СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Бөдөнө менен түлкү

Нажмите, чтобы узнать подробности

Адабий окуу, 

Просмотр содержимого документа
«Бөдөнө менен түлкү»

Адабий окуу.

Сабактын темасы: Бөдөнөнүн түлкүнү алдаганы.

Сабактын максаты: 1. Билим берүүчүлүк:

А) Окукчулар Тоголок Молдонун “Бөдөнөнүн түлкүнү алдаганы” чыгармасын топтордо окуп,мазмунун түшүнүк алышат.

Б) Бөдөнө менен түлкүгө мүнөздөмө бере алышат.

2. Өнүтүрүүчүлүк: Түшүнгөндөрүн сынчыл ой жүгуртүү.

3. Тарбия берүүчулүк: Айлакерлик , акылдуулуктун пайдалуу жактарын топтордо талкуулашат.

Сабактын жабдылышы: Окуу китеби, сүрөттөр, синквейн, таркатмалар.

Сабактын тиби: Жаңы материалды өздөштүрүү.

Сабактын усулу: Иновациялык усулдар

Көрсөткүчтөр: 1-чыгарманын мазмунун түшүнсө

2- түшүнгөндөрүн адабий тилде айтып бере алса.

3- жупта, топто иштей алса.

Сабактын жүрүшү:

Уюштуруу: Алтын эреже кабыл алуу. Үч топко бөлүү.

Саякатка чыгууну каалайсыңарбы? Саякатка ким менен баргың келет?

_Мен акылдуу Айтолкун менен баргым келет_. Мен билимдүү Беоимай менен баргым келет.

Деп бири бирине комплимент айтышат. Анда кыргыздын унаасы ат менен саякатка жөнөдүк. “Ден соолук” токойчосуна келдик.

Чу, бара жаттык, бара жаттык оңго бурулдук, солго бурулдук

Карачы, кандай сулуулук.

Окуу минутасы: Окуучулардын арасынан ыр жазгандардан ыр окушат.

  1. Окурмандар гүл бакчасына келдик. Бүгүнкү темабыз “ Бөдөнөнүн түлкүнү алдаганы” чыгармасын окуйбуз. Чыгарма эмне үчүн мындай аталган деп ойлойсуңар? Окуучулар божомолдорун айтышат. Силердин ойуңар туура келеби? Окуп көрөлү.


  1. Мугалим тыным менен окуйт

  2. Түшүнүксүз сөздөрдү таап чечмелешет.

  3. Суроолор берилип талкуу жүргүзүлөт.

Хордук окуу: Чыгарма үч топто жаңырык окуу менен окулат.

Ролдоштуруп окуу: 1- топ автордун сөзүн, 2- топ бөдөнөнүн сөзүн, 3- топ түлкүнүн сөзүн окуйт.

Жупта окуу: Биринчи окуучу окуйт экинчиси түшүнүгүр айтышат.

  1. “Сөздөр” шаарына келдик, чачылган сөздөрдөн темага байланыштуу макалдарды курашат.

  2. “Жазуу” тоосуна келдик.

Синквейн түзүү: Бөдөнө менен түлкүгө

Бышыктоо: Топтор бири бирине суроолррду берип талкуулашат.

  1. Бул чыгарманын автору ким?

  2. Бөдөнө кайсыл жаныбарлардан коркот экен?

  3. Бөдөнө түлкүнүн колуна кантип түшүп калды?

  4. Түлкүдөн кутулуш үчүн бөжөнө кандай амал ойлоп тапты?

Ошол жерин чыгармпдан таап, үн чыгарып окуу.

Үй тапшырмасы: Венндин диаграммасын түзүү. “Бөдөнө менен түлкүнү” окуп келүу.

Баалоо: Бири бирин коментарийлеп баалашат.