Просмотр содержимого документа
«Ата-Мекенди сүйүү»
Сабактын аты : Мекен таануу
Өтүлгөн күнү : «_____»_______________2018-жыл
2-класс
Сабактын темасы : Ата мекен,Ата журт
Сабактын максаттары | Күтүлүүчү натыйжалар | Компе -тенттүү -лүк |
Билим берүүчүлүк: Кыргызстан канчанчы жылы кайсы айда өз алдынча өлкө болгондугу жөнүндө маалымат алат | Кыргызстан канчанчы жылы кайсы айда өз алдынча өлкө болгондугу жөнүндө маалымат алат. | К1 |
Өнүктүрүүчүлүк:: Кабыл алуусун , шар окуусун таанып – биүү жөндөмдүүлүгүн , сүйлөө кебин өстүрөт. | Кабыл алуусун , шар окуусун таанып – биүү жөндөмдүүлүгүн , сүйлөө кебин өстүп өнүксө. | К3, к4 |
Тарбия берүүчүлүк Ата Мекендин коргоого,көздүн карегиндей сактоого тарбияланышат. | Ата Мекендин коргоого,көздүн карегиндей сактоого тарбияланышса. | К4 |
Сабактын тиби: жаны билимди өздөштүрүү
Сабактын ыкмасы: түшүндүрүү,талдоо-жыйноо,изденүү.
Сабактын жабдылышы: , сүрөттөр, корточкалар,
Сабактын жүрүшү:
Сабактын этабы: | Убакыт | Мугалимдин иш аракети | Окуучунун иш аракети | Баалоо | Ком петент түүлүк |
1 этап: Шыктанды- руу | 3мин | Саламдашуу Жагымдуу маанай түзүү «Алтын эрежеге» кайрылуу | Саламдашат Кутман тан ! Ыр түрүндө айтышат. | | К3 |
| | Топторго бөлүү Мугалидин талдоосу боюнча топторго бёлънёт.. Үйгө берилген тапшырманы текшеръъ. | Окуучулар топтордо иштөөнүн эрежесин билет. Топтордо лидерлерин шайлап , топтун аттарын жактап берет. | Коргоп берүү. | |
2 этап: Тема жарыялоо | 2мин | Мугалим сабактын темасы , максаты,күтүлүүчү натыйжаларын тааныштырат. Суроо: Сабактын аягына чейин эмнелерди билебиз? | Окуучулар сабактын темасын, максатын, күтүлүүчү натыйжаларын талкуулашат. Окуучулар өз ойлорун айтышат. | Свето фор белги лери | К2 |
3 этап: Тема боюнча маалымат берүү | 5мин | Мугалим сабактын темасы менен тааныштырат . Кыргызстан өз алдынча өлкө. | Берилген суроолорго топтор жооп беришет. Окуучулар ата мекени жөнүндө билгендерин айтып берет. Сүрөттөр аркылуу жашаган жерин баяндайт. | Сурам-жылоо | К2 |
4этап: .Көнүгүү машыгуу -лар | 25 мин | Өлкөнүн туусу жана герби-анын эркиндигин жана өз алдынчалыгын билдиргенин белгиледи. Гербдеги сүрөттөрдү чечмелеп түшүндүрүп берет.Гимни тууралуу да маалымат берет. | Топтордо иштейт. Гербдеги сүрөттөрдү чечмелеп беришет. 1.Токчулук 2.Тынчтык 3.Бийиктик 4.Ак пейил. 5.Эл-жерин коргоо 6.Мол байлык | | К4,к5 |
5 этап: Жыйынтыктоо | 5мин | Топторго суроо: Сен Кыргызстандын кайсы жеринде жашайсын? Кыргызстандын кандай кооз жерлерин билесин? Гимндин авторлорун атап бер. | Топтор жооп беришет Топтордо талкуулап сурооолорго толук жооп беришет. | Сурам-жылоо | К3 |
| | Уйго тапшырма : К.Р Гимни | Гимнди жаттоо | | |
Баалоо | 3мин | Топтордо бири-бирин баалайт | Аткарган иштери тууралуу билишет | Топтордо баалоо | |
Рефлекция | 2мин | Бүгүнкү сабакта силерге эмне маанилүү болду? | Сабакта маанилүү болгон жерлерин айтышат. | Кайтарым байла- ныш | |
