СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Ашық сабақ " Үш таңбалы сандарды бір таңбалы санға жазбаша көбейту және бөлу"

Нажмите, чтобы узнать подробности

Сабақтың тақырыбы: Өнер, білім бар жұрттар.

Сабақтың мақсаты:

1.Білімділік: Оқушыларға өлеңді мәнерлеп оқып үйрету.

2.Дамытушылық: Оқушылардың ойын, қиялын дамыту. Мәнерлеп оқу арқылы оқушылардың тілін дамыту.

3.Тәрбиелік: Оқушыларды  ұқыптылыққа, шыдамдылыққа тәрбиелеу.

4.Түзете дамытушылық: Оқушыларды есте сақтау қабілетін дамыту.

Сабақтың типі: Аралас

Сабақтың түрі: Жаңа білімді меңгерту.

Сабақтың әдісі: Әңгімелеу, түсіндіру, сұрақ-жауап.

Болжамдап отырған нәтиже: Оқушылар өлеңді мәнерлеп оқиды.

Сабақтың жоспары:

І Ұйымдастыру кезеңі:

Сәлемдесу.

Түгелдеу.

ІІ Үй тапсырмасын сұрау

«Ауылға келген мұғалім» шығарманы сұрау.

ІІІ Жаңа сабақ

1 Мұғалімнің түсіндірмесі

2 Оқулықпен жұмыс

3 Сергіту сәті

4 Дәптермен жұмыс.

5. Қол жаттығуы

ІҮ Сабақты қорытындылау және оқушыларды бағалау

Стр «Б.Ү.Ү.»

Бағалау

Ү Үйге тапсырма беру.

«Өнер, білім бар жұрттар» мәнерлеп  өлеңді оқу.

Сабақтың барысы:

І Ұйымдастыру кезеңі:

Сәлемдесу.

Түгелдеу.

ІІ Үй тапсырмасын сұрау

1.«Ауылға келген мұғалім» шырманы сұрау .

2.Сұрақ-жауап

а) Мағжан ауылына келген кім?

ә) Оны баланың ата-анасы қалай қарсы алды?

б) Мағжанның оқуға ынтасы қандай істерінен көрінеді?

в) Мектепке түскеннен кейін Мағжан қандай алады?

г) Мағжан қандай тілдерді үйренеді?

ІІІ Жаңа сабақ

1 Мұғалімнің түсіндірмесі

- Ыбырай Алтынсарин 1841 жылы туылды

- Қазақстан көрнекті ақыны, жазушысы.

- Ол Қостанай облысының Қостанай ауданында туған.

- Балалық шағында атасы Балғожа бидің тәрбиесінде болған

- Қазақ балаларына арнап мектеп ашқан.

- Ол қазақтан шыққан тұңғыш ағартушы ұстаз

- «Қазақ хрестоматиясы» деген алғашқы оқулық жазды.

2 Оқулықпен жұмыс   Өлеңді мәнерлеп оқу.

«Өнер білім бар жұрттар»

Өнер,білім бар жұрттар

Тастан сарай салғызды

Айшылық алыс жерлерден

Көзіңдң ашып-жұмғанша

Жылдам хабар алғызды

Аты жоқ құр арбаны

Мың шақырым жерлерге

Күн жарымда барғызды

Сұрақ-жауап

а) Ы.Алтынсарин туралы не білесің ?

ә) Ол балалық шағында кімнің тәрбиесінде болған?

б) Ыбырай атаның осы беріліп отырған өлеңіндегі негізгі ойы қандай?

в) Ақын білім, өнер неге жеткізеді дейді?

г) Ақын техниканығ жетістігі туралы қарапайым тілмен не деді?

3 Сергіту сәті

Ұзын құлақ сүр қоян,

Естіп қалып сыбдырды

Ойлы-қырлы жерлермен,

Ытқып-ытқып секірді.

4 Дәптермен жұмыс.

Оқу- білім туралы мақал-мәтел жазу.

1.Оқу инемен құдық қазғандай.

2.Мектеп-кеме,

Білім теңіз.

