СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Конспект урока к модулю 1 - 1b "Spotlight -9"

Нажмите, чтобы узнать подробности

Конспект урока по модулю 1 - 1b к учебнику "Spotlight- 9"

Просмотр содержимого документа
«Конспект урока к модулю 1 - 1b "Spotlight -9"»

Module 1

Celebrations

1b Listening & Speaking

Тема: Superstitions Приметы и суеверия

Цели:

  • отработать лексику по теме «Приметы и суеверия»;

  • развивать речевое взаимодействие (выражение озабоченности и обеспокоенности);

  • развивать умения во всех видах речевой деятельности;

  • формировать навыки и умения восприятия речи на слух и говорения;

  • развивать логическое мышление;

  • развивать эстетическое сознание через освоение культурного наследия народов мира;

  • воспитать нравственные ценности и ориентиры;

  • воспитать дружелюбное и толерантное отношения к ценностям иных культур.

Активная лексика:

superstition

shooting star

spider

ladybirds

white butterfly

full moon

Friday 13th

rainbow.

Оборудование: УМК "Spotlight- 9”, аудиоприложение, доска, презентация.

















Ход урока

1. Орг. момент.

2. Фонетическая разминка.

Let`s revise the song we sang last lesson. Do you remember it`s title?

Let`s sing the song together.

3. Речевая разминка

What was the topic of our previous lesson?

About what festivals did we learn last time?

Which of the festival did you like best?

What festival(s) do you want to enter?

4 . Проверка домашнего задания.

Dialogues

Sentences

V ocabulary (cards)

5. Определение темы урока.

Good of you! And now we continue our work.

When I was going for a walk yesterday I saw the only sparkling star in the sky. Will it bring good luck or bad luck? How do you think?

And how do you think what we are going to speak about today?

SIGNS, SUPERSTITIONS, BAD LUCK AND GOOD LUCK!

6. Введение в тему урока.

What’s the Russian for “superstition” (суеверие)?

Can you explain it in English?

(The belief that particular events bring good or bad luck.)

Well, what do we know about the superstitions surrounding us?

  • Most of them have roots in long ago times, before the arrival of Christianity in Europe.

  • They can’t be explained by reason or science.

Ex.3 p.12

Look at our screen and choose what superstitions bring people good luck or bad luck.

to spill salt is bad

to open an umbrella in the house is bad

a black cat crossing your path will bring – good

the number 13 is bad

to meet or pass someone on the stairs is bad

a horseshoe over the door of a new house brings - good

to take a last piece of bread on the plate is bad

a clover with 4 leaves brings good

to put new shoes on the table is bad

to break a mirror is bad

Friday the 13th brings – bad

White wedding – good

There are a lot of superstitions connected with Christmas and New Year’s Day.

If a baby is born on Christmas Day it will bring – good

If you wear new shoes on Christmas it will bring you – bad

If you wash your hair on New Year’s Day, you will wash away – good luck

Well, you are bright!

6. Тренировка навыков поискового и изучающего аудирования. Аудирование с выборочным извлечением заданной информации.

Ex 4, p12.

a) Understanding attitude and opinion.

Read through the statements. Which do you agree with the most? Say why.

b) Listening for comprehension (gist) (multiple matching).

Reread the statements from Ex. 4 a. Try to understand the general idea (gist) of what the speaker is saying.

Speaker 1 ― C

Speaker 2 ― A

Speaker 3 ― D

Speaker 4 ― E

Speaker 5 ― B


7. Развитие умений аналитического говорения.

a) Expressing concern and reassuring.

Ex 5, p12.

Read through the language box. In pairs you have to role play the different situations. Use the expressions from the language box.

Examples

(P1: 2 What’s the matter?

P2: I’m taking the boat out tonight and I’m a bit anxious because there’s going to be a full moon.

P1: I’m sure that if you take care then there will be nothing to worry about.


P3: Are you alright?

P4: I’m really worried as I’ve broken a mirror. Perhaps I’ll have seven years’ bad luck!

P3: Don’t worry. Everything will be fine if you think rationally. It’s only a superstition.


P5: Is there anything troubling you?

P6: Yes. I walked under a ladder and I’m worried that now something bad will happen to me.

P5: There’s nothing to worry about. You should pay less attention to old wives’ tales.)




b) Identifying language functions/Predicting the context of a dialogue.