Сабактын аты : Мекен таануу
Өтүлгөн күнү : «_____»_______________2018-жыл
2-класс
Сабактын темасы : Кыргызстан –биздин мекенибиз
Сабактын максаттары | Күтүлүүчү натыйжалар | Компе -тенттүү -лүк |
Билим берүүчүлүк: Кыргызстан канчанчы жылы кайсы айда өз алдынча өлкө болгондугу жөнүндө маалымат алат | Кыргызстан канчанчы жылы кайсы айда өз алдынча өлкө болгондугу жөнүндө маалымат алат. | К1 |
Өнүктүрүүчүлүк:: Кабыл алуусун , шар окуусун таанып – биүү жөндөмдүүлүгүн , сүйлөө кебин өстүрөт. | Кабыл алуусун , шар окуусун таанып – биүү жөндөмдүүлүгүн , сүйлөө кебин өстүп өнүксө. | К3, к4 |
Тарбия берүүчүлүк Ата Мекендин коргоого,көздүн карегиндей сактоого тарбияланышат. | Ата Мекендин коргоого,көздүн карегиндей сактоого тарбияланышса. | К4 |
Сабактын тиби: жаны билимди өздөштүрүү
Сабактын ыкмасы: түшүндүрүү,талдоо-жыйноо,изденүү.
Сабактын жабдылышы: , сүрөттөр, корточкалар,
Сабактын жүрүшү:
Сабактын этабы: | Убакыт | Мугалимдин иш аракети | Окуучунун иш аракети | Баалоо | Ком петент түүлүк |
1 этап: Шыктанды- руу | 3мин | Саламдашуу Жагымдуу маанай түзүү «Алтын эрежеге» кайрылуу | Саламдашат Кутман тан ! Ыр түрүндө айтышат. | | К3 |
| | Топторго бөлүү Мугалидин талдоосу боюнча топторго бёлънёт.. Үйгө берилген тапшырманы текшеръъ. | Окуучулар топтордо иштөөнүн эрежесин билет. Топтордо лидерлерин шайлап , топтун аттарын жактап берет. | Коргоп берүү. | |
2 этап: Тема жарыялоо | 2мин | Мугалим сабактын темасы , максаты,күтүлүүчү натыйжаларын тааныштырат. Суроо: Сабактын аягына чейин эмнелерди билебиз? | Окуучулар сабактын темасын, максатын, күтүлүүчү натыйжаларын талкуулашат. Окуучулар өз ойлорун айтышат. | Свето фор белги лери | К2 |
3 этап: Тема боюнча маалымат берүү | 5мин | Мугалим сабактын темасы менен тааныштырат . Кыргызстан өз алдынча өлкө. | Берилген суроолорго топтор жооп беришет. Окуучулар ата мекени жөнүндө билгендерин айтып берет. Сүрөттөр аркылуу жашаган жерин баяндайт. | Сурам-жылоо | К2 |
4этап: .Көнүгүү машыгуу -лар | 25 мин | Өлкөнүн туусу жана герби-анын эркиндигин жана өз алдынчалыгын билдиргенин белгиледи. Гербдеги сүрөттөрдү чечмелеп түшүндүрүп берет.Гимни тууралуу да маалымат берет. | Топтордо иштейт. Гербдеги сүрөттөрдү чечмелеп беришет. 1.Токчулук 2.Тынчтык 3.Бийиктик 4.Ак пейил. 5.Эл-жерин коргоо 6.Мол байлык | | К4,к5 |
5 этап: Жыйынтыктоо | 5мин | Топторго суроо: Сен Кыргызстандын кайсы жеринде жашайсын? Кыргызстандын кандай кооз жерлерин билесин? Гимндин авторлорун атап бер. | Топтор жооп беришет Топтордо талкуулап сурооолорго толук жооп беришет. | Сурам-жылоо | К3 |
| | Уйго тапшырма : К.Р Гимни | Гимнди жаттоо | | |
Баалоо | 3мин | Топтордо бири-бирин баалайт | Аткарган иштери тууралуу билишет | Топтордо баалоо | |
Рефлекция | 2мин | Бүгүнкү сабакта силерге эмне маанилүү болду? | Сабакта маанилүү болгон жерлерин айтышат. | Кайтарым байла- ныш | |
Сабактын аты : Мекен таануу
