мамилешүүгө, жардамдашууга, топто иштөөгө, демонстрациялоо көндүмдөрүнө, анализдөөгө, салыштырууга, окшоштурууга, бири-бирин жана өзүн баалай билүүгө тарбияланышат, топто иштөө маданиятын сактоого үйрөнүшөт.

Тилдик максаттар:

Окутуучунун айтканын угуп, туура кайталоого жетишет.

Негизги түшүнүктөрдү туура айта алышат.

Терминологиялык жана лексикалык минимум

Окружность, круг, радиус, диаметр, площадь, центр, точка,

Сабактын ресурстары

Сүйлөөчү дубалдар(айлана, тегеректин, циркульдун сүрөтү, турмуш тиричилик буюмдарынын сүрөттөрү)

Сабактын жүрүшү:

Уюштуруу иштери.

Жаңы билимди калыптандыруу.

Бышыктоо.

Окутуучунун ишмердүүлүгү

Студенттин ишмердүүлүгү

Уюштуруу: Саламатсынарбы?

Жагымдуу маанай түзүү

  • Азыр кайсы мезгил, кайсы ай?

  • Бул айда кандай майрамдар бар?




  • Бул майрамдар жөнүндө ырларды билебизби?

  • Бүгүн кандай күн?

  • Билим жөнүндө ким кандай макал-лакап билет?

  • Доскага дата жазылат.

  • Азаматсыңар! Эми доскага келип ар бирибиз өзүбүзгө жаккан түстөгү тегерекчелерди тандап алып, кызыл түстөр – 1- блокко, жашыл түстөр – 2- блокко, көк түстөр – 3-блокко отурабыз.

Саламатсызбы?


  • Кыш, Февраль

  • 21-февраль – “Бүткүл дүйнөлүк эне тилин коргоо” күнү;

  • 23-февраль – “Ата Мекенди коргоочулар күнү”

  • Студенттер бир саптан билген ырларын айтышат.

  • Бүгүн ачык сабак өтөбүз.

  • Макал-лакап айтышат.


22.02.2018




  • Студенттер 3 топко бөлүнүп отурушат.





Жаңы билимдерди калыптандыруу:

Билимди актуалдаштыруу:

  • Балдар, төмөнкү сүрөткө көңүлүбүздү бурабыз. Бул эмне?

  • Ракета кандай геометриялык фигуралардан турат?

  • Кайсы фигуралар окшош?

  • Окшошпогону кайсы?


Жаңы теманы жарыялоо:


  • Демек биздин бүгүнкү сабактагы жаңы тема

Айлана жана тегерек”


  • Урматтуу студенттер сабактагы ар бир туура жоопко балл коюлат жана бул таблицага түшүрүлөт.


  1. Тема боюнча тексттер топторго таратылат.


  1. Топтор менен тынымсыз байланыш түзүп, суроолор болсо көрсөтмө берип турат.


  1. Демонстрация учурунда окутуучу мааалыматты, толуктап, тактап турат.



  1. Физминутка:

а) эгерде сүрөт тегеректи түшүндүрсө бир жолу кол чаап коебуз;

б) эгерде сүрөт айлана болсо, анда колубуз менен көрсөтөбүз




  • Ракета

  • Үч бурчтук, төрт бурчтук, айлана, тегерек.

  • Көп бурчтуктар

  • Айлана, тегерек.





  • Студенттер теманы жазышат.



  • Студенттер топтордо иштешет.


  • Таяныч булактарынан(сүйлөөчү дубалдардан) пайдаланышат



  1. Графикалык уюштургучтардын жардамында маалыматты чагылдырса болот.



  1. Даярдаган презентацияларын демонстрациялашат.



  1. Үйрөнүлгөн маалыматтар дептерге жазылат.



  1. Студенттер көрсөтмө боюнча тапшырмаларды аткарышат.


Сабакты жыйынтыктоо:

Сейчас будем обобщать пройденную тему на втором русском языке.

Обращайте внимание на экран и отвечайте на вопросы.

  • Какую фигуру видите на экране?

  • А это какая фигура?

  • Что обозначает здесь точка О?

  • Что обозначает отрезок ОА?

  • Как мы называем этого отрезка?

  • Это что?



Студенты отвачают на вопросы.



  • Круг

  • Окружность

  • Точка О центр окружности

  • Отрезок ОА радиус окружности

  • Отрезок МК диаметр окружности.

  • Это циркуль.


Эми колубуздагы фигуралардын жардамында жакшы көргөн жаныбар же канаттууну жасайбыз.

Студенттер тапшырманы аткарышат жана презентацияларына кошо жабыштырып коюшат.

Үйгө тапшырма:

  1. Циркульдун жардамында үй жаныбарларын;

  2. Циркульдун жардамында жапайы жаныбаларды тарткыла.


Өз алдынча иштөөгө тапшырмалар.

  • Үй тапшырмасында сызылган сүрөттөрдө айланалардын радиустарын өлчөп, жазабыз.

Колдонулуучу адабияттар:

  1. Бекбоев И., 1-4-класстын математикасын окутуу., Б-2016

  2. И.Бекбоев Математика. 3-класс