Ex. 6 p.13

Read out the sentences 1 to 4. Which express worry? Express concern? Reassure?

Sentence 1 expresses worry.

Sentence 2 expresses concern.

Sentence 3 reassures.

Sentence 4 expresses worry.


The dialogue is about two friends talking about superstitions.


8. Тренировка навыков изучающего чтения (диалог: обмен информацией личного характера)

Ex 7, p13.

Reading for specific information (comprehension questions).

а) Pre-reading. Этап подготовки к чтению.

Read through dialogue and incomplete sentences, read them.

b) Reading. Этап чтения. Учащиеся читают и переводят текст.

Read and translate.

с) Post-reading. Этап проверки понимания прочитанного.

Let’s check how you`ve managed the task.

1: she has killed a spider

2: kill a spider

3: in superstitions

4: Mrs Smith, her English teacher

5: a school (writing) competition

b) Identifying specific information in a text.

Scan the dialogue for superstitions and list them. Then elicit which superstitions from the dialogue bring good or bad luck.

killing a spider ― bad luck

keeping a lucky charm ― good luck

walking under ladders ― bad luck

9. Отработка интонации.

Ex 8, p13.

a) Identifying stressed syllables.

Intonation is the way your voice rises and falls as you speak and the emphasis you put on words or parts of words. Listen to the recording and complete the task individually. Translate phrases.

b) Practising intonation in exclamations.

React to the comments below with an exclamation from ex.8a. Pay attention to the intonation.

1 Lucky for us!

2 That’s not the point!

3 You lucky thing!

4 That’s a load of rubbish!

5 What a coincidence!

c) Understanding social exchanges/Listening for confirmation.

Ex 9, p13.

Complete the task individually. Listen to the recording. Choose the correct response.

1 b 2 a 3 a

10. Домашнее задание.

To learn new words and phrases

Ex.10,11 p.13

( In my family it is…

In my family we …

We consider it bad /good luck to …. )

11. Подведение итогов урока.

What have we learnt today ? What was difficult? Did you like our lesson?

Your marks are…
















Приложение



  1. Удостовериться

  2. Устоявшиеся традиции

  3. Кулинарный конкурс

  4. Фейерверк, салют

  5. Принять участие в соревновании

  6. Превратиться в пиратский город

  7. Пугало

  8. Ежегодный

  9. Запасная одежда

  10. Красочный уличный парад

  11. Жизненный опыт

  12. Собирать деньги на благотворительность

  13. Умная мысль или предложение

  14. Проходить

  15. Запускать

  16. Парад

  1. make sure

  2. strong tradition

  3. cooking contest

  4. firework display

  5. enter the competition

  6. transform into a pirate town

  7. scarecrow

  8. a spare of clothes

  9. colourful street parades

  10. experience life

  11. raise money for charity

  12. bright idea

  13. take place

  14. parade

  15. let off

  16. annual


  1. Удостовериться

  2. Устоявшиеся традиции

  3. Кулинарный конкурс

  4. Фейерверк, салют

  5. Принять участие в соревновании

  6. Превратиться в пиратский город

  7. Пугало

  8. Ежегодный

  9. Запасная одежда

  10. Красочный уличный парад

  11. Жизненный опыт

  12. Собирать деньги на благотворительность

  13. Умная мысль или предложение

  14. Проходить

  15. Запускать

  16. Парад

1. make sure

2. strong tradition

3. cooking contest

4. firework display

5. enter the competition

6. transform into a pirate town

7. scarecrow

8. a spare of clothes

9. colourful street parades

10. experience life

11. raise money for charity

12. bright idea

13. take place

14. parade

15. let off

16. annual

  1. Удостовериться

  2. Устоявшиеся традиции

  3. Кулинарный конкурс

  4. Фейерверк, салют

  5. Принять участие в соревновании

  6. Превратиться в пиратский город

  7. Пугало

  8. Ежегодный

  9. Запасная одежда

  10. Красочный уличный парад

  11. Жизненный опыт

  12. Собирать деньги на благотворительность

  13. Умная мысль или предложение

  14. Проходить

  15. Запускать

16. Парад

1. make sure

2. strong tradition

3. cooking contest

4. firework display

5. enter the competition

6. transform into a pirate town

7. scarecrow

8. a spare of clothes

9. colourful street parades

10. experience life

11. raise money for charity

12. bright idea

13. take place

14. parade

15. let off

16. annual