СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Алгачкы кадам. Аалы Токомбаев

Нажмите, чтобы узнать подробности

Аалы Токомбаевтын "Алгачкы кадам"ангемеси боюнча ачык сабактын планы.

Просмотр содержимого документа
«Алгачкы кадам. Аалы Токомбаев»

Предметтин аты: Адабий окуу

Өтүү мөөнөтү___________

Классы: 4-класс

Сабактын темасы: Алгачкы кадам.

Сабактын максаты:

Күтүлүүчү натыйжалар:

Кыргыздын белгилуу суротчусу Гапар Айтиевдин талыбас аракетинин , шык жондомунун арасында кыйынчылыктарды жонундо зор онорго умтулуу менен иштелген алгачкы кадамы экендиги жонундо ой болушот.

Чыгарманын мазмунун тушунсо;

Чыгарманы оз созу менен талдай алса:

Маалыматтарды аргументтеп , башка топко айтып беруу, топтордо иштоо кондумдорун онуктуруу

Текст менен иштоодо Гапардын атасы менен суйлошкон созун таап, коркомдуу окуп бере алса:


Жоопкерчилик менен даярданып, топтордо иштоодо бири-бирин пикирин угууга уйротушот.

Чыгарманын мазмунуна жараша ийгиликке жетиш учун талыбас аракет керектигини тушунуп, эмгекчил болууга уйронушсо:


Сабактын тиби: Жаңы теманы өздөштүүрүү.

Сабактын ыкмасы: Аралаш сабак.

Сабактын жабдылышы: темага карата сүрөттөр көрсөтмөлөр.

Сабактын

этабы

Уба-

кыт

Мугалимдин иш аракети

Окуучунун иш аракети

Баалоо

Компетенттүү-лүк



1.

Шыктан

дыруу






Уюштуруу

Мен мактангым келбейт,бирок балдар мен суротту аябай жакшы тартам,аа силерчи?Силерда озунорго жаккан онорунорду айтып бергилечи


Окуучуларда айтышат







2-этап

Үйтапшыр-

масы.







Жаны тема


2мин










5мин





Уйго кайсы тапшырма берилген.

1.Телибай тентек кандай адам экен?

2.Анын акылсыз экенин кайсы мисалдар менен далилдей аласынар?

3.Анын акылсыздыгын кимдер тартышты жана кантип тартышты?

4.Телибайдын акылсыздыгы эмнеде?

Алгачкы кадам дегенди силер кандай тушуносунор? Кана бир-бирден суйлойбуз.

Бул чыгарманын автору Аалы Токомбаев 1904-жылы 7-ноябрьда Чуй ороонундогу Кемин районуна караштуу кайынды айылында туулган.

Гапар Айтиев 1912-жылы 28-сентябрьда Ош обласынын Карасуу районуна караштуу Толойкон айылында туулган.

Кыргызстандын таанымал суротчусу болгон




Окуучулар окуп келгендиги жонундо айтып берет.


Окуучулар түзүп келген суроолорун окушат. беришет.



Окуучулар сабактын темасын жана максатын угат түшүнүшөт.



Окуучулар тушунгон жерлерин сурап билет.



Ф.б






















К,3





















К,2

4-этап Көнүгүү, машы

гуулар















20м













2мин

Мугалим тустор аркылуу окуучуларды топторго болот.

.


Окуунун турлорун колдонуп окутуу.


Тексти топтордо окуп талкуу жургузушот.



Карточкалар менен иштоо. Топторго суроолор берилет.

Окуучулар топторго тустор аркылуу болунушот.


Топтордо тексти оз алдынча окуп чыгышат.


Тъшънъгън ар бир топ ирети менен айтып беришет.

Топтор бири-бирине суроолорду беришет.

Света-

фор



К,5

5-этап Жыйын

тыктоо

(рефлексия)





5мин

1.Бышыктоо:

Гапар эмне учун айылын сагынбайт?

Мектепке келгенге чейин суротту эмнеге тартчу эле?

“Кайгылуу балалык кундорум менен коштоштум” дегенге кандайча тушуносунор?

-Сабакта эмнелер болду,эмне маанилүү болду?

Окуучулар суроолорго жооп беришет, кезеги менен калгандары айтышат.







Сабактын жүрүшүн эске салышат.Негизин бөлүп айтат.


Ф.б


Үй тапшырма:

2мин

Тушунуп келуу

“Алгачкы кадам”



Баалоо

2мин

Баалоо критерийин тузуу

Балоо баракчалары менен бааланат.

С.б