5. Қол жаттығуы

Қолдың саусақтарын екі жағынан білезік буындарынан айналдар саусақтарды алға-артқа және оңға-солға қарат.

ІҮ Сабақты қорытындылау және оқушыларды бағалау

1.Стр «Б.Ү.Ү.»

Не білдік?

Не үйрендік?

Не үйренгіміз келеді?

2.Бағалау

Ү Үйге тапсырма беру. «Ауылға келген мұғалім» шығарманы түсініп оқу

 

Күні: 22.09.2014

Сабақ: 13 сабақ

Пәні: әдебиеттік оқу

Сыныбы : 3 «ж» сынып

Сабақтың тақырыбы: Күмән

Сабақтың мақсаты:

1.Білімділік: Оқушыларға М. Гумеров «Күмән» шығармасын оқып , түсінік айтуды үйрету.

2.Дамытушылық: Оқушылардың ойын, қиялын дамыту. Мәнерлеп оқу арқылы оқушылардың тілін дамыту.

3.Тәрбиелік: Оқушыларды  ұқыптылыққа, шыдамдылыққа тәрбиелеу.

4.Түзете дамытушылық: Оқушыларды есте сақтау қабілетін дамыту.

Сабақтың типі: Аралас

Сабақтың түрі: Жаңа білімді меңгерту.

Сабақтың әдісі: Әңгімелеу, түсіндіру, сұрақ-жауап.

Болжамдап отырған нәтиже: Оқушылар әңгімені оқып түсінік айтады.

Сабақтың жоспары:

І Ұйымдастыру кезеңі:

Сәлемдесу.

Түгелдеу.

ІІ Үй тапсырмасын сұрау

«Өнер, білім бар жұрттар» өлеңді  сұрау.

ІІІ Жаңа сабақ

1 Мұғалімнің түсіндірмесі

2 Оқулықпен жұмыс

3 Сергіту сәті

4 Дәптермен жұмыс.

5. Қол жаттығуы

ІҮ Сабақты қорытындылау және оқушыларды бағалау

Стр «Б.Ү.Ү.»

Бағалау

Ү Үйге тапсырма беру.

«Өнер, білім бар жұрттар» мәнерлеп  өлеңді оқу.

Сабақтың барысы:

І Ұйымдастыру кезеңі:

Сәлемдесу.

Түгелдеу.

 

ІІ Үй тапсырмасын сұрау

«Күмән » шығарманы   сұрау.

 

ІІІ Жаңа сабақ

 

1 Мұғалімнің түсіндірмесі

- Балалар біз бүгін Машқар Гумеровтің әңгімесін оқимыз.

2 Оқулықпен жұмыс

- Дәуіт пен Рақиланың қылықтарына өз көз қарасыңды білдір.

- Мәтіннен Әтіргүлдің ішкі ойын берген тұста тауып оқы. «Жолдастарының сеніміне кіру үшін оған қанша уқыт қажет боларын кім білсін!» деген сөйлемнің мәнін түсіндіріп көр.

- Өз араларында осыған ұқсас оқиға болған болса, әңгімелеп көр.

 

3 Сергіту сәті

Ұзын құлақ сүр қоян,

Естіп қалып сыбдырды

Ойлы-қырлы жерлермен,

Ытқып-ытқып секірді

 

4. Сұрақ-жауап

1) Оқушылар сыныпқа кіргенде іште қандай оқиға болды?

2) Мұғалім сабақтан соң қалуды неге өтінді?

3) Сабақ соңына дейін оқушылар арасында нендей әңгіме жүрді?

4) Дәуттің қандай жаман әдет туралы сөз болады?

5) Мәтінде қандай жаман әдет туралы сөз болады?

 

5. Қол жаттығуы

Қолдың саусақтарын екі жағынан білезік буындарынан айналдар саусақтарды алға-артқа және оңға-солға қарат.

 

ІҮ Сабақты қорытындылау және оқушыларды бағалау

Стр «Б.Ү.Ү.»

Не білдік?

Не үйрендік?

Не үйренгіміз келеді?

Бағалау

 

Ү Үйге тапсырма беру.

«Күмән » шығарманы түсінік айту.

