Просмотр содержимого документа
«Квадраттык үч мүчөнү көбөйтүүчүлөгө ажыратуу»
Сабактын темасы: Квадраттык үч мүчөнү көбөйтүүчүлөргө ажыратуу.
Сабактын тиби: жаны материалды түшүндүрүү.
Усулдар: жекече иштөө, топто иштөө,ангеме, суроо жооп,мини лекция
Баалоо усулдары: диагностикалык, калыптандыруучу ,суммативдик баалоо
Сабактын жабдылышы таблицалар, карточкалар
Сабактын максаты:
Когнитивтик: Квадраттык функция, квадраттык үч мүчө, квадраттык үч мүчөнүн тамыры, квадраттык
үч мүчөнүн тамырын табуу эрежесин мисалдар чыгарууда бышыктоо, квадраттык үч мүчөнү
көбөйтүүчүлөргө ажыратууну түшүндүрүү
Ишмердүүлүк: Квадраттык функция түшүнүгүн аныктоодо квадраттык үч мүчө , квадраттык үч мүчөнүн
тамырын табуу эрежеси колдонулушун көрсөтүү, функциянын түрү: квадраттык функция менен
таанышат.
Баалуулук: бири бирине жардамдашууга, башканын оюн бөлбөй уга билүүгө, тыкандыкка, тактыкка,жоопкерчиликке,
өз алдынча иштей билүүгө, эмгекчилдикке тарбиялоо.
Күтүлүүчү натыйжа | Көрсөткүчтөр |
1)Квадраттык функция, квадраттык үч мүчө, квадраттык | Функциянын түрлөрүнөн квадраттык функцияны, көп мү |
үч мүчөнүн тамыры , квадраттык үч мүчөнү көбөйтүүчү | чөлөрдөн квадраттык үч мүчөнү табат,квадраттык үч мү |
лөргө ажыратууну билет. | чөнү көбөйтүүчүлөргө ажыратат. |
| |
2)Квадраттык функцияны квадраттык үч мүчөдөн айыр | 2)Квадраттык үч мүчөнүн тамырын табат. |
малайт. | |
| |
3)сабакта тынч отурат ,бири бирин угат, топто иштейт, | 3)кунт коюп угат, тоскоол болбойт, |
көнүлүн топтой алат,бири бирине жардамдашат,өз | суроолорго жооп берет. |
алдынча иштейт. | |
Негизги компетенттүүлүк | Предметтик компетенттүүлүк |
Маалыматтык | П-1 |
1)Квадраттык функция, квадраттык үч мүчө, квадраттык | Сандуу туюнтманын маанисин табат. |
үч мүчөнүн тамыры , квадраттык үч мүчөнү көбөйтүүчү | |
лөргө ажыратуу жөнүндө маалымат алат. | |
| П-2 |
Социалдык коммуникативдик | 1)Квадраттык үч мүчөнүн тамырын табат, квадраттык |
1)Квадраттык функция, квадраттык үч мүчө, квадраттык | функциянын маанисин табат, квадраттык үч мүчөнү кө |
үч мүчөнүн тамыры ,квадраттык үч мүчөнү көбөйтүүчү | бөйтүүчүлөргө ажыратат. |
лөргө ажыратуу эрежесин айтып берет. | |
| |
Өз алдынча иштөөнү уюштуруу | |
Өз алдынча функциялардын көп түрдүүлүгүнөн квадрат | |
тык функцияны табат, квадратттык үч мүчөнүн тамырын | |
эсептеп чыгарат, квадраттык үч мүчөнү көбөйтүүчүлөр | |
гө ажыратат. | |
Сабактын жүрүшү:
Мугалимдин ишмердүүлүгү | Окуучунун ишмердүүлүгү | Усулдар | Н.К | П.К | Баалоо |
Уюштуруу: | | | | |
Саламдашуу. | | | | | |
Окуучулардын катышын ,сабакка даяр- | Физикалык чөйрө түзүлөт. | | | | |
гын тактоо. | Сабакты жакшы кабыл алууга | | | | |
Класста жагымдуу жагдай түзүү. | өбөлгө түзүлөт. | | | | |
Өтүлгөн материалды кайталоо | | | | |
Тапшырманы текшерет. Тапшырманы көрсөтүшөт. | | | | |
Өтүлгөн материал боюнча суроолор : | Суроолорго жооп беришет. | | | | |
1)Квадраттык функциянын аныктамасы | Өтүлгөн материал боюнча билимде- | | | | |
Квадраттык функциянын мааниси | ри терендейт,өзүн өзү баалайт,ан се- | | | | |
2)Квадраттык үч мүчөнүн тамыры | зими ойгонот,ойлонот,изденет, | | | | |
| табат. | | | | |
Мугалимдин ишмердүүлүгү: | Окуучунун ишмердүүлүгү: | Усулдар | Н.К | П.К | Баалоо |
Жаны материалды түшүндүрүү | | | | |
Окуучулардын тема боюнча билимин | Мугалимдин суроолоруна өз ойлорун | | | | |
билүү максатында суроолорду берет. | билгендерин айтышат. | | | | |
Окуучулардын оюн угат. | Мугалимден тема боюнча маалымат | | | | |
Тема боюнча маалымат берет. | алышат.Керектүү маалыматты депте- | | | | |
Эгерде а +вх +с үч мүчөсүнүн тамырла | рине жазышат.Суроолорго жооп бери | | | | |
Ры х1жана х2 болсо , анда | шет.Өз билими менен мугалим бер- | | | | |
а +вх +с =а(х –х1)(х –х2) | ген маалыматты салыштырышат. | | | | |
а +вх +с = +в/а*х+с/а= -(х1+х2)*х+х1х | Түшүнүү процесси жүрөт.Билими жо- | | | | |
=х(х-х1)-х2(х-х1)= (х-х1)(х-х2) | горулайт.Тема боюнча ой жүгүртүүсү | | | | |
Мында х1+х2 = -в/а | өсөт,көнүл буруусу жогорулайт. | | | | |
х1*х2= с/а | Айырмалап билүүгө үйрөнүшөт. | | | | |
Виеттин теоремасы боюнча | | | | | |
Бышыктоо. | | | | | |
Класста № 35(и, к,л,м), 36 мисалдар | чыгарылат. | | | | |
Жыйынтыктоо | | | | | |
Суроолор: | Сабактын максатына кайрылышат. | | | | |
1)Квадраттык функциянын аныктамасы | Эстеп, далилдеп айтып беришет. | | | | |
2)Квадраттык үч мүчөнүн аныктамасы | Суроолорго жооп беришет. | | | | |
3)Квадраттык үч мүчөнүн тамыры | 4) Жуп, так функция | | | | |
4)Квадраттык функциянын мааниси | | | | | |
Үй тапшырма | | | | |
Мугалим тапшырма берет. | Тапшырманы күндөлүккө жазышат. | | | | |
№ 35(а,б,в,г,д,е,ж,з) | | | | | |
Баалоо | | | | |
Мугалим окуучуларды топто,жекече | Жылдызчаларын санашат,баа алышат | | | | |
баалайт.Өзгөчөлөнгөн,оригиналдуу | Күндөлүктөрүнө баа койдурушат. | | | | |
жоопторду белгилейт. | | | | | |