Өтүлгөн күнү : «_____»_______________2018-жыл
2-класс
Сабактын темасы : Аба жана суу
Сабактын максаттары | Күтүлүүчү натыйжалар | Компе -тенттүү -лүк |
Билим берүүчүлүк: Аба менен дем алып жашашыбыз тууралуу маалымат алат.Абаны кёрё да,кармай да албай турганыбыз жёнъндё билишет. | Аба менен дем алып жашашыбыз тууралуу маалымат алса.Абаны кёрё да,кармай да албай турганыбыз жёнъндё билишсе. | К1 |
Өнүктүрүүчүлүк:: Кабыл алуусун , шар окуусун таанып – биүү жөндөмдүүлүгүн , сүйлөө кебин өстүрөт. | Кабыл алуусун , шар окуусун таанып – биүү жөндөмдүүлүгүн , сүйлөө кебин өстүп өнүксө. | К3, к4 |
Тарбия берүүчүлүк Сууну булгабай таза кармоого ,анны сарамжалдуу колдонууга тарбияланышат | Сууну булгабай таза кармоого ,анны сарамжалдуу колдонууга тарбияланышса | К4 |
Сабактын тиби: жаны билимди өздөштүрүү
Сабактын ыкмасы: түшүндүрүү,талдоо-жыйноо,изденүү.
Сабактын жабдылышы: , сүрөттөр, корточкалар,
Сабактын жүрүшү:
Сабактын этабы: | Убакыт | Мугалимдин иш аракети | Окуучунун иш аракети | Баалоо | Ком петент түүлүк |
1 этап: Шыктанды- руу | 3мин | Саламдашуу Жагымдуу маанай түзүү «Алтын эрежеге» кайрылуу | Саламдашат Кутман тан ! Ыр түрүндө айтышат. | | К3 |
| | Топторго бөлүү Мугалидин талдоосу боюнча топторго бёлънёт.. Үйгө берилген тапшырманы текшеръъ. | Окуучулар топтордо иштөөнүн эрежесин билет. Топтордо лидерлерин шайлап , топтун аттарын жактап берет. | Коргоп берүү. | |
2 этап: Тема жарыялоо | 2мин | Мугалим сабактын темасы , максаты,күтүлүүчү натыйжаларын тааныштырат. Суроо: Сабактын аягына чейин эмнелерди билебиз? | Окуучулар сабактын темасын, максатын, күтүлүүчү натыйжаларын талкуулашат. Окуучулар өз ойлорун айтышат. | Свето фор белги лери | К2 |
3 этап: Тема боюнча маалымат берүү | 5мин | Мугалим сабактын темасы менен тааныштырат . Кыргызстандын абасы кандай экенин,суусу боюнча да маалымат берет | Берилген суроолорго топтор жооп беришет. Окуучулар биздин суубуз,абабыз кандай экенин айтып берет. Сүрөттөр аркылуу жашаган жерин баяндайт. | Сурам-жылоо | К2 |
4этап: .Көнүгүү машыгуу -лар | 25 мин | Адам,айбан – Баардыгы дем алгандын Аты эмне? (аба) Салганда то=дургучка Ушунчалык муз то=от. Улуу-кичъъ баары ичет, Анын аты не болот? (суу) | Окуучулар табышмактын жообун табат.Абага тажрыйба жъргъзёт.Аба менен бир гана адам эмес жаратылыштагы бардык жандуу,жансыздын баары дем алышы боюнча билишет. | | К4,к5 |
5 этап: Жыйынтыктоо | 5мин | Топторго суроо: Кандай жерлерде аба таза деп адамдар эс алышат? Сен суунун тазалыгын кантип сактайсы=? | Топтор жооп беришет Топтордо талкуулап сурооолорго толук жооп беришет. | Сурам-жылоо | К3 |
| | Уйго тапшырма : Аба жана суу | Сърётън тартып келет | | |
Баалоо | 3мин | Топтордо бири-бирин баалайт | Аткарган иштери тууралуу билишет | Топтордо баалоо | |
Рефлекция | 2мин | Бүгүнкү сабакта силерге эмне маанилүү болду? | Сабакта маанилүү болгон жерлерин айтышат. | Кайтарым байла- ныш | |