Урок 13
Аналіз контрольної роботи.Додавання натуральних чисел
Мета: сформувати вміння виконувати додавання багатоцифрових чисел за розрядами (у стовпчик); домогтися засвоєння властивості нуля під час додавання, твердження про те, що сума натуральних доданків більша за кожний з них; сформувати вміння визначати, як зміниться сума чисел у разі збільшення або зменшення доданків; формувати вміння аналізувати і робити висновки; виховувати акуратність.
Тип уроку: засвоєння нових знань і вмінь.
Хід уроку
І. Організаційний етап
Учитель перевіряє готовність учнів до уроку, налаштовує їх на роботу.
ІІ. Аналіз контрольної роботи
Повідомити статистичний результат написання контрольної роботи, розібрати з учнями завдання, які викликали труднощі.
Завдання для учнів, які впорались з контрольною роботою на високому рівні
1) Як розставити 16 учнів в три ряди , так щоб кількість учнів в кожному ряду була однаковою.
2) Порівняй числа:
а) 45 678 і 546 778; б) 38 195 і 38 215; в) 783 691 і 783 679.
ІІІ. Формулювання мети і завдань уроку
Завдання уроку — розширення знань про додавання чисел.
ІV. Актуалізація опорних знань
Виконання усних вправ
1) Додайте числа: а) 38 і 42; б) 75, 25 і 54.
2) Знайдіть суму чисел: а) 50 і 65; б) 130, 45 і 45.
V. Засвоєння знань
Цей етап уроку можна провести у формі бесіди за таким планом:
1. Компоненти дії додавання
Компоненти додавання учні зазвичай пам’ятають. Учителеві слід зауважити, що словом «сума» позначають два поняття: одне число (результат додавання) і вираз. Наприклад, у рівності 40 + 25= 65 число 65 є сумою. Доцільно наголосити, що вираз 40 + 25 також називають сумою.
2. Додавання багатоцифрових чисел за розрядами (у стовпчик)
Поміркуйте чому додавання багатоцифрових чисел зручно виконувати у стовпчик. Відповідь. Під час запису чисел у стовпчик додавання відбувається за розрядами, отже, додавати доводиться тільки одноцифрові числа, а таблицю додавання одноцифрових чисел кожен знає напам’ять.
3. Властивість нуля під час додавання
Учитель пропонує учням виконати дії:
а) 37 + 0; б) 0 + 386; в) 100 000 + 0.
VІ. Формування вмінь
1. Виконання усних вправ
1) Якими цифрами можуть закінчуватися доданки, якщо їх сума закінчується цифрою: а) 9; б) 6; в) 0; г) 1?
2) Додайте: а) 24 і 16; б) 240 і 16; в) 24 і 160; г) 240 і 160.
3) Обчисліть: а) 4 000 + 7 000; б) 12 000 + 800; в) 1 200 + 5 800;
г) 20 000 + 184; д) 200 + 18 000; е) 26 + 50 000; ж) 12 000 + 4 500;
з) 40 000 + 6 000; і) 39 000 + 1000; к) 59 600 + 400.
4) Як зміниться сума двох чисел, якщо:
а) один із доданків збільшити на 100; б) кожний з доданків збільшити на 100; в) один із доданків зменшити на 54, а другий — зменшити на 26; г) один із доданків збільшити на 45, а другий — зменшити на 45?
2. Виконання письмових вправ
1) При якому значенні змінної правильна рівність:
а) a = 3779 +1821; б) 67 456 8+ 844= b?
2) Обчисліть: а) 7 693 + 34 406; б) 541 306 + 18 419;
в) 5 824 375 + 733 954; г) 13 058 609 + 8027647.
3) Знайдіть суму:
а) 23 728 + 4376 287+ 6 362; б) 50 786 + 89+ 470 615 + 2095.
4) Знайдіть значення виразу x + 34675, якщо x дорівнює:
а) 405; б) 6893; в) 98 606; г) 134 054.
5) При якому значенні змінної правильна рівність:
а) 376 + a = 376; б) b + 1024= 1024; в) 0 + c = 986; г) m + 0= 3245?
6) Не обчислюючи, встановіть, який із знаків — « = », « » чи « » — потрібно поставити між виразами, щоб дістати правильне твердження:
а) 2056 + 5126 2000 + 5126; б) 2432 + 5001 5001 + 2432;
в) 7070 + 6060 7100 + 6060; г) 5060 + 4040 5050 + 4050.
За підручником п.7 № 167,169,173, 194,195, 196, 197
VІІ. Підсумки уроку
Фронтальна робота. виконання усних вправ
1) Хто з учнів правильно записав у стовпчик додавання чисел
2) Яке число потрібно поставити замість зірочки, щоб утворилася правильна рівність:
а) 20 000 +* = 20 040;
б) 37 235 + *= 37 235;
в) 540 + 380= 520 + *?
VІІІ. Домашнє завдання
П.7 № 168, 170