СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Мыңдар класы. Көп таңбалы сандарды оқу және жазу.

Категория: Математика

Нажмите, чтобы узнать подробности

Пәннің аты

Математика

Уақыты

21.10.2016

Сабақтың тақырыбы

Мыңдар класы. Көп таңбалы сандарды оқу және жазу.

Ресурстар:

Математика   оқулығының әдістемесі,ғаламтор

Сабақтың жабдығы

қосымша тапсырмалар жазылған үлестірмелер, кестелер

Жалпы мақсаттар

 

Оқыту  нәтижесі

Мақсаты: жаңа санау бірлігі – мыңдықтар және көп таңбалы сандардың разрядтық құрамы туралы түсініктерін бекіту; көп таңбалы сандарды оқу және жазуға үйрету.

  1. Разрядтық қосылғыштарға жіктейді.Көптаңбалы сандарды оқиды, жазады.
  2. Кестемен жұмыс жүргізеді,тапсырмаларды орындайды.
  3. Мындар класының разрядтарын біледі, мыңдармен санауды үйренеді.

Мұғалімнің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау парақшасымен таныстыру

Топқа бөлу

Оқушыларға кесілген суреттер  үлестіріледі.

Қолдарына алған қиындыларды құрастырып,сол бойынша топқа  бөлінеді. Суреттерді тақтаға іледі.

Басталуы

Ынтымақтастық атмосферасы

Оқушылар шеңбер жасап тұрады. Мұғалім келесі оқушыға үлкен жүректі ұсынып тұрып,бүгінгі күніне сәттілік тілейді.

 

Оқушылар бір-біріне жақсы тілек тілеп, сыныпта жақсы ахуал қалыптастырады.

 Алдыңғы оқу

Үй тапсырмасын пысықтау

 

№ 7. (балалардың жазба жұмысын тексере отырып, жауабын салыстыру)

Оқушылар ауызша орындайды

 Ортасы

Жаңа сабақ

1). Ауызша жұмыс:  санау: 1000, 2000, 3000, 4000, 5000, 6000, 7000, 8000, 9000, 1 000 000.

2). Математикалық диктант.

Сандарды жаз

Сандарды разрядтық қосылғыштардың қосындысы түрінде жаз

    1.

4 мыңдық, 5 ондық, 7 бірлік

4 000 + 000 + 50 + 7 = 4 057

2.

30 мыңдық, 4 жүздік, 2 бірлік

30 000 + 400 + 00 + 2 = 30 402

3.

2 жүздік

200

4.

7 жүздік, 5 ондық, 6 бірлік

700 + 50 + 6 = 756

5.

9 жүздік

900  + 00 + 0 = 900

6.

3 897 – нің алдындағы сан.

3 000 + 800 + 90 + 6 = 3 896

7.

9 389 – дан кейінгі сан

9 000 + 300 + 90 + 0 = 9 390

8.

7 мыңдық 9 жүздік, 5 бірлік

7 000 + 900 + 00 + 5 = 7 905

9.

3 мыңдық

3 000 + 00 + 0 = 3 000

10.

2 мыңдық 5 жүздік

2 000 + 500 + 00 +0 =2 500

 1. Оқулықпен жұмыс №1Бірліктер класында неше разряд бар. Олар ата. Мыңдар класында неше разряд бар? Оларды ата. Кестеде жазылған сандарды оқы. Әр санның көршілерін атаңдар. (1, 21, 321, 4 321, 54 321, 654 321)

    2. Өздік жұмыс:№  2. Астана мен Алматы қаласының оқушыларының саны берілген, сандарды оқып, көрші сандарды ата.

 (   Астана – 2008 жыл – 69 199, 69 200, 69 201;            2009 жыл – 72 299, 72 300, 72 301                    

     Алматы – 2008 жыл – 173 599, 173 600, 173 601;     2009 жыл – 175 299, 175 300, 175 301.)

ҮІ. Түсінгендерін тексеру:

№ 5 (а). Есептерді түсіндіріп шығару.

Ш: 120 : (3 + 2) = 120 : 5 = 24                   Ж: әр дәптерде 24 беттен.

№ 5 (ә).      Ш:    ( 360 + 240) : 5 = 600 : 5 = 120 (1 қораптың бағасы)

                   360 : 120 = 3 (қорап)

                   240 : 120 = 2 (қорап)          Ж: 1 қыз – 3  қорап, 2 қыз – 2  қорап сатып алды.

3.Өздік жұмыс: № 7. Тік төрт бұрыш сызу.

Шығармашылық жұмыс. № 9.

48 : 8 : 6 + 54 : 6 + 10 : 5 ∙ 9 = 1 + 9 + 18 = 28

 

 

Сергіту сәті

Сергіту сәті

«Көңілді қалпақ» ойыны

Басына қалпақ түскен оқушы көбейту кестесін айтады

 

 

Оқушылар ойын ойнайды

Ой толғаныс

№ 8. Есепте. Топтық жұмыс.

4 ∙ 132 – 467 = 61           702 : 3 + 398 = 632              864 : 4 + 297 = 513         5 ∙ 168 – 209 = 631

Сабақты бекіту

Үй тапсырмасы

№ 6,   21 бет.

 

Оқушылар күнделіктеріне жазады

 Бағалау

Бүгінгі сабақ ұнады ма? Өз көңіл күйлерін стикерге жазу.

Бағалау парақшасын толтырады

Рефлекция

  1. Шынайы
  2. Ұйымшылдықта
  3. Үлгердім
  4. Үлгерімі төмен оқушымен жұмыс

 

Қорытынды бағамдау

 1.Кестемен жұмыс жүргізу.

2.Амалдардың орындалу ретін белгілеу.