Просмотр содержимого документа
«Ашық сабақ " Үш таңбалы сандарды бір таңбалы санға жазбаша көбейту және бөлу"»

1. Мысыр пирамидалары

Жеті кереметтің ең ежелгісі де, әрі біздің бүгінгі дәуірімізге жеткені де – осы Мысыр пирамидалары. Пирамидалар Нілдің солтүстік батыс жағалауындағы сансыз қабірлер мен ғибадатханалар тұрғызылған өлілер қаласының үстіне салынды. Пирамидалардың ең көнесі – 5000 жыл бұрын тұрғызылған Джосер пирамидасы. Сәулетшісі ежелгі

   Египетте дәрігерлік, философиялық және ғылыми еңбектерімен танылған Имхотеп атты шебер еді. Джосер пирамидасы – көп сатылы құрылыс. Сансыз басқыштар арқылы аспанға өрлей береді. Мұның идеясы перғауындардың жердегі қарапайым халықтан биік, құдіретті екенін бар әлемге паш ету еді. Қаншама қажырлы еңбек пен адам өмірі жұмсалған бұл құрылыс Хеопс, Хефрен және Микрен пирамидаларымен жалғасын тапты.

Көлемі жағынан ең үлкен пирамида – Хеопс пирамидасы. Бүкіл жиған-тергеніне көзінің тірісінде Хеопс перғауын 20 жыл ішінде осы пирамиданы салдырды. Биіктігі 147 метр, әр қырының ұзындығы 232 метр бұл құрылысқа 2,5-3 тонналық 2 миллион 300 мың тас блоктары қолданылды.

2. Галикарнас кесенесі

Кіші Азиядағы шағын қалалардың бірі Галикарнастың әкімі патша Карий Мавсол б.з.д. 351 жылы дүние салады. Патша мұрагерлері жер-жерлерден әйгілі құрылысшы, қолөнершілерді шақыртып, патшаның зиратын тұрғызады. Кесене салу ісінде шығыстың құрылыс стилі (көп қырлы пирамидалар) мен гректің ионикалық стилі байланыстырылған.

Кесене екі қабаттан тұрады, биіктігі 40-45 метр. Ол тек биіктігімен емес, грек еліне белгілі Скопас, Леохар, Бриансид, Тимофей секілді әйгілі мүсіншілердің қолынан шыққан әр алуан мүсіндер арқылы көркемделуімен де ерекшеленеді. Мавзолей шамамен алғанда 1800 жыл сақталып келді. Ағылшын археологы Ч.Т.Ньютонның айтуынша, ХV ғасырда крестшілер мавзолейді бұзып, оның құрылыс материалдарын Эгей теңізінде қасиетті Петр сарайын (қазіргі Түркияның Бодрум қаласы) салуға пайдаланған.Мавсол патша мен оның әйелі Артемисаның табыттары, мүсіндері және басқа дүниелері қазір Лондондағы Британ мұражайы мен Ыстамбұлдың археологиялық мұражайында сақтаулы.

3. Артемида ғибадатханасы

Ғибадатхана гректердің аңшылық құдайы болған Артемида құрметіне б.з.д. VII-VI ғасырларда Эфес жерінде салынған. Херсифрон атты сәулетші ғибадатхананы сол кездегі құрылыс әдістерінің бірі – ионика ордерінің стилімен тұрғызған болатын. Құрылыстың сәтті шыққаны соншалық, Грекияның түкпір-түкпірінде осы ғибадатханаға стиль жағынан ұқсас құрылыстар да салына бастады. Алайда Артемида ғибадатханасының ғұмыры ұзаққа бармады.   

