Тақырыбы: Қайталау
Мақсаты: Оқушылардың көп таңбалы сандарды оқу,жазу, қосу және азайтуды жазбаша орындау біліктерін тиянақтай түсу.
Тәрбиелігі: Ұжыммен жұмыс жасауға, тиянақтылыққа тәрбиелеу
Дамытушылығы: Есте сақтауын, ойлау қабілетін, сөйлеу тілін арттыру.
Көрнекілігі: Мысалдар, сурет, кесте, слайд.
Сабақтың түрі: Пысықтау, қайталау.
Сабақтың әдісі: Түсіндіру, сұрақ - жауап, байқау, бағалау. Пән аралық байланыс: дүниетану,әдебиет
Сабақтың барысы: 1.Ұйымдастыру бөлімі Оқушылар құралдарын түгендеп, сабаққа назар аудару.
Психологиялық дайындық
Біз білімді баламыз,
Күнде бестік аламыз.
Жалқаулықты тастаймыз,
Жаңа сабақ бастаймыз.
Біз білімді баламыз.
Бүгін неше аламыз?
Бір керегі жоқ,
Екі керегі жоқ,
Үш керегі жоқ,
Төрт орташа,
Бес тамаша
2. Өткенді қайталау
№7 68- бет

Шарты:
Қазақ тіліндегі оқулық-1200
Орыс тіліндегі оқулық-? 3 есе кем
Математикалық диктант.
№
|
Сандарды жаз
|
Жауабы
|
1
|
З мыңдық 2 жүздік 5 ондық 4 бірлік
|
3 254
|
2
|
28 жүздік
|
28 00
|
3
|
1 мыңдық 5 жүздік 6 бірлік
|
1 506
|
4
|
Үш мың қырық сегіз
|
3 048
|
5
|
1 000 000 санының алдындағы санды жаз
|
999 999
|
6
|
899 999 санынан кейінгі санды жаз
|
900 000
|
7
|
Миллион санын жаз
|
1 000 000
|
-Балалар, біз математикадан не өтіп жатырмыз?
- Көп таңбалы сандарды оқу, жазу, салыстыру, қосу және азайту
-Көп таңбалы сандарды оқу, жазу кезінде сандарды кластарға бөлеміз. Ол кластар қалай аталады?
-Бірліктер класы, мыңдар класы, миллиондар класы, милиардтар класы
-Олай болса, осы кластар бойынша топтарға бөлінейік.
3. Жаңа сабақ
Дәптермен жұмыс
Күннің жадын жазу
Қайталау
1,2,3,4 тапсырмаларды топтарға бөліп беру.
Бірліктер тобы:№1 тапсырма
Бос тор көздерге қандай санды қойғанда тура теңдік шығады?

7+842+93+ =1000
6+734+ =1000
29+856+ =1000
Мыңдар тобы: № 2 тапсырма
Кестені толтыр:
Қосылғыш
|
342
|
3420
|
|
Қосылғыш
|
58
|
|
3509
|
Қосындының мәні
|
|
5814
|
4082
|
Миллиондар тобы: № 3-тапсырма
Кестені толтыр:
Азайғыш
|
750
|
|
8485
|
Азайтқыш
|
309
|
4250
|
|
Айырманың мәні
|
|
2009
|
6120
|
Миллиардтар тобы: № 4-тапсырма
Амалдарды орында:
730005-472601=
670+105892=
348-247+563=
Сөзді тап.Сандарды кему ретімен жаз.
1000і,52000ө,42444р,33333т, 2055л,901к,5000ү,6024т,680003т
Төрт түлік сөзі шығады.Төрт түліктің пайдасы туралы әңгімелеу.
№5 тапсырма
Шарты:
Сиыр еті-567кг
Қой еті-? 127 кг артық
Жылқы еті-?3 есе артық
Ш: 567+127=694
694*3=2082
Ж: Қоймаға 2082кг жылқы еті түсірілді.
Сергіту сәті:
Біз аяқпен топылдаймыз,
Біз қолмен шапалақтаймыз.
Баспен біз шайқаймыз
Қолымызды көтереміз
Одан кейін ақырын
Орнымызда жүгіреміз
Жұмбақ шешу:
Айнымай піскен
Қайнамай түскен (Жеміс)
№6 тапсырманы орындау
Апельсин-525
Мандарин-?3 есе артық 3т
Алма-?
Ш: 525*3=1575 525+1575=2000 3000-2000=1000
Ж:1т алма қалды.
№7ә Амалдарды орында:
72км180м+37 км890м
5т 375 кг+3т 508 кг
№9 Теңдеулерді шешу:
а+4200=9000 7660-а=4782
4. Сабақты қорыту
-Біз көп таңбалы сандар туралы не білдік?
Көп таңбалы сандарды оқи аламыз, жаза аламыз, қосамыз,азайтамыз,разрядтық қосылғыштарға жіктей аламыз.
-Нені білгіміз келеді?
-Көп таңбалы сандарды көбейту мен бөлуді білгіміз келеді.
5.Бағалау
Сабаққа белсенді қатысқан оқушыларды бағалау
Үйге тапсырма:
№7 а 69 -бет