| 10-октябрь 2018-жыл |
| «Бекитемин» |
| Предмети: | Информатика | 6-класс | 1-чейрек |
| Сабактын темасы: | Алгоритм жана аткаруучулар |
| Сабактын тиби: | Жаңы билимди өздөштүрүү |
| Колдонулуучу усулдар: | Интерактивдүү |
| Баалоо усулдары: | Суммативдик, кайтарым байланыш, калыптандыруучу, диагностикалык баалоо |
| Сабактын жабдылышы: | Бор, доска, карточка, А4 баракчалары, маркер, скотч. |
| Негизги копетенттүүлүктөр: | Предметтик компетенттүүлүк |
| Маалыматтык (НК1) Өз ишин пландаштырат; Маалыматты максатка багыттап изденет; Салыштыра, чечимдерди кабыл алат; | Информатикалык жаңы маалыматтарды, билим, билгичтиктерди таанып билүү, колдонуу (ПК1) |
| Социалдык-коммуникациялык (НК2) Башкалар менен мамиле түзөт; Сүйлөшө билет, маектешет; Бири-бирин баалайт; Сөз байлыгы өсөт, өз оюн айтат; Башкаларды уга билет. | информатиканын окуган материалдарды маанисин түшүнүү, тереңдетүү жана бышыктоо компетентүүлүгү (ПК2) |
Алган билимдерин анализдеп, практикада колдоно билүү Окуучулардын ой жүгүртүүсүн жогорулатуу максатында практикада колдоно билүү компетентүүлүгү (ПК3) |
| Өз ишин уюштуруу жана көйгөйлөрдү чечүү (НК3) Өз алдынча иштейт, көнүгөт, машыгат; Өз ишин талдап, баа берет; Жөндөмдүүлүккө, билгичтикке, көндүмгө ээ болот. |
| |
| Сабактын максаттары: | К=рс=тк¿чт=р: |
| Билим бер¿¿ч¿л¿к максаты: | |
| Окуучулар сабактын жүрүшүндө | Окуучулар сабактын жүрүшүндө |
| +н¿кт¿р¿¿ч¿л¿к максаты: | |
| Окуучулар Аткаруучулардын ар түрдүүлүгү, формалдуу аткаруучулар жана автоматташтыруу жөнүндө маалыматка ээ болуп, бири-бирин айырмалоого калыптанышат. | Окуучулар Аткаруучу, формалдуу аткаруучу, аткаруучунун командалар системасы, автоматташтыруу жөнүндө айтып бере алса |
| Тарбиялоочулук максаты: | |
| | |
| Сабактын этаптары | Сабактын ж¿р¿ш¿ Мугалимдин ишмердъълъгъ | Окуучулардын ишмерд¿¿л¿г¿ | Негизги НК | Предметтик НК | Баалоо |
| 1-этап Уюштуруу | | | | | |
| ¯й тапшырмасы | | | НКЗ | | Кайтарым байланыш |
| Мээге чабуул | Алгоритмдер жана аткаруучулар деген эмне деген эмне? | Аң сезими ойгонот Ойлонот Изденет Табат | НК1 | ПК1 | диагностикалык баалоо |
| 2-этап Жа¢ы тема | Аткаруучу-белгилүү тотомдогу командаларды аткарууга жөндөмдүү кандайдыр бир обьект болуп эсептелет. Аткаруучунун командалар системасы-белгилүү бир аткаруучуга аткара ала турган командалар. Формалдуу аткаруучу-чечилүүчү маселелердин чөйрөсүн, командалар системасын, иштөө режимин көрсөтөт. Автоматташтыруу – адамдын ишмердүүлүгү менен автоматташат. | Түшүндүрүү процесси жүрөт. Билими жогорулайт Тема боюнча ой жүгүртүүсү өсөт. Көңүл буурусу жогорулайт. Айырмалап билүүгө үйрөнөт. Так маалыматтарды ажырата алат. Толук жыйынтык чыгарганга үйрөнүшөт. | НК1, НК2 | ПК1, ПК2 | Формативдик балоо |
| 3-этап Бышыктоо | Алгоритмди аткаруучу деп кимди эмнени айтабыз? Формалдуу аткаруучуларга мисал келтиргиле! | Далилдеп, эстеп айтып беришет. | НК3 | ПК 3 | |
| 4-этап Жыйынтыктоо | Аткаруучу-……. болуп эсептелет. Аткаруучунун командалар системасы-…….. командалар. Формалдуу аткаруучу-……… көрсөтөт. Автоматташтыруу …. автоматташат. | Берилген суроолорго жооп беришет. Сабактын максатына кайрылышат. | НК1, НК3 | ПК3,ПК4 | Суммативдик |
| 5-этап ¯й тапшырма | Алгоритм түзүп келгиле? | Ажыратып билүү керек. Таблицаны окуп, мисалдарды табуу керек | НК3 | ПК4 | Кайтарым байланыш |
| Баалоо | Күндөлүккө баа коюу | Күндөлүк толтурушат. | | | |