Біздің заманымызға дейінгі 356 жылдың 21 шілдесінде атаққа шөлдеген есер Герострат деген біреу түн ішінде ұрланып келіп, сәулетті сарайды өртеп жібереді. Аңыздар желісі бойынша, Ескендір Зұлқарнайын/Александр Македонский дәл осы ғибадатхана жалын құшағына оранған түні өмірге келеді. 25 жылдан кейін Ескендір патша ғибадатхананы қайта тұрғызуға әмір береді. Сәулетші Дейнократтың басқаруымен салынған жаңа құрылыс алғашқы ғибадатхананың жобасын сақтағанмен, одан сәл биіктеу болатын. Ғибадатхананың ауданы 110х55 метр, құрылысты қоршап тұрған бағаналардың биіктігі (барлығы 127) 18 метр болған. Артемида сарайы мәрмәр тастармен әшекейленген. Әйгілі грек шеберлері құрылысқа белсенді түрде ат салысқан: бағаналарды безендіру жұмысымен Скопас айналысса, ғибадатхана ішіндегі картиналар Апеллес суретшінің қолынан шыққан. Қаладан қасиетті орынға қарай арнайы порт салынған. Бұл ғибадатхананың да ғұмыры ұзаққа барған жоқ. III ғасырда, дәлірек айтсақ, 263 жылы Кіші Азияға басып кірген гот тайпалары ғибадатхананы қиратып кетеді. 1869 жылы ағылшын археологы Дж.Т.Вуд жүргізген қазба жұмыстары кезінде ғибадатхана болған жерден тірек тақталар мен сарайға әкелінген біраз нәрселер табылған.

4. Александрия маягы

Фарос аралының шығысындағы Египеттің эллиндік орталығы Александрия қаласының маңында орналасқан. Қала атын әлемге танытқан Фарос маягы біздің заманымыздың III ғасырында салынды. Тұтастай мәрмәр тастан қашалған, асқан шеберлікпен қаланған маяктың биіктігі – 150 метр. Сол заманда бұдан биік құрылыс жоқ еді. Бүкіл грек әлеміндегі мұндай үлкен көлемдегі құрылыстың авторы – Книдтен шыққан Сострат.

    Мәрмәрдан соғылған құрылыстың бір қабырғасына ол: «Книдтен шыққан Дексифананың ұлы Сострат, бұл құрылысты теңізшілерді құтқарушы құдайларға арнадым», – деп ойып жазған. Оның үстіне саз балшықтың жұқа қабатымен патша Птоломей Состердің жорық жырынан үзінді келтірген. Уақыт өте келе сылағы түсіп қалған соң, ұлы инженердің аты белгілі болады. Маяк құрылысын салу кезінде Александрия ғалымдары ойлап тапқан құрылғылар пайдаланылған. 120 метрлік үш қабатты мұнараның төменгі қабаты төрт қырдан тұрады. Бұл төртеуі төрт бағытқа – батысқа, шығысқа, солтүстікке және оңтүстікке қараған. Екінші қабаттың сегіз қыры сегіз жақтан соққан жел бағытына ыңғайластырылған. Үшінші қабатта биіктігі жеті метр Посейдон мүсіні мен күмбез арасын жалғаған шырақ тұр. Металл айналардың күрделі жүйесі шамның шырағын ұлғайтып, жарқырата түседі. Бұл теңіз кеңістігін бақылауға мүмкіндік берді. Бұл ғажайып құрылыс ХIV ғасырға дейін сақталып келген.

5. Семирамиданың аспалы бағы

Жарыса аққан Тигр және Евфрат - қос өзеннің аңғарын жайлаған Месопотамия өз қойнауында талай кереметті жасырды. Тарихы бай Шумер мен Аккад                   

мәдениетінің керемет туындысы – Вавилон патшасы Навуходоносордың (б.з.д. 605-562) сүйікті жары Семирамидаға арнап салдырған аспалы бағы. Оның тарихы былай еді: кәмелетке толған Навуходоносор патша алыстағы тау елі – Мидияның ханшасы Шамурматқа (грекше Семирамида) құда түсіп үйленеді. Сүйікті жарымен бірге Вавилон шаһарына оралады. Бірақ көркіне ақылы сай ассириялық ханша сол елге келгелі бір жадырап күлмейді, ешкіммен сыр ашып сөйлеспейді. Жатса-тұрса елін, жерін аңсайды. Көк шалғын желектері мен хош иісті райхан гүлдерін, кәусар бұлақ суларын сағынады. Ал Вавилон шаһарында аңызақ жел мен аптап ыстықтан өзге ештеңе жоқ. Күндіз де ыстық, түнде де ыстық. «Қайткенде сүйіктімнің бабын табам» деп көп ойланған патша «туған жерін көз алдына келтірем» деп, айрықша әсем бақ салуды бұйырады. Сөйтіп, патша сарайының кең ауласында кірпіштен әсем террасалар орнатылады. Кірпіш үстіне жанартаудың лавасын құйып, оның үстіне қорғасын плиталар қояды, оған қоса құнарлы май топырақ төгіледі. Құнарлы топыраққа әлемдегі бар әдемі жасыл желекті отырғызады. Мыңдаған құлдар күн сайын төменнен жоғарыға су айдап, жасанды тоғандарды толтырады. Бақшаның беті солтүстік батысқа қарайды, күнбатыстан соққан самал жел Семирамида ханшайымның жабырқаған көңілін жадыратады…

Вавилонның құлдырауынан кейін су тасқыны бүкіл елді шайып кетеді. Кейіннен 1898 жылы Роберт Кольдевейдің қазба жұмыстарының нәтижесінде аспалы бақтың қалдықтары Ирактағы Хилла қаласынан табылады.

6. Зевс мүсіні

Әлемнің жеті кереметінің бірі – Зевс мүсіні Олимпия қаласының орталық алаңындағы Зевс ғибадатханасында болған. Оны әйгілі грек мүсіншісі Фидий піл сүйегі мен алтынды қиыстырып жасаған. Мүсіннің биіктігі 17 метр. Кейіпкердің бір қолында жеңіс құдайы Никаның шағын мүсіні, ал екінші қолында алтын мен піл сүйегінен жасалған қасиетті қыран бейнеленген ұзын балдақ бар.

   

Құдайлардың құдайы Зевстің отырған орын-тағының арқасы мен аяғы піл сүйегінен жасалған әр алуан өрнектермен әдіптеліп қана қоймай, онда Олимп құдайларының бейнелері алтынмен безендіріліп салынған екен. Балдақтың төменгі жағында әйгілі суретші Панэн шығармалары мен билеп жүрген Никалар бейнеленген. Еденге қара көк элевсин тастары төселген. Піл сүйегін құрғап кетуден сақтау үшін зәйтүн майы құйылған арнайы су алабы салыныпты. Мүсінді көру үшін Грекияның түкпір-түкпірінен халық таңның атысы, күннің батысы ағылып келіп жататын болған. Сол заман жазушыларының айтуына қарағанда, Зевс мүсінін көрген жан жарасынан жазылып, дертіне шипа табады деген сенім болған.

Зевс мүсіні ІV ғасыр шамасында Константинопольдағы орталық ипподромға көшіріліп, үлкен бір өрт кезінде жойылып кеткен деген жорамал бар.

7. Родос алыбы

Мүсінші Харестің қолынан шыққан күн құдайы Гелиостың алып мүсіні – Родос аралында салынған теңдесі жоқ ескерткіштердің бірі. Родос тұрғындары Гелиосқа айрықша табынған.

Күн құдайы Гелиос аралды өз қолымен теңіз түбінен алып шыққан деген де аңыз бар. Бұл мүсіннің әлемнің жеті кереметінің бірі ретінде саналуы тегін болмаса керек. Аралдың кіре берісінде орналасқан биіктігі 35 метр болатын мүсін құрылысы 12 жылға созылған. Мүсін негізінен балшық пен металдан жасалған. Ал жоғары жағы қоламен көмкерілген. Мұндай алып мүсінді тұрғызуға шамамен 13 тонна қола мен 8 тонна темір

пайдаланылған көрінеді. Зор ескерткіштің кереметтігі соншалық, алып мүсіннің екі аяғының арасынан үлкен желкенді кемелер еркін өтетін болған. Бар-жоғы 56 жыл «өмір сүрген» мүсін б.з.д. 220 жылы аралда болған қатты жер сілкінісі кезінде қирап қалды. 977 жылы Родос аралын жаулап алған арабтар алып мүсіннің қирандыларын бір бай көпеске сатып